Od początku maja narasta spór między Koalicją Obywatelską i Lewicą. Między politykami, a nawet jeszcze bardziej liderami opinii i sympatykami obu tych formacji. O co w tym chodzi?
PiS porzucił państwo i próby jego usprawnienia; została sama technologia władzy.
Przejmowanie szkół wyższych przez rządzącą prawicę i jej sympatyków staje się faktem.
Nie zdziwię się, jeśli winnym czwartej fali okaże się w narracji propagandowej PiS personel medyczny.
Szkoła Ordo Iuris ma być „najważniejszym ośrodkiem intelektualnego oddziaływania na los Polski i Europy Środkowej” i konkurencją dla założonego przez George’a Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego.
Minister Dworczyk przyznał na Twitterze, że scenariusz wyhamowania akcji „nie jest nieprawdopodobny”. „Jakieś sugestie?” – zapytał z rozbrajającą szczerością. Parę osób w odpowiedzi zasugerowało, by na dobry początek nie dotować antyszczepionkowców.
Zbigniew Ziobro żalił się, że ma gotowy pakiet „9, może 11 projektów”, tylko rząd je blokuje, bo premier Morawiecki idzie na ugodę z wiceszefem KE Fransem Timmermansem.
Zwalczanie zacznie się wkrótce i potrwa rok.
Upadł ostatecznie pomysł, aby certyfikaty covidowe były bezpłatne.
PiS zawsze chciało być partią wyjątkową, niepowtarzalną w dziejach III RP – ale dla swoich wyznawców. Dla nieuświadomionej reszty miało to być normalne, demokratyczne ugrupowanie jak inne. I na tym lawirowaniu zeszło tej formacji równo 20 lat.
Coraz więcej wyroków sądowych jest nie po myśli rządzących. Władza wchodzi więc na kolejny poziom bezprawia: ignoruje wyroki. Z kolei sądy stają przed koniecznością ignorowania wyroków neosędziów i dublerów. Sytuacja komplikuje się z każdym dniem.
Lekarze zaniepokojeni, socjologowie zaciekawieni, a dzieci zastanawiają się, czy prezentowych pieniędzy starczy na konsolę. W Polsce zaczął się pandemiczny sezon komunijny.
Czy państwo nie powinno finansowo ukarać tych funkcjonariuszy, którzy bezprawnie uwięzili Tomasza Komendę, aresztowali byłego prezesa Lotosu czy decydowali o zatrzymaniu Romana Giertycha? Prawo naruszają oni, ale odszkodowania płacimy my.
Jaką kulturę może mieć władza, która w życiu kulturalnym nie uczestniczy? – rozmawiamy z aktorką Martą Lipińską.
Nastolatki ruszyły w pościg za lodami Ekipa. Za papierek po nich mogą kupić akceptację i podziw rówieśników. Oto opowieść o najskuteczniejszej akcji reklamowej ostatnich lat.
Rozmowa z mec. Danutą Wawrowską o tym, jak się płaci w Polsce alimenty, i o nowych rozwiązaniach prawnych.
Rozmowa z Jarosławem Nenemanem, wiceministrem finansów w rządach Marka Belki, Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego i Ewy Kopacz, o proponowanych w Polskim Ładzie zmianach podatkowych.
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, niezrażony aferą, której jest bohaterem, nie składa broni. Chce przejąć Lotos, ale także PGNiG i zbudować narodowego giganta. Ale gaz to paliwo polityczne i wybuchowe.
Przed Fideszem pierwszy raz stanęło widmo utraty władzy. Powód jest przełomowy, ale też dość banalny: pierwszy raz na taką skalę zjednoczyła się węgierska opozycja.
Finał Ligi Mistrzów, święto europejskiej piłki, na żywo będą oglądać już niemal wyłącznie futbolowi konsumenci, którzy zastąpili stadionowych obywateli.
Joe Manchin jest dziś najpotężniejszym amerykańskim senatorem. Również dlatego, że jako jeden z ostatnich polityków na Kapitolu ma własne zdanie.
PiS zbliża Polskę do Rosji: jako cichego sprzymierzeńca i modelu państwa. Tym samym odrzuca sojusz z Ameryką Bidena.
W miastach żyje mnóstwo zwierząt, zarówno tych przez nas kochanych i pożądanych, jak i tych, których chcemy się pozbyć. Nasz stosunek do nich zawsze oscylował między podziwem a pogardą, miłością a nienawiścią.
O pozytywnych efektach autosugestii w medycynie słychać bardzo często. Znacznie rzadziej mówi się o negatywnych, które mogą być groźne.
500 lat temu z ręki filipińskiego wodza Lapu-Lapu zginął Ferdynand Magellan. Wielki żeglarz i odkrywca padł ofiarą nie tylko zatrutych strzał krajowców, ale i własnej pychy.
W tym roku nie dane nam było spotkać się z nominowanymi i zwycięzcami w redakcji, uścisnąć im dłoni, ugościć. Musieliśmy podziękować za świetne książki tylko na łamach tygodnika. Teraz pora oddać głos naszym laureatom.
Film pokazuje uporczywe dążenie do samowystarczalności w naprawianiu więzi z naturą, zmarłymi, duchami w estetyce subtelnego kina drogi.
Już nieoczekiwany, choć w pełni zasłużony Oscar dla Anthony’ego Hopkinsa powinien być wystarczającą rekomendacją seansu.
Niezły materiał wyjściowy na przyzwoity horror został zaprzepaszczony przez niezbyt udaną próbę wypełnienia filmu hitchcockowskimi motywami.
Całość – ku rozrywce, ku przestrodze, i ku nauce.
Autor nierozłącznie kojarzony z Barceloną zmarł nagle przed rokiem i nie doczekał premiery tego zbioru, który miał puentować i symbolicznie domykać jego słynny cykl o Cmentarzu Zapomnianych Książek.
Wielką przyjemnością jest wejście w świat tak misternie stworzony.
Powiedzieć, że Wisła jest obecna w prozie zmarłego przed rokiem Jerzego Pilcha, to nic nie powiedzieć.
Młynarski po raz kolejny udowadnia, że jest nie tylko wrażliwym muzykiem, ale i wnikliwym badaczem muzyki i muzykowania.
João de Sousa pomaga wycisnąć z klasycznego repertuaru sto procent saudade będącego jego niezbędnym narodowym składnikiem.
Zespół założony i prowadzony przez Martynę Pastuszkę to firma solidna i sprawdzona, a przy tym wyrazista.
Serialowa adaptacja „Kolei podziemnej” Colsona Whiteheada oraz inne afroamerykańskie powieści dostępne w Polsce to okazja, by spojrzeć w stronę tej sfery fantastyki, gdzie dzieje się dziś najwięcej.
Majowa burza wokół nowej ustawy dla ludzi kultury potwierdza jedno: artyści, choć kochani pojedynczo, łatwo stają się zbiorowym wrogiem publicznym.
W dokumencie „Polański, Horowitz. Hometown”, który otwiera 61. edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Roman Polański i Ryszard Horowitz wspominają okupację. To ciekawy, lecz daleki od wybitności reportaż o konfrontacji z pamięcią.
Czym właściwie jest ta „natura”, o której tak dużo ostatnio piszemy, mówimy i dyskutujemy?
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozwijają wyobraźnię, ćwiczą logikę, uczą planowania i potrafią doskonale bawić - oto pięć gier bez prądu, na punkcie których dzieciaki oszaleją!
Dinozaury wędrują w poszukiwaniu najlepszych terenów. Postaraj się, aby na twojej planszy znalazły się dinozaury, za które zdobędziesz najwięcej punktów. Nie będzie to takie łatwe, bo na każdym polu planszy dostajesz punkty za inne gatunki.
Gra planszowa jako prezent z okazji dnia dziecka? Świetny pomysł! Gry planszowe i karciane wspierają rozwój dziecka. Umiejętnie dobrane tytuły pomogą w rozwijaniu różnych zdolności: od logicznego myślenia po kreatywne rozwiązywanie problemów. Planszówka ucieszy zarówno najmłodszych jak i „duże dzieci”!
Z okazji Dnia Matki wszystkim kobietom życzę, by czasem, wbrew najsilniejszym instytucjom, przyznawały tę wolność sobie samym i by pozwoliły wybrać ją innym.
Trudno ogłaszać nowy ład, zanim nie podsumuje się starego.
Kosodrzewinę i bezrobocie mamy najniższe w Unii Europejskiej.
Używanie mało zrozumiałych słów jest trochę aroganckie i ma charakter wykluczający, w dodatku zmusza do snucia domysłów, często błędnych.
Słomiana rolka jest gwiazdą ostatnich sezonów. Dodatkowo sprzyja jej czas pandemii i przymus izolacji. Więcej wolnych chwil spędzanych na własnym balkonie sprzyja odgradzaniu. Po parawaningu rodzi się nowa świecka tradycja.
Niepozamiatane
PiS porzucił państwo i próby jego usprawnienia; została sama technologia władzy.