System ochrony zdrowia poległ w starciu z wirusem. Brakuje wszystkiego, najbardziej strategii.
Pandemia pandemią, ale interesy rządzącej partii są nie mniej ważne.
Lista kłopotów Jarosława Kaczyńskiego jest już niemal tak długa jak spis nieruchomości Daniela Obajtka. Czy lider PiS pozwoli gnić rządzącej koalicji, czy w końcu wywróci stolik?
Elektrownia Ostrołęka C – sztandarowa inwestycja rządu PiS – choć nie została jeszcze ukończona, idzie do rozbiórki. Tak kończą projekty wymyślane przez polityków wbrew prawom ekonomii, a często i zdrowego rozsądku. Kto za nie zapłaci? Wiadomo: Polki i Polacy.
Lepiej dla nas wszystkich byłoby, gdyby PiS zniknęło z polskiej sceny politycznej raz na zawsze. To prawdopodobnie jest w zasięgu ręki opozycji już teraz.
Roman Giertych nie złożył doniesienia o przestępstwie. Jest w pułapce.
To już naprawdę koniec SLD. Jedna z najważniejszych politycznych marek III RP ostatecznie przeszła do historii. Teraz jest Nowa Lewica. Ale czy nowe oznacza lepsze?
Czytając artykuł prof. Janusza A. Majcherka „Narodowo i na ludowo”, można mieć pewność: właśnie takich tekstów potrzebują wszyscy ci, którzy wykorzystują cynicznie historię polskiej wsi oraz jej teraźniejszych mieszkańców do utrzymania materialnych i politycznych apanaży.
Rząd chce wymusić, by większość spraw sądowych toczyła się wirtualnie. Nie tylko w pandemii. Sądy wirtualne to światowy trend, ale w Polsce będą oznaczały głównie niejawność.
Brat prezesa Orlenu daleko od rodzinnej wsi mozolnie buduje swoją nową postać: dobrego pana na wielkich włościach.
Były premier Kazimierz Marcinkiewicz nie jest już atrakcyjny politycznie, biznesowo ani nawet towarzysko. A jako przyszły uczestnik walk w klatce stracił resztki powagi.
Piotr Ikonowicz raczej nie wygra walki o fotel rzecznika praw obywatelskich, bo nawet w domu nie dorobił się fotela, nie mówiąc o dorobieniu się domu. Co nie znaczy, że nie byłby dobrym rzecznikiem.
Rozmowa z Tomaszem Organkiem o tym, do czego w życiu potrzebny jest psychiatra, o polskiej wojnie domowej i konsekwencjach covidu.
W ostatnich tygodniach zmuszono Polaków do wyobrażenia sobie, co by było, gdyby przestały istnieć niezależne od władzy media, a obywatele – pozbawieni jakiegokolwiek wyboru – zostali poddani zmasowanej propagandzie władzy. Czy udałoby im się jej nie ulec?
Budujemy najwięcej mieszkań i domów od 40 lat, ale ich ceny mimo pandemicznej recesji szybko rosną. Jedni szukają lepszych warunków do życia, inni chcą w murach, zamiast w banku, zdeponować swoje oszczędności. Jak długo potrwa ta gorączka?
Statek „Ever Given”, który zablokował Kanał Sueski, wiózł ich ponad 20 tys. – od tych prozaicznych stalowych pudeł zależy nasze życie.
Największy program pomocowy w historii kapitalizmu trafi do 85 proc. obywateli USA, którzy w życiu radzą sobie gorzej. Czyli w zasadzie do kogo? I czy to coś zmieni?
Brytyjka Shamima Begum zgrzeszyła, walcząc po stronie tzw. Państwa Islamskiego, a teraz chce wrócić. Czy Wielka Brytania powinna Shamimę przyjąć i przebaczyć?
Czy można u nas produkować szczepionki? Można, choć już raczej na następne epidemie. Gdzie dziś jesteśmy w wielkim światowym wyścigu biotechnologicznym?
Kolonizacja na prawie niemieckim miała pod względem gospodarczym i kulturowym wprowadzić Polskę do Europy. Wiele w tym procesie zawdzięczamy zakonom rycerskim.
O polsko-żydowskim braterstwie broni w Galicji Wschodniej opowiada historyk Damian K. Markowski.
Nazywani czarnymi psami imperium senegalscy żołnierze byli źle traktowani i przez zwyciężonych Niemców, i przez zwycięską Francję, której służyli.
Film kryje w sobie wyjątkowe bogactwo emocji, bezkompromisowej refleksji, gorzkich obserwacji na temat upadku współczesnego społeczeństwa i wartości.
Sama historia dobrze oddaje piekło, jakie kobietom i różnym mniejszościom funduje konserwatywne, patriarchalnie rządzone społeczeństwo.
Superbohaterska saga z humorem i nerdowskim zacięciem zgrabnie rozwija wątki zaczerpnięte z komiksu.
Charles Sobhraj zasłynął jako oszust i seryjny morderca, który w latach 70. zabijał przede wszystkim amerykańskich i europejskich turystów podróżujących po Azji.
Tylko dla koneserów turówek.
Świat po wojnie atomowej jest groźny.
Świetna mieszanka eseju i humoru.
Wybitny kompozytor, pan z klasą, urodziwy i elegancki, wywodzący się z Kresów kosmopolita i patriota zarazem, dyrektor Konserwatorium Warszawskiego i idol muzycznej młodzieży.
Tutaj wszystko może się zdarzyć, a kura bez głowy i siekiera z okładki też mają w tych opowieściach swoje miejsce.
Ten album to dzieło twórcy niesłychanie wrażliwego, niebaczącego na jakiekolwiek ograniczenia stylistyczne.
Świadomie groteskowa i przerysowana estetyka zdążyła zjednać autorowi pokaźne grono fanów.
Stuprocentowa zawartość Króla w Królu.
To, co słyszymy, dokładnie przylega do tego, co w tych czasach realnie przeżywamy.
Trudno o bardziej niepotrzebną płytę.
Było ekscytująco, ale i wyboiście – opowiada Kornelia Binicewicz, która odkrywa przed światem turecki pop i pokazuje trudną historię kobiet, bohaterek tamtejszego biznesu muzycznego.
Rok po rozpadzie zespołu Programu III Polskiego Radia konkurują ze sobą dwa trójkowe startupy zbudowane za pieniądze słuchaczy. A macierzysta antena z Myśliwieckiej odkrywa kolejne dna słuchalności.
Był z niego niezły rozbójnik – mówi Marcin Wicha o Malewiczu, bohaterze swojej nowej książki „Kierunek zwiedzania” o awangardzie, która chciała zmienić świat.
Pierwsza biografia autora „Kariery Nikodema Dyzmy” ukazuje się 82 lata po jego śmierci. Wypełnia białe plamy i przynosi niemało zaskoczeń.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Co zrobić, by w ramach życia wewnętrznego nie dostać w bonusie zniewolenia?
Nie całe zasługi prezesa Obajtka dadzą się wyrazić w cyferkach.
Jedni są lękiem podszyci, inni nadrabiają miną pod maseczką, a jeszcze inni zastanawiają się, co będzie, gdy ostatnie drzwi się zatrzasną w tej naszej ojczyźnie bez klamek.
Tak to roi sobie wschodnioeuropejski poeta o najszlachetniejszym zapomnieniu i niedocenieniu, połączonym z wiekuistą sławą.
Znając polską prawicę, spodziewam się, że sprawa Henryka Pobożnego wzmocni w tym środowisku twardy kurs antyniemiecki.
Rozmowa z botanikiem dr. Pawłem Wąsowiczem o tym, jak życie wkrada się na najmłodszą wulkaniczną wyspę Europy, czyli islandzką Surtsey.
Czas prawdy
Pandemia pandemią, ale interesy rządzącej partii są nie mniej ważne.