Na trzecią falę pandemii wypływamy słabą łódeczką, bez map, z wielką niepewnością. Paradoksalnie wydaje się, jakbyśmy wiedzieli mniej niż rok temu.
Opozycja powinna wyzbyć się przekonania, że „pandemia zmienia wszystko”. Cała praca jest dopiero do wykonania.
Komentariat polityczny reaguje na to pompowanie pana Obajtka przypuszczeniem, że mamy do czynienia z kreowaniem nowego premiera.
Z monitoringu firmy Kantar Media wynika, że w wartościach cennikowych (czyli bez uwzględnienia rabatów) resort sprawiedliwości wydał na reklamy w mediach 30,8 mln zł. W tym roku z ministerstwa Ziobry do mediów popłyną kolejne miliony.
Zmuszanie do donoszenia poważnie chorej ciąży i podporządkowania temu życia jest doświadczeniem, które traumatyzuje na kolejne lata.
Do końca pozostawały w nim dzielność i pryncypialność wyniesione z czasów walki o wolną Polskę.
Dla Jarosława Kaczyńskiego telewizja, radio, prasa, teraz także internet, to były zawsze instrumenty polityczne. Od dawna związki szefa PiS z mediami były burzliwe.
Prokuratorzy krytykujący władzę zostali zesłani setki kilometrów od domu. Innym odbiera się śledztwa. Władza podporządkowuje prokuratorów kosztem rujnowania urzędu.
Artur Domosławski o swojej nowej książce „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”.
Dlaczego mimo tylu problemów Zjednoczonej Prawicy wyborcy nie rzucają się z entuzjazmem w ramiona opozycji? A wezwania do zjednoczenia wywołują pełne złości tyrady przeciwko opozycyjnym „dziadersom”?
Rozmowa z Mają Staśko i Patrycją Wieczorkiewicz o wymiarze niesprawiedliwości ciągle karzącym zgwałcone kobiety.
Krakowski sąd wyjaśnił Romom, kiedy mogą czuć się obrażeni słowem. A kiedy nie.
Ściąganie na wyższych uczelniach nie jest niczym nowym. Wygląda jednak na to, że pandemia wywołała epidemię tego zjawiska.
Ludzie piją skażoną wodę, budują domy na zatrutej ziemi, ale odpowiedzialnych za środowisko urzędników niewiele to obchodzi.
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ogłosił, że będzie bronił gotówki jak niepodległości. Nie wiadomo tylko, kto jej zagraża.
Bruce Springsteen wystąpił w reklamie Jeepa, żeby po czterech latach rządów Donalda Trumpa wezwać rodaków do pojednania. Bo jeśli nie on, to kto?
Czy ktoś widział rzekę pozywającą firmę, która zatruwa jej wody? Walka o środowisko właśnie wchodzi w nową fazę.
Jeśli Niemcy kupią Sputnika V i okaże się on skuteczny, trudno będzie innym europejskim rządom uzasadnić pozamedyczne obawy przed rosyjską szczepionką.
Dwa lata temu zdarzyło mi się, że po przedstawieniu wpadałem do sklepu jeszcze w przebraniu. Teraz bym się bał – mówi jedna z węgierskich drag queen.
Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.
Zaskakująco skomplikowane życie seksualne nietoperzy dowodzi, że trzeba wybierać: albo inwestujemy w liczne kopulacje, albo w rozwój mózgu.
Prof. Emanuel Kulczycki z Komisji Ewaluacji Nauki wyjaśnia, dlaczego zmiany w punktacji wykazu czasopism naukowych są tak niebezpieczne dla nauki w Polsce.
Od lat 90. na całym świecie stale rozwija się ruch otwartego dostępu (Open Access, OA), dziś znany szerzej jako ruch otwartej nauki.
Kobiety, które sięgały po realną władzę, były posądzane o intrygi, rozwiązłość i działania na szkodę kraju. Samodzielne królowe wywoływały nienawiść.
Polacy przymusowo wcielani do armii rosyjskiej na Kaukazie uciekali do Persji, by służyć w tamtejszym wojsku.
Czterogodzinny spektakl jest rozgrywany w estetyce oazowej i niemiłosiernie wręcz rozwleczony.
Kolejny po dwuczęściowym „Leaving Neverland” dokument HBO dający głos ofiarom nadużyć seksualnych i manipulacji ze strony bożyszczy popkultury i opinii publicznej.
Pod koniec stycznia romska artystka odebrała Paszport POLITYKI. A już teraz można obejrzeć jej dużą, wcześniej zaplanowaną wystawę.
Seans „Palm Springs” może dostarczyć sporo radości, wywołując zarazem poczucie déjà vu.
Nie tylko Werner Herzog potrafi wywoływać w nas takie dreszcze.
Gdybyśmy tę książkę czytali przed „Normalnymi ludźmi”, prawdopodobnie sposób narracji wydawałby się ciekawszy.
Zaglądając do kuchni Havla, możemy poznać jego gastronomiczne upodobania, te z kolei powiedzą nam coś o realnej twarzy socrealizmu.
Oddychają, śpiewają, są w ciągłym ruchu, a przede wszystkim reagują – bardzo czule – na zmiany w swoim otoczeniu.
Panowie z Foo Fighters nie utracili nic ze swoich umiejętności. Po prostu wykorzystali je nieco inaczej niż dotychczas.
Ten gigantyczny materiał to jedynie niewielka część dorobku tego niezmordowanego muzyka.
Utwory są utrzymane w stylu neoklasycznym, któremu Laks pozostał wierny od czasu studiów w Paryżu.
Kiedyś Richard Nixon widział w niej zdrajczynię i wroga Ameryki, a dziś Jane Fonda odbiera jedną z ważniejszych nagród filmowych. Była modelką, ikoną seksu, królową aerobiku, jedną z większych hollywoodzkich gwiazd i wzorem dla kilku pokoleń kobiet.
Gdybyśmy chcieli być bardziej słyszalni, musielibyśmy dokonać zabiegów i ustępstw, na które jednak nie chcielibyśmy iść – mówią Alex Freiheit i Buri z zespołu Siksa, laureaci Paszportu POLITYKI w kategorii Muzyka popularna.
Zmarły niedawno prof. Wojciech Józef Burszta, badacz kultury, przyjaciel naszej redakcji, nie zdążył dokończyć nowej książki. Ale zostawił po sobie wstępny szkic. Przejmujący tekst, przykład – wedle słów autora – „etnografii życia”.
Kobieta jest zabawką (Nietzsche). Kobieta nie jest na serio. Kobieta może nawet nie całkiem istnieje (Lacan). Cokolwiek by robiła i mówiła, jest to zawsze trochę zabawne, niepoważne i nierzeczywiste.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Ile można tkwić w toksycznej relacji z Polską, która ostatnio więcej zabiera sił życiowych, niż daje.
Czekam, aż w sposób demokratyczny i elegancki panowie Duda i Matczak zamienią się miejscami. Matczak do pałacu – Duda do kancelarii.
Cywilizacja liberalna doszła do ściany. Ideały liberalnej demokracji nie dadzą się już w kolejnych pokoleniach zreprodukować.
Instytut z departamentami obsadzonymi przez ortodoksyjnych katolików może urodzić dzieci tylko na papierze.
Polska młodzież w kontakcie z księdzem i policjantem nie czuje się bezpiecznie i woli nie zostawać z nimi sam na sam.
„A czemże sznureczek zapalisz?”, pytał Kmicica przeor Kordecki, gdy ten szedł wysadzić szwedzką kolubrynę. „Wtem jest całe periculum wyprawy, bo muszę ogień krzesać. Mam krzemień grzeczny, hubkę suchą i krzesiwo z przedniej stali, ale hałas się uczyni i mogą coś pomiarkować”. Kmicic nie ryzykowałby tyle, gdyby miał zapałki – wynalezione 150 lat później.
Demokracja plus
Opozycja powinna wyzbyć się przekonania, że „pandemia zmienia wszystko”. Cała praca jest dopiero do wykonania.