Rozmowa z dr. Maciejem Sochą o tym, jak politycy odebrali godność lekarzom, rodzicom i dzieciom.
Jedyną prawdziwą bronią niezależnych mediów w tej nierównej walce są – przepraszam za oczywistość – widzowie, słuchacze i czytelnicy.
Projekt konstytucji na miarę wyzwań, jakie niesie XXI w., to być może jedyna realna szansa w tej dekadzie dla wszystkich przeciwników PiS.
Jacek Sasin, który ma władzę nad intratnymi stanowiskami w państwowych spółkach, do 8 tys. zł pensji szefa gabinetu dorzucił jeszcze Marcinowi Kowalczykowi miejsca w dwóch radach nadzorczych (PKP Cargo i PGE).
Obóz PiS chce stworzyć wrażenie, że jego rządy, mimo różnych ekscesów, są naturalne i oczywiste, a opozycja to nieudacznicy bez przyszłości. Amerykańscy wyborcy poradzili sobie z podobną akcją ze strony ekipy Trumpa, czy polscy pójdą w końcu w ich ślady?
Szymon Hołownia kolejny raz udowadnia, że w pandemicznym kryzysie radzi sobie najlepiej. Wyróżnia się zręczną retoryką, pomysłami, empatią. Berło lidera opozycji jest już w zasięgu ręki. Co to może oznaczać dla polskiej polityki?
Iwan Wyrypajew, dramatopisarz, reżyser i aktor, o tym, czego się boi Władimir Putin, dlaczego rosyjscy artyści nie poparli protestów i o kinowym talencie Aleksieja Nawalnego.
Kto dziś w naszym społeczeństwie cieszy się takim autorytetem, by porywać miliony? Czy Polacy jeszcze się z kimś liczą?
Nie dowiemy się, ile zarabiają dyrektorzy i współpracownicy NBP. Ani wielu innych rzeczy. Niby władza wszelkich szczebli ma obowiązek odpowiadać na pytania obywateli, ale ten obowiązek ma w nosie.
To jedna z odsłon kryzysu Kościoła katolickiego w Polsce – ludzie nie wstydzą się już pogrzebu bez księdza.
Premier Morawiecki szykuje kolejny nowy program społeczno-gospodarczy. Tym razem na czasy po pandemii. Nowy Polski Ład ma być paliwem dla tracących energię rządów PiS. Zanosi się, że teraz też wszystko skończy się głównie na wykresach.
W pandemii za połowę rynkowej ceny można kupić wszystko: autobus, hotel, sprzęt na siłownię, wyposażenie restauracji. Dorobek życia sprzedają ofiary lockdownu – przedsiębiorcy, którym nie udało się uratować własnej firmy.
Sprzedaż lub zakup nieruchomości to emocje, duże pieniądze i brzemienne w skutkach decyzje. Dlatego warto przy transakcji współpracować z fachowcem, którego doświadczenie pomoże znaleźć najkorzystniejsze rozwiązania i ustrzec się błędów. Czego możemy oczekiwać od agentów nieruchomości i jak znaleźć najlepszego pośrednika w okolicy? Podpowiadamy!
Ameryka wraca i znów będzie przewodzić – zapowiada nowy sekretarz stanu USA Antony Blinken. Inaczej nie potrafi, oby nie na swoją zgubę.
Nie ma dobrego rozwiązania dla Birmy po zamachu stanu. Zachodnie sankcje i izolacja sprawią, że ten kraj stanie się w praktyce chińską kolonią.
Czy można pozostać normalnym bez odrobiny szaleństwa? – pytają miłośnicy największego karnawału w Niemczech, który w tym roku został pokonany przez koronawirusa.
Popularna psychologia namawia nas do pozbywania się wszelkich negatywnych uczuć. To bardzo niedobre zalecenie.
Jaki jest związek smogu z covidem?
Wiatr jest zbyt tanim i ekologicznym źródłem energii, żeby nie wykorzystywać go w transporcie morskim. Najnowsze technologie sprawią, że żagle wrócą na pokłady statków.
Nie brak nam kawy, ale brakuje spotkań w kawiarniach. To w nich narodziły się nowoczesność, wolność i opinia publiczna.
Byli jak muszkieterowie: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Ale to gwiazda Ryszarda Szurkowskiego świeciła najjaśniej. Był mistrzem, idolem, legendą złotych dla kolarstwa lat 70.
Kolejny raz western, gatunek wysłużony i skompromitowany, mimo rażąco stereotypowej dramaturgii wzrusza, a nawet olśniewa niebanalną refleksją o krwawej, poplątanej amerykańskiej historii.
Z kosmicznej perspektywy życie na Ziemi wygląda dość monotonnie.
Wykopaliska są nie tylko spotkaniem z przeszłością, lecz także pretekstem do refleksji na temat życia, śmierci i przemijania.
Refleksja na temat wspólnych doświadczeń milionów ludzi zmienia się w drugorzędny kryminał z gwiazdorską obsadą.
Całość bywa przytłaczająca i nużąca, co wzmacnia często stosowana przez bohaterów literacka, trzecioosobowa narracja.
Po zamknięciu tej powieści pozostaje się z wieloma pytaniami i niepokojem.
W centrum powieściowego debiutu warszawskiej pisarki jest owiany tajemnicą Wielki Projekt i Instytucja, która rozdaje wszystkie karty, decyduje o czyimś być albo nie być – o karierze.
Zbiór opowiadań „Cerebro” to czwarta już książka Andrija Bondara, która ukazuje się w polskim tłumaczeniu.
Pierwsze dwa utwory otwierające płytę przywodzą na myśl lata triumfalnego pochodu prostej dynamicznej muzyki nazwanej punkiem.
To płyta, która może najwyżej zainteresować zagorzałych beatlefanów.
W mnogości nowych wystaw, które otworzyły się po drugim lockdownie, wypada na początek zarekomendować przedsięwzięcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Wszystkie cztery utwory, efektowne i wysokiej jakości, bardzo adekwatnie interpretuje Marzena Diakun, laureatka Paszportu POLITYKI za 2016 r.
Pandemia zdemolowała kulturę, turystykę, gastronomię… W architekturze może przynieść ciekawe zmiany.
Czy Stanisław Lem rzuca na polskich twórców tak duży cień, że boją się adaptować jego dzieła? 100-lecie urodzin pisarza przyniesie na tym polu przełom: bohaterów Lema będziemy mogli oglądać w filmie, komiksie i grze.
Jedynie otwarte mówienie o tym, co trudne w naszej przeszłości, może być wyzwalające – mówi Mira Marcinów, laureatka Paszportu POLITYKI w dziedzinie literatury, opowiadając też o polskim szaleństwie, obłudzie wobec seksualności i trudach „córectwa”.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego
Czasem jednak zaciskamy zęby i nucimy w głowie piosenkę Tiltu „Jeszcze będzie przepięknie”, bo trudno jest patrzeć na to, co dookoła.
Do dziś jesteśmy zaczadzeni kazaniami Piotra Skargi i fantazmatami „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” Mickiewicza.
Rząd mianuje sobie swoich przedsiębiorców, którzy nie będą się buntować ani strajkować.
Rząd z Kaczyńskim na czele ma zamiar wprowadzić nam Nowy Polski Ład. Słowem, z jednego ładu – dotychczasowego – wejdziemy w drugi.
Z powodu posiadania partnera tej samej płci komuś może się wydawać, że jest osobą homoseksualną, ale zdaniem sędziego nie dowodzi to, że istotnie nią jest.
Słynny kreator mody Pierre Cardin, właściciel wielkiej fortuny, cały swój dorobek rozmienił na drobne.
Protest mediów
Jedyną prawdziwą bronią niezależnych mediów w tej nierównej walce są – przepraszam za oczywistość – widzowie, słuchacze i czytelnicy.