W Polsce urodziło się najmniej dzieci od 20 lat. Ustawa, którą właśnie zafundował nam rząd, zniechęci do rodzenia dziesiątki tysięcy kolejnych kobiet.
Opozycja, stojąca wobec takiego przeciwnika, musi być realistyczna, ale nie może z nim konkurować na cwaniactwo.
Jak to się stało, że w Unii Europejskiej wkrótce może zabraknąć szczepionek?
Mateusz Morawiecki – znany jako ten, który wprowadził Polskę do Unii Europejskiej i sprawił, że wszyscy zazdroszczą nam wszystkiego – okazał się także wybitnym wirusologiem.
Stało się nieuchronne: pojawiło się uzasadnienie wyroku antyaborcyjnego, a władza sama wyrok opublikowała.
Rozmowa z prokuratorką PO w Warszawie, członkinią Lex Super Omnia, oskarżoną o niedopełnienie obowiązków i działanie na szkodę interesu publicznego w związku z aferą reprywatyzacyjną.
Zgłosiły się do nas osoby, które twierdzą, że niedługo po tym, jak Jakimowicz został gwiazdą TVP, w warszawskim oddziale NBP w wydziale statystyczno-dewizowym zatrudnienie znalazła jego żona Katarzyna Sykson-Jakimowicz.
Młodość, świeżość i energia, które rok temu obiecywał Borys Budka i jego ekipa, uleciały. Są za to napięcia, obawy, rozgoryczenie. Platforma czeka, aż PiS się wyłoży, ale wcześniej sama może się zachwiać, jeżeli w sondażowym wyścigu minie ją Szymon Hołownia.
Ktokolwiek obejmie telewizję po Jacku Kurskim, będzie musiał ją zaorać. Obchodzący właśnie swój jubileusz prezes TVP ciągle jeszcze trwa na stanowisku. Ale nawet dla własnego obozu stał się balastem, choć Kaczyński go broni.
Ivan Krastev, politolog, o tym, co wybór Joe Bidena oznacza dla Europy i dla Polski oraz o Merkel, Putinie, Nawalnym i Chińczykach.
Serce Sławomira S. nie biło przez 45 minut. Umarł 10 tygodni później. Jego śmierć stawia pytania o granice ingerencji państwa w ludzkie życie. I o granice przyzwoitości.
Mechanizm jest prosty: dawać pieniądze swoim, zabierać nie swoim. Wtedy w ramach „opiekuńczej interwencji” osłabione samorządy przejmie rząd PiS. Na Węgrzech się udało.
Z wymówieniem siedziby „Tygodnikowi Powszechnemu” jest jak z pomysłem przeprowadzki piramidy Cheopsa. Można coś takiego wymyślić, tylko po co?
Miały być miliony wymienionych starych pieców i czystsze powietrze. Jest chaos, biurokracja i zrzucanie odpowiedzialności. A smog zabija dalej.
Wbrew amerykańskim sankcjom i ostrej krytyce w Niemczech Manuela Schwesig, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego, postanowiła sama dokończyć Nord Stream 2.
Do tej pory Władimir Putin budził lęk. Teraz dzięki Aleksiejowi Nawalnemu Rosjanie zobaczyli w nim podstarzałego lowelasa i złodzieja.
Fakt, dziesięć lat po arabskiej wiośnie wszędzie w regionie jest gorzej. Ale rewolucja ciągle trwa.
Nowe pokolenie chińskich dyplomatów już nie kładzie uszu po sobie. Dziś przesłanie jest jasne: jesteśmy mocarstwem, gotowym ostro bronić własnych interesów w każdym zakątku świata.
Za kilka dni zaczną docierać do Marsa trzy sondy z bogatym programem naukowym, obejmującym m.in. poszukiwanie śladów życia.
Sposób zaplanowania kolejki szczepień może się przekładać na śmierć dziesiątek tysięcy ludzi. Jak uzgodnić wymogi logistyki, etyki i polityki?
Ilia Erenburg mówił o nim: najlepszy dziennikarz świata. Nawet ci, którzy go nienawidzili, przyznawali, że był wyjątkowy, niepowtarzalny.
500 lat temu joannici wybrali mistrzem zakonu rycerza Philippe de Villiers de L’Isle-Adama. Dzięki niemu przetrwali.
Potraktowany z zaskakującą ironią kontekst rasowy odgrywa w „Malcolmie i Marie” nie mniej ważną rolę niż seks i psychoanaliza.
Batalia, w którą przed laty zaangażowała się Gloria Steinem, wciąż jest daleka od zakończenia.
Można po prostu słuchać, patrzeć i mieć z tego wielką przyjemność.
Serialowa adaptacja powieści Igora Brejdyganta to połączenie kryminału i thrillera sensacyjnego, a jeszcze bardziej – połączenie ogranych wątków i motywów, zaprezentowanych w wersji dociśniętej do ściany.
Agnieszka Przepiórska jest w roli Ginczanki żywiołowa i bardzo przekonująca, znakomicie też interpretuje jej wiersze.
Dostajemy porywającą opowieść o życiu, w którym nic nie ma, ale które mimo to wydaje się pełne.
Nową książkę Jędrzeja Pasierskiego warto czytać w duecie z wcześniejszymi „Roztopami” (uhonorowanymi Nagrodą Wielkiego Kalibru).
Pora pożegnać Utopka. Nikt już nie będzie tak opowiadał historii.
To muzyka wyciszenia i skupienia, w sam raz na ten niełatwy czas.
Ktoś kiedyś orzekł, że to muzyka post-folkowa, wydaje się jednak, że po tym albumie folkowe inspiracje Kirszenbauma trzeba traktować bardzo umownie.
Całość jest już fantastycznie zaskakująca, ale jeszcze nie zaskakująco fantastyczna.
To raczej bardziej dopracowany eksperyment naukowy niż spontaniczny, romantyczny gest dawnej gwiazdy new romantic.
28. edycja Paszportów POLITYKI była najdziwniejszą i być może najtrudniejszą w historii. Ale talent, praca i zaangażowanie nagradzanych artystów okazały się niezmienne.
Ksenofobia, przemoc i teorie spiskowe – z tym zazwyczaj kojarzy się skrajna prawica. Spójrzmy jednak głębiej i zbadajmy jej kulturalne korzenie. Co czytają prawicowi radykałowie?
Nowojorska intelektualistka i humorystka Fran Lebowitz dzięki dokumentalnemu serialowi Martina Scorsesego „Udawaj, że to miasto” stała się bohaterką zbiorowej wyobraźni.
Pięciominutowy występ 22-letniej Gorman podczas zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta USA wzruszył miliony ludzi na całym świecie.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Wszystko, co było, do czego, jak to się mawia, „doszliśmy”, znika jak kamfora.
Nasza uliczka jest ślepa. Nie lubię tego słowa, ale trudno mówić o ulicy, że jest „niewidoma”, a „dead end” brzmi jeszcze gorzej.
Wszystko wskazuje na to, że Obajtkowi Pan Bóg dał tak dużo, że dla Sasina i innych niewiele zostało.
Producent twierdzi, że Grot doskonale zdaje egzamin, bo dzięki uruchomieniu jego produkcji uratowano radomskie zakłady Łucznik.
Ruszyło przeciąganie liny: zbuntowany wobec pandemicznych zakazów biznes kontra aparat państwa grożący represjami.
Czysty cynizm
Opozycja, stojąca wobec takiego przeciwnika, musi być realistyczna, ale nie może z nim konkurować na cwaniactwo.