W wojnie z pandemią ponosimy sromotną klęskę. W zeszłym roku zmarło o ponad 70 tys. więcej Polaków niż zazwyczaj, a lekarze często przyznawali się do bezradności.
Metoda „my wiemy najlepiej” i „nie będziemy się byle komu tłumaczyć” gwarantuje, nawet wbrew intencjom, ciągłą produkcję chaosu.
Ludziom puszczają nerwy. Obawa przed dalszym przedłużeniem przez rząd narodowej kwarantanny narasta. Jak tak dalej żyć? – pytają. Czy dojdzie do buntu pod hasłem OtwieraMY?
Najsmutniejszy był widok starych ludzi, którzy, ponieważ nie potrafili zarejestrować się w inny sposób, w nocy ustawiali się w kolejkach przed punktami szczepień i stali tam przez wiele godzin.
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk buduje mosty, szpitale, organizuje szczepienia i rozwiązuje problemy, które sam stwarza.
Przez lata mieliśmy poczucie, że polityka dzieje się sama, płynie niejako obok naszego codziennego życia, nie dotyka go, a jest jedynie obiektywnym, podobnym naturze, zjawiskiem.
Rząd przedłuża „etap odpowiedzialności” covidowej do 31 stycznia, a w tym samym czasie na 20 stycznia zaprasza się 1272 prawników na test pisemny do krakowskiej hali Tauron Arena, a 500 – do hotelu Metropolo.
W ostatnich miesiącach zorganizowali się sami studenci, zakładając grupę ZUM na WUM. To oni ujawnili, że ok. 200 znanych osób zostało zaszczepionych z puli zarezerwowanej dla pracowników uczelni.
Raczej nie będzie wojny gospodarczej Zachodu z Rosją o zatrzymanego opozycjonistę. Ale Kreml ma inne zmartwienie.
Afera szczepionkowa okazała się dla słabnącego PiS darem z niebios, odnawiając stereotyp wsobnych i pazernych elit. To najważniejsza symboliczna legitymacja dla kontynuowania polityki zawłaszczania państwa.
Prof. Michał Kosiński o tym, co i jak komputerowe algorytmy mogą odczytać z dowolnego zdjęcia portretowego.
Jak oceniać opozycję w autorytarnym państwie? Czy wybrzydzanie na nią uzdrowi ją, czy raczej ostatecznie pogrąży? To ważne pytania na najbliższe trzy lata.
16 grudnia 1997 r. w podziemiach butiku Ultimo przy Nowym Świecie w Warszawie zastrzelono mężczyznę i postrzelono kobietę, która cudem przeżyła. Postrzelona pracowała w tym butiku. Zastrzelony był jej mężem, nie miał nic wspólnego ze sklepem, ale tego dnia przyjechał po żonę do pracy i czekał, aż skończy liczyć utarg, żeby ją odwieźć do domu.
Szachy to nie jest gra dla grzecznych dzieci. Rywalizacja bywa brudna, a presja na wynik większa niż w niejednej dyscyplinie.
Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.
Pandemia zaostrzyła apetyt Polaków na większe mieszkania, ale deweloperzy nie nadążają z ich budową. Efekt? Zamiast spodziewanych spadków widać jedynie trochę wolniejszy wzrost cen. Domy i mieszkania nadal będą drożeć.
Rok 2020 ZŁOTA 44 zaczęła dynamicznie. Bezpośrednie przełożenie na wysoką ilość zamkniętych transakcji oraz rekordową ich wartość miał sukces pierwszego kwartału 2020, oraz sprzedaż apartamentów o dużej powierzchni w drugim kwartale. Ten trend został utrzymany.
Dr Bogusław Grabowski, ekonomista, bankowiec, były członek Rady Polityki Pieniężnej, o kondycji złotego i kuglarstwie Narodowego Banku Polskiego.
Najstarsi Amerykanie nie pamiętają takiej prezydenckiej inauguracji. Bez tłumów na placu przed Kapitolem – zamienionym w koszary, bez paradnego przejazdu do Białego Domu i bez hucznych wieczornych balów. W Ameryce podzielonej na dwie części, które nie chcą mieć ze sobą nic wspólnego.
Rozmowa z kończącą misję w Polsce ambasador USA Georgette Mosbacher.
Jak to się stało, że grupie internetowych śledczych spod znaku Bellingcat udało się rozpracować elitarne rosyjskie służby specjalne? Sieć potrafi pokazać także pozytywną stronę.
Dla tureckich dziennikarzy zagrożeniem jest już nie tylko mówienie czy pisanie tego, co myślą. Ale również relacjonowanie tego, co sądzą miliony Turków.
Dwa słowiańskie słowa, które zrobiły największą międzynarodową karierę, to wódka i robot. Narodziny tego pierwszego toną w pomroce dziejów, ale to drugie pojawiło się w łatwym do określenia momencie.
Świat przemysłowy (i nie tylko) powoli opanowują maszyny. Jednak na razie całkowicie nas nie zastąpią.
R.U.R. Karela Czapka był wzorem dla kolejnych generacji konstruktorów i naukowców. Oto gałąź drzewa ewolucyjnego - roboty inspirowane człowiekiem.
Gałąź drzewa ewolucyjnego - roboty wzorowane na zwierzętach.
Najrozleglejsza gałąź drzewa ewolucyjnego - roboty nie inspirowane przyrodą.
Niedawna śmierć Wojciecha Zabłockiego przywołała wspomnienia o złotym pokoleniu polskich szermierzy. Błyszczeli na planszach i w szarym życiu PRL.
W historii był tylko jeden najazd, który kompletnie zdewastował serce Stanów Zjednoczonych. Waszyngton stanął w płomieniach 207 lat temu podpalony przez Brytyjczyków.
Talk-show zmienia się w obóz przetrwania, w którym prowadzący są strażnikami.
Na rzeczywistość „Atlantydy” trudno patrzeć, a zarazem nie sposób odwrócić wzroku.
Produkcja TVN, która zaskakuje, w obu znaczeniach tego słowa.
Intertekstualne zabawy dla fanów oryginału, realizacja na najwyższym poziomie, piękne ujęcia Paryża.
Zabawna, pełna czułości wobec bohaterek, flirtująca z kiczem i rozpasana językowo, z wyjątkowym wdziękiem podkłada dynamit pod normatywne sposoby opowiadania o historii i zbiorowości.
Amerykański pisarz przedstawia depresję z dużą przenikliwością, jakby chciał odkryć jakiś nowy, przeoczony motyw choroby.
W tej powieści Piotr Ibrahim Kalwas, publicysta i pisarz, pozostaje daleko od tematów, z którymi możemy go kojarzyć: od polityki, islamu czy Egiptu.
Sinfonietta Cracovia działa od 1994 r., dzięki Elżbiecie i Krzysztofowi Pendereckim, jako Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, co nowego w Wielkiej Brytanii, może wykorzystać płytę Sleaford Mods zamiast gazety.
Idealna dla rodziców chcących zbliżyć się do dzieci przy wspólnej zabawie.
Wybitna gra, wybitny remake – tak się otwiera wrota wyobraźni.
Pod względem formy to dziś prawdopodobnie najbardziej filmowe doświadczenie w świecie gier wideo.
Obecna polityka kulturalna sprawia, że polscy artyści nie staną się sławni, raczej pozostaną niewidoczni na świecie – ostrzega Andrzej Przywara, szef Fundacji Galerii Foksal.
W święta zmarł Sławomir Wesołowski, twórca brzmienia polskiego popu lat 80. Zapomniany i pozbawiony praw rodzicielskich do swojego największego sukcesu: grupy Papa Dance.
Nowa Huta powraca w młodej literaturze jako mit, ciemna legenda i jako źródło języka poetyckiego. Powracają też kobiety z Nowej Huty, kiedyś niewidoczne.
mBank, który przed laty stworzył pokaźną kolekcję sztuki, teraz stawia na młodych artystów. Jego nowy projekt „m jak malarstwo” nie tylko wesprze finansowo twórców, ale też zaktywizuje rynek sztuki współczesnej.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Polityka jest dziełem fikcji – najbardziej skuteczny jest ten, kto potrafi przełożyć skomplikowany świat na proste komunikaty.
Jak powiedział pewien przyjaciel poety, „Mamy przed sobą dwa oblicza tej samej Rosji, jedno tworzy i śpiewa, drugie buduje i donosi”.
„Noc jest najciemniejsza przed świtem” – powiedział premier. Oczywiście! Tak samo jak każda bomba jest najbezpieczniejsza przed wybuchem.
Lokalni samorządowcy przyznają, że z obecnością członków PiS miasto borykało się od lat.
„W Danii to chyba za dużo piją” – argumentują w sieci przeciwnicy penisa.
Gdyby miarą wielkości filmu były trudy jego powstawania, twórcy „Broad Peaku” jeszcze przed jego premierą mogliby liczyć na światowe laury. Prace nad pierwszą polską fabułą o himalaizmie trwały w sumie kilka lat.
Wytwórnia chaosu
Metoda „my wiemy najlepiej” i „nie będziemy się byle komu tłumaczyć” gwarantuje, nawet wbrew intencjom, ciągłą produkcję chaosu.