Szczepionki na Covid-19 dają nadzieję, że odzyskamy kontrolę nad pandemią. Ale strategie szczepień muszą być mądrze zaplanowane. Jak robią to inni, a jak zabiera się do tego nasz rząd?
Przestaliśmy być prymusem Europy.
Europoseł Fideszu József Szájer, który w Brukseli uciekał po rynnie z nielegalnej gejowskiej orgii, dla wielu Węgrów jest symbolem intelektualisty, który sprzedał się skorumpowanemu systemowi.
Nowa broń w wojnie polsko-polskiej to imiona i nazwiska. Dlatego niewinna zabawa w Młodzieżowe Słowo Roku zmieniła się tym razem w starcie „sasina” z „julką”, a na koniec zdyskwalifikowano całą czołówkę.
Jestem z tych, dla których światełko w tunelu może oznaczać nadjeżdżający pociąg.
Na sali był – i klaskał Rydzykowi – prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który zapewne zna ocenę prawnokarną słów toruńskiego redemptorysty.
Tradycyjne życie polityczne wróci dopiero, gdy wygaśnie epidemia. Przed wyborami – kiedykolwiek się one odbędą – możliwe jest przesilenie w koalicji oraz przetasowanie po stronie opozycji. W lodówce na Nowogrodzkiej chłodzą się różne pomysły.
Kura podbija oglądalność kiczowatymi imprezami, za chwilę sylwestrem z disco polo. I jeszcze ostatnio promuje pod dyktando Ziobry Mariusza Błaszczaka na premiera, aby dołożyć Morawieckiemu – mówi polityk PiS.
Nie wiemy, czy premier Morawiecki zawetuje budżet Unii, czy nie. Ale samo ryzyko narażania Polski na polexit to więcej niż błąd, to historyczna głupota.
Platforma podchodzi do obchodów swojego dwudziestolecia tak jak do wszystkiego: przeczekać, nie pokłócić się i nie narazić na krytykę mediów. Niezborność to jednak problem całej opozycji, którą kwestia aborcji jeszcze mocniej podzieliła.
Rozmowa z Karolem Rajewskim, samorządowcem i byłym członkiem PiS, o długich rękach tej partii.
Wśród młodych zanika pamięć o Janie Pawle II. Dla wchodzących w dorosłość pokoleń polski papież nie jest już ważnym punktem odniesienia.
To historia o tym, jak odpowiedzialni za bezpieczeństwo państwa politycy PiS przejęli służby specjalne i zaprzęgnęli je do walki ze swoimi przeciwnikami.
Dr Barbara Arska-Karyłowska o tym, jak rozwiązywać domowe konflikty z dziećmi i nastolatkami, gdy są pandemią znudzone, a dorośli zdenerwowani.
Pięć dni zajęło internautom znalezienie podmienionego przed laty syna państwa Zielińskich.
Apetyt na paliwa płynne po tegorocznym pandemicznym załamaniu już nigdy nie wróci do rekordowego poziomu. Mija cywilizacja, jaką znaliśmy.
Firmy organizujące imprezy są w stanie przymusowego zamrożenia od połowy marca. Zarabiają mało albo nic. Mimo to pod koniec listopada rząd uznał, że już nie otrzymają pomocy państwa. Mają niewłaściwy numer statystyczny.
Lewicowy rząd Hiszpanii wziął się do fundamentalnej reformy edukacji, łącznie z lekcjami religii. Tutejsza szkoła ugrzęzła gdzieś między generałem Franco, Kościołem i demokratyczną transformacją.
Wybory tylko potwierdziły, że szufladkowanie Amerykanów na podstawie pochodzenia coraz bardziej traci sens. Proste „kolorowe” podziały odchodzą do lamusa. Najlepszym przykładem Kamala Harris.
Tegoroczny sezon narciarski w Europie ledwo się zaczął, a zaraz może się skończyć. Bez politycznego porozumienia jazda na nartach będzie w pandemii niemożliwa.
Człowiek stworzył wyjątkową listę ginących istot, spisując w niej te, które nie dają już rady żyć w tym świecie. Lista ta wciąż się rozszerza, jednoznacznie wskazując, które gatunki wymagają szczególnej ochrony, a jest ich coraz więcej.
Polscy astronomowie odkryli swobodną, czyli samotną, planetę o masie mniejszej niż masa Ziemi.
Co roku w Polsce na raka jajnika umierało 2,5 tys. kobiet, ale za sprawą pandemii ta liczba może znacznie wzrosnąć. A jest to rodzaj nowotworu, który można coraz skuteczniej leczyć.
„Wiadomości” TVP chwalące rząd i ganiące Zachód przypominają klon „Dziennika Telewizyjnego” z lat 70.
„Mank” nawiązuje do legendarnego pierwowzoru, tworząc coś w rodzaju jego lustrzanego odbicia.
Judd Apatow robi to, co potrafi najlepiej: opowiada o życiowych rozterkach ludzi z trudem odnajdujących się we współczesnym świecie.
Twórca filmu konsekwentnie miesza psychodeliczną symbolikę z wisceralnym naturalizmem.
Trudno filmowi Balla odmówić wdzięku i siły przekonywania, które zawdzięcza przede wszystkim świetnym odtwórcom głównych ról.
Sztuka Szekspira zostaje streszczona w pierwszej części spektaklu, druga zaś wygląda, jakby bazowała na aktorskich improwizacjach.
Rozmowa o rybach okazuje się rozmową o tym, co nas wszystkich dotyczy.
Książki o miłości niewątpliwie łatwo się sprzedaje, ale w tej akurat jest autentyzm.
Sciascia to pisarz na wskroś współczesny.
Estetyczny oddech od wszechobecnych przesłodzonych bombek, świętych mikołajów, choinek i śniegu z waty.
Właściwie od początku istnienia, czyli od schyłku ubiegłego tysiąclecia zespół Wojtka Mazolewskiego funkcjonował równolegle w różnych światach muzycznych.
Stan klęski 2020 r. podniósł poprzeczkę wymagań dla twórców kultury. Nasza nagroda reaguje podwyższonymi dietami i większym wsparciem dla tych najbardziej utalentowanych.
Za reżyserię dokumentu „Wieloryb z Lorino”, który udowadnia, jak bardzo jest przenikliwym i uduchowionym obserwatorem.
Za reżyserię fabuły „Jak najdalej stąd”, realistyczne kino, w którym jest miejsce i na diagnozę społeczną, i na czułe spojrzenie na człowieka.
Za reżyserię fabuły „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, znakomite, zrobione z nerwem kino społeczne, rozwijające konwencje filmu więziennego.
Mimo że rynek teatralny nie sprzyja autonomicznym wyborom aktorów i aktorek, on wydaje się bardzo konsekwentnie realizować drogę artysty zaangażowanego.
W swoich spektaklach podejmują tematy nieoczywiste, czasem zaskakujące, drażniące. Z drugiej strony garściami czerpią z konwencji, dowcipu, zabawy.
Teatr 21 poddaje krytycznej analizie status prawny i społeczny osób z niepełnosprawnościami. Tworzy przy tym unikatową jakość artystyczną.
Opowiadania Igora Jarka rozgrywają się głównie w Nowej Hucie, ale mogłyby dziać się wszędzie w Polsce.
Wyjątkowość opowieści Marcinów polega na ostrości jej obserwacji, czarnym humorze, na wywrotowości języka i wyobraźni.
Wiersze Patrycji Sikory można czytać jako próby wypracowania intelektualno-emocjonalnej strategii oporu.
Wypracowała własny styl malarski charakteryzujący się bogactwem kolorów, mnogością ornamentów, dekoracyjnością czerpiącą z kulturowego dorobku wspólnoty.
Jego obrazy ukazują realną rzeczywistość i zatrzymują czas mocniej niż fotografia. To zamierzony suspens.
To, co łączy jej bardzo bogaty dorobek, to szczególny rodzaj wrażliwości, ukazywanie toksycznych mechanizmów psychologicznych czy społecznych poprzez drobne gesty.
W jej rozległym repertuarze szczególne miejsce ma twórczość XX i XXI w. Współpracuje z kompozytorami, dokonując licznych prawykonań utworów jej dedykowanych.
Jest reżyserem, dramaturgiem i librecistą, zarówno w dziedzinie opery, jak sztuk performatywnych.
Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie skrzypiec współczesnych, a jeszcze w czasie studiów zainteresowała się historycznymi praktykami wykonawczymi.
Tegoroczną nominację przyniosła mu epka „Ring the Alarm” oraz nagrana w duecie ze znanym z grupy Molesta raperem Włodim płyta „W/88”.
Pędziwiatr utożsamia na polskiej scenie świeże i ważne tendencje obecne też w młodym środowisku jazzowym w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.
Duet, który swoją intuicją wspaniale wyprzedził czas – gdy dzisiaj posłuchamy ich nagrań w kontekście protestów kobiet i radykalizujących się nastrojów, dreszcz chodzi po plecach.
Ich projekty są odmienne formą i intencją od tradycyjnych gier wideo, do których są zaliczane. Każda z nich to oryginalna hybryda.
Powiedzieć, że krakowianom udało się trafić na żyłę złota, byłoby krzywdzące. Nic tu nie zależało od przypadku, a droga One More Level do sukcesu może posłużyć za wzór.
Ich „Metamorphosis” to luźna adaptacja opowiadania Kafki „Przemiana”: niekoniecznie zgodna z literą, za to jak najbardziej zgodna z duchem twórczości autora.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W kontekście kobiecej rewolucji na ulicach szczególnie groźna jest nienawiść wobec kobiet.
Dziesięć lat, pięćset tekstów – cóż to jest dla młodego felietonisty? W tej branży, jak w skokach narciarskich, liczą się punkty za długość i styl.
Jakie czasy, takie dary. Oduczyliśmy się nie tylko składania ofiar, lecz również dawania jałmużny.
Cieszmy się, wszak mamy co roku „przepiękne święto” pana Rydzyka i jego radia.
Z ustaleń policji wynika, że protestujące kobiety dopuściły się naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy poprzez machanie im przed oczami legitymacjami poselskimi i dziennikarskimi.
W uprawianiu seksu w kilkadziesiąt osób nie ma oczywiście nic złego, zwłaszcza jeśli podczas takich spotkań rzeczywiście udaje się coś konkretnego dla Polski i Polaków załatwić.
Brytyjskie Orkady są w awangardzie globalnej rewolucji energetycznej. Te prawdziwie zielone wyspy ze źródeł odnawialnych produkują tyle prądu, że muszą główkować, co z nim zrobić. Model dla świata?
Weto dla weta
Przestaliśmy być prymusem Europy.