Zwycięstwo Joe Bidena to dopiero początek jego problemów – teraz musi przetrwać co najmniej dwa lata z wrogim Senatem i przekonać pół Ameryki, że nie „ukradł” wygranej.
Odejście Trumpa, nawet jeśli sam trumpizm pozostaje mocno zakorzeniony w USA, to praktyczny i symboliczny cios w populistyczną międzynarodówkę.
Ogólnopolski Strajk Kobiet zaczynał jako grupa wkurzonych, a dziś jest coraz bliżej polityki. Kim są organizatorki największych od lat protestów?
Dekonstrukcja zaczęła się od majowych wyborów, kiedy to na litym gmachu Zjednoczonej Prawicy pokazała się pierwsza rysa.
Uliczne protesty, międzynarodowe oburzenie, podziały wewnątrz obozu władzy. PiS na własne życzenie wywołało wojnę ideologiczną i teraz nie wie, co z tym wszystkim zrobić. Oto, jakie są opcje.
Czarnek, strasząc i obrażając nauczycieli, uczniów, jak i akademików, obnaża swoje zagubienie i nieznajomość obszaru, którym zarządza.
Dotknięte drugą fazą lockdownu restauracje padają jak muchy.
Spadki dotyczą głównie Europy i obu Ameryk i mają związek z postępującą laicyzacją społeczeństw.
Oskarżenia od adresem Thaçiego wypłynęły już w czerwcu, dokładnie kiedy leciał do Waszyngtonu na rozmowy pokojowe z prezydentem Serbii Aleksandrem Vučiciem, odbywające się pod patronatem Donalda Trumpa (i za plecami Unii).
Być może to w ostatnich dniach Jarosław Kaczyński ostatecznie rozstał się z marzeniem, aby zostać „emerytowanym zbawcą narodu”. Stał się ofiarą swojej własnej politycznej metody.
Może i PiS potknął się na zakazie aborcji, ale po prawej stronie umocnił swoje panowanie. Konfederacja leci w dół, a tegoroczny Marsz Niepodległości z imprezy potencjalnie antyrządowej może się stać manifestacją poparcia dla władzy.
Prof. Elżbieta Korolczuk, socjolożka, badaczka ruchów społecznych, o odwiecznym konflikcie między konserwatystami i postępowcami, o rewolucjach i kontrrewolucjach.
Kościół katolicki ma swoją naukę o godności pracy. I całkiem niezłą praktykę w wyzyskiwaniu zatrudnionych świeckich.
Urodzić, ochrzcić, pochować – tak zwolennicy zakazu aborcji wyobrażają sobie zakończenie patologicznych ciąż. Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością – dzieci z wadami letalnymi są często skazane na wieloletnie cierpienie.
Skala ostatnich protestów otrząsnęła policję z bezkrytycznej miłości do PiS. Ale funkcjonariusze szybko władzy nie opuszczą.
Rozmowa z pisarką Weroniką Gogolą o protestach kobiet, o Kościele, o tym, co trapi nasz kraj, i dlaczego lepiej mieszka się na Słowacji.
Uniewinniono Igora M. i sześciu innych oskarżonych o udział w zabójstwie byłego komendanta głównego policji gen. Marka Papały. Nadal nie wiemy, kto i dlaczego go zabił.
W cieniu manifestacji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet odbywają się też inne, mniej liczne, przedstawicieli branż dotkniętych pandemicznymi obostrzeniami. Jedne i drugie są protestem przeciw patriarchalnej władzy narzucającej decyzje bez jakiejkolwiek dyskusji z tymi, których one dotykają.
Covid nie popsuł interesów cyfrowych gigantów technologicznych, zyski rosną, ale nie wszystko idzie po ich myśli. Już nawet w Stanach Zjednoczonych coraz głośniej wraca pomysł ich opodatkowania.
Chińczycy, czyli covidowi pionierzy, pierwszą falę pandemii mają już dawno za sobą, nawrotu unikają. Jakim cudem?
W swoim nowym filmie o wschodnich i zachodnich stereotypach Sasha Baron Cohen nadal jest śmieszny. Ale jednocześnie coraz bardziej bezradny wobec populizmu.
Czy kryzys polityczny w Polsce może być jeszcze głębszy? Oczywiście. Wystarczy, że w listopadzie Jarosław Kaczyński zablokuje nowy budżet Unii Europejskiej.
Coraz więcej pacjentów po pokonaniu Covid-19 staje przed nowym wyzwaniem – wyzdrowieniem. A ochrona zdrowia zajmuje się prawie wyłącznie tymi, którzy chorują najciężej.
Rozmowa z laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI dr. hab. Maciejem Musiałem o tym, jak roboty wkraczają w naszą intymność i co w nas zmieniają.
Czy odejście z tego świata wielkich uczonych może napędzać postęp nauki?
Odkopywanie narodowych korzeni jest bardziej kwestią emocji niż analizy naukowej. Leczy kompleks niższości. Ale mocarstwowa wizja początków Polski nie ma pokrycia w faktach historycznych.
Pacyfikacja Czech przez Habsburgów 400 lat temu zmieniła społeczeństwo, a jej skutki widać i dziś.
Adaptacja głośnej, autobiograficznej książki, wydanej przed sześcioma laty we Francji.
Debiutujący w pełnometrażowej fabule Michał Szcześniak zbyt chyba mocno uwierzył w symbolikę tej historii.
Po czterech odcinkach nietrudno zauważyć, że tytułowa branża jest jednym wielkim, nadętym absurdem.
Wybitna powieść J.M. Coetzee’ego z czasem wydaje się coraz bardziej aktualna.
Kilka lat temu Radosław Młynarczyk odkrył i opublikował młodzieńczą prozę Marka Hłaski „Wilk” i jego juwenilia, a teraz wydał znakomitą biografię tego pisarza.
Calvino jest w Polsce wznawiany i kochany. Ale jego eseistyka pozostaje mało znana.
Polecam lekturę z przerwami na słuchanie stosownych utworów.
Wariacje Goldbergowskie brało na warsztat już wielu pianistów, od Glenna Goulda, poprzez Andrása Schiffa, po – ostatnio – Lang Langa.
Teksty znakomicie korespondują z tym, co dzieje się dziś na ulicach i co stanowi przesłanie Strajku Kobiet.
Sojusz różnych wątków pod feminizującym szyldem zaowocował znakomitym debiutem.
To protest robiony metodą chałupniczą i z materiałów z odzysku. Czyli nowocześnie. Jak głosił jeden z transparentów: „Żądamy powrotu do przyszłości. Niech się skończy ten koszmar!”.
Otwarta w stolicy Słowenii wystawa malarstwa Andrzeja Wróblewskiego „Waiting Room” („Poczekalnia”) jest kolejnym wydarzeniem w jego artystycznym życiu po życiu, które przypomina rollercoaster.
W nowej książce eseistycznej Olga Tokarczuk pokazuje, jak zmieniać swoje myślenie, jak widzieć inaczej, czyli czytać inaczej.
Szukanie kozłów ofiarnych, wykluczenie, przemoc wymierzona w mniejszości to część typowej polityki „dziel i rządź” – mówi Viggo Mortensen, aktor i reżyser filmu „Jeszcze jest czas”.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
To jest walka o równość, a nie lokalne potyczki z zaciętą figurynką, która skacze ruchem konika szachowego między Żoliborzem a Wiejską. Warto się trzymać tej szerokiej perspektywy.
Czasy wszystkowiedzących lekarzy, szermujących frazesami o dobru pacjenta, a jednocześnie postępujących apodyktycznie, wedle własnych przekonań o tym, co jest słuszne pod względem medycznym i moralnym, już się skończyły.
Nadmiar Kościoła w państwie wylał się na ulicę.
Premier powinien nosić maskę przez całe życie i cały czas się uśmiechać.
Jeśli w Polsce rzeczywiście brakuje respiratorów, nie musimy się upokarzać, przyjmując je w prezencie od Niemiec. Uważam, że rząd PiS stać na to, żeby kupić je od polskich handlarzy bronią.
Z generałami i admirałami państwo PiS sprawę pokpiło, zastanawiam się, jak sobie poradzi z protestującymi kobietami.
Rozmowa z fotoreporterem Mariuszem Foreckim o 30 latach niepodległej Polski, co w niej się zmieniło, a co zostało bez zmian. I jak to widać na jego fotografiach.
Jesień trumpistów
Odejście Trumpa, nawet jeśli sam trumpizm pozostaje mocno zakorzeniony w USA, to praktyczny i symboliczny cios w populistyczną międzynarodówkę.