Iga Świątek, pierwsza polska wielkoszlemowa mistrzyni, w dwa lata przeskoczyła od juniorskiego tenisa do dorosłej sławy. Kanwą tego hollywoodzkiego scenariusza jest drobiazgowo zaplanowany rozwój. Miała warunki, o jakich jej rówieśnicy mogą tylko pomarzyć.
Iga Świątek pokazała światu piękną twarz młodej Polski i Polki: otwartej, sympatycznej, kolorowej.
Już cała Polska w żółtej strefie. Jest źle. Ale może być gorzej.
Pandemia nie wraca – ona nigdy nie odeszła. Dokładnie tak, jak to przewidywały modele matematyczne. A co mówią o jej dalszym przebiegu?
Jarosław Kaczyński śpiesznie oddalił się z ogrodów prezydenckich tuż po odebraniu nominacji na wicepremiera rządu Mateusza Morawieckiego. Ale i tak będzie odpowiadał za decyzje rządu.
Dzisiejsza opozycja musi być przygotowana nie tylko na pokonanie Zjednoczonej Prawicy w wyborach parlamentarnych i prezydenckich, ale także na wiele lat walki z „postpisizmem”. Zadanie to niełatwe, ale możliwe do wykonania.
Ciekawość pierwszym stopniem do piekła, czyli rzecz o tym, jak Monika Jaruzelska zdobyła serca sympatyków Konfederacji.
Michał Moskal, 26-letni bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, zyskuje na znaczeniu. Ma przyciągnąć do PiS młodych.
Mamy nadzieję, że ten narzucony nam (a może ofiarowany?) stan zatrzymania, zamknięcia, zawieszenia, swoistego bezczasu, skłoni nas do jakiegoś pogłębionego namysłu nad sobą, światem i przyszłością.
Edward Gierek po awanturze, która skończyła się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, stracił patronat ronda w Sosnowcu. Za to wraca w filmie, gadżetach, na muralach, w zbiorowej wyobraźni młodego pokolenia.
W życiu emocjonalnym Polaków dzieje się coś godnego uwagi. Polityka stała się katalizatorem pewnego rozhamowania. Wstręt, odraza, nienawiść. Kto i po co nas w to pcha?
Rozmowa z Bożeną i Lechem Janerkami o tym, jak sobie radzić wobec zalewu (i braku) słów.
Biomed Lublin miał powody, żeby nie zajmować się osoczem krwi, przez które prawie splajtował. Teraz jednak dzięki osoczu stał się pieszczochem giełdy, która spółkę, z obrotami około 35 mln zł, wycenia już na 1,6 mld zł. Bo Biomed obiecał lek na covid.
Play, największy polski operator komórkowy, zmienia właściciela. Kupuje go Grupa Iliad należąca do Xaviera Niela, zwanego francuskim Steve’em Jobsem. To jeden z najbarwniejszych biznesmenów świata. Będzie się działo.
Dla komfortu na poddaszu ważny jest wybór nie tylko odpowiedniego okna dachowego, ale także kołnierza termoizolacyjnego i markizy, chroniącej przed przegrzaniem. W ten sposób można zmniejszyć koszty nie tylko ogrzewania zimą, ale też chłodzenia latem.
Osobiste doświadczenie koronawirusa nie ograniczyło beztroski Donalda Trumpa. Może jednak zdecydować o wyniku wyborów.
Kirgistan lubi rewolucje. Dopiero co była rewolucja tulipanowa, później kwietniowa, a teraz wybuchła październikowa. Regularnie zwyciężają, ale nie zmieniają prawie nic.
Pandemia i zmiany klimatyczne naruszyły jadłospis i obyczaje żywieniowe Chińczyków.
Nad Sekwaną błyskawiczną karierę polityczną robi toksyczne słowo „zdziczenie”. Ale ważniejsze od tego, co ono oznacza, jest to, kto je wypowiada. I po co.
Wirusy, czarne dziury i molekularne nożyce – za to przyznano najbardziej prestiżową nagrodę naukową świata.
Rozmowa z Markiem O’Connellem, autorem książki „Być maszyną”, o rosnącej popularności idei transhumanizmu, zespalaniu człowieka z elektroniką – i o technokapitalizmie, który ten proces napędza.
Blachodachówki stały się bardzo popularnym pokryciem, jednak łatwo zgubić się w ogromnej liczbie ofert. Tymczasem od wyboru właściwego materiału i solidnego montażu zależy bezpieczeństwo mieszkańców.
Wybór odpowiedniego systemu rynnowego to nie tylko kwestia bezpieczeństwa domu, ale także ważna decyzja estetyczna.
Pompy ciepła pozwalają nie tylko na spore oszczędności, ale też chronią środowisko. Warto jednak dobrze zaplanować ich zakup i pamiętać o obowiązku rejestracji urządzeń.
O mechanizmie wymiany elit, odejściu starego i tworzeniu nowego porządku oraz o sposobach wyjścia z politycznego impasu opowiada historyk Adam Zamoyski.
„Bierut” zardzewiał na Jeziorze Gorzkim, „Manifest Lipcowy” sprzedano na Zachód, a „Szczecin” popłynął do Niemiec. Jak kiedyś uprawiano politykę na wodzie.
Sorkin przedstawia ten polityczny cyrk z podziwu godną wiarygodnością i olbrzymim dystansem.
Twórcy płynnie przechodząc od współczesności do wydarzeń sprzed lat i z powrotem.
Internetowe zapowiedzi obiecywały dzieło epokowe i generacyjne.
Nurt ekologiczny, coraz częściej pojawiający się w literaturze, powoli wpływa też do teatru.
Uniwersum stworzone na podstawie popularnej serii komiksowej rozrasta się do rozmiarów telewizyjnego Behemota.
Saga rodzinna opowiedziana przez kronikarza, który jest jednocześnie kpiarzem.
Książka Waldemara Kuligowskiego jest tabletką, która powinna być przepisywana homofobom i transfobom na receptę.
Prawdziwe historie z czasu okupacji mogą wydawać się gotowym tematem literackim.
Całość pozostawia widza raczej w stanie dezorientacji, bo pytania, które stawia wystawa, znał, zanim tu wszedł, a o oryginalne odpowiedzi trudno.
Rzadko zdarza się płyta nagrana na pianinie, ale ten to instrument wyjątkowy.
Na całkiem udanej jak na ostatnie swoje dokonania płycie autor błyszczy w roli gitarzysty.
Mieliśmy mieć kino historyczne, któremu Hollywood padnie u stóp. Na razie jest tylko długa historia politycznych zabiegów, rodzinnych interesów, nowych karier, starć personalnych i zmarnowanych pieniędzy.
Z powodu koronawirusa do sieci przeniosły się spotkania towarzyskie i autorskie, dyskusje, konferencje, festiwale i gale. Nic tak jednak nie ściąga przed ekrany, jak toczone publicznie wirtualne spory znanych osób.
Tegoroczny werdykt Akademii Szwedzkiej jest czysto literacki, bez wymiaru politycznego. I każe oczekiwać na polskie przekłady.
Ewa Lipska pozostaje jedną z najbardziej czujnych i nieufnych obserwatorek procesów historycznych, jakie toczą nasz świat widzialny i niewidzialny.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Nie trzeba znać się na sztuce, aby z podniesionym czołem brać w niej udział.
Spór trwa do dziś.
Pięćdziesiąt lat temu nikt nie wiedział, dokąd dopłynie ten symboliczny statek-Polska.
Starzenie się wciąż nie jest wpisane w kobiecy kalendarz kulturowy.
Czy w planach rządu jest stworzenie nowej Polki?
– Uważamy, że powinien się zacząć modlić dużo wcześniej – ocenia pragnący zachować anonimowość biskup pomocniczy.
Iga, Pan Czarnek i czarne dziury
Iga Świątek pokazała światu piękną twarz młodej Polski i Polki: otwartej, sympatycznej, kolorowej.