Przekroczyliśmy magiczną granicę 2 tys. zachorowań dziennie. A to jeszcze nie koniec. Czy służba zdrowia to wytrzyma, skoro system już staje się niewydolny?
Dla PiS zawsze polityka zagraniczna była ściśle podporządkowana polityce wewnętrznej, bieżącym potrzebom partii.
Siedziba PiS przy Nowogrodzkiej w Warszawie to nieformalne centrum zarządzania Polską. Gdzieś pomiędzy kordonami policji, demonstrantami i dziennikarzami ludzie próbują tu normalnie żyć.
Robert Lewandowski właśnie został uhonorowany nagrodą piłkarza roku UEFA. Niedawny wysyp sensacji związanych z jego interesami i majątkiem dowodzi jednak, jak trudno być dziś właścicielem jednoosobowej globalnej marki futbolowej.
Naczelnik Państwa porzuca swoją wyróżnioną pozycję i degraduje się do roli wicepremiera-nadzorcy Ziobry. Jarosław Kaczyński jest więc wicepremierem żyrafą. Dlaczego?
W warszawskim PUP tylko w jednej wątpliwej sprawie wyłudzenie mogło sięgnąć kwoty 200 tys. zł.
Czy prawo, które przewiduje automatyczną utratę dotacji za najdrobniejszy nawet błąd, ma sens? I czy jest zgodne z konstytucją?
Prominentni politycy PSL stają ramię w ramię w konfederatami, futrzarzami i byłymi działaczami Samoobrony – co jednak nie przekłada się na sondażowy wzrost.
Trwa dyskusja, także w PiS, czy Jarosław Kaczyński w rządzie to pokaz jego siły czy słabości. I jak ta nowa, dziwna konstrukcja z prezesem-wicepremierem będzie wyglądać w praktyce.
Politolog prof. Ireneusz Paweł Karolewski o tym, że Polska powinna szukać jak najwięcej sojuszników, a nie ma ani jednego.
Rozmowa z profilerką Natalią Hofman o tym, jak nas zdradza ciało, gdy oszukujemy.
Kupiony przez Polską Fundację Narodową za ciężkie miliony jacht „I love Poland” został zawrócony z poetycznej misji rozsławiania Polski w świecie. I skierowany na prozatorski odcinek szkoleniowy.
Przeciętny Polak ze swoim codziennym życiem coraz bardziej opanowuje produkcje telewizyjne. Ale kim właściwie jest przeciętny Polak? Zależy, na którym kanale.
Osadzeni w Gostyninie mają wzięcie u kobiet. Ten rodzaj uczuć nie spotyka się jednak z powszechnym zrozumieniem.
Od października większość uczelni przeszła na zdalne nauczanie. To dla studentów kompletna zmiana stylu życia. I ekonomiczny szok dla miast akademickich.
Przybywa biznesmenów-wizjonerów, którzy potrafią porwać inwestorów obietnicami technologicznych cudów mających odmienić nasz świat. Nie wszystkie wizje jednak się sprawdzają.
We wrześniu zmarł amerykański antropolog David Graeber, twórca Occupy Wall Street, ekonomiczny guru zachodniej lewicy.
Górski Karabach to jednocześnie ziemia niczyja i wszystkich. Przede mną kilometry apokaliptycznej spalonej ziemi.
Zbuntowana Białoruś byłaby dziś niestrawna dla Rosji. A jeśli nie czołgi, to co szykuje Kreml?
Izraelczycy – pozytywni bohaterowie walki z pierwszą falą pandemii – z drugą zupełnie sobie nie radzą.
Rozmowa z prof. Magdaleną Żernicką-Goetz o tajemniczych związkach filozofii z embriologią i odkryciach, które zmieniły spojrzenie nauki na początek życia.
Rolnictwo w Unii Europejskiej czeka cyfrowa rewolucja. Z jednej strony to szansa na zwiększenie wydajności i ochronę środowiska, z drugiej rodzi obawy o bezpieczeństwo danych.
To on wymyślił określenia „Robinsonowie warszawscy” i „Rzeczpospolita Gruzów”. Wacław Gluth-Nowowiejski spisywał historie ludzi, którzy ukrywali się w ruinach po upadku powstania warszawskiego. Sam ciężko ranny przez sześć tygodni walczył ze śmiercią.
Pamiątką po działalności inżyniera Andrzeja Targowskiego jest system PESEL. Jeden z dwunastu, które zaczęły powstawać na początku lat 70. XX w. w ramach eksperymentu informatyzacji socjalistycznej gospodarki.
Kolejny znakomity film autorki „W ciemności” i „Europy, Europy” o sztuce mimikry i cenie, jaką się płaci za chęć przeżycia za wszelką cenę.
Całość jest perfekcyjnie zrealizowanym popowym show, melancholijnym, egzystencjalnym i podszytym biblijną historią o zbawieniu.
Monika Pęcikiewicz oraz odpowiedzialna za adaptację i dramaturgię Wiktoria Czeladka przeniosły bohaterów XIX-wiecznej powieści Zoli, w której portretował upadek moralny francuskich elit II Cesarstwa w czasy dzisiejszego końca świata.
Bezkompromisowy i rewolucyjny, a równocześnie pełen uważności na los jednostki esej.
Opowiadania Huellego rozpięte są wokół spraw ostatecznych, czasem czuć w nich tęsknotę za cudem odrodzenia.
Społeczne zmiany, których pragnął Dazai, miały nadejść dopiero kilka lat po jego śmierci.
Na przełomie lat 60. i 70. XX w. The Rolling Stones wydali serię rewelacyjnych albumów, takich jak „Their Satanic Majesties Request”, „Beggars Banquet”, „Sticky Fingers” czy wreszcie „Exile on Main St.”.
Rok 2020 jest wielką szansą dla wytwórni płytowych na dodatkowe zgarnięcie plonu finansowego dotyczącego jubileuszowych edycji tytułów wydanych 50 lat temu.
Piękne, smutne, bywa, że i przerażające. I jest to podróż ważna jak najważniejsze w życiu książki.
Półmrok, ściany pokryte gliną, dźwięki będące mieszanką New Age i minimalizmu, kapiąca miarowo woda.
Największą chorobą naszych czasów stał się literalizm – napisała Olga Tokarczuk w liście pożegnalnym, przygotowanym na ceremonię pogrzebową prof. Marii Janion. Ostatnie przypadki polskiej sztuki dowodzą, że to trafna diagnoza.
Milan Kundera co rusz ląduje w Czechach na politycznym ołtarzu w roli kozła ofiarnego, a teraz pod lupę trafia jego życie erotyczne. Polakom ten obrazek może się wydać znajomy.
Polski film zgłoszony do Oscarów wybrano w sierpniu, ale polscy widzowie obejrzą go dopiero za pół roku. Dorzućmy zatem nieco konkretów do dyskusji o narodowym kandydacie.
Obostrzenia związane z koronawirusem wskrzesiły nielegalne imprezy, często inspirowane tradycjami sprzed lat.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Fred od samego początku wiedział, jaką grę prowadzi Donald, bo sam go tego nauczył. Manipulacje, kłamstwa, oszustwa – w oczach Freda były to całkiem normalne praktyki biznesowe.
To już ćwierć wieku, jak POLITYKĘ mogą Państwo czytać w kolorowym wydaniu. Z biało-czarną płachtą gazety rozstaliśmy się w połowie lat 90.
Tego, co dzieje się w Polsce i wobec Polski – w Unii Europejskiej, w Waszyngtonie i w innych stolicach, nie da się przykryć kolejnym filmem o naszych bohaterach narodowych i powstaniach.
Szarżę szwoleżerów spod Somosierry wyssaliśmy z mlekiem matki, więc pandemię koronawirusa kontrolujemy każdego dnia, niezależnie od pogody, jak zawsze wrażym wiatrem podszytej.
Jak rozwiązać problem 50 ambasadorów?
Gdy w telewizji widzę zamaskowanych Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobrę, Jarosława Gowina i Mateusza Morawieckiego, od razu czuję, że biorą udział w jakimś spisku.
Od lat 90. wyjazd na zachód Europy nie niósł ze sobą takiego dreszczu przygody i niepewności. Tegoroczna podróż, oprócz odmiennych krajobrazów, wiodła bowiem też przez zmieniające się z dnia na dzień antywirusowe przepisy.
Toż-sami
Dla PiS zawsze polityka zagraniczna była ściśle podporządkowana polityce wewnętrznej, bieżącym potrzebom partii.