Człowiek chyba po raz pierwszy w swej historii przeżywa tę dojmującą skończoność świata. Wieczorami śledzi życia innych ludzi na ekranach swoich bystrych urządzeń i ogląda tych, których jeszcze sto lat temu nie miałby szans spotkać na swojej drodze.
Nowy słownik rodzi się wolnej niż nowa rzeczywistość.
Zjednoczona Prawica po wielodniowych kłótniach, targach i wzajemnym zastawianiu pułapek jest teraz jeszcze bardziej zjednoczona, jak nigdy. Najdziwniejsze jest to, że ktoś jeszcze w takie przekazy wierzy.
Reglamentacja szczepionek przeciw grypie nie spowodowała, że stały się dostępne. Nie mogą ich zdobyć nawet pielęgniarki, lekarze czy seniorzy 75 plus, którym należą się za darmo. Im grypa bliżej, tym większy bałagan.
Wolnościowe dążenia Kraśnika zaczęły się już w maju 2019 r. To wtedy radni miasta jako jedni z wielu w całej Polsce przyjęli uchwałę o „powstrzymaniu ideologii LGBT”.
Pegasus to złośliwe oprogramowanie szpiegujące, które wprowadzone do smartfona przejmuje nad nim kontrolę w sposób niezauważalny dla użytkownika. Nie da się przed nim uchronić, co władza może wykorzystywać, by inwigilować opozycję.
Czy można być liberalno-konserwatywnym nacjonalistą? Jak dotąd to się Konfederacji całkiem nieźle udaje. Choć balansująca pomiędzy władzą i opozycją formacja nadal jest zagadką.
Wśród tysięcy zgłoszeń o zaginięciach ludzi umykają prawdziwe zabójstwa. Jest pomysł, by to zmienić.
Grzyby rosną na całym świecie, ale to my, Polacy, jesteśmy mistrzami świata w grzybobraniu. Tak o sobie myślimy, gdy bladym świtem wkraczamy do lasu.
Deszcz uderzy po kieszeni Polaków. Zwłaszcza mieszkańców miast. Rząd szykuje nowy podatek – deszczowy. Co robić, żeby obniżać rachunki i oszczędzać wodę, której mamy coraz mniej?
Młodzi przedsiębiorcy wkroczyli do kuchni. Wierzą, że przez żołądek wiedzie droga do naprawy świata. Rodzi się polska branża food tech.
Niewielkie lotniska jeszcze przed pandemią przynosiły straty, a teraz stoją na skraju przepaści. Udziałowcy skaczą sobie do gardeł, a rząd nie kwapi się z pomocą. Musi przecież zbierać na Centralny Port Komunikacyjny na Mazowszu.
Pandemia COVID- 19 pokazała, że musimy zweryfikować swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Dlatego Echo Investment rozwija standard swoich biurowców, by były jeszcze bardziej bezpieczne, wygodniejsze i przygotowane na zagrożenia epidemiologiczne w przyszłości.
Przez 30 lat przyzwyczailiśmy się do jednych Niemiec. Ale zjednoczenie wcale nie było oczywiste ani na chłodno skalkulowane. Otworzyło się okienko historii, Polacy też pomagali wyłamać zamek.
W słynnym hiszpańskim „olé!” pobrzmiewają prawdopodobnie dawne echa zawołań wznoszonych do Allaha.
Odrzucony przez elity artysta odpłaca im, służąc władzy – to właśnie historia Attili Vidnyánszky’ego, prawej ręki Orbána do spraw teatrów.
Milosz Vystrczil, marszałek czeskiego senatu, odwiedzając Tajwan, za jednym razem podzielił rodaków, postawił się komunistycznym Chinom i zawstydził kilka zachodnich mocarstw.
Pandemia uderzyła w uczelnie wyższe, szczególnie anglosaskie, bo to one są najbardziej uzależnione od studentów zagranicznych. Również tych z Polski.
Co odkryła najnowsza kosmiczna misja, która robi rentgenowskie zdjęcia wszechświata?
Morderca, ludowy heros, narodowy bohater? Wszystko zależy od tego, kto go opisuje.
Nigdy nie zrozumiemy przedwojennych komunistów i wyborów, jakich dokonywali, jeśli nie podejmiemy wysiłku, by dostrzec w nich ludzi – opowiada prof. Andrzej Friszke, historyk, autor książki „Państwo czy rewolucja”.
Oglądając ten film, poza ogólnym pojęciem o wielkim pokoleniowym zjawisku, zdobędziemy również szczegółową wiedzę o tym, kto wylądował i na której komendzie.
Znakiem rozpoznawczym produkcji Murphy’ego jest kampowe przestylizowanie – i tu go nie brakuje.
Nie dorobiliśmy się w Polsce festiwalu sztuki z prawdziwego zdarzenia, ale mamy coroczne weekendowe spotkanie, na którym starannie wyselekcjonowane galerie (tym razem będzie ich 29) pokazują starannie przygotowane ekspozycje.
Specyficzny humor i dystans wciąż nadają grze niepodrabialny koloryt.
Lekkostrawny interaktywny film akcji – przełknąć i zapomnieć.
Rzecz polega głównie na rozgrywaniu meczy.
Sedaris jest zarazem śmieszny i straszny.
Książka Ewy Winnickiej i Dionisiosa Sturisa to niebywale precyzyjna reporterska robota.
W powieści kanadyjskiego pisarza Nicolasa Dicknera daje znać jego słabość do awanturniczych przygód.
Zespół jest w świetnej formie – lepszej nawet niż przed pandemią.
To trzecia płyta dla ECM z udziałem tego jednego z najciekawszych polskich pianistów jazzowych, ale pierwsza solowa – na wcześniejszych wystąpił jako członek Maciej Obara Quartet.
Totalny system miażdży nawet te jednostki, które nie zagrażają mu swoim działaniem, wszystkie strategie przetrwania okazują się funta kłaków warte – mówi Agnieszka Holland o swoim nowym filmie „Szarlatan”.
Świetny francuski komiks o tajnej misji Witolda Pileckiego w Auschwitz przypomina, że polska historia bywa najciekawsza, gdy ją otrząsnąć z patosu i popatrzeć na nią z dystansu.
Latynoskie autorki podbijają świat, pisząc o przemocy wobec kobiet, realnej grozie czy seksie. Ta fala dotarła też do Polski.
O brakującej połowie dziejów w końcu zaczęło się mówić nieco odważniej.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Szkoda, że tak mało jest miejsc, gdzie można rozmawiać o literaturze. Prawdziwie, z pasją, bez cenzury.
Prześladowanie homoseksualistów (i Żydów) ma długie tradycje.
Z Heglem można się spierać tak jak z ojcem – i tak będzie się „z niego”.
Możemy sobie spokojnie umierać – na covid, nowotwór czy zawał. W zasadzie jesteśmy zbędni.
Opinie na temat nie do końca udanej próby wbicia przez prezydenta łopaty w ziemię są podzielone.
Na razie nie ustalono, czy iluminacja na siedzibie KE to efekt szeroko zakrojonego spisku przeciwko Polsce, czy raczej akcja zdesperowanego szaleńca.
Nikt nie pamięta jego wizyty. Rozwijający się przemysł sprawiał, że przyjeżdżało wielu dziennikarzy, Ryszard Kapuściński był tylko jednym z nich. Jego odkryty niedawno fotoreportaż przypomina dawną wielkość Konina.
Ból języka
Nowy słownik rodzi się wolnej niż nowa rzeczywistość.