Dla 100 tys. członków grupy „Nie wierzę w koronawirusa” noszenie maseczek jest objawem „koronaparanoi”. Nazywają je „szmatami bez atestu”. O sobie mówią „obudzeni”, „wolni ludzie”. Reszta świata to „covidioci”.
Publicyści związani z PiS triumfują, stało się tak, jak mówili: innej władzy długo nie będzie, a żyć trzeba.
Opozycja zapadła w ostatnim czasie w dziwny letarg. Powstanie ruchu Trzaskowskiego opóźnia się. Czy ten projekt jest jeszcze do uratowania i pod jakimi warunkami?
Wielu komentatorów twierdzi, że w obozie władzy istnieje konflikt między Morawieckim i Ziobrą, a Kaczyński jest w tym konflikcie arbitrem. Może tak było kiedyś, ale już nie jest.
Sejm skierował w środę do prac w komisji dwa projekty ustaw o ochronie zwierząt: autorstwa posłów PiS oraz Koalicji Obywatelskiej.
„Polityka” dotarła do pisma przedstawionego w związku z wejściem CBA do siedziby Polskiego Związku Piłki Nożnej. Co śledczy biorą pod lupę?
Agresywne krucjaty przeciwko mniejszościom LGBT od dawna służą utrwalaniu hegemonii PiS. Wojny kulturowe mają zresztą dłuższą historię niż partia Kaczyńskiego. Jak zatrzymać błędne koło tego konfliktu?
Zmarły 20 sierpnia historyk idei prof. Andrzej Walicki mówi w ostatnim wywiadzie, udzielonym Jackowi Żakowskiemu, o pół wschodniej, pół zachodniej Polsce, naszym imperialnym sentymencie, awanturnictwie i zakłamaniu.
Polska się powiększy. Co prawda o sztuczne wyspy z błota. Sukces jest jednak realny i na miarę rządzących.
Rozmowa z Bartkiem Fiszem Waglewskim o walcu propagandy, szaleństwie polityków i ideowym zaangażowaniu artystów.
Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.
Pierwszą od 30 lat naszą recesję spowodował pandemiczny spadek konsumpcji w drugim kwartale. Przekonanie, że po odmrożeniu gospodarki konsumpcja szybko zacznie rosnąć, może jednak okazać się błędne. Recesja zaboli bardziej, niż się wydaje.
Po wprowadzeniu rozmaitych ograniczeń i obostrzeń drogie pożyczki zniknęły z rynku. Ale do tańszych, tych bankowych, wielu Polaków nie ma dostępu. Teraz ryzykowne pożyczki zejdą do podziemia?
Słynęła z wyjątkowej urody platerów, ale czas nie był dla niej łaskawy. Wojna, powstanie, później nacjonalizacja. Teraz jednak zaniedbany poprzemysłowy krajobraz ulega metamorfozie. W miejscu dawnych zakładów realizowany jest PROJEKT ŁĄCZĄCY NIEZWYKŁĄ HISTORIĘ Z NOWOCZESNOŚCIĄ. Otwarcie kompleksu już w przyszłym roku.
Finansowy nacisk na Hollywood jest dziś nieodłącznym elementem prowadzonej przez Chiny polityki soft power, która coraz częściej łamie artystom i producentom kręgosłupy i sprawia, że są w stanie przymknąć oczy na najbardziej absurdalne wymagania.
We wschodzącej gwieździe włoskiej prawicy Giorgii Meloni część ekspertów widzi już przyszłą premier Włoch. Inni – spadkobierczynię Mussoliniego.
To młodzi Białorusini są siłą napędową protestów – w końcu robią to, co pokolenie ich rodziców i dziadków bało się zrobić.
Jeżeli nauka chce dotrzeć „pod strzechy” i inspirować młodych ludzi, powinna współdziałać z kulturą popularną. Potwierdzają to badania.
Nawet najmłodszych i najzdrowszych może dosięgnąć koronawirus. Ale jeśli przejdą zakażenie lekko, to wcale nie oznacza, że bez komplikacji.
Nagrody Naukowe POLITYKI wchodzą w trzecie dziesięciolecie. Każda kolejna dekada nadaje im nowy sens.
Hetman zaporoski Piotr Konaszewicz Sahajdaczny, choć walczył dla Rzeczpospolitej i wspominał go Henryk Sienkiewicz w „Ogniem i mieczem”, nie jest w Polsce powszechnie znany. Warto o nim sobie przypomnieć, bo właśnie kanonizował go Święty Synod Prawosławnego Kościoła Ukrainy.
Członkowie Związku Patriotów Polskich, nadzorującego repatriacje Polaków ze Związku Radzieckiego, fałszowali dokumenty, by pomóc ludziom wrócić do kraju. Czasem przepustką do Polski okazywał się zachowany sprzed wojny bilet tramwajowy.
250 lat temu urodził się jeden z najważniejszych filozofów nowożytnych. To na nim swoją teorię dziejów zbudował Marks. To na niego powoływali się komuniści, uzasadniając stosowanie terroru logiką historii. Miłosz nazwał fascynację autorytaryzmem „ukąszeniem heglowskim”. Jaka jest wina Hegla?
Po seansie trudno otrząsnąć się z wrażenia, powstrzymać łzy, każdy natychmiast będzie się domagał zadośćuczynienia.
Poetycki portret dwojga trzydziestoparolatków stojących na życiowych rozdrożach.
Mimo że niedługi – niecałe dwie godziny – sprawia wrażenie przeładowanego i przegranego.
To serial, który nie tyle się ogląda, co wręcz czuje, fizycznie.
U wielu miłośników malarstwa fascynacja kończy się tam, gdzie zaczyna się abstrakcja geometryczna.
Jest to książka nie tylko o odradzaniu ruchów faszystowskich, ale przede wszystkim o kruchości demokracji.
Książka stanowi opis śledztwa i jego konsekwencji – rozgrywki w łonie Akademii, reakcji społecznych oraz rozmów z kolejnymi ofiarami Arnaulta.
Ten tom szkiców zbierający głosy o literaturze polskiej w nowym stuleciu wyrasta z gdyńskiej perspektywy.
Lirycznie jest sprawnie, muzycznie trochę bez wyrazu.
Ta płyta nie zostawia słuchacza obojętnym.
Trudno się połapać, czy artysta zwraca się do nas na serio, czy – zgodnie z tytułem albumu – tylko się bawi.
Muzyka i język – to temat tegorocznej edycji festiwalu, wcześniej zakrojonej szerzej, ale i w pandemicznym ograniczeniu prezentującej ciekawe jego ujęcia.
Pozostawiła nam bezcenną krytykę polskich mitów narodowych: bohaterstwa, militaryzmu i kultu cierpienia. Gorzkie studia o antysemityzmie i Zagładzie, o romantyzmie i egzystencji, o kobietach i odmieńcach. I to, co najtrudniejsze: marzenie o Polsce, w której chciałoby się żyć.
Nowy film przypomina postać Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, honorowego „białego Indianina”, nieustraszonego reportera, który realizm magiczny uprawiał w życiu i pracy.
„Pokora” Szczepana Twardocha to świetna powieść o Górnym Śląsku pomiędzy Niemcami i Polską, o pierwszej wojnie światowej, komunizmie, a przede wszystkim o gniewie i tożsamości.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Utrzymywanie, jak to czyni rosyjska polityka historyczna, jakoby więźniowie obozów zmuszani do niewolniczej pracy mieli wolną wolę i decydowali, przy czym harowali i jakie było przeznaczenie rezultatów ich pracy, jest typowym kłamstwem oświęcimskim.
Emancypacja i demokracja nauczyły nas, że jesteśmy „tego warci”. Tego, czyli wszystkiego.
Zjawisko jest, a nie ma słów na jego opisanie. Kołtuństwo? Tabu? A może wkrada się tu pojęcie honoru, tak ważkie w serioznym podejściu Polaków i Polek do samych siebie.
W 2017 r. miłość Kaczyńskiego do braci mniejszych znów nabrała wysokich lotów.
Jestem pewien, że gdyby w rolę marszałka Terleckiego albo ministra Sasina wcielił się jakiś Latynos, oglądalność gwałtownie skoczyłaby nie tylko wśród żeńskiej widowni.
W szkołach jest ciszej niż dawniej. Wymuszony przez pandemię dystans społeczny pogłębił, i tak niemały, dystans dzielący rodziców, uczniów i nauczycieli. Wszyscy mają złe samopoczucie.
Urządzanie się
Publicyści związani z PiS triumfują, stało się tak, jak mówili: innej władzy długo nie będzie, a żyć trzeba.