Aleksiej Nawalny niemal dołączył do długiej listy wrogów Kremla, którzy polityczne zaangażowanie przypłacili życiem. Według władz Niemiec, gdzie rosyjski opozycjonista teraz przebywa, do jego otrucia został użyty nowiczok.
Bez mitu Solidarności zostalibyśmy już tylko skłóconym, źle zarządzanym, ogłupionym, prowincjonalnym, beznadziejnym krajem.
Do kwarantanny koronawirusowej Polacy zdążyli się już przyzwyczaić. Niemal każdy zna kogoś, kto się o nią otarł. Jednak wirus – latem buńczucznie odwołany przez rządowych prominentów – bije rekordy zakażeń i właśnie mierzy się ze szkołami pełnymi dzieci. W rok szkolny Polacy wchodzą z pytaniem: czy wszyscy pójdziemy na kwarantannę?
W ramówce nowego politycznego sezonu znajdzie się kilka nowości – w tym inicjatywy Hołowni i Trzaskowskiego. Ale głównie będziemy oglądali dotychczasowe tasiemce: o bezpardonowej władzy i niezbornej opozycji. Sama tylko Platforma szykuje niezły sitcom.
Powszechne domniemanie, że Putin może w każdej chwili zaprowadzić w Mińsku swoje porządki, determinuje zachowanie Łukaszenki, opozycji i Europy, w tym Polski.
Z rachunków partii Kaczyńskiego wynika, że rzeczywiście, jak twierdzi nasz rozmówca, partia nie dziaduje i jak trzeba, to wydaje na porządne noclegi.
Kiedy żył Lech Kaczyński, to z nim i jego żoną prezes PiS spędzał wakacje.
Białoruska władza wyczerpała już większość środków tłumienia buntu społecznego. Zostały tylko te najbardziej radykalne.
Zastanawiamy się, jak od września będzie zorganizowana nauka w szkołach. Ale równie ważne jest, czego szkoła ma uczyć. A czego nie.
Dieta radnego wojewódzkiego nie może przekroczyć 2,6 tys. zł miesięcznie, ale taka posada otwiera wiele finansowych „perspektyw”.
Prof. Dariusz Wójcik, geograf z Uniwersytetu Oksfordzkiego, o tym, jak pandemia zmienia mapę gospodarczą i polityczną świata.
Przedziwne jest to miejsce, gdzie zło krzyżuje się z absurdem – mówi Dorota Masłowska w przededniu wydania nowej książki „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”.
Upada się dwa razy. Najpierw w życiu, a dużo później we własnej głowie. Procedura przed sądem to, po marcowej nowelizacji, już tylko formalność.
Był już youtuberem, vlogerem, gamerem, influencerem, podróżnikiem, reżyserem, biznesmenem, a także artystą. Ostatnio, pro publico bono, został ciężarówką.
Z eurosieroctwem toczącym Polskę przez lata mierzy się dziś Ukraina.
Targi, kongresy, konferencje, zjazdy, imprezy motywacyjne są masowo odwoływane lub przenoszone do internetu. Polski przemysł spotkań i wydarzeń, który organizował ponad 20 tys. imprez rocznie, znalazł się w zapaści.
Informacja o aresztowaniu prezesów spółki Metropolitan Investment przeleciała przez media jak meteor i znikła. A idzie o 1,5 tys. ludzi, którzy powierzyli im ćwierć miliarda złotych. Pieniędzy nie ma. Podobnych spraw jest ostatnio więcej.
Kiedy Niemcy debatują nad swoją armią, ma to zawsze szczególny kontekst i znaczenie. Teraz myślą o przywróceniu powszechnego poboru, aby osłabić w wojsku wpływy skrajnej prawicy.
Grupa brazylijskich lekarzy i pielęgniarek żąda uznania prezydenta Jaira Bolsonaro za winnego zbrodni ludobójstwa.
Ulubiona sędzia liberalnej Ameryki Ruth Bader Ginsburg nie kryła, że ma raka i zaczyna chemioterapię. A na jej kruchym stanie zdrowia wisiała równowaga w Sądzie Najwyższym.
Jeszcze nigdy sama możliwość zmiany klubu przez gwiazdę futbolu nie była wydarzeniem o randze globalnej.
Co oznacza bycie „prawdziwym mężczyzną”? Chodzi o wygląd, zachowanie czy pewne cechy? I czy na wzorce, które powstawały przez tysiąclecia, większy wpływ miała biologia czy kultura?
Uodparniając się w tym roku przeciwko grypie i pneumokokom, pomożesz ochronie zdrowia w najtrudniejszym okresie epidemii Covid-19. I dasz do myślenia prezydentowi, by nie lekceważył promowanych przez państwo szczepień.
Zarzuty z powodu korzystania ze wsparcia finansowego „zagranicy” pojawiały się już w latach 80. – w atakach na Solidarność.
Nie staraj się tego zrozumieć, poczuj to – radzi jedna z postaci. Warto.
Czy śmiertelnikowi może wystarczyć nauka, czy potrzebuje też wiary?
„Nie ma” – tytuł dobrze oddający czas pandemicznych braków.
Epitafium Doroty Nieznalskiej ku pamięci Staszka Pyjasa wreszcie w Krakowie.
„Telegraph Avenue” obwołano „wielką amerykańską powieścią”. Jak na wielkie dzieło powieść Michaela Chabona jest jednak stosunkowo kameralna.
Rok 2020 jest u nas rokiem Eliota Weinbergera.
Akcja „Królestwa” toczy się co prawda w Norwegii, ale ta powieść to – na każdym poziomie – hołd złożony amerykańskiej literaturze gatunkowej.
Całkiem zabawny i egzotyczny trip.
Opowieść o walce z Wielkim Bratem słyszeliśmy wielokrotnie, ale „Liberated” snuje ją zgrabnie, a cierpki, gorzkawy finisz zostaje w pamięci.
Kanadyjczycy z Thunder Lotus stworzyli terapeutyczną grę oswajającą fenomen śmierci.
Letnich festiwali muzycznych brakowało w wakacje, ale niektóre rzutem na taśmę zdążą się jeszcze odbyć w trakcie kalendarzowego lata.
Wspólna akcja „Polityki” i Teatru Studio zaczęła się przed rokiem. Nasza lista 20 lektur znów ma odpowiadać na najważniejsze pytania współczesności.
Trudno uniknąć wrażenia, że rzeczywistość wokół nas przyspieszyła.
26 sierpnia na cmentarzu Rakowickim w Krakowie pochowano Ewę Demarczyk. Artystkę intrygującą i wyjątkową nawet na tle nurtu piosenki poetyckiej – albo literackiej – któremu patronowała.
O tym, jak kultura i empatia każą nam wyrzucać „Murzyna” ze słownika – w przededniu prowadzonej przez Teatr Studio i POLITYKĘ akcji Międzynarodowego Czytania.
Musimy decydować nie o tym, co nowa technologia może zrobić, tylko co powinna – mówi Tonje Hessen Schei, autorka dokumentu „iHUMAN” prezentowanego na 17. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Miliony wspomnień płynące przez umysły dorosłych, miliony potoków płynących przez lata, które minęły.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Chyba nie ma pisarza polskiego, którego by Polska nie bolała.
Pod koniec września, gdy dzieci już przestaną chodzić do szkoły, a rodzice do pracy, zacznie się jesienna ofensywa gospodarcza.
Na kupie gruzów po wojnie wyrosła nowa dzielnica, z podziemnym miastem i duchami dawnych mieszkańców.
U nas środowiska LGBT jeszcze nie otwierają sklepów z mięsem, ale podzielam niepokój Kanthaka, że to tylko kwestia czasu.
Ostatecznie kierownictwo partii uznało, że wyjazdowe spotkanie najbezpieczniej będzie urządzić pod namiotami.
Kiedyś czasopisma takie jak „Wiedza i Życie” były głównymi źródłami wiedzy o nauce. Dziś powinny być przewodnikami po świecie prawd, półprawd i kłamstw. Od września wydawcą tego pisma z długą historią jest POLITYKA.
Ostatni mit
Bez mitu Solidarności zostalibyśmy już tylko skłóconym, źle zarządzanym, ogłupionym, prowincjonalnym, beznadziejnym krajem.