Rząd zapewniał, że już po pandemii… Tymczasem liczba zakażeń bije rekordy. A przed nami jesień i powrót tradycyjnej grypy. Jesteśmy gotowi na spotkanie z tymi dwiema chorobami? Otóż nie.
Opozycja nie ma wyboru: mimo urazów i uprzedzeń musi rozmawiać, budować jakieś minimalne zaufanie – i między sobą, i z wyborcami „tamtych”.
Na jego opowieści o szklanych domach i elektrycznych samochodach pewnie już nikt się nie nabierze. Ale mimo wszystko pozycja Mateusza Morawieckiego wydaje się niezagrożona.
Były minister obrony próbuje wyjść z opresji, atakując dociskających go polityków opozycji i prezentując kolejne „rewelacje”.
Resort środowiska chce zagospodarować zalegające w lasach drewno (blisko 2 mln m sześc.), które z powodu koronawirusa nie zostało odebrane przez przemysł drzewny. Drzewa mają trafić do pieców.
Ostatnie nominacje to konsekwencja kilku ostatnich lat szczególnej aktywności prawników OI, którzy stali się bazą ekspercką dla obozu PiS.
„Byłem za gruby” – twierdzi brytyjski premier i przyznaje, że dotychczas jego ulubioną potrawą były angielskie kiełbaski.
Zachowując proporcje, po stronie opozycji klimat jest taki, jak w stanie wojennym. Był zryw, ale został powstrzymany, teraz może pojawić się rozprężenie i defetyzm. Kolejne osoby zastanawiają się nad wyjazdem z Polski.
Prof. Paweł Swianiewicz o podziale Mazowsza i innych pomysłach władzy na podział administracyjny kraju.
Sir profesor Leszek Borysiewicz, wirusolog, o skuteczności szczepionek i przebiegu epidemii.
Rozmowa z prof. Violettą Kopińską o młodych ludziach, dotychczas w wyborach mało aktywnych, którzy ostatnio hurmem ruszyli głosować.
Kardynał Henryk Gulbinowicz miał 97 lat. W 1980 r. bez wahania poparł Solidarność. Dzisiaj oskarża się go o rozmowy z SB. Rok temu zarzucono mu seksualne molestowanie nastolatka.
Rozmowa z pisarką i scenarzystką Iloną Łepkowską o wyborach, konwencji antyprzemocowej i życiu w politycznie podzielonej rodzinie.
Rząd luzuje reżim koronawirusowy i zezwala na duże zabawy towarzyskie. Ostatnio najłatwiej zarazić się na weselu, wśród wyluzowanych ludzi. Wirus rządu nie słucha.
Polska jest mniej uzależniona od turystów zagranicznych niż Hiszpania, Chorwacja czy Włochy. Rząd liczy, że jeśli zastąpią ich polskie rodziny z dziećmi, wyposażone w bon turystyczny, nasz przemysł wypoczynku ucierpi z powodu pandemii mniej. To złudzenia.
Może nie wszystko da się jeszcze sprzedać przez internet, ale ze wszystkim warto spróbować. Koronakryzys zostawi nam wiele innowacyjnych rozwiązań biznesowych.
Piotr Knauer, prezes Hochland Polska, o inwestycjach, aktywności w branży, społecznej odpowiedzialności, nowych wyzwaniach i innych istotnych wydarzeniach z życia wiodącego producenta serów w Polsce.
Wzrost temperatury i gwałtowne opady stwarzają coraz poważniejsze zagrożenia nie tylko dla środowiska, ale także dla ludzi, narażonych na skutki zmian pogodowych. Branża budowlana staje się kluczowym – z perspektywy całej gospodarki – graczem w starciu z naturą.
Wiadomo, kto oficjalnie zdobędzie najwięcej głosów w wyborach prezydenckich na Białorusi. Ale pierwszy raz od lat nie jest takie pewne, czy to Aleksandr Łukaszenka będzie ich faktycznym zwycięzcą.
Wieloetniczna zgodna Kanada też ma swój problem z pamięcią i z pomnikami. Ale trochę inny niż amerykańscy sąsiedzi.
Nowy premier Jean Castex pochodzi z prowincji i mówi z silnym gaskońskim akcentem. We Francji wybuchła debata na ten temat.
Pola ryżowe, siedliska flamingów, księżycowe pola pokryte lawą albo alpejskie jeziora – to tylko niektóre z atrakcji i krajobrazów, które można znaleźć w hiszpańskich parkach narodowych i rezerwatach przyrody.
O tym, czy pary jednopłciowe powinny móc adoptować i wychowywać dzieci, mówią socjolożki prof. Joanna Mizielińska i dr Agata Stasińska.
Kryzys intelektualny? Cywilizacyjna stagnacja? Na kłopoty najlepsze jest myślenie krajobrazowe.
Z dr Agnieszką Widera-Wysoczańską rozmawiamy o tym, dlaczego ludzie uciekają od rzeczywistości i własnego ciała.
O pogromach, peryferyjnej modernizacji i nowoczesnym antysemityzmie opowiadają Kamil Kijek i Artur Markowski.
W czasach, gdy demokracja jest poważnie zagrożona, warto przypomnieć sobie, jak wyglądał jej wzorzec i archetyp w starożytnej Grecji.
Wraz z kolejnym numerem POLITYKI będzie można kupić książkę Łukasza Mieszkowskiego „Największa. Pandemia hiszpanki u progu niepodległej Polski”, która opowiada o tej niemal całkiem zapomnianej nie tylko polskiej tragedii.
Skupienie uwagi na otoczeniu i dysfunkcyjnej rodzinie skutkuje prowokującymi pytaniami w stylu: kto tu jest bardziej chory.
Amerykańska popkultura, surowa obyczajowość muzułmańska, uzależnienie od porno i potrzeba czystości tworzą w serialu szaloną mieszankę.
Wyssane z palca teorie, powielane przez prawicowe portale i media, motywują i usprawiedliwiają realne akty przemocy. I o tym też jest ten świetny dokument.
Jodełka dała się już poznać jako autorka kryminałów z pogłębionymi wątkami psychologicznymi i ciekawymi portretami kobiet.
Słyszymy głosy prawdziwych ludzi, którzy opowiadają o tym, co niewyobrażalne, i o czym trzeba wiedzieć.
To, co wyróżnia Geissler, to forma, łącząca dziennikarski reportaż i literackie instrumentarium.
„Folklore” nie jest może pełnym zwrotem w stronę folku, ale na pewno ku muzyce nieco bardziej kameralnej
We wszystkich utworach poza elektroniką stałym elementem jest akordeon, którego niezwykłe kolory ukazuje Rafał Łuc.
Jeśli dziś orężem jest nie pięść, ale słowo, symbol, mem i dzieło kultury, to młodzi Polacy są uzbrojeni jak żadne pokolenie wcześniej.
Ciekawe, że trzeba było epidemii, żeby zatrzymać się przy wydarzeniach bardziej ambitnych, nierozrywkowych – mówi Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka festiwalu Literacki Sopot i nowej instytucji kultury, Art Inkubatora.
Z żalem przerywam karierę śpiewaka – mówi światowej sławy baryton Mariusz Kwiecień, nowy dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej. W tej roli chce przywrócić śpiewakom podmiotowość.
Wolność polityczna to tylko jeden rodzaj wolności.
Z rankingów i wszelkich list przebojów można się dowiedzieć, że największym ostatnio przebojem weselnym jest Covid-19. Salmonella, tradycyjny dostawca hitów, spadła na miejsce drugie.
Choć wobec śmierci wszyscy jesteśmy ponoć równi, to bogatsi są równiejsi.
Posiadanie jasnych poglądów jest w świecie deliberujących wiecznie, „rozdialektyzowanych” elit czymś nieprzyzwoitym.
6 sierpnia odbędzie się zaprzysiężenie jak ta lala.
Jak wiele jeszcze statystyki, badań, raportów i opowieści o przemocy domowej należy przedstawić, by wzięto je pod uwagę?
Zanim uda się osiągnąć tak ambitny cel jak stworzenie radia, którego nikt nie chce słuchać, można stworzyć firmę, w której mało kto chce pracować.
Jacek Kurski jest Polakiem i obowiązki ma polskie, więc Jackowi Kurskiemu podoba się też w Jacku Kurskim jego polityczny instynkt, umiejętność sięgnięcia po właściwe słowa i zagrania melodii, która spodoba się władzy.
Pojezierze Drawskie jest jak Bieszczady i Mazury w jednym. Tyle że w przeciwieństwie do nich nie zostało jeszcze zadeptane. Choć liczba wielbicieli „dzikiego zachodu” ciągle rośnie.
Próba kładki
Opozycja nie ma wyboru: mimo urazów i uprzedzeń musi rozmawiać, budować jakieś minimalne zaufanie – i między sobą, i z wyborcami „tamtych”.