Przed drugą turą wyborów lepszą pozycję ma Andrzej Duda. O Trzaskowskim można powiedzieć, że zachował szansę. Rozstrzygnie to, czy uda się – bezwzględnie tym razem konieczna – totalna mobilizacja niePiSu.
Kto, jak i gdzie głosował.
Co pokazała pierwsza tura wyborów prezydenckich? Jakie wnioski powinni wysnuć kandydaci i co to oznacza dla ich środowisk? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do ekspertów: komentatorów politycznych i badaczy.
Wybory prezydenckie zawsze zmieniały polską scenę polityczną. Czy tak będzie i tym razem?
Biskup Edward Janiak, biskup diecezji kaliskiej, nie może nawet przebywać na jej terenie. Papież odsunął go od urzędu. To symbol początku końca pewnego stylu w polskim Kościele.
Pandemia nie skasuje tegorocznych wakacji, ale na pewno je zreorganizuje. Szykuje się lato retro.
Resort rodziny się zaciął. Był lokomotywą rządów PiS, jest kulą u nogi. Coraz głośniej mówi się, że minister Marlenę Maląg czeka dymisja.
Setka policjantów otoczyła schronisko. Przy trzecim martwym psie (był to zagryziony szczeniak) prokurator podpisał nakaz aresztowania. A był to dopiero początek akcji w Radysach.
Rozmowa z dr. Michałem Rydlewskim, antropologiem, o tym, jak odreagowujemy własne stresy, poniżając innych. I jak ten mechanizm wykorzystuje telewizja i polityka.
Pandemia sprawiła, że niszowa akcja samodzielnego zbierania owoców i warzyw u rolników, zapoczątkowana trzy lata temu, nabrała niespotykanego rozmachu. Szaleństwo właśnie się zaczęło.
Wirus zmienia modę i upodobania klientów. W ciężkim kryzysie znalazła się cała branża odzieżowa.
Jest szał na rowery! To oczywisty skutek epidemii. Wielu ludzi ma więcej czasu, pracuje zdalnie, stara się omijać komunikację publiczną, ograniczyło rodzinne przewozy, zakupy, szuka okazji do ćwiczeń. Rower jest w sam raz. Czy to trwała zmiana?
Foksal 13/15 to oaza luksusu w ponad 120-letnich murach arystokratycznych kamienic w sercu Warszawy. Ten niezwykły projekt wyszedł spod ręki dewelopera, który do tej pory słynął ze szklanych wieżowców w centrum miasta. Po 4 latach prac apartamentowiec wita pierwszych mieszkańców i kusi inwestorów ostatnimi dostępnymi lokalami.
W latach 90tych, korzystając z otwarcia rynków Centralnej Europy, francuska firma FM Logistic stała się pionierem logistycznym w tej części kontynentu. Dziś świętuje 25 lat obecności w regionie. Na przestrzeni tych lat zaszły znaczne zmiany zarówno w samej branży, jak i oczekiwaniach klientów wobec operatorów logistycznych, które dodatkowo zweryfikowała pandemia stawiając przed wszystkimi nowe wyzwania.
Wyraźnie spadające notowania Donalda Trumpa wymuszają pytanie: czy obecny kształt polskiego sojuszu z Ameryką będzie do utrzymania za prezydentury Joe Bidena?
Niepokojąco rośnie wywiadowcze zainteresowanie podmorskimi kablami. Nic dziwnego – wystarczy je przeciąć, żeby świat przestał działać.
To pierwsze od dawna spotkanie pani kanclerz twarzą w twarz z europejskimi dziennikarzami. A moment jest szczególny, to się czuje, to wisi w powietrzu.
Kim Jo Dzong, młodsza siostra dyktatora, jest już przypuszczalnie drugą osobą w północnokoreańskim reżimie. Czy może być gorsza od brata?
Oto dylemat współczesnego uczonego: czy można naciągać wyniki badań w słusznej sprawie? Straszyć wymieraniem, czy nie?
Powrót do stylu życia sprzed epidemii wydaje się wciąż odległy. Nie do wszystkich dawnych nawyków warto jednak wracać, a część nowych może nam wyjść na zdrowie.
Pandemia Covid-19 zrobiła dla klimatu więcej niż działania wszystkich rządów razem wzięte. Nie zmarnujmy tego kryzysu, apeluje Międzynarodowa Agencja Energii.
Już raz obietnice wielkich inwestycji skończyły się w Polsce klapą. Mocarstwowe wizje przyniosły gigantyczne długi i społeczne rozczarowanie. Dekada Gierka była widowiskowym zderzeniem realiów z propagandą.
Film stara się zburzyć legendę włoskich bossów mafii.
Groźna, niepojęta w swoim wymiarze natura i bezradny, cierpiący, starający się ją ujarzmić człowiek.
Enigmatyczny thriller, którego fabuła przypomina rozsypane puzzle.
Życie wietnamskiej mniejszości to temat przez polskie kino skrzętnie omijany.
Fenomen społecznego stosunku do czarownic zawsze był obarczony wątkiem obawy przed kobiecą dominacją czy strachu przed przekraczającą standardy kulturowe erotyką.
Kolejny dokument, po filmach o Trumpie i Jeffreyu Epsteinie, będący oskarżeniem Ameryki, kraju, który niszczy za słabości i nagradza za bezwzględność.
Zklinanie rzeczywistości to nasza specjalność. A na dodatek nierzadko staje się ono podstawą wielu niezłych opowieści.
To jedna z ostatnich książek, jakie napisał w swoim długim życiu zmarły w styczniu tego roku wybitny francuski historyk.
Powieść Usón brawurowo łączy przeciwieństwa i powinowactwa i pokazuje, jak literatura i sztuka splatają się z życiem.
Cichy testuje „afiliacyjne” możliwości bluesa, tudzież pogranicza country i folku, no i wychodzi mu.
To dzieło pokazujące, że jego twórca nadal dysponuje tą magią, którą czarował pokolenia ludzi na całym świecie.
To muzykowanie wyrafinowane i subtelne – takie, jakie jest lubiane w ECM – ale też podszyte podskórną drapieżnością.
Każde letnie przesilenie przynosi kolejne wydawnictwa nawiązujące do słowiańskich korzeni i ludowych obrzędów.
W CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie otwarto wystawę, która, sądząc po tytule („Żarty żartami”), powinna być zabawna, a nie jest. Cóż, sztuka współczesna potrafi wszystko skomplikować.
W „The Old Guard” większość szefów działów produkcji stanowiły kobiety. To się jednak tak po prostu nie wydarzyło, ale było efektem świadomej strategii – mówi Charlize Theron o filmie, który wyprodukowała dla Netflixa.
Decyzja premiera Morawieckiego o włączeniu gry wideo „This War of Mine” do listy lektur szkolnych spotkała się z powszechną aprobatą. To efektowny gest, za którym kryje się mniej efektowna rzeczywistość.
Długo, bo aż 127 lat, musieliśmy czekać na pełny i współczesny przekład jednego z najważniejszych dzieł literatury europejskiej. Ale dziś ten słabo znany do tej pory w Polsce utwór Goethego może nam się bardzo przydać.
Dowolnym ludziom rozmawiającym ze sobą w maseczkach można teraz podłożyć każdy możliwy dialog.
Jak się nie ma własnej elity, to się zwalcza cudzą.
O wejście na wieżę starali się różni, ale zwycięzca był z góry wyznaczony.
Wystąpienie Jadwigi Emilewicz potwierdziło rosnącą rolę rządu PiS w polskim Kościele i było poświęcone przedsiębiorcom.
Opozycja twierdzi, że po nieprzeprowadzeniu wyborów 10 maja pakiety są bezużyteczne. Uważam, że nie ma racji, bo przecież można z nich wycinać maseczki.
Mówi się, że Dolny Śląsk to nasz najbardziej niedoceniany region. Taka polska mała Toskania, ale położona pechowo, bo omijają ją wakacyjne szlaki rodaków wiodące na południe i zachód Europy. Poza tym wolimy morze, góry i jeziora. A tu co?