Opozycja i jej wyborcy stanęli przed ostatnią szansą udziału w prawdziwej grze. Albo pokażą siłę i polityczny zmysł, albo po raz kolejny przegrają. W wyborach prezydenta nie ma częściowych zwycięzców. Pierwszy bierze wszystko. Reszta – nic.
Nie wolno nam milczeć. Nie wolno nam przyzwalać na dalsze porażanie milczeniem naszych współobywateli. Milczenie jest służką przemocy.
Za to PiS miało mafię VAT-owską w swoich szeregach. Chodzi o dwóch wysokich rangą urzędników Ministerstwa Finansów. Są oskarżeni o kierowanie grupą przestępczą, która miała w latach 2015–18 wyłudzić 5 mln zł VAT.
Franciszek wezwał do solidarności z ofiarami wirusa, ich bliskimi, lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi, wszystkimi ludźmi zaangażowanymi w pomoc.
Poparcie dla Rafała Trzaskowskiego przed pierwszą turą hamuje, choć w symulacjach drugiej właśnie odrobił straty do Andrzeja Dudy. Ale to tylko jeden z wielu paradoksów tych najbardziej wyrównanych wyborów w dziejach III RP.
Kościół czeka na wynik wyborów prezydenckich. Także dla niego erozja obozu władzy po ewentualnej przegranej Andrzeja Dudy byłaby radykalnym zwrotem akcji.
Pandemia zamroziła sądy. Rosną zaległości, więc usprawnienie ich pracy jest pilniejsze niż zwykle. Ministerstwo Sprawiedliwości znalazło na to szczególny sposób: ograniczyć prawo do sądu i zaostrzyć kary.
Prof. Bart Bonikowski, socjolog z Uniwersytetu Harvarda, o tym, jak konserwatywny, radykalny populizm otwiera drzwi dla autorytaryzmu.
Anna Piróg, mama Michała Piróga, tancerza i choreografa: My się syna nie wstydzimy. Ale gdyby miała mu się stać krzywda, wolałabym, żeby wyjechał z Polski.
Dzięki wsparciu TVP i podlaskiego marszałka z PiS „Król disco polo” stał się nowym bardem. Jego teksty politycy znają równie dobrze jak słowa papieskiej „Barki”. Już niedługo Zenek Martyniuk zostanie uwieczniony w muzeum disco polo w podlaskim Michałowie.
Spowiednik wyszeptał: „Lepiej żebyś odbiła męża koleżance, wtedy znienawidzi cię tylko świat. A kiedy odbijasz księdza Kościołowi, pogniewa się Bóg”.
Błysnął wypowiedzią o LGBT: „ci ludzie nie są równi ludziom normalnym”. Miłośnik hołubionych przez Kreml Kozaków, którego znajomości przyciągnęły uwagę CBA, robi zawrotną karierę w PiS. Jak to możliwe?
Trudno odetchnąć z ulgą, że to już koniec roku szkolnego. Wakacje zapowiadają się równie chaotyczne. A we wrześniu, bardzo możliwe, dzieci nie pójdą do szkoły, ale znów zasiądą przed komputerami.
To może być pierwszy pozew o pogryzienie przez adopcyjnego psa. I początek potrzebnej, normalnej dyskusji o adopcjach.
Rozmowa z dr Anną Olejnik, zastępczynią dyrektora Pionu Wody w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.
Gospodarka jest już prawie odmrożona. Ale na razie trudno ocenić prawdziwą skalę zniszczeń spowodowanych epidemią. Wszyscy liczą straty; niektórzy już próbują się odkuć.
Pandemia jeszcze nie minęła, ale państwa i miasta już rozpoczęły zabiegi o powrót milionów turystów. Najróżniejsze.
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu to ukoronowanie amerykańsko-polskiego sojuszu, który bez Donalda Trumpa nie będzie miał racji bytu.
Za kilka dni Izrael rozpocznie aneksję Zachodniego Brzegu Jordanu. Brzmi to jak początek nowej wojny na Bliskim Wschodzie.
Żaden kraj nie mierzy się z obcą dezinformacją o takim nasileniu jak Tajwan. Mieszkańców wyspy ratuje jednak to, że sami sobie nie ufają.
Przodek był mistrzem krzyżackim, ojciec był w bunkrze z Hitlerem, bliski krewny uczestniczył w zamachu na führera. Człowiek służb, dyplomata z wieloletnim stażem w Moskwie, waga ciężka. Berlin wysyła go na trudne czasy do Warszawy.
Zaczynamy znowu tęsknić za liberalną demokracją. Coś się zmienia! Pokazują to prowadzone od ponad 20 lat badania „dogmatyzmu” Polaków.
Rozmowa z prof. Grzegorzem Mikusińskim o dynamice natury, nieoczywistej przyszłości pożarzyska nad Biebrzą i szansach rozwiązania konfliktu w Puszczy Białowieskiej.
Wakacje to dobra okazja, by uważniej przyjrzeć się swoim dzieciom i bez pomocy lekarzy wykryć objawy choroby, które na co dzień łatwo zlekceważyć.
Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Przez wielu uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych programów wymiany na świecie, z reputacją daleko wykraczającą poza środowisko akademickie. Rozmawiamy z jednym ze stypendystów Programu, dr. Dawidem Junke z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Rozmowa z Karoliną Wasielewską, autorką książki „Cyfrodziewczyny”, o polskich informatyczkach z czasów PRL.
Prezydent Jefferson miał sześcioro dzieci z czarnoskórą niewolnicą, która była przyrodnią siostrą jego żony.
Mimo upływu lat zniesienie segregacji rasowej w znacznej mierze wciąż pozostaje fikcją, nie tylko w Alabamie.
Piotr Adamski pokazuje teatr okrucieństwa beznamiętnie, w sarkastycznym skrócie, co robi olbrzymie wrażenie.
Niby nic odkrywczego, ale dużo dobrego w pamięci zostaje.
Dokumentalna sześcioodcinkowa seria powstała na podstawie książki, nad którą pracowała Michelle McNamara, autorka bloga True Crime Diaries o nierozwiązanych zbrodniach.
Wystawa w sam raz na wakacji czas.
Autobiograficzny esej nagrodzony w 2016 r. National Book Critics Circle Award for Criticism.
Oprócz szalonej wyobraźni znajdziemy tu też szalone poczucie humoru.
Autorka pokazuje pazur i z całą mocą nawołuje do buntu, dając prosty, pozytywny przekaz.
Jeden z ważniejszych polskich twórców muzyki elektronicznej doczekał się albumu dokumentującego jego twórczość dla teatru.
Jubileuszowa edycja poznańskiej Malty miała wyglądać nieco inaczej.
Powinniśmy wynieść z pandemii myślenie o nowych formach kontaktu, z mniejszą liczbą ludzi – o nowym początku dla teatru mówią reżyserka Agnieszka Jakimiak i dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie Paweł Łysak.
„The Last of Us Part II” to nie tylko najważniejsza gra wideo ostatnich lat. To przede wszystkim potężny moralitet i bezlitosny obraz świata po upadku, który może wydarzyć się jutro.
Jeśli pozwalamy władzy kontrolować nasze życie, to powtarzamy stare błędy – mówi dokumentalista Tomasz Wolski, laureat Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film „Zwyczajny kraj” o inwigilacji w czasach PRL.
Komercyjne, widowiskowe kino powoli otwiera się na obecność bohaterów ze świata LGBT. Jest w tym sporo rynkowego wyrachowania, trochę hipokryzji, ale i nadzieja na zmiany.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Na cokole pomnika Leopolda II od dwóch dni czerni się napis: „Zrzućcie wszystkie rasistowskie pomniki!”.
W imię prawdy oraz ładu międzynarodowego wszelkie doniesienia medialne z danego kraju mają być uzgadniane z miejscowymi władzami.
My, alienaci, obcy sami dla siebie, jesteśmy w sytuacji bez wyjścia.
Ach, jakże byłoby wspaniale, gdyby nasz Andrzej Duda zaproponował prezydentowi Trumpowi wspólny lot na Marsa jeszcze w tym roku.
Jarosław Kaczyński zapowiada kolejne groźne spiski KO, która chociaż słaba i skompromitowana, „ciągle ma bardzo duże możliwości i jest w stanie szkodzić”, ale przyznam, że jakoś nie bardzo w to wierzę.
Przecież normalny człowiek nie chodzi po ulicy z informacją, że jest człowiekiem.
Przypominamy w skrócie tę dziwną prezydencką kampanię, wybierając rzeczy istotne, kuriozalne, zabawne i pouczające.