Opozycyjny wyborca zaczyna przypominać kibica reprezentacji. Mimo że tyle razy się nie udało, 28 czerwca zasiądzie przed telewizorem znowu z nadzieją na wygraną.
Mieszkamy we wspólnym domu i niemożliwe jest, żeby jeden dozorca trzymał wszystkie klucze.
Pałacowe życie państwa Dudów.
Władza w pierwszej wersji ustawy antywirusowej dała sobie immunitet: wszelkie jej działania w ramach tej ustawy miały być wolne od odpowiedzialności. Dopiero po krytyce zapis usunięto. Najwyraźniej jednak w obozie rządzącym uważano, że będzie zagrożenie odpowiedzialnością i chciano swoich ludzi zabezpieczyć.
Kraje najbardziej dotąd poszkodowane przez koronawirusa (Belgia, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Francja, Irlandia) pokonały szczyt.
Z tej kampanii Konfederacja wychodzi umocniona, a jej wyborcy być może rozstrzygną o losie prezydentury. Strach się bać, że zaczną realizować fantazje o szubienicach? A może czas już się oswoić z umownością polityki epoki internetowej?
Prof. Martin Krygier, prawnik i politolog z uniwersytetu w Sydney, o potrzebie politycznego umiarkowania i ograniczania władzy.
Polacy już spontanicznie zakończyli pandemię. Badacze nie byliby sobą, gdyby nie skorzystali z niezwykłej sposobności, jaką przyniosła społeczna kwarantanna. Czego się o nas dowiedzieli? Czego sami dowiedzieliśmy się o sobie, żyjąc w izolacji, lęku, niepewności?
Zamknięci w domach. Nieporadni i nieufni. Porzuceni w chorobie przez dzieci. Zdani czasem tylko na sąsiadów, bronią się przed domami opieki, jak długo mogą. Starzy ludzie w Polsce umierają w samotności.
Mateusz L. to oszust. Sprzedał ten sam telefon wiele razy różnym ludziom. Uwaga: dostał za to 20 lat więzienia! Trudno uwierzyć w taki wyrok. Co się stało?
Transgenderyzm stał się dziś parasolem rozpostartym nad wszystkimi, którzy doświadczają niezgodności pomiędzy obiektywną płcią biologiczną a subiektywną tożsamością płciową – mówi dr n. med. Aleksandra Jodko-Modlińska, psycholog i seksuolog.
Niedoceniane przez lata działki rekreacyjne znów stały się obiektem pożądania. Azylem na wypadek kolejnej kwarantanny, miejscem do spędzenia wakacji, a nawet zamieszkania, gdyby z koronawirusem przyszło nam żyć dłużej.
Rozmowa z dr hab. Agnieszką Chłoń-Domińczak z SGH, ekspertką rynku pracy.
Już po raz dziewiąty tygodnik POLITYKA we współpracy z firmą doradczą Deloitte oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu zaprosił firmy działające w Polsce do przeglądu ich rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój i zaangażowanie społeczne.
Pandemia sprowadziła na świat masę nieszczęść, ale jednego nie można jej odmówić: znacznie poprawiła jakość powietrza. Czy wracając do normalnego życia, przeciwwirusowe maseczki znów zamienimy na przeciwsmogowe?
Kiedyś zbuntowani Amerykanie powtarzali za Martinem Lutherem Kingiem, że mają marzenie. Dziś wykrzykują za George’em Floydem, że nie mogą już oddychać.
Przemoc w Hongkongu, groźby wobec Tajwanu, bijatyka na granicy z Indiami – tę ofensywę Chin mogą powstrzymać tylko ich sąsiedzi, twierdzą zwolennicy modnej idei Indo-Pacyfiku.
Żaden republikanin nie wyrządził tylu szkód hiszpańskiej monarchii, co były król Juan Carlos I. A to może być dopiero początek.
Koreą Południową niemal na równi z koronawirusem wstrząsnął skandal związany z niewolnictwem seksualnym. Zamieszani mogą być politycy i celebryci oraz nawet ćwierć miliona internautów.
W Niemczech od 500 lat katolicyzm sąsiaduje z protestantyzmem. Pewnie dlatego niemiecki Kościół tak bardzo różni się od polskiego.
Oprócz tej biologicznej świat toczy pandemia druga i groźniejsza – mentalna. O tym, jak badać to złożone zjawisko, opowiadają Neil Johnson z George Washington University i Mirta Galesic z Santa Fe Institute.
Rozmowa z dr. hab. Adamem Izdebskim o tym, jak źródła przyrodnicze korygują wiedzę historyczną i inaczej każą patrzeć na wielkie zarazy z przeszłości.
Poszukiwanie planet – zwłaszcza podobnych do Ziemi i takich, które mogą sprzyjać życiu – stało się ważną gałęzią astronomii. Wciąż jednak nie możemy znaleźć drugiego domu.
Chateau de Vouilly to najbardziej elitarne centrum prasowe w historii. Tu stacjonowali reporterzy śledzący lądowanie 6 czerwca 1944 r. na Omaha Beach i późniejsze walki w Normandii.
Dom w Moskwie, do którego Bułhakow w „Mistrzu i Małgorzacie” wprowadził Wolanda, stoi i ma się dobrze. Tylko pisarz co jakiś czas traci w nim palce.
Śledztwo w sprawie gwałtu staje się pierwszym krokiem do spojrzenia na całe życie bohaterów.
Kafkowską baśń albo haiku na temat doświadczania śmierci – motoru napędowego życia – ogląda się z rosnącym zachwytem, który towarzyszy aż do samego końca.
Paweł Ferdek, zainspirowany książką Andrzeja Krakowskiego „Pollywood”, podąża ścieżkami polskich Żydów, którzy pod koniec XIX w. wyemigrowali do Ameryki, a ich przedsiębiorczość dała podstawę amerykańskiemu przemysłowi filmowemu.
Zjednoczone Stany Bogatych i Wpływowych, Którzy Mogą Wszystko. A może mogli?
Zimna metalowa szpilka stała się u Tyszkiewicz nośnikiem gorących emocji.
„Obrazy bez autora” są przejmującym dziełem.
Jeśli po przeczytaniu popadniemy w „nerwicę ekologiczną”, to znak, że jesteśmy na dobrej drodze do wyzwolenia Ziemi spod dyktatu śmieci.
Rozmówczynie Sutowskiego od lat z uwagą punktują słabości instytucji publicznych w Polsce.
Powieść Sebastiana wnikliwie analizuje antysemityzm.
Musimy nauczyć się tolerować wzajemnie i współpracować – albo nigdy nie opuścimy Syberii.
Nastrojowe nowele drogi pisane przez Polaków z Different Tales czyta się – czy raczej współopowiada – jak interaktywne reportaże, w których trudno wskazać granicę między faktami a fikcją.
Ciekawy pomysł, niekiedy bardzo realistyczne kadry, choć tempo rozgrywki może znużyć amatorów szybkiej akcji.
To pierwszy solowy album polskiej sopranistki nagrany przez firmę Sony.
Klimat w polskiej muzyce zrobił się tej wiosny buntowniczy i antysystemowy. Ale wygląda na to, że ból i gniew na prawicy wciąż są u nas większe niż na lewicy. A już na pewno bardziej medialne.
Filmy i seriale z ostatnich lat pokazują, jak bardzo się zmieniło nasze wyobrażenie sztucznej inteligencji. Już nie jest wrogiem, ale nadzieją na nieśmiertelność.
Marzę o tym, że to jest moment opamiętania. Ten styl życia – żeby żreć więcej, szybciej i bardziej bez sensu – musiał upaść. Ale jednocześnie boję się, że będzie wręcz odwrotnie – mówi pisarz Zygmunt Miłoszewski przed premierą nowej powieści „Kwestia ceny”.
Półka z książkami widoczna w czasie telekonferencji nie wystarczy – obecność w mediach społecznościowych stała się czymś w rodzaju gry komputerowej. Wygrywają ci, którzy potrafią się najlepiej zaprezentować.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Ten tekst otrzymaliśmy od Jerzego Pilcha w lutym, a w marcu przygotowywaliśmy do druku. Traf chciał, że z dnia na dzień zamknięto wtedy kawiarnie. Nie przewidzieliśmy jednego: że gdy znów się otworzą, Autor nie będzie mógł do nich wrócić.
Były czasy, kiedy ostatnia strona w tygodnikach była ważniejsza od pierwszej, a władza zarzucała nam, że co innego piszemy na pierwszej stronie, a co innego na ostatniej.
Wierzę w prawdę, dobro i piękno, które są, jak to się słusznie powiada, ponadczasowe.
Co dziś krąży po Europie? Kapitalizm uszminkowany. Mimo wysiłków spółki Marks & Engels kapitalizm wrócił i ma się dobrze, wręcz przeżywa drugą młodość.
Wierzę, że Rafałowi Trzaskowskiemu się uda. Dla Kaczyńskiego i jego akolitów jest groźny, bo jest inny.
Najświeższym efektem współpracy Andrzeja Dudy z rządem jest, jak się okazuje, przekop Mierzei Wiślanej.
Uznaliśmy, że druga Gdynia tak daleko od morza odpada, chociaż prezes upierał się, że jesteśmy wielkim narodem i damy radę. W końcu stanęło na CPK.
Artyści wrócili na plany filmowe – ale nie wszyscy i w reżimie przypominającym nierzadko operację wojskową. A właściciele mogą otwierać kina – na razie jednak większość z nich pozostanie nieczynna. Trudno określić, jak szybko przemysł filmowy złapie równowagę.
O współ-życiu
Mieszkamy we wspólnym domu i niemożliwe jest, żeby jeden dozorca trzymał wszystkie klucze.