Koperty, urny, stan wyjątkowy? Czy jeszcze coś innego? Wszystkie drogi wiodą do katastrofy. Z tych „wyborów” wyjdziemy jeszcze bardziej zniechęceni i skonfliktowani.
Nadchodzące wybory prezydenckie szykują się jako trauma polskiej demokracji.
Ile osób faktycznie umarło w Polsce na COVID-19? Oficjalne dane mówią o ponad 600 osobach na początku maja. My obliczamy, że ofiar jest przynajmniej czterokrotnie więcej. Skąd się biorą rozbieżności?
Według wytycznych rodzice przyprowadzający podopiecznych do przedszkoli i żłobków powinni zachować minimum dwa metry dystansu od pracowników. Doprawdy trudno to sobie wyobrazić.
Socjolog polityki z Uniwersytetu Harvarda prof. Grzegorz Ekiert o tym, że w Polsce skończyła się demokracja. I czy można do niej wrócić.
Konstytucjonalista prof. Piotr Uziębło o tym, jak się robi wybory korespondencyjne.
Był zamach! Ale nie pod Smoleńskiem, tylko po Smoleńsku. Wybuchy też były, ale nie w tupolewie, tylko na Krakowskim Przedmieściu. Nie trotyl wybuchł, lecz paranoiczna histeria. To ona w dużej mierze doprowadziła polską politykę do stanu, jaki dzisiaj widzimy – kompletnego chaosu. Grzegorz Rzeczkowski ujawnia, jak do tego doszło.
Pandemia to również czas społecznego testu. Jak wypada w nim polski Kościół? Najogólniej: ludzie lepiej niż instytucja.
Na Dolnym Śląsku polskie wojsko broni granic kraju przed atakiem koronawirusa z Czech. Rynsztunek bojowy, szykany na drogach, strzały ostrzegawcze, zatrzymania. Granice zamknięte, tysiące Polaków odciętych od pracy w czeskich fabrykach.
Zapuszczeni jak nigdy w życiu, bardziej niż do lasu chcemy do kosmetyczki, fryzjera czy manikiurzystki. Branża piękności kwitnie więc w podziemiu.
Koronawirus szybko nas nie opuści. Musimy więc nauczyć się tak z nim żyć, żeby przeżyć. Temu powinny służyć nowe standardy sanitarne, które mają obowiązywać w odmrażanych sektorach gospodarki. Zaczynamy je tworzyć, ale po omacku i chaotycznie.
Czy wirus zadusi Kołobrzeg, największe polskie uzdrowisko?
Oto kolejne rozmowy z polskimi przedsiębiorcami – mówią, z czym się muszą mierzyć w czasach pandemii.
Świat jaki znamy w jednej chwili stanął. Praca w czasie społecznej izolacji wywróciła go do góry nogami – szkoły i przedszkola pozamykane, granice uszczelnione, a pracownicy z dnia na dzień odesłani z firm do domów. Odnaleźć się w nowych warunkach nie jest łatwo. Pomóc może dobra organizacja, odpowiednio przygotowane miejsce pracy i wydajna, najlepiej wielofunkcyjna drukarka. Zdziwisz się na ile różnych sposobów da się ją obecnie wykorzystać.
Z pragnienia, by produkować najpiękniejsze płytki na świecie, trzydzieści lat temu zrodziła się firma, która stała się wizytówką polskiego przemysłu zagranicą. To silna marka, z którą liczy się konkurencja. Jej produkty zdobią wnętrza w ponad pięćdziesięciu krajach.
Większość z nas spędza swój czas zawodowy i prywatny w domu, przestrzegając zasad izolacji. Opiekunom czworonogów w tej izolacji towarzyszą psy. Jest to duże wsparcie emocjonalne w tych trudnych dla nas wszystkich chwilach.
We Włoszech huśtawka nastrojów: od podniosłych balkonowych uczuć, że damy radę i uratujemy honor, po zmęczone rozgoryczenie, poczucie opuszczenia i lekceważenia przez sąsiadów. Z tej mieszanki powstaje nowe i nieoczywiste poczucie wspólnoty.
Amerykanie protestują przeciwko pandemicznym ograniczeniom. Pojawiły się podejrzenia, że inspiruje ich sam Donald Trump.
Prezydent Wołodymyr Zełenski pierwszy rok urzędowania może uznać za udany głównie z jednego powodu: nie okazał się ani Janukowyczem, ani Poroszenką.
Spośród wszystkich zagrożeń klimatycznych najgorsze mogą okazać się susze. W przeciwieństwie do powodzi i wichur, które są niczym ostra infekcja, przypominają raczej chroniczny stan zapalny, który powoli, lecz nieubłaganie niszczy organizm.
Musimy zdać sobie wreszcie sprawę, że jesteśmy integralną częścią tego świata. Polegamy na nim. Niszcząc go, kradniemy przyszłość naszym dzieciom – mówi Jane Goodall, brytyjska prymatolożka i antropolożka.
„W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata” Edwina Bendyka da się czytać jako podsumowanie 30 lat III RP. Dalekie od triumfalizmu.
Populizm, kojarzony z obszarami zacofania ekonomicznego i cywilizacyjnego, zaczął święcić triumfy również w bogatych krajach ustabilizowanej demokracji. Co zrobić, żeby nie umocnił się w czasie kryzysu?
Wielkie kataklizmy są akuszerami nowego porządku. Mimo hekatomby ofiar trudno powiedzieć, by człowiek wyniósł z II wojny światowej właściwe, jak to się mówi, lekcje historii.
Niemcy wystawią tablicę Polakom, którzy w 1945 r. zdobyli Berlin.
Poniżej przedstawiamy nominacje do Nagród Historycznych POLITYKI za 2019 r. w trzech kategoriach: Debiuty, Pamiętniki i Źródła.
Widowisko na miarę „Hero” i „Domu latających sztyletów”.
Kolejny serial HBO na podstawie powieści. Opublikowana w 1998 r. „To wiem na pewno” Wally’ego Lamba to próba leczniczej psychoanalizy.
Monologi i anegdoty, przeplatane archiwalnymi zdjęciami, fragmentami koncertów, układają się w intymną historię przyjaźni i wspólnej pasji.
Gdyby główne role zagrały hollywoodzkie gwiazdy, kto wie, czy „Sergio” nie stałby się hitem.
Forma długiego opowiadania bądź, jak kto woli, mikropowieści zawsze służyła Stephenowi Kingowi. Daje wystarczająco dużo możliwości, by naszkicować przekonujące charaktery i wciągającą fabułę, a jednocześnie narzuca ograniczenia.
„Czeski Raj”, najnowsza powieść Jaroslava Rudiša, jest książką dość cienką, którą czyta się nawet szybciej, niżby na to wskazywała jej skromna objętość.
Walser pisze o niemożności dopasowania się do mieszczańskich gustów i oczekuje od czytelnika odwagi.
Płyta trudna i ponura, ale w swoim gatunku bardzo dobra, tyle że nie dla każdego.
Klasyczny repertuar zbudowany na kompozycjach mistrzów gatunku.
Ta fantastyczna płyta powstała – jak to się mówi – od niechcenia.
Płytę „Art Impossible” nagrali niesłyszący wspólnie z niewidomymi, co brzmi jak szukanie sensacji, podczas gdy chodzi o zaskakująco klarowną w wizji i wcale nietrudną w odbiorze i bardzo plastyczną muzykę.
Fala odwołań letnich festiwali obejmuje kolejne polskie imprezy. Długo budowały wokół tego artystyczno-rozrywkowego fenomenu rynek, a teraz są jedną z tych branż, które w pandemii ucierpią najmocniej.
Usta pomalowane na czerwono, oni wzruszeni, ja niesiona emocjami nieopatrznie przytaknęłam... – opowiada Joanna Kulig, gwiazda serialu Netflixa „The Eddy”, stworzonego przez Damiena Chazelle’a, reżysera oscarowego „La La Land”.
Po pandemii ludzie masowo wrócą do muzeów – przekonuje prof. Dorota Folga-Januszewska i wyjaśnia dlaczego.
Kultura została zamknięta jako pierwsza. Kina, teatry, muzea, sale koncertowe, plany filmowe – zamarły i ani widu, ani słychu, kiedy trup będzie reanimowany.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Bohaterem ostatnich czasów jest przedsiębiorca. Politycy i media bez przerwy o nich mówią.
Korespondencja z wicepremierem Sasinem mnie nie interesuje.
Na straży dobrego samopoczucia Jarosława Kaczyńskiego stoi Sejm, Trybunał Konstytucyjny, prokuratura i inne instytucje państwa.
Uważam, że dla obywatela zawsze lepiej, gdy interweniujący policjant widzi, że ma się do niego zaufanie.
W oczekiwaniu na otwarcie obiektów treningowych zawodowi sportowcy ćwiczą w domach. Bez celu, bo widoków na jakiekolwiek zawody nie ma. Na ocenę strat wywołanych zerwaniem z rytmem, do którego przywykli, przyjdzie pora.
Wybór przed wyborami
Nadchodzące wybory prezydenckie szykują się jako trauma polskiej demokracji.