Boją się, że będą musieli decydować, kogo ratować, a kogo zostawić na śmierć. Myślą o tym, kto za nich spłaci kredyt, jeśli nie wrócą do domu. Na wojnę z wirusem medycy idą z pustymi rękami.
Czy Kaczyński naprawdę wierzy, że uda się zorganizować te wybory?
Koszty społeczne najwyraźniej nie grają roli. Jarosław Kaczyński wbrew konstytucji, bezpieczeństwu obywateli i zdrowemu rozsądkowi prze do majowych wyborów prezydenckich.
Zakażona koronawirusem gospodarka zdradza coraz cięższe objawy chorobowe. Rokowania są niepewne, a rządowa terapia nie budzi zaufania.
Pod koniec marca 2020 r. w milionach polskich domów ruszyło zdalne nauczanie. W każdym razie – miało ruszyć.
Czy matematyka może pomóc w walce z pandemią?
Nie trzeba do niej nowych narzędzi, wystarczą urządzenia, których używamy na co dzień: telefony, tablety, laptopy. Na podstawie geolokalizacji można ustalić, gdzie i w czyim towarzystwie się ktoś znajduje.
Prof. Wojciech Kopczuk o tym, co robić, by kryzys ekonomiczny wywołany epidemią koronawirusa nie był dla nas bardziej zabójczy niż sama pandemia.
Rozmowa z Urszulą Nowakowską, szefową Centrum Praw Kobiet, o tym, jak w czasach kryzysów nasila się zjawisko przemocy domowej.
Pandemia z dnia na dzień wywróciła tysiące ukraińskich życiorysów. Trudno z Polski wyjechać. Jeszcze trudniej zostać.
Ludzie boją się zakażenia, a oszuści zacierają ręce. Z każdym dniem epidemii przybywa pomysłów na szwindle.
Agata Roczniak była pierwszą w Polsce modelką na wózku. I pierwszą Polką z rdzeniowym zanikiem mięśni, która urodziła dziecko. Uczy innych, że chcieć i móc znaczy to samo – działać.
Sklepy spożywcze to już ostatnie miejsca publiczne, w których wolno się jeszcze gromadzić. Ale bez przesady: trzeba zachować półtorametrowy dystans albo stać na zewnątrz. Sami klienci pilnują odległości. Patrzą też sobie na ręce. I do koszyków.
Ameryka ma wszelkie predyspozycje, aby stać się globalnym epicentrum koronawirusa. Ale to może się okazać za mało, aby Donald Trump przegrał listopadowe wybory.
Naturalna dla Hiszpanów skłonność do bliskości stała się dla nich przekleństwem i wybawieniem. Pomogła koronawirusowi rozprzestrzeniać się, ale teraz daje im siłę, aby z nim walczyć.
Prawicowy rząd Viktora Orbána znacjonalizował kliniki in vitro i będzie wspierał tę procedurę nawet dla samotnych kobiet. Na Węgrzech cień kryzysu demograficznego przesłonił światopoglądowe wątpliwości.
Niemiecki miliarder Dietmar Hopp najpierw postawił się kibicom, a teraz Donaldowi Trumpowi. Czy uda mu się stworzyć szczepionkę na koronawirusa?
Przedstawiamy fragment książki „Katastrofa posmoleńska. Kto rozbił Polskę?”.
Ponad 6 mln chorych i prawie 6 tys. zmarłych to bilans tylko jednego sezonu grypy w Polsce w 1971 r. Publikujemy poufne partyjne dokumenty mówiące o rozmiarach tej epidemii.
Polskie badaczki próbują rozpracować wirusa CoV-2
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Zaroiło się od nowych internetowych etykietek i nazw nadawanych różnym grupom kobiet: VSCO girl, soft girl, alternatywka... Skąd się wzięły i co się za nimi kryje?
Bardzo to okrutne, bardzo bezlitosne, ale posłuchać warto, bo i muzyka świetna, no i teksty Marcina trafiają do głowy jak kule dum-dum.
Donald Glover to z jednej strony komik i aktor, twórca serialu „Atlanta”, z drugiej – pierwszoplanowy już raper i wokalista, zdobywca czterech Grammy za „This Is America” – opatrzony głośnym wideoklipem song o stanie swojego kraju.
Niecodzienne spotkanie z Pablopavo.
Brawurowa zabawa gatunkami, od tanga i samby, przez blues, negro spirituals i soul, po nawiązania do muzyki elektronicznej i trap.
Serialowa wersja nowozelandzkiego komediowego hitu z 2014 r., autorstwa Jemaine’a Clementa i Taiki Waititiego.
Te same plenery i potęgująca poczucie chaosu dalsza multiplikacja wątków.
Historia pokazana w „Bankierze” wydarzyła się naprawdę.
Fiedorczuk łączy elementy powieści historycznej i psychologicznej, ale jednocześnie podważa przyjętą wizję dziejów, inaczej opisuje miejsce człowieka w historii, rozszerza pole dyskusji.
Ward pięknie pisze o miłości dawanej przy niedostatku wszystkiego innego.
To kawał mrocznej i krwiożerczej prozy.
Twórcy kultury potrafią zmyślać historie – za to ich kochamy. Ale dziesięć największych artystycznych mistyfikacji, które wybraliśmy, nie wszystkim mogło się podobać.
Zmarł Krzysztof Penderecki. Jego nazwisko to emblemat, symbol przewrotu, jaki dokonał się w polskiej muzyce ponad pół wieku temu.
Chyba czułem w kościach, że wydarzy się coś złego – mówi Robert Harris, twórca m.in. „Oficera i szpiega” i „Autora widmo”. W jego nowej książce do apokalipsy dochodzi w 2025 r.
Dekada po katastrofie smoleńskiej podzieliła polską kulturę, nie przynosząc arcydzieła. U prawicowych twórców, którzy mieli okazję błysnąć talentem, obnażyła braki. Liberalni i lewicowi rzadko wzbijali się ponad szyderstwo.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Minister Gliński ma inny gust niż prezydent Poznania, nie popiera KOD-u, tylko wręcz przeciwnie.
Gdzieś poza czasem, bytują liczby i prawa logiki, zasady dobra i miary piękna.
Jesteśmy przygotowani! Cała Europa, ba, świat cały bierze z nas przykład – ogłosił kuli ziemskiej premier Morawiecki.
Trzymamy na uwięzi nasze indywidualne emocje, ale te zbiorowe to już cięższy kaliber. Co będzie, jak się uwolnią?
Czas epidemii nie musi być czasem straconym, można go sensownie wykorzystać.
Na postojach przy A2 (Autostradzie Wolności) w kierunku zachodnim wszyscy mają ten sam temat rozmów – koniec wolności, granica Polski jest jak strefa wojenna.
Epidemiokracja
Czy Kaczyński naprawdę wierzy, że uda się zorganizować te wybory?