Odcięliśmy się od świata. Z powodu zagrożenia koronawirusem od niedzieli Polska zamknęła granice, a na całym terytorium kraju rząd wprowadził stan nadzwyczajny. Trzeba wiedzieć, że ta terapia ma potężne skutki uboczne. I jest bardzo kosztowna.
Czy do epidemii koronawirusa nie dodajemy właśnie epidemii chaosu?
Przewrotnie może się okazać, że zdawany właśnie egzamin z koronawirusa nauczy polską szkołę podstawowych rzeczy.
Koronawirus wywołał spór o odprawianie mszy podczas epidemii: zawiesić czy nie?
Konrad Maj, doktor psychologii Uniwersytetu SWPS, o traumie kwarantanny.
Według oficjalnych danych (z 16 marca) liczba osób zarażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 174 tys. – i jest ich już więcej poza Chinami niż w samych Chinach – pierwszym ognisku epidemii.
Kandydatka na pierwszą damę lub kandydat na pierwszego dżentelmena mogą pomóc w zdobyciu głosów, ale mogą też utrudnić drogę do Pałacu Prezydenckiego. W tej kampanii partnerzy pretendentów nabrali szczególnego znaczenia.
Telewizja Jacka Kurskiego wiernie służy „dobrej zmianie” i jednocześnie ją odzwierciedla. Jest produktem obecnego systemu władzy. Przesiadka jej twórcy na inny fotel niczego więc nie zmieni.
Epidemia koronawirusa zmieniła reguły polskiej polityki. Zwłaszcza dla opozycji.
Z roku na rok lawinowo rośnie przemoc wśród młodych. To dzieci dzieciom częściej gotują piekło niż dorośli.
Annie trzęsły się ręce. Paulina pomyślała, że to wyjście jest najtrudniejszą rzeczą w jej życiu. Gosia zemdlała tuż przed. Ale zrobiły to. Wystąpiły w pokazie mody, w ubraniach, w których zostały zgwałcone. Po raz pierwszy od lat, z takim poczuciem siły.
Politechnika Rzeszowska przypomina pole minowe. A może bardziej pole uprawne w rodzinnych włościach pewnego profesora.
Sprawa ukradzionej przez emeryta ze Szczecina śliwki w czekoladzie o wartości 40 gr poruszyła już niemal wszystkie możliwe w Polsce instancje – policję, sąd, prokuraturę, media społecznościowe. Dzięki premierowi Morawieckiemu otarła się nawet o Jana Pawła II. A końca wciąż nie widać.
Amazon, najsłynniejszy sklep internetowy świata, szykuje w Polsce drugie, prawdziwe otwarcie. Przy tej okazji napotka silną zadomowioną konkurencję: Allegro i AliExpress. Będzie ostro.
Brexit, Donald Trump, eksplozja populizmów, a teraz jeszcze koronawirus. Czy czterej jeźdźcy apokalipsy zakończą erę gospodarczej globalizacji?
Wielkie wydarzenia, oglądane z bliska, robią najczęściej mniejsze wrażenie niż po specjalistycznym obrobieniu przez media. Trochę tak jest ze szturmem granicy grecko-tureckiej. Ludzka krzywda spowszedniała.
Bernie Sanders właśnie przegrał walkę o demokratyczną nominację. Ale wygrał znacznie więcej niż niejeden prezydent USA – zmienił Amerykę.
Mieszkańcy Italii nie mogą pogodzić się z faktem, że dostali etykietkę roznosicieli koronawirusa. Trwają poszukiwania prawdziwego winnego.
Szwajcarskie stowarzyszenie Operation Libero pokazuje, jak liberałowie mogą pokonać populistów ich własną bronią. I zachować cnotę.
Mówiono, że zarazę przywiózł cyrk, komorę dezynfekcyjną uznano za krematorium, a chorzy próbowali uciekać z izolatki. Epidemia ospy sterroryzowała Wrocław w 1963 r.
O przemocy państwowej i brutalizacji życia publicznego w dwudziestoleciu międzywojennym opowiada prof. Janusz Mierzwa.
Rozmowa z wirusologiem prof. Włodzimierzem Gutem o podstępnej naturze zarazków i pułapkach, w które sami wpadamy.
Jestem opętany przyszłością – zwykł mawiać Freeman Dyson, wybitny naukowiec, ostatni wielki wizjoner ludzkości. Właśnie opuścił Ziemię.
Koronawirus oznacza przymusowy post od zawodów i turniejów sportowych. Zagrożone są najważniejsze imprezy roku, nawet igrzyska olimpijskie. Straty finansowe – nie do oszacowania.
W branży nowych instrumentów elektronicznych panuje ostatnio wyjątkowy ruch. I wygląda na to, że polscy konstruktorzy mogą na tym ruchu skorzystać.
Świetny dokument Andrew Rossiego skupia się na Stanach Zjednoczonych i polityce, jednak problem fake newsów infekujących społeczeństwa jest globalny, tak jak globalne są media społecznościowe, które są rozsadnikiem tej zarazy, i dotyczy wszystkich dziedzin, ze szczepionkami i koronawirusem włącznie.
Nakręcony w konwencji kina drogi, przypomina najwybitniejsze osiągnięcia rumuńskiej nowej fali.
To jeden z nielicznych dziś seriali, które w Polsce oglądamy z opóźnieniem.
Spektakl jest koprodukcją polsko-japońską, ale podczas premiery w TR Warszawa trudno było to dostrzec, chyba że w minimalistycznej scenografii i w śladzie węglowym, jaki pozostawiły podróże zespołu do Tokio i z powrotem.
To mógłby być niezły kryminał na czas pandemii, od początku do końca trzymający w napięciu. Mógłby, gdyby nie opowiadał o realnych procesach, autentycznych postaciach i prawdziwych powiązaniach.
To nie tylko opowieść o historii, ale i o tym, co ważne dziś: marzeniach, determinacji, ale i szukaniu odpowiedzi na najważniejsze pytanie: komu i jak miasto powinno służyć?
Niezwykle piękny tekst o ponadczasowej randze literatury.
Bohaterka albumu jest jedną z tych wykonawczyń, których trasę koncertową zakłócił koronawirus, ale warto wykorzystać czas kwarantanny na zapoznanie się z tym materiałem w domu.
W prostocie tej muzyki jest dużo wdzięku i szczerości, prowadzącej w stronę poważnych życiowych deklaracji i linijek adresowanych do najbliższych.
Przez jednych uwielbiany, przez innych znienawidzony. Pierwsi mogą się utwierdzić w uczuciach, drudzy – być może je zmienić. A ci, którzy mają o Bauhausie mętne pojęcie, wreszcie ogarnąć, o co w nim chodziło.
Młodzi filmowcy patrzą na Polskę przez pryzmat kina gatunkowego: westernu, horroru czy science fiction. Co widzą?
Doczekaliśmy się ekranizacji powieści Philipa Rotha z prawdziwego zdarzenia. Miniserial na podstawie „Spisku przeciwko Ameryce” to doskonały obraz upadku demokracji i ostrzeżenie przed przyszłością.
Tommaso Buscetta jako pierwszy ujawnił tajemnice sycylijskiej mafii. Czy film „Zdrajca”, w którym samozwańczo nazywa siebie człowiekiem honoru, gloryfikuje mafijne zasady?
Większość instytucji wystawienniczych to gabloty ideologiczne. Chcę to zmienić i w tym sensie zamieszać w mainstreamie – twierdzi Piotr Bernatowicz, nowy szef Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Odchodzący z Trójki Wojciech Mann mówi, że trwa właśnie mord radia publicznego, sadystycznie krojonego na plasterki. Projekt nadzoruje szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański i gorliwi wykonawcy jego poleceń.
Uleganie panice nie może skończyć się dobrze. Mam teraz w domu niepotrzebne mydła i makarony, których przeze mnie nie kupili ci, którzy naprawdę ich potrzebują.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Dobrze, że ze szklanki piłem właśnie wodę, bo bimbrem bym się udusił. I tego felietonu o uczciwości PiS by nie było.
Dlaczego boimy się praw kobiet? Cóż, boimy się konkurencji – to jasne.
O wirusie nienawiści mówi się mniej niż o koronawirusie, a szkoda. Bo na ograniczenie rozprzestrzeniania się nienawiści są jednak sposoby.
Podobno w niektórych szpitalach zaczyna brakować fartuchów, maseczek, respiratorów i personelu, dlatego dobrze, żeby nie zabrakło przynajmniej modlitwy.
Wstyd przyznać, ale dla wielu z nas przymusowa kwarantanna może być okazją, by się czegoś o swojej rodzinie dowiedzieć.
Na ulicach zrobiło się pusto. W sklepach nerwowo. Polska robiła zakupy, wsłuchiwała się w plotki i liczyła zakażonych koronawirusem.
Narodowa kwarantanna
Czy do epidemii koronawirusa nie dodajemy właśnie epidemii chaosu?