Serial „Wiedźmin” jeszcze wzmocnił pozycję najsławniejszego bohatera polskiej popkultury. A świat w prozie Andrzeja Sapkowskiego odnalazł wszystko, czego oczekiwał od współczesnej fantasy.
PiS rezygnuje z kamuflażu, a to szansa, żeby i opozycja zaczęła wreszcie nabierać wyrazu i ostrości.
Byliśmy równolatkami, kiedy trafiliśmy do Auschwitz. Ale wtedy nasze ścieżki się nie skrzyżowały. Nie mogły. Trafiłem na rampę obozową półtora roku po jego – słynnej i udanej! – ucieczce z obozu. O której potem napisze książkę wspomnieniową „List gończy”.
Po wyzwoleniu największego niemieckiego obozu zagłady AUSCHWITZ-BIRKENAU powstał raport, którego fragment przedstawiamy poniżej. Cytujemy też fragmenty wyroków, jakie zapadły w procesach komendanta obozu Rudolfa Hössa i członków załogi SS.
Obozowi władzy skończyły się argumenty prawne. Represje niewiele dają. Rządzący PiS wchodzi w kolejny etap wojny z sędziami: ma ich zmieść „słuszny gniew” suwerena. To argument, na który nie odpowie żaden prawnik, żadne „europejskie standardy”.
W akompaniamencie krzyków o zdradzie, donoszeniu i kłamstwie pisowska ekipa wypycha nas na margines Unii.
Opozycyjny pakt drugiej tury w wyborach prezydenckich nie daje gwarancji zwycięstwa. Jednak brak takiego porozumienia zmniejsza szanse „nie-Dudy” do minimum. Nie ma pilniejszej sprawy dla liderów opozycji, w tym wkrótce nowego szefa PO, niż wynegocjowanie takiego sojuszu.
Ustawa kagańcowa nie sprowokowała masowych protestów społecznych. I jest niemal pewne, że wielotysięczne manifestacje w obronie demokracji prędko nie wrócą na polskie ulice. Co w zamian?
Dlaczego wśród tak wielu Polaków, zwłaszcza młodych mężczyzn, autokracja zdobywa coraz większy poklask? Prof. Krystyna Skarżyńska podsumowuje kilkadziesiąt lat badań nad naszym społeczeństwem.
Formalnych przeszkód od dawna właściwie nie ma, ale ministrantki to nadal egzotyczny widok w polskich kościołach.
Rozpoczął się feryjny najazd Polaków na polskie góry. Potwierdzi się zapewne coraz oczywistsza z roku na rok obserwacja, że gór mamy mało, zaś Polaków objawiających ich umiłowanie przybywa. Nomen omen – lawinowo.
Emilia den Boer, dr inż. z Zakładu Technologii Odpadów Politechniki Wrocławskiej, mówi o tym, jak się zmieniły nasze odpady cywilizacyjne i o jakich zmianach w samej cywilizacji świadczą.
Zginął w sylwestra. Miał sześćdziesiąt lat. Kilka godzin wcześniej na blogu napisał, że wbrew pozorom mijający rok nie był taki zły.
Wyższe podatki na słodzone napoje, „małpki” z alkoholem, a także na reklamy suplementów diety nie rozwiążą problemu rosnącej otyłości Polaków. To pomysł głównie na wsparcie kasy państwa.
Chociaż pieniędzy na kolej wydajemy coraz więcej, efekty wielu inwestycji są marne. Po nowych szynach pociągi jeżdżą za rzadko i za wolno, by zachęcić do przesiadki z samochodów.
Lada dzień na Ukrainie rozpocznie się rolna rewolucja. To najbardziej oczekiwana i kontrowersyjna obietnica Wołodymyra Zełenskiego.
Po wojnie Żydzi dążyli do Palestyny, bo byli – podobnie jak Arabowie – jej rdzenną ludnością. Jeśli roszczenia miałyby ulec przedawnieniu, to dlaczego ówczesnych Żydów tak, a dzisiejszych Palestyńczyków nie?
Wiaczesław Mosze Kantor to człowiek, przez którego prezydent Andrzej Duda nie pojawi się na jerozolimskich obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.
W Wielkiej Brytanii nie mówią teraz tyle o brexicie, co o Megxicie, wycofaniu się małżeństwa księcia Harry’ego i Meghan na dalszy plan. Bo nie premier czy parlament, ale Korona jest najpopularniejszą instytucją w kraju.
Podbój, przekupstwo, przemoc – Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii rodziło się długo i w bólach.
Społeczeństwa mają coraz większą świadomość, że trzeba robić wszystko, by uniknąć katastrofy klimatycznej. Rządy zaś szukają wymówek dla niewdrażania odpowiednich rozwiązań ekologicznych. Jak można je przekonać, by zaczęły działać?
Chirurdzy doskonalą swoje umiejętności na wirtualnych symulatorach i w grach komputerowych. Hematolodzy zaś powinni częściej zasiadać do szachów. Bo nowotwór to – jak mówią – gra strategiczna.
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Poza jedzeniem i piciem restauracje, bary czy kawiarnie mają też zapewnić właściwy klimat. Wyróżnienia dla jednej z warszawskich restauracji potwierdzają, że i z tym radzimy sobie coraz lepiej.
Odwoływane zawody, kalendarz startów wywrócony do góry nogami, wydatki na treningi na lodowcach, imprezy rozgrywane w deszczu i silnym wietrze. Ocieplenie klimatu nie oszczędza sportowców.
Film stara się gładko i płynnie wprowadzić widza w wewnętrzną przestrzeń rozdygotanych duchowo bohaterów.
Przejmujący portret matki i córki stojących przed życiowym wyzwaniem.
Pełna sarkazmu satyra na współczesny świat, zabawnie zagrana przez cały zespół.
Przeszłe czasy w krzywym zwierciadle? Czy aby na pewno?
Kolejny serial według kolejnej powieści mistrza horroru Stephena Kinga to kolejna, jakże rzadko spełniana, nadzieja na udaną adaptację.
Utwory grają z naszymi skojarzeniami, pokazują niespodziewane konteksty, a czasem zaskakują niespodziewaną medytacją nad czasem, szczęściem czy awangardą.
W powieści czas przeszły wraca po to, by zrozumieć teraźniejszość.
Napisać o depresji książkę, która nie jest depresyjna – oto nie lada sztuka.
Rzecz do słuchania w całości, dość poważna w tonie, spójna brzmieniowo – z powracającymi glissandami i tą odświeżoną wokalistyką, jak gdyby Marcell stała się tu reżyserką samej siebie.
Po raz 27. POLITYKA wręczyła artystom swoje Paszporty. Tegoroczna edycja pokazała, że polska kultura ma się świetnie, nasi laureaci cieszą się sławą globalną, a jeśli jeszcze nie – mają na nią realne szanse.
Z outsidera nowozelandzki reżyser Taika Waititi stał się jedną z największych gwiazd Hollywood. Jego nowy film „Jojo Rabbit” powalczy o Oscary w sześciu kategoriach.
Podświadomie dostroiłem syntezatory do dzwonów katedry – opowiada Wacław Zimpel w przeddzień wydania kolejnej solowej płyty.
Chociaż umęczyłyśmy się w ławach szkolnych tyle, ile lat ma szwedzka aktywistka, w kwestii klimatycznej wiemy tyle, że nic nie wiemy.
Historia uczy tylko jednego: że ludzie niczego się z historii nie uczą. Szczególnie dotyczy to Polaków
Mamy demokrację, przeto każdy myśli i mówi, co chce. Ta swojość opinii i prawo jej swobodnego wygłaszania stają się czymś o wiele ważniejszym niż jej prawdziwość, podobnie jak zasadność wszelkich ocen.
Nie mnie jednemu draństwo wiecowego Andrzeja Dudy kojarzy się z najgorszymi czasami PRL – Moczarem i Marcem ’68.
Skromna wiedza prawnicza wyniesiona ze studiów i aplikacji przez sędzię Przyłębską jest tak nieskażona żadnym piętnem, że umożliwiła jej nawet zostanie prezesem Trybunału Konstytucyjnego.
Jeśli Hołownia swoich chrześcijańskich zapędów nie powściągnie, na otrzymanie kolejnych komunii nie ma co liczyć.
Kolejne oddziały ludzkości zmierzają szybkim krokiem do lepszego świata – globalnej konsumpcji i powszechnego szczęścia. A są ich miliony, bo rzecz dotyczy Indii, a dokładniej – 1,3 mld. O chińskich marzeniach i ambicjach wiemy, o indyjskich mniej, ale i one wkrótce przypomną o sobie.
Werble i trąby
PiS rezygnuje z kamuflażu, a to szansa, żeby i opozycja zaczęła wreszcie nabierać wyrazu i ostrości.