Prof. Adam Daniel Rotfeld o imperialnej strategii Putina, skomplikowanych stosunkach rosyjsko-polskich i ciążącej na nich wielowiekowej historii.
Pytanie, czy istniała jakaś inna, „trzecia droga”, towarzyszy planowi Balcerowicza od początku.
Rezygnacja Tuska z prezydentury nie musi być końcem jego krajowej kariery. Złożył ostatnio polityczne deklaracje, z których trudno się wycofać.
Andrzej Duda wkupił się w łaski i związał ze sobą tych obywateli Polski powiatowej, którzy nie mają politycznych sympatii albo mają je bardzo letnie. To zapewne ok. 800 tys. głosów.
5,5 mln zł pochłonęła wyprawa polskiego jachtu do stu portów świata – nie wiadomo, do ilu dopłynął, pewne jest, że po siedmiu miesiącach cumowania w amerykańskim porcie jacht w listopadzie 2019 r. dotarł do Europy.
Australia zmaga się z największymi pożarami buszu i lasów eukaliptusowych w swojej historii.
Mówią, że są politykami nowego pokolenia prawicy. Łączy ich młodość, przekonania i patron ich politycznych karier Zbigniew Ziobro. Dostają specjalne zlecenia.
Dzisiejsza władza zapewnia, że nie dąży do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Ale dążenie czy niedążenie to jedno, a realne skutki polityki PiS i jej odbiór w Europie – drugie. Nawet bez zadeklarowania polexitu może dojść do tego, co Donald Tusk dość brutalnie określił jako „wypierpol”.
Reaguje szybko, radykalnie, zgodnie z interesem i poglądami władzy. Tak było także wtedy, gdy zasugerowała, że marszałek Senatu jest łapówkarzem.
Rozmowa z socjologiem prof. Arkadiuszem Karwackim o sfrustrowanej klasie średniej, przekonanej, że coraz więcej pracuje i coraz mniej z tego ma.
Co drugi Polak ma kłopoty z wagą. Co piąty z nadwagą. Ci, którzy nie mieszczą się nawet w lustro, powinni przeczytać ten tekst bardzo uważnie.
Chodzi listonosz od skrzynki do skrzynki, zepchnięty na sam dół kolporterskiej hierarchii.
Przez ostatnie lata zdążyliśmy zapomnieć, że istnieje coś takiego jak inflacja. W tym roku sobie o niej przypomnimy.
W USA, po ośmiu latach od startu systemu, lekarze wystawiają elektronicznie zaledwie 70 proc. recept. Szwedzi zaczęli w 2006 r. i nadal 10 proc. recept wypisują tradycyjnie na papierze. Polska idzie na rekord: od 8 stycznia e-recepty są obowiązkowe. Będą jednak wyjątki.
Ku zaskoczeniu Zachodu przed Trybunałem w Hadze okazało się, że przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi wcale nie jest świecką świętą, tylko najprawdziwszym politykiem.
Jeden z najlepszych piłkarzy ostatniej dekady Mesut Özil nie mieści się już w korporacyjnym ładzie futbolu. Sportowo i moralnie.
Media społecznościowe zamiast pomagać demokracji, coraz częściej stają się narzędziem terroru w rękach takich ludzi jak czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow.
Polski ambasador, Hitler, współodpowiedzialność za wybuch drugiej wojny światowej. I Władimir Putin.
Per Waesterberg z Akademii Noblowskiej podczas wygłaszania laudacji dla Olgi Tokarczuk pochwalił między innymi krytyczny i dojrzały stosunek autorki do ciemnych stron historii jej ojczyzny, wśród nich „kolonializmu” i „antysemityzmu”. Na prawicy zawrzało.
Ponad 20 lat temu przez ziemię kłodzką przeszła powódź tysiąclecia. Poprzedziły ją rekordowe opady deszczu. Dziś wezbranie wód może być jeszcze większe. Wszystko przez nadmierną eksploatację gór i – paradoksalnie – działania przeciwpowodziowe. Dlaczego ziemie kłodzkie są tak zagrożone? Przypominamy tekst z 2020 r.
Czy wolny rynek musi być niesprawiedliwy? Czy wymiana opinii musi prowadzić do głębokiej polaryzacji? Nowa nauka o układach złożonych podważa wiele społecznych mitów.
Mózg może ożyć nawet długo po śmierci i funkcjonować bez ciała – udowodnili Amerykanie. Co z tego dla nas wynika?
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Zmiana zaczyna się od języka, a o człowieku sporo mówi już jego nazwisko. Gdy składa się z dwóch członów, to mówi jeszcze więcej. Takich nazwisk przybywa: w Polsce i na świecie.
Powszechnie uważano, że Aleksiej Ananenko, bohaterski inżynier z Czarnobyla, zginął. Obsypany nagrodami serial przypomniał, że jednak istnieje. POLITYCE opowiedział o życiu w cieniu wybuchu.
Ukrytym bohaterem filmu jest wiecznie udoskonalany mechanizm szczucia. Pętla, na której chce się powiesić ofiarę.
Losy pana T. stają się metaforą doświadczeń całego pokolenia artystów zmuszonych do wyboru między serwilizmem a egzystencją na skraju nędzy.
Reżyserka opowiada o relacjach rodzinnych we współczesnej Polsce.
Przejmujące, ale też wymagające sporej cierpliwości.
Dzieje się dużo i raz jest bardziej ciekawie, raz mniej, a wszystko kończy wspaniała, pełna empatii lekcja... wychowania seksualnego.
Książka ma wyraziste proekologiczne przesłanie.
Amerykanka wpisuje się w długą listę pisarek i pisarzy, którzy rozprawiają się z mitem amerykańskiego snu.
Epidemia bezużytecznych prac, o których nikt nie chce mówić – to główny temat trzeciej wydanej na polskim rynku książki Davida Graebera, antropologa z London School of Economics.
Gdyby żył, okrzyknięto by go dziś pewnie czołowym celebrytą.
Zestaw dziewięciu kompozycji doskonale broni się poza ekranowym kontekstem.
To już 10. edycja festiwalu w gdańskim Klubie Żak.
Mam już w głowie pomysł na trzeci sezon – zapowiada autor „Nowego papieża”, włoski reżyser Paolo Sorrentino, jeden z nagradzanych twórców filmowych, którzy równie dobrze odnaleźli się w świecie seriali.
Podsumowując zmiany personalne w muzeach, trzeba przyznać, że minister Piotr Gliński ma wyjątkowy talent do przebijania własnych dobrych decyzji wizerunkowymi porażkami.
Już na studiach słyszysz, że aktor ma zdjąć majtki bez dyskusji. Przekraczanie prywatności na próbach łatwo przenosi się poza nie – mówi Alina Czyżewska, aktorka i działaczka społeczna.
Na Zachodzie mieli wtedy boomersów. W Polsce byli tubylcy, a wśród nich Jonasz Kofta – wrażliwy i trochę niepraktyczny, ale nadzwyczajny talent. Portretują go dwie nowe książki.
Pani Kidawo-Błońska: prosimy przestać być miłą i sympatyczną dla wszystkich. Ta strategia odeszła do lamusa wraz z minioną dekadą.
Kiedyś to ludzie zamożni mieli kulturę. W kieszeni.
Kiedyś może stanie w Warszawie pomnik „sędziów niezłomnych”.
W połowie grudnia nie daliśmy się w Brukseli omamić Zielonym Ładem.
Jak katolik ma przestrzegać zalecanego przez Kościół postu, jeśli ekologizm domaga się, żeby pościł on cały czas?
Światem Tolkiena i Rowling nie ma co uczniów mamić, bo wiadomo, że za pomocą magicznych sztuczek daleko w życiu nie zajdą.
Sztuczna inteligencja zmieni wszystko, przekonują wizjonerzy i pokazują, że nawet przyszłość artystów jest niepewna. „Inteligentne” systemy już komponują symfonie, malują obrazy i piszą literackie teksty. Koniec sztuki, jaką znaliśmy?
Plan 30-letni
Pytanie, czy istniała jakaś inna, „trzecia droga”, towarzyszy planowi Balcerowicza od początku.