Siostra Alessandra Smerilli (FMA), profesor ekonomii politycznej, pierwsza kobieta w Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego, sprawującej w imieniu papieża władzę ustawodawczą, o tym, dlaczego Kościół bardziej interesuje się seksem niż środowiskiem.
W wielu tekstach świątecznego wydania naszego tygodnika krążymy wokół tematów narysowanych w mowie noblowskiej Olgi Tokarczuk. Jest coś w nastrojach końca tego roku, że – nie tylko w polityce – mamy poczucie „stanu przejściowego”. Wyczekujemy i wypatrujemy zmian.
Zasada suwaka budzi wątpliwości kierowców, którzy uważają, że każdy jadący pasem zanikającym zawsze może oczekiwać wpuszczenia na sąsiedni pas. Tak nie jest.
Czy można pogodzić uwznioślanie rodziny i małżeństwa z celebrowaniem celibatu?
Rozpoczynamy specjalny projekt badawczy POLITYKI i IBRIS na wybory prezydenckie. Będziemy cyklicznie analizować kolejne etapy kampanii prezydenckiej, społeczne emocje, oceny i preferencje, korzystając z własnych sondaży i badań jakościowych.
Mijający rok miał wiele rozstrzygnąć w polskiej polityce, a pod jego koniec jest jeszcze więcej niejasności. Czy to cisza przed sztormem?
Ksiądz Tymoteusz Szydło chce odejść z kapłaństwa z powodu „kryzysu wiary i powołania”. Przez swoją mamę Beatę Szydło stał się najbardziej rozpoznawalnym w Polsce młodym księdzem. Dla polityków obozu władzy, obnoszących się ze swą religijnością, to kolejny wizerunkowy kłopot.
Ten najbardziej znany to Józef, mąż Maryi, opiekun małego Jezusa. Jest w tym zresztą pewna przewrotność, że ów – w świetle biblijnych przekazów – ojczym wyrósł przez setki lat chrześcijaństwa na wzór ojcostwa.
Oburzaliśmy się na rosyjskie zoo, do którego wieziono tygrysy zatrzymane na granicy, a w Polsce takich miejsc jest pełno.
Rozmowa z prof. dr hab. Anną Gizą-Poleszczuk, socjolożką, która porzuciła karierę akademicką na rzecz rodziny.
Jerzy Pilch opowiada o swoim życiu na wózku i wraz z opiekującą się nim Kingą Strzelecką apeluje o uwolnienie armii uwięzionych niepełnosprawnych.
Kradzieży z włamaniem w Polsce przybywa, bo złodzieje wiedzą, że w mieszkaniach trzymamy coraz więcej cennych przedmiotów. Dobrze dobrana polisa pozwoli z większym spokojem zostawiać pusty dom.
Zarabianie na dzieciach jest dziś dziecinnie proste.
Larry Page i Sergey Brin przestali zarządzać założoną przez siebie firmą. Władzę nad Google i całym konglomeratem Alphabet przejął Sundar Pichai. Czy to kolejny etap rozwoju firmy, czy ucieczka z tonącego okrętu?
Rozmowa z prof. Timem Jacksonem o tym, jak zapewnić światu względnie harmonijny rozwój, skoro nie da się produkować i konsumować bez granic.
Aglomeracja Warszawska posiada ponad 4 300 km sieci wodociągowej, którą każdego dnia do 2,5 mln mieszkańców dostarczana jest uzdatniona woda. O jej jakość i transportujących ją przewodów dba Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A., które wspiera warszawiaków także podczas miejskich inicjatyw, gasząc ich pragnienie latem oraz rozgrzewając herbatą zimą.
Ilekroć prezydent Emmanuel Macron spada w sondażach, pojawia się na okładkach kolorowych magazynów u boku żony Brigitte. I we Francji znów wszystko po staremu.
Budowlanka w Albanii to zbiorowe samobójstwo. Dlatego seria ostatnich trzęsień ziemi pogrzebała nie tylko dziesiątki ofiar i setki domów, ale również zaufanie do państwa.
Rio de Janeiro jest jak metafora współczesności. Podzieliło się na strefy beztroski i strefy zakazane.
Czarnym bohaterem odchodzącego roku był gaz łzawiący. Nie łamie kości, ale morale i dusi demokrację.
Nie da się zrozumieć palestyńskiej tożsamości bez odniesienia do izraelskiej.
Gdyby latem 1989 r. Leszek Balcerowicz nie musiał pożyczyć zapasowego koła do małego fiata, zapewne nie zostałby wicepremierem i ministrem finansów. Jego słynny plan przyjęto 28 grudnia 1989 r.
Na ekrany polskich kin 27 grudnia wchodzi „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego. Film wyróżniony Wielką Nagrodą Jury weneckiego festiwalu opowiada o tzw. aferze Dreyfusa, która wstrząsnęła Francją przełomu XIX i XX w. Afera szpiegowska, polityczny thriller i love story w jednym.
Balwierze, wyrwizęby i kaci, czyli dawni medycy i ich terapie.
Produkcja żywności również przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Co jeść, żeby jak najmniej szkodzić środowisku?
To ostatni moment, by ocalić resztki przyrody w kształcie sprzed pojawienia się ludzi. A także jeden z pierwszych, by zacząć ją świadomie i powszechnie przywracać, także w mikroskali.
Święta Bożego Narodzenia wiążą się z szałem zakupów, a więc także ogromnym zużyciem opakowań. Niewątpliwym królem i jednocześnie czarnym charakterem jest w tym czasie plastik. Czy ludzie chcą i mogą się z nim rozstać?
Jest przydatna do zapłodnienia, a więc pożądana w małżeństwie? Czy świadczy o lubieżności, zatem zagraża wierności? Mężczyźni przez wieki nie mogli się zdecydować, jak postrzegać rozkosz kobiet. Echa ich dylematów słychać do dziś.
Wystarczy zatłoczonym pociągiem jechać przez kilka godzin do bliskich na święta. Na progu gospodarze i goście podają sobie ręce, padają w ramiona, a nierzadko cmokają w policzki, co przyspiesza wymianę flory bakteryjnej i ułatwia wirusom znalezienie nowego kwaterunku.
Nasza Galaktyka zazdrośnie strzeże swoich tajemnic. A jeżeli któreś pozwala odkrywać, to bardzo powoli.
Zmieniające się nawyki żywieniowe stają się tematem kulinarnym przy okazji każdych świąt. W Wigilię do rezygnacji z mięsa inspiruje nas tradycja. A gdyby tak tradycyjna Wigilia miała się obejść także bez karpia czy śledzia?
Ja akurat miałem siłę. Byłem takim, jak mawiał Władysław Kozakiewicz, czerstwym chamem. Miałem bazę, a przy odpowiednim treningu resztę mogłem podciągnąć – mówi Adam Kszczot, mistrz biegów średnich, sportowiec-inżynier, szczery i zaangażowany, również politycznie.
Autorskie podsumowanie 2019 roku w polskim kinie.
Autorskie podsumowanie 2019 roku w kinie światowym.
Autorskie podsumowanie 2019 roku w teatrze.
Autorskie podsumowanie 2019 roku na rynku sztuki.
Autorskie podsumowanie 2019 roku w muzyce poważnej.
Autorskie podsumowanie 2019 roku w muzyce popularnej na świecie.
Autorskie podsumowanie 2019 roku w polskiej muzyce popularnej.
Autorskie podsumowanie roku w literaturze światowej.
Autorskie podsumowanie roku w polskiej literaturze.
Autorskie podsumowanie 2019 roku na rynku seriali.
Autorskie podsumowanie 2019 roku na rynku komiksów.
Autorskie podsumowanie 2019 roku na rynku gier.
„Skywalker. Odrodzenie” to finał najsłynniejszej sagi w dziejach kina, opowiadanej przez ponad 40 lat. Czym „Gwiezdne wojny” są jako całość?
Dzieła Caravaggia i Berniniego pokazują, że włoski barok może być wręcz stworzony dla dzisiejszej wrażliwości i współczesnych emocjonalnych potrzeb.
Seriale odebrały kinu nie tylko dużą część widowni, ale też rząd dusz w dziedzinie stylu i elegancji.
Olga Tokarczuk emanowała spokojem, jak gdyby stres i trema opuszczały ją przed wyjściem do publiczności. A życzliwe zainteresowanie polską noblistką stopniowo zamieniło się w entuzjazm.
Ludzie najczęściej nie mają pojęcia, kto pociąga za sznurki – mówi Edward Norton, odtwórca głównej roli, reżyser, scenarzysta i producent dramatu sensacyjnego „Osierocony Brooklyn”.
Po symbole chrześcijańskie mają prawo sięgać także ludzie niewierzący, dla których chrześcijaństwo waży tyle samo, co mity greckie.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Coraz więcej ludzi poświęca dziś swój wolny czas, żeby bronić resztek niezniszczonej natury.
Nie rozumiem jednego: dlaczego na stacjach benzynowych sprzedają żywność, a w sklepach spożywczych nie ma benzyny?
Wywodząc z mroku straszydło Żyda, Betlejewski na nowo lepi Golema.
Przybyszu z rajskich obłoków, ja, skotłowany, ale nadrabiający miną, chcę ci coś przekazać.
Skąd opozycja wie, na czym asystent wicepremiera Glińskiego miałby się znać, żeby się do tej roboty nadawać?
To nieprawda, że amerykański samochód musi być wielki. Ma być tylko długi, szeroki i wysoki.
Bardziej MY
W wielu tekstach świątecznego wydania naszego tygodnika krążymy wokół tematów narysowanych w mowie noblowskiej Olgi Tokarczuk. Jest coś w nastrojach końca tego roku, że – nie tylko w polityce – mamy poczucie „stanu przejściowego”. Wyczekujemy i wypatrujemy zmian.