Rozmowa o rodzinie i normalności z socjologiem dr. hab. Mikołajem Pawlakiem.
Aż dziw, że kampanijne hasło partii nie brzmi po prostu: kto nie w PiS-ie, niech boi się.
Jarosław Kaczyński obiecuje podwyższenie płacy minimalnej. Zobaczmy więc, jakich rewolucyjnych zmian w strukturze społecznej możemy się spodziewać po utrzymaniu się PiS u władzy.
W placówkach z dużą liczbą klas pierwszych nie da się ułożyć planu zajęć tak, aby religia zawsze wypadała na pierwszej lub ostatniej lekcji.
Ursula von der Leyen zaproponowała zhierarchizowaną maszynę. Nie wszyscy za nią nadążą.
Pojechaliśmy na kilka spotkań wyborczych kandydatów Zjednoczonej Prawicy. Tam o planach na następną kadencję mówi się bardziej szczerze i otwarcie niż na oficjalnych konwencjach.
Lewica do kampanii wyborczej przystępuje zmotywowana, zjednoczona ponad partyjnymi podziałami i z chłodną głową. Sondażowe notowania wzrosły, a lewicobus właśnie ruszył w objazd po kraju.
Zwolennicy opozycji zrobiliby lepiej, gdyby zamiast utyskiwać nad źródłami mocy partii rządzącej albo liczyć na „kluczową aferę”, przypatrzyli się lepiej swoim własnym brakom. Dlaczego?
Z Pawłem Reszką, autorem książki „Czarni”, publicystą POLITYKI, rozmawia Joanna Podgórska.
Z Joanną Podgórską, autorką książki „Spróchniały krzyż”, publicystką POLITYKI, rozmawia Paweł Reszka.
Właścicielka lokalu w Zakopanem, która ostatniej zimy umieściła na szybie drzwi wejściowych naklejkę z przekreślonym niemowlakiem, mówi, że zmusili ją do tego roszczeniowi rodzice.
Seks, hazard, komputer – z uzależnionym żyje się na krawędzi. Chciałoby się mieć gwarancję, że nałóg partnera nie powróci. Ale gwarancji nie ma i nie będzie.
Na facebookowe posty, na sądowe pozwy, na filmy dokumentalne – czyli jak od półtora roku dr Dawid Ciemięga, pediatra z Tych, walczy z hejterami.
Od tempa wzrostu najniższych zarobków, które obiecuje PiS, może zakręcić się w głowie. Z obecnych 2250 zł miesięcznie od stycznia minimalna płaca podskoczy do 2600, pod koniec 2021 r. ma wynosić już 3 tys. zł, a w 2023 r. aż 4 tys. brutto! Jedną decyzją prezesa osiągniemy dobrobyt większy niż kraje o wiele bogatsze.
Żyjemy w świecie zatruwanym hałasem. Cisza stała się towarem luksusowym, coraz bardziej pożądanym. Na szczęście przybywa też sprzedawców ciszy.
Prezydent Wołodymyr Zełenski wystartował z najbardziej ambitnym programem reform w historii kraju. Krytycy twierdzą, że ta niecierpliwość zgubi albo jego, albo Ukrainę.
W nowym modelu nacjonalizmu stare, równościowe ideały Indii przegrywają z filozofią dumy i agresji. Przemoc w Kaszmirze to tylko początek.
Codziennie ze Stambułu wyjeżdża 30 autokarów z migrantami, głównie Syryjczykami. Wszyscy niezarejestrowani muszą opuścić miasto.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Czekolady obchodzonego we wrześniu przypominamy Emila Wedla, któremu ziarna kakaowca przyniosły fortunę i potęgę.
Plany zamachu na Adolfa Hitlera we wrześniu 1938 r. były skrystalizowane, wykonawcy zwerbowani, wyrok śmierci przesądzony. Życie uratowała mu pokojowa konferencja w Monachium.
Najlepsza historia militarna powstania warszawskiego.
Ekstremalnie wysokie temperatury, susze, huragany, ulewne deszcze, pożary lasów, wyspy plastikowych śmieci w oceanach, wymieranie gatunków – to tylko niektóre z problemów, które coraz częściej trafiają na medialne czołówki i stają się tematami towarzyskich rozmów.
Sukces wypożyczalni rowerowych przyćmiły chińskie góry śmieci.
Zielone hulajnogi bardziej propagandowo niż w rzeczywistości.
Auto zeroemisyjne, ale prąd już niekoniecznie.
Samoloty może i mniej szkodliwe, ale na niebie ich coraz więcej.
Majestatyczne statki z bardzo brudnym wnętrzem.
Segregujemy odpady, bo powiedziano nam, że tak trzeba. Aby ograniczyć przyrost hałd na wysypiskach, oszczędzać energię, odzyskać surowce naturalne. Ile w tym jest prawdy, ile propagandy?
Rozmowa z dr. Adrianem Wójcikiem, psychologiem, o badaniach nad tym, jak Polacy postrzegają temat ochrony środowiska. I czy występują tu różnice polityczne.
Jak daleko posuniemy się, aby powstrzymać nieodwracalne zmiany środowiska?
Energetyka jądrowa budzi emocje na całym świecie. Także w Polsce, kraju bez elektrowni atomowej. Potrzebna jest debata kierowana chłodnym rozumem, wolna od uprzedzeń ideologicznych i złych emocji.
Blisko 32 tys. uczniów zarejestrowanych do udziału w programie naukowym, 50 laureatów nagrody głównej i 12 stypendystów, 5 obozów naukowych i weekendowe warsztaty naukowe – to efekt 5 lat funkcjonowania programu ADAMED SmartUP.
200 lat temu René Laënnec wprowadził lekarzy w świat dźwięków ludzkiego organizmu, dając im stetoskop. Dziś użytek z tego urządzenia mogą zrobić też sami pacjenci.
Zmieniają świat i nierzadko świetnie potrafią go objaśniać. Wychodzą poza sztywne ramy swoich dziedzin i pokazują, że ich praca nie kończy się na teoriach. Wyłoniliśmy 15 finalistów 19. edycji Nagród Naukowych POLITYKI. Pięciu otrzyma główne stypendia. Wyniki poznamy w niedzielę 20 października podczas uroczystej gali w redakcji POLITYKI.
Ekrany nowej generacji wyświetlą nam bardziej szczegółowy obraz. Ale wszystko wskazuje, że to tylko jedna z kilku ważnych zmian, jakie przyniosą.
Siatkarze są mistrzami świata, siatkarki wróciły do europejskiej czołówki, koszykarze pokazali się na mundialu z dobrej strony. Ale w pejzażu naszego sportu drużynowego i tak dominuje rozczarowująca piłka nożna.
Film ujawnia, jak oparta na wyzysku i olbrzymich nierównościach społecznych rzeczywistość w istocie zamienia się w piekło.
Psychologiczny dramat o wyższości potrzeby poznania siebie samego nad potrzebą zgłębienia tajemnic wszechświata.
Reżyserka mierzy się z tematem w typowy dla siebie minimalistyczny sposób.
Walorem największym tych opowieści jest ich autentyzm, naturalność przekazu.
Najnowsza produkcja Gideona Raffa, twórcy izraelskiego pierwowzoru amerykańskiego hitu „Homeland”, to oparty na faktach miniserial szpiegowski z elementami dramatu rodzinnego.
„Kot niebieski” to książka wielowarstwowa, wieloznaczna, nieco stylizowana i niemal filozoficzna.
Książka przybliża skomplikowaną drogę artysty.
Inspirujące źródło wiedzy o absurdach i paradoksach słusznie minionej epoki.
Obraz jedynego w swoim rodzaju twórczego szaleństwa.
Teksty, gęste od znaczeń i na równi z muzyką budujące klimat.
Wolny, wiadomo, że jest również bardzo otwarty na inspiracje.
Himalaista i reżyser Dariusz Załuski pokaże na festiwalu w Lądku- Zdroju „Ostatnią Górę”, dokument o zeszłorocznej zimowej wyprawie Polaków na K2.
Hasło tegorocznej Warszawskiej Jesieni to „pneuma”, czyli powietrze – termin wieloznaczny, który muzyki może dotyczyć na kilku płaszczyznach.
Duża wystawa Sophie Taeuber-Arp w Poznaniu przypomina o tym, jak kobiety przebijały się w świecie sztuki XX w.
We francuskim Kościele spotykałem się z nietolerancją, ksenofobią, obłudą i oportunizmem – mówi François Ozon, reżyser filmu „Dzięki Bogu” o ofiarach wykorzystywania seksualnego przez kler.
Paweł Sołtys w nowej książce imponuje swobodą literacką. „Nieradość” nie jest dalszym ciągiem nagradzanych „Mikrotyków”.
Firma producencka Roberta De Niro zwolniła niedawno pracownika, bo zamiast pracować, przez cztery dni obejrzał 55 odcinków „Przyjaciół”. Skąd nieustająca popularność komediowego serialu, który powstał ćwierć wieku temu?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W branży piar obowiązuje zasada: im mniejszy bank, tym bardziej wiarygodny prezes.
Ludwik XVI był z natury skąpy i oszczędny. Pieniądze rozdawał tylko wtedy, kiedy się bał, co się zresztą coraz częściej zdarzało.
Polska nauka po latach złudnych nadziei i podeptaniu w labiryntach bez wyjścia wyszła właśnie na kolorową łąkę.
Cztery lata rządów Pana partii pokazały, że aby być prawdziwym Polakiem patriotą, nie potrzeba za dużo rozumu.
Cywilizacyjny awans normalnej polskiej rodziny pod rządami PiS jest zjawiskiem bez precedensu.
Coraz bardziej technologicznie zaawansowane stalowe ostrokoły, szczelne betonowe mury, kilometry siatki, gabiony wypełnione kamieniami – zapory bez mała przeciwczołgowe. Polak indywidualnie i zbiorowo oddziela się od innych Polaków i przed nimi zabezpiecza. Wydawało się, że ta choroba sama minie, a jeszcze bardziej się nasila.
Ziemia już udeptana
Aż dziw, że kampanijne hasło partii nie brzmi po prostu: kto nie w PiS-ie, niech boi się.