Prezes PiS trzy lata temu przyznał wprost: „W Polsce za pomocą telewizji można wykreować obraz, jaki się chce, bo społeczeństwo nie analizuje tego, co tam widzi, tylko przyjmuje jako prawdziwe”. Prezes TVP tę myśl wciela w życie. A w kampanii wyborczej stara się jeszcze bardziej.
Opozycja – przy całej swojej niezborności, zróżnicowaniu i liberalnemu „rozmemłaniu”, nie jest skazana na wyborczą porażkę.
Dwie okrągłe rocznice 1 września 1939 r. kreślą odmienne obrazy świadomości historycznej naszych elit rządzących i ich rozumienia polskich relacji z sąsiadami.
Donald Trump miał w Warszawie faktycznie rozpocząć kampanię PiS przed październikowymi wyborami. Do czego jeszcze potrzebni są nam Amerykanie?
Rozmowa z Mariuszem Kowalewskim, byłym dziennikarzem TVP, o tym, kto na kogo szukał haka, za kim wysyłano reporterów i drony.
Po przygodach z Beatą Szydło i tuż przed wyborami w Polsce PiS nie może sobie pozwolić na kolejną spektakularną europorażkę. Odkopał więc, nieco już zapomnianego, Janusza Wojciechowskiego.
Przy wydatnym zaangażowaniu funkcjonariuszy rządowej telewizji, ale także samych członków rządu i podległych mu instytucji, doprowadzono do sytuacji niebywałej w większości demokratycznych państw – władza umyślnie wywołała falę lęku i paniki.
21 prywatnych aktów oskarżenia i 25 pozwów cywilnych o ochronę dóbr osobistych przeciw redakcjom i dziennikarzom zapowiadają sędziowie, których kojarzy się z hejterską internetową grupą Kasta i kontem KastaWatch. Zaprzeczają, że brali w niej udział.
Reporter, pisarz i badacz systemów politycznych David van Reybrouck o tym, jak wybory mogą nie służyć demokracji i dlaczego do władzy trzeba dopuścić „zwykłych” ludzi.
Rozmowa z dr Iloną Matysiak o młodych powracających na wieś po studiach.
Diabeł mieszka w Polsce i nazywa się Gender. O tym, jak Kościół i partia władzy postrzegają kobiety i ich społeczną rolę, pisze w swojej najnowszej książce „Spróchniały krzyż” Joanna Podgórska.
Czy meteorolog może trafić przed sąd za nieprecyzyjną prognozę pogody? Wszystko wskazuje na to, że tak.
Myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi, kiedy dostałam się na studia doktoranckie w Polsce, ale wcale nie czuję się tu dobrze. Codziennie słyszę, że kolejnego Ukraińca pobili, nie zapłacili za pracę lub wyzwali od banderowca. Znajomi powiedzieli, że jestem pierwszą Ukrainką, która nie sprząta, tylko robi doktorat – mówi pochodząca z Łucka Julia Laszczuk.
Żywność miała tanieć po nowych zbiorach, likwidując efekt przednówka. Nic z tego. Najnowsze dane pokazują, że inflacja, kiedyś zwana drożyzną, dopiero się rozkręca.
Gry komputerowe to dziś wielki biznes. Firma CD Projekt, twórca „Wiedźmina”, jest obecnie warta więcej niż państwowe giganty elektroenergetyki – PGE, Energa, Enea i Tauron – razem wzięte. Setki nowych firm próbują powtórzyć ten sukces.
Hongkong, Kaszmir, Cypr, brexit – wszystkimi tymi aktualnymi kryzysami rządzi logika dawno upadłego imperium.
Gáspár Orbán mógłby korzystać z profitów władzy ojca. Zamiast tego walczy o własny rząd dusz. Dziś bliższy jest mu Bóg Ojciec niż premier Węgier.
Z realną popularnością Władimira Putina musi być źle, skoro kandydaci obozu władzy przed wyborami do moskiewskiej Dumy udają polityków niezależnych.
Barcelonę w najbliższych dniach czekają gorące chwile. Katalończycy wyjdą na ulice w atmosferze kłótni i w cieniu dwóch procesów politycznych. W tym oskarżanego o korupcję swojego wieloletniego prezydenta.
Gdy nowy premier Tadeusz Mazowiecki miał wygłosić w Sejmie jedno z najważniejszych wystąpień w życiu – nie obeszło się bez dramatu.
W czasach PRL krążył dowcip o radzieckim kombajnie zbożowym, który ostrzelany w pobliżu granicy przez Chińczyków odpowiedział ogniem z broni maszynowej i rakiet, po czym nieniepokojony odleciał do swojego kołchozu. Było to dalekie echo starć między ZSRR a ChRL na ussuryjskiej wyspie Damanskij.
Gazy cieplarniane, ścieki, tysiące ludzkich ofiar. Przemysł odzieżowy jest jednym z najszybciej rosnących największych trucicieli planety.
Najgorszym scenariuszem rozwoju sztucznej inteligencji byłby ten, w którym pozwolimy zdominować się mechanizmom AI niemającym pojęcia o własnym istnieniu.
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Oto nasz cotygodniowy sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
W wyniku kryzysu opioidowego w Ameryce życie straciło już kilkaset tysięcy osób. Końca tej katastrofy nie widać. Za to początki podobnej można dostrzec w Polsce.
Świetna passa polskich tenisistów. Może młodzi uwierzyli w siebie, może sukcesy poprzedników ich zdopingowały, mamy piękną atmosferę wokół tenisa – wylicza Wojciech Fibak, niegdyś jedyna gwiazda tej dyscypliny w Polsce.
Wystawa poświęcona sztuce antywojennej i antyfaszystowskiej to w naszym kraju pomysł nieco ryzykowny, zważywszy, jak ów termin się kojarzy.
Przed rokiem każdy z 6 odcinków pierwszego sezonu „Pułapki” oglądały średnio dwa miliony osób, choć recenzenci kręcili nosami.
Opowieść utkana jest z poetyckich retrospekcji i żywiołowych jak flamenco scen skąpanych w ciepłych barwach końca lata.
Antonina i Jan Żabińscy prowadzili przed wojną warszawskie zoo.
„Eliza” to interaktywna powieść wizualna napisana przez Matta Burnsa, wypalonego najemnika korporacji programistycznych.
Żadnych ciekawych protagonistów, dialogów, zaskakujących zwrotów akcji.
Świat rozbity na dryfujące w przestrzeni wyspy, które można przyciągać mocą magii i łączyć mostami.
Dzieci są na pierwszym planie w tej książce, ich niezależność, wyobraźnia, ich umiejętność łączenia wszystkiego ze wszystkim.
Elizabeth Gilbert wciąż penetruje rzeczywistość kobiet, ich namiętności i potrzeby.
W pierwszej przełożonej na polski powieści Sigrid Nunez opowiada historię pisarki, której przyjaciel (seksistowski profesor literatury) popełnia samobójstwo.
Słyszymy tu herosa jazzu, który ewidentnie próbuje odnaleźć swój głos w erze popu i elektro-funku.
Ciekawa propozycja, może trudniejsza niż inne płyty tych artystów, ale będąca w stanie odrobinę przybliżyć twórczość Pendereckiego osobom, które raczej jej nie znają.
Ostatni z ciekawych letnich festiwali muzycznych w tym roku odbywa się w stolicy polskiej piosenki.
Wraz z warszawskim Teatrem Studio redakcja „Polityki” proponuje swoistą alternatywę – lub uzupełnienie – do czytanych podczas Narodowego Czytania „nowel polskich”. A w sobotę zapraszamy na pl. Defilad do wspólnej lektury!
Był człowiekiem pełnym sprzeczności, domowym despotą, typem samotnika, socjalistą, patriotą – wylicza Borys Szyc cechy granego przez siebie tytułowego bohatera filmu „Piłsudski”.
Tokijskie teamLAB Borderless, pionierskie muzeum sztuki interaktywnej, prowokuje do pytania, w jaki sposób wynalazki ery cyfrowej mają wzbogacać klasyczną sztukę.
Zważywszy na czasy, jakie wtedy panowały w Polsce, ciężko uwierzyć, że mieliśmy takie możliwości – wspomina Zbigniew Namysłowski, jeden z największych polskich jazzmanów, kończący właśnie 80 lat.
O Tonym Allenie, gwieździe tegorocznego Skrzyżowania Kultur, krąży legenda, że aby go zastąpić, potrzebnych byłoby aż czterech bębniarzy.
Ministerstwo Prawdy delektuje się swoją potęgą, swoją (?) kasą, którą dzieli wedle własnego widzimisię.
Wiele by opowiadać o partiach, które zmieniał; marynarkach, które wyświechtał; spodniach przetartych na kolanach.
Dzisiejsi politycy PiS historii nie lubią. Jest dla nich nieciekawa, bo tam o ich partii nic nie ma.
Działanie siły woli Jarosława Kaczyńskiego jest wszystkim znane, wiemy, co ta wola potrafi.
Kolejki cały czas się skracają. Wielki tankowiec pod banderą »służba zdrowia« wchodzi na właściwy kurs.
Oto poczet gatunków wymarłych, wymierających i tych, które szybko wymrą. Przedstawiamy to zestawienie z bólem i troską oraz dlatego, że... wciąż jeszcze możemy to zrobić.
No to start
Opozycja – przy całej swojej niezborności, zróżnicowaniu i liberalnemu „rozmemłaniu”, nie jest skazana na wyborczą porażkę.