Afera Piebiaka ujawniła istnienie systemu tajnej w istocie władzy, która nie podlega żadnej publicznej kontroli.
Skandal w Ministerstwie Sprawiedliwości to nie incydent, ale jądro systemu konsekwentnie budowanego przez Jarosława Kaczyńskiego.
Wraz z końcem wakacji kampania wyborcza wchodzi w decydującą fazę. PiS boryka się z kolejnymi aferami, ale opozycja ma jeszcze trudniejszą sytuację. Wciąż szuka swojej opowieści.
Mariusz Kamiński, kiedy odbierał z rąk Andrzeja Dudy powołanie na ministra spraw wewnętrznych i administracji, bez mrugnięcia okiem wypowiedział formułkę: „Tak mi dopomóż Bóg”.
Jak doszło do tego, że schyłkowa, wydawałoby się, partia, z niedzisiejszym przywódcą, formacja, która sprawiała wrażenie kuriozalnej sekty, stała się mocarnym ugrupowaniem zmieniającym niemal wszystkie reguły państwa?
Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.
Mógł pójść na łatwiznę i odcinać kupony od dobrego pochodzenia. Ale wolał inaczej. W bohaterach filmów, które zdążył wyprodukować, bliscy widzą dziś jego samego.
Od września nie będzie gimnazjów. Nie będzie też – pomimo rządowych obietnic – nowych szkolnych psychologów, zastępów dentystów ani stołówek w każdej podstawówce. Będą za to sfrustrowani nauczyciele i widmo wznowienia protestu.
Krótkoterminowy turysta już wysiedlił mieszkańców krakowskiej starówki. Teraz masowo rezerwuje Warszawę.
Polskie miasta próbują walczyć z nadmiernym spożyciem alkoholu. Czy i jak to się sprawdza? I kto na tym najwięcej zyska, a kto straci?
Rozmowa z Maciejem Wituckim, prezydentem Konfederacji Lewiatan, o tym, skąd brać pracowników, których nie ma, i jak się dziś układać z władzą.
Większość jego porażek, z których tak naigrywają się krytycy, to zwycięstwa w oczach jego wyborców. Nie popierają go „pomimo”, ale właśnie za to, jaki jest. Donald Trump przylatuje do Polski silny jak nigdy dotąd.
Bunt Hongkongu to akt desperacji w obliczu nieuchronnego. Pekin tworzy sobie właśnie pokolenie sprzeciwu.
Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.
Wybuch wojny. Szok. Co czuli Polacy, jak widzieli najbliższą przyszłość? Niepublikowany do tej pory dziennik Zofii Stamirowskiej oddaje nastroje mieszkańców stolicy z tamtych dni – a dokładnie od 6 września do 18 października 1939 r.
Zespół Pieśni i Tańca Śląsk dzięki Stanisławowi Hadynie stał się fenomenem, który przetrwał PRL. 31 sierpnia wystąpi w Chorzowie z okazji 100-lecia powstań śląskich.
Dr Monika Stobiecka, archeolożka i historyczka sztuki, o tym, czy multimedia i gadżety cyfrowe w muzeach to dobry pomysł.
Pięćset lat temu Ferdynand Magellan, dzięki sile wiatru i żaglom, wyruszył w pierwszą podróż wokół Ziemi. Dziś żagle też są wykorzystywane podczas projektowania dalekich wypraw, tyle że poza naszą planetę.
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Wyglądać jak milion dolarów? Owszem, ale już nie w garniturze.
Wielka, wyzwalająca opowieść o pogodzeniu się z losem, a może bardziej – o oswajaniu lęku.
Poruszający dramat o tym, że wszystko toczy się w rytm wyniszczającego fatum.
Miks gatunkowy nie wszystkich przekona.
Donald Trump nie ma pojęcia o problemach amerykańskich robotników, choć często wraca do nich w swojej retoryce.
Rozliczenie ze światem, starością i śmiercią.
Galopada fantasmagorycznych wydarzeń jest absolutnie oszałamiająca.
W swojej nowej powieści Moshfegh stworzyła kolejną wyobcowaną bohaterkę.
Era przepakowywania klasycznych lub mniej klasycznych płyt różnych wykonawców nadal trwa.
Wszystkie utwory po remasteringu brzmią porywająco i przebojowo, bez względu na rok premiery.
Jest to wystawa nie tylko o akcie ludzkiej solidarności, ale też opowieść o ciekawej nowoczesnej polskiej sztuce owych czasów.
Kościół nie przejmuje się zbytnio młodą polską sztuką, za to ona interesuje się Kościołem.
Nadchodząca wojna kanałów VOD przyniesie tej jesieni więcej telewizyjnych nowości, niż ktokolwiek zdążyłby obejrzeć. Podpowiadamy 10 NAJCIEKAWIEJ ZAPOWIADAJĄCYCH SIĘ TYTUŁÓW.
Współczesna literatura dziecięca nie unika tematyki wojennej. Wyzwaniem jest jednak znalezienie odpowiedniego języka – plastycznego i literackiego – do opisania tragedii.
„Zniewolona” wessała mnie zupełnie – ta kostiumowa opera mydlana okazała się arcydziełem gatunku.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
„Racjonalne” wypowiadanie się bywa opłacalne. Radykalne się nie opłaca.
Niektórym po prostu brak słów dla opisania afery hejterskiej.
Wpadasz między wrony, kraczesz jak i one. Nie ma takiego świętego, który pracując w polityce, mógł stale iść pod prąd i łamać zasady.
Opinię publiczną poruszyły informacje o energicznych działaniach podjętych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach akcji Kasta, kierowanej przez wiceministra Piebiaka.
Posłowie Nowoczesnej przedstawili projekt ustawy mającej na celu ochronę prawną unijnych symboli, w szczególności flagi UE.
Idea gospodarstw pomocniczych nie może się przebić, bo w Polsce samotność cały czas łatwiej leczyć lekami niż kontaktem z drugim człowiekiem.
Państwo równoległe
Skandal w Ministerstwie Sprawiedliwości to nie incydent, ale jądro systemu konsekwentnie budowanego przez Jarosława Kaczyńskiego.