Katarzyna Skrzynecka, aktorka, pisze w internecie, że uciekła z Mielna przed gromadami „rozwydrzonych matołów, pod 30-tkę, dojących na plaży z gwinta już nie tylko piwsko, ale wódkę i »łychę«, ryczących jak bawoły, (...) : »Weź ku..., ja pier..., ku..., je..., je... wszystkich, ku...«”. W Białymstoku setki młodzieńców w szortach skandowały przez cały dzień: „wyp...ać”. Bluzg, wszędzie bluzg.
Naprawdę bardzo potrzebny byłby w tej kampanii, oficjalny lub nie, pakt o nieagresji środowisk i ugrupowań opozycyjnych.
Już niemal 30 samorządów w Polsce postanowiło chronić swoje województwa, powiaty i gminy przed „ideologią LGBT”. Ale czym dokładnie ta ideologia ma być i na czym polega jej zakazywanie, nie zawsze potrafią powiedzieć.
Decyzja PO o samodzielnym starcie doprowadziła do powstania sojuszu SLD, Wiosny i Razem. Partie te wiele dzieli, ale jeśli się nie pokłócą, mogą wprowadzić lewicę z powrotem do Sejmu.
Nowy premier Wielkiej Brytanii stoi przed leninowskim pytaniem: co czynić?
Europa jęczy i poci się przy kolejnej fali upałów. A klimatolodzy ostrzegają: będzie cieplej.
Od blisko dwóch dekad polska polityka kręci się wokół partii Jarosława Kaczyńskiego, czego skutki dla innych ugrupowań i życia publicznego są coraz bardziej dewastujące. Czy ta logika jest do odwrócenia?
Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, o zamieszkach po marszu równości oraz o tym, jak rząd walczy z samorządami.
Państwowa cenzura jest zakazana. A prywatna? Czy światową debatą publiczną mogą rządzić wewnętrzne zasady korporacji?
Bimber plus, czyli ministerialna obietnica legalizacji domowej produkcji alkoholu z owoców, pachnie kiełbasą wyborczą, bo pomysł jest stary jak wybory. I mniej więcej tak często odżywa i umiera.
Większość się odnajduje – żywa lub martwa. Ale 5 proc. zaginionych dzieci jakby rozpływa się w powietrzu.
Rozmowa z dr Hanną Machińską, zastępczynią rzecznika praw obywatelskich, o tym, dlaczego wielu z nas uważa, że tortury są dopuszczalne.
Kto nie kupi auta w tym roku, w przyszłym zapłaci więcej, a może już go nawet nie znajdzie. Wszystko za sprawą nowych norm emisji CO₂. Unia doszła do wniosku, że jeśli auta elektryczne nie mogą być tańsze, to spalinowe muszą być droższe.
Zawsze odcinał się od polityki. Jako ekonomista rygorystycznie domagał się stabilności finansów państwa. I nagle Andrzej Rzońca przygotowuje dla PO program, który kosztować ma kolejne 30 mld zł, a z podwyżką dla nauczycieli nawet 40. Liberał przebrał się za populistę?
Deser Eton mess, czyli etoński bałagan, to małe bezy, bita śmietana i owoce. Wykształcony w najbardziej elitarnej szkole Europy Boris Johnson, 20. absolwent Eton na Downing Street w historii, obiecuje złote góry, ale wszystko może się skończyć na wielkim bałaganie.
Prawie nieznana drużyna Zełenskiego będzie miała rok nietykalności. I olbrzymi kredyt nadziei, który łatwo stracić.
Donald Trump przegrał batalię o dopisanie jednego pytania do spisu powszechnego. A to liczenie Amerykanów co dziesięć lat jest ważnym elementem amerykańskiej demokracji konstytucyjnej.
Ernesto Cardenal, ksiądz, poeta i były rewolucjonista, suspendowany przez papieża Wojtyłę, surowo krytykuje dawnego towarzysza walki Daniela Ortegę, prezydenta autokratę. I znów może odprawiać msze.
Kanały stały się jedyną drogą komunikacji, a z czasem ucieczki dla tysięcy walczących w powstaniu warszawskim i cywilów.
W lipcu 1099 r. rycerze z Zachodu, po trwającym ponad miesiąc oblężeniu, zdobyli Jerozolimę. Tego dnia historia świata została wprowadzona na nowe tory.
Tomasz Łubieński jest publicystą niepokornym. Jego debiut „Bić się czy nie bić” uznano za jedną z formacyjnych książek polskiego inteligenta. Życiorys Karskiego jest dla niego pretekstem, by ponownie nie dać nam spokoju.
Czy można mówić o globalnym ociepleniu, gdy w lipcu trzeba nakładać swetry, choć jeszcze w czerwcu panowały rekordowo wysokie temperatury? Świat staje się prostszy, gdy przyjmie się, że straszenie ociepleniem klimatu to ekolewacki spisek, „intelektualny szwindel” wspierany przez grupy zielonego interesu.
Fosforany zawarte w żywności przetworzonej doprowadzają do gromadzenia wapnia w tkankach. W efekcie kłopot z nerkami lub sercem może mieć wielu ludzi. I to właściwie w każdym wieku.
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Pocztówka dźwiękowa to jeden z fenomenów PRL i jedyny w całym bloku wschodnim przykład prywatnego przemysłu płytowego.
Media społecznościowe coraz mocniej wpływają na to, gdzie i jak spędzamy urlop. Popularne są miejsca, które dobrze wyglądają na Instagramie.
Prześledzić można początki i rozwój kariery tego samorodnego talentu, prostego chłopaka z Modeny obdarzonego wyjątkowej jakości i siły głosem.
Dokument przeplata opowieści kilku bijących na alarm dziennikarzy, ekspertów i byłych pracowników Cambridge Analytica, którzy, by ratować reputację, mówią o popełnionych przestępstwach.
„Dom z papieru” to jeden z tych seriali, których nie trzeba oglądać, żeby wiedzieć, że istnieją.
Autorka buduje żywe, niemalże filmowe obrazy.
W swoim reportażu śledczym Liberti krok po kroku tłumaczy strategie wielkich korporacji.
Co i raz ogłasza się koniec awangardy, śmierć eksperymentu w sztuce, a tymczasem ten impuls nieustająco powraca.
Elektroniczni podskakiwacze estradowi próbują być absolutnie alternatywni, ale nagle przychodzi Haynes i wymiata.
Słuchając „Hail to the Kings!”, nie mamy wątpliwości, że panowie uwielbiają to, co robią.
W swoim programie Off Festival tradycyjnie już operuje na kilku planach czasowych.
Nie tylko zombie, świadomy robot i Godzilla, czyli o katalogu lęków, z którego czerpią dziś twórcy popkultury.
Robimy festiwal obywatelski – mówi Jerzy Owsiak, twórca Pol’and’Rock Festival, przez 25 lat znanego jako Przystanek Woodstock i wskrzeszającego ideę hipisowskiej imprezy sprzed pół wieku.
Sportretowana w serialu „Na cały głos” stacja Fox News jest dla Donalda Trumpa tym, czym media narodowe dla Prawa i Sprawiedliwości.
Usagi zmienia się wraz ze mną – mówi Stan Sakai, autor popularnej na całym świecie komiksowej serii „Usagi Yojimbo”.
Zwracam się z apelem do polskich konserwatystów, którzy, mam nadzieję, ze zdumieniem i bólem patrzeć muszą na to, jak wykoślawia się im idee, waląc w nie kostką brukową wyrwaną z białostockich chodników.
Popkultura zyskała nowego idola. Kogo? Wieści ze styku kultury, popkultury, mediów i polityki zebrał Kuba Wojewódzki.
Sandor Marai krytycznie patrzy na tych, którzy – jak nawet najwięksi dysydenci w ZSRR, Sołżenicyn i Sacharow – nie poszli jego drogą.
Samolot z marszałkiem musi latać, bo dzięki temu załoga się szkoli.
Medycyna to walka, najczęściej niewidzialna, lecz jednak walka. Na śmierć i życie.
Jak potoczą się losy naszego gatunku, zdecyduje najbliższe kilkanaście lat.
Że LGBT jest szkodliwe – wiadomo, ale na temat tego, komu szkodzi szczególnie, opinie są podzielone.
Na niekorzyść dzieci przemawiają wyniki badań naukowych, z których wynika, że są one bardzo nieekologiczne.
Szwedzi szukają w Polsce wyzwań i adrenaliny – kraj nad Wisłą wydaje im się bowiem wciąż niedokończony. Polacy wyjeżdżają za morze po spokój i ekonomiczną stabilność. Z czasem okazuje się, że w Szwecji spokoju jest za dużo, a polskie wyzwania przybierają nieoczekiwane formy.
Zdjęcia tygodnia
Naprawdę bardzo potrzebny byłby w tej kampanii, oficjalny lub nie, pakt o nieagresji środowisk i ugrupowań opozycyjnych.