Rozmowa z socjolożką Martą Olcoń-Kubicką o tym, jak młodzi zarządzają swoimi finansami.
Właściwie każdy segment państwa aż prosi się o pilną diagnozę i choćby zarys programu naprawczego.
Niskie oprocentowanie bankowych lokat zmienia krajobraz nadmorskich kurortów. Ani się obejrzymy, a nie poznamy naszego wybrzeża – zabetonowanego jak w Hiszpanii, Egipcie, Bułgarii.
Na konwencji PiS w Katowicach prezes Kaczyński ogłosił, że w wyborach do parlamentu chodzi o to, by „powstrzymać ofensywę wielkiego zła”. Wiceprezes Brudziński poinformował natomiast dziennikarzy, że listy kandydatów na posłów PiS są już „na biurku prezesa” i niedługo władze partii je zatwierdzą.
Zastąpienie posłów wybranych do europarlamentu okazało się wyzwaniem.
Iran rozpoczął wzbogacanie uranu ponad poziom uzgodniony w umowie nuklearnej z 2015 r.
Politycy PiS, a w ślad za nimi zachwyceni dziennikarze TVP, nazywali katowicką konwencję partii burzą mózgów i mrowiskiem pomysłów. Z bliska wyglądało to jak uroczysty zjazd sytej partii władzy.
Może i wasz Sejm, ale nasz Senat – takie hasło pojawia się w kręgach opozycyjnych po przegranych wyborach. Miałaby się powtórzyć historia sprzed 30 lat, kiedy zjednoczona solidarnościowa opozycja obsadziła 99 miejsc w stuosobowym Senacie, podczas gdy w Sejmie większość miały siły dawnego reżimu.
Wyborca zawsze ma rację. To definicja demokracji. Jednak to na klasie politycznej skupione są media. Tymczasem wyborcy zmienili się równie głęboko jak politycy. Pojawił się nowy fenomen: wyborca cyniczny.
Pokolenie Grzegorza Schetyny nie miało w polityce szczęścia. Przez długi czas byli za młodzi do poważnej polityki, potem nagle okazali się zbyt starzy. Czy mają jeszcze poważną rolę do odegrania?
Latem Polacy modlą się o wodę. Przez resztę roku robią wszystko, żeby się jej pozbyć.
Telegram z Polski: „Szanowni obcy szpiedzy – stop – oszczędźcie sobie fatygi – stop – polskie tajemnice podajemy wam jak na tacy – stop – róbcie z tym, co chcecie”. Podpisano: IPN. Taki dowcip krąży w środowisku ludzi służb.
Żeby jakoś funkcjonować w czasie upałów, musimy się chłodzić. Ale sposoby obniżania temperatury w mieszkaniach, autobusach czy biurowcach powodują jej podwyższanie na zewnątrz. Klimatyzacja psuje klimat.
Rozmowa z Grzegorzem Szczepańskim, szefem Związku Firm Public Relations (ZFPR), prezesem agencji Hill+Knowlton Strategies Polska, o złym i dobrym piarze oraz próbach poprawy wizerunku branży.
Von der Leyen, Michel, Borrell i Lagarde – to będzie najbardziej federalistyczne kierownictwo Unii z możliwych. I przepis na powszechną frustrację.
Zachwyt polskiego rządu nad Ursulą von der Leyen szybko zblednie. Bo kandydatce na szefową Komisji Europejskiej bliżej do Biedronia niż Kaczyńskiego.
Hegemonia jednego nurtu politycznego daje się odwrócić. Na lepsze i na gorsze. Nie ma jednak cudownej recepty, jak tego dokonać.
Jekaterynburg samym swoim istnieniem złośliwie przypomina obecnym władcom Rosji, że ich władza opiera się na kłamstwie.
Prof. Daniel Everett, lingwista z Bentley University, o utracie wiary, spotkaniu szczęśliwych Indian i rozpętaniu językowej wojny.
Uryna przez wieki była wykorzystywana w wielu dziedzinach życia. Dziś nie cieszy się taką popularnością, ale odkrywa przed badaczami przeszłość. A może i ekologiczną przyszłość.
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
O zamkniętym świecie służących w dwudziestoleciu międzywojennym opowiada Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Służące do wszystkiego”.
Po co nam wiedza o przeszłości? Czy jest ona obciążeniem i należy się z niej wyzwolić? Czy historycy powinni stracić pracę?
Los ludów i kontynentów zawsze zależał także od zdrowia i kondycji psychicznej władców. Ale też sprawowanie władzy wpędzało rządzących w zawodowe choroby – megalomanię, paranoję, alkoholizm, zwapnienie mózgu, choroby weneryczne.
Wracamy na Księżyc. Nie tylko po to, by już tam zostać, jak deklaruje NASA, ale by ruszyć na Marsa i dalej. Zapłacimy za to wysoką cenę.
Kontrowersje w boksie były, są i będą, bo subiektywna ocena sędziów zderza się z emocjami kibiców. Ale niektórych werdyktów nie da się obronić.
Komediowe elementy są przyjemne.
Całość nie grzeszy subtelnością, wzorem swojego bohatera, ale świetnie pokazuje mechanizmy medialnej propagandy stosowane dziś nie tylko w USA.
Powieść noblisty o szansach na scalenie i ocalenie podzielonego i zniszczonego przez – męską – przemoc kraju po raz kolejny staje się materiałem dla teatru.
Kolejna świetna produkcja Toshihiro Nagoshiego, „Judgement”, to gra w uniwersum cenionej serii „Yakuza”, jednak z nowym protagonistą i nieco innym pomysłem na rozgrywkę.
Nikt nie potrafi tak zręcznie oddać w grze grozy mrocznych zaułków ludzkiego umysłu jak Japończycy i Słowianie.
Liczy się refleks i umiejętności przy przechodzeniu kolejnych poziomów.
Eksperymenty artystyczne Jaremianki zasługują na najwyższą uwagę, ale autorka biografii akurat na tym polu nie czuje się najlepiej.
Kto wie, gdyby autor konsekwentniej realizował formułę prozy psychologicznej, pewnie wyszłoby lepiej.
Opowieść jest przejmująca do trzewi i jednocześnie w wielu miejscach komiczna.
Działający od 7 lat katowicki zespół muzyki barokowej prowadzony przez jedną z najlepszych polskich skrzypaczek w tej dziedzinie nagrał właśnie swoją pierwszą płytę zagraniczną – wydała ją belgijska wytwórnia Muso.
Yorke przypomina o swoich fascynacjach dubem i klubową sceną elektroniczną, a całość zręcznie wpisuje w klimat czasów strachu przed efektami nieustannej ekspansji człowieka.
Jeżeli główne ulice są kręgosłupami miast, to place i rynki są ich narządami podtrzymującymi podstawowe funkcje życiowe: tam się przesiadamy, robimy zakupy, spotykamy się z innymi, demonstrujemy.
W części filmowej tegorocznego Transatlantyku znajdziemy 200 tytułów, z których 50 to polskie premiery.
Nowa fala seriali opowiada o młodzieży, ale przeznaczona jest raczej dla dorosłych.
Beatlesi wywarli niesamowity wpływ na przemiany społeczne – mówi reżyser Danny Boyle, tłumacząc, dlaczego i w jaki sposób nakręcił film „Yesterday” o muzyce słynnej grupy.
Budzili skrajne emocje, ale walczyli o swoje bezkompromisowo. Trzej muszkieterowie polskiej sztuki późnego PRL i początków III RP: Duda-Gracz, Starowieyski i Beksiński. Jak potoczyło się ich życie po życiu?
Fikcja nie dogoni rzeczywistości, ale sugestie z mojej nowej książki okazały się prawdą – twierdzi Frederick Forsyth, zapowiadając jednak ostateczne pożegnanie z literaturą.
Lubię czytać o książkach, które znam, lubię patrzeć na nie cudzymi oczami i z tym podwójnym widzeniem wracać do lektur.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Polska Fundacja Narodowa kroczy od kompromitacji do kompromitacji.
Doprawdy rzecz to nie do zaprzeczenia, iż ogromnie powikłane bywają polskie losy.
Czy trzeba tłumaczyć, dlaczego premier Morawiecki woli żur od belgijskich frytek i Timmermansa?
Zgadzam się z instytutem i z ministrem Ziobrą, że z poglądami należy dyskutować, a nie wyrzucać z pracy tych, którzy je głoszą.
Rząd premiera Morawieckiego stanął w obronie polskiego powietrza, które stało się przedmiotem gry obcych temu rządowi sił.
W czerwcu krakowska Nowa Huta skończyła 70 lat. We wrześniu huta, na potrzeby której wznoszono to wzorcowe miasto socjalistycznej przyszłości, chce ostatecznie wygasić Wielki Piec. Dzielnica żegna robotnicze korzenie i poszukuje nowych.
Minus plus
Właściwie każdy segment państwa aż prosi się o pilną diagnozę i choćby zarys programu naprawczego.