Torby, torebki, foliówki, pudełka, butelki, kartoniki, tacki, kubeczki, miseczki, talerzyki, tuby, saszetki – po każdych zakupach zostajemy z górą plastikowych opakowań. Najgorzej jest z butelkami po wodzie. Latem wyrzucamy ich setki milionów miesięcznie. Co z tym robić?
Złośliwe uwagi o tekturowym państwie tracą dziś ironiczny charakter; tektura staje się głównym budulcem nowego państwa.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało wytoczenie procesu cywilnego naukowcom z Fundacji Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego za twierdzenie zawarte w ich opinii prawnej.
To po składzie wyborczych list poznamy, czy Grzegorz Schetyna wierzy jeszcze w zwycięstwo budowanej przez siebie antypisowskiej koalicji, czy też raczej szykuje się na walkę o przetrwanie.
Nie ma zmiłuj. Za zwiększenie zaangażowania militarnego USA w Polsce trzeba będzie słono zapłacić.
„Ten lot w ogóle nie powinien się odbyć” – stwierdził dobitnie sędzia Hubert Gąsior, ogłaszając 13 czerwca wyrok w procesie Tomasza Arabskiego, w latach 2007–13 szefa kancelarii premiera Donalda Tuska, i podległych mu urzędników.
Dziś ponad 30 tys. lekarzy pracuje w 67 krajach, głównie regionu i Afryki, ale także w Portugalii i we Włoszech.
Ktoś atakuje tankowce w rejonie cieśniny Ormuz, wyjścia Zatoki Perskiej na Ocean Indyjski.
W siódmą rocznicę wybuchu afery taśmowej, która zmiotła rząd PO-PSL, przypominamy fragment książki naszego dziennikarza Grzegorza Rzeczkowskiego poświęconej wciąż niewyjaśnionym tropom kelnerskiego „studia nagrań”.
Dokąd zmierza PSL? Ludowcy jeszcze nie zdecydowali, czy wrócą do koalicji ze Schetyną, czy pójdą sami tam, gdzie na końcu czeka PiS.
Jarosław Kaczyński zadeklarował rok temu, że „do polityki nie idzie się dla pieniędzy”. Lektura oświadczeń majątkowych radnych wojewódzkich wskazuje, że to pieniądze idą do radnych Zjednoczonej Prawicy.
W diecezji płockiej buntują się księża. Mają dość feudalnych stosunków. Z biskupem komunikują się za pomocą listów. POLITYCE udało się do nich dotrzeć.
500 plus i poprawiający się polski socjal nie robią wrażenia na Polakach, którzy wyjechali za granicę. Na ich zdobytą na emigracji wiedzę nie ma popytu. Ich dzieciom w szkołach jest ciężko. Oni sami po powrocie czują się obco. O tym, dlaczego mimo to czasem wracają do Polski, opowiada dr Mariusz Dzięglewski.
Kiedyś marynarzom wszyscy zazdrościli. Dziś mało kto wie, że istnieją. Tymczasem Polska jest potentatem na morskim rynku kapitanów i oficerów.
Na początek lipca wyznaczono przetarg na sprzedaż SKOK Wołomin. Zbliża się finał największego skoku na ponad 2 mld zł. Nie znaleziono pieniędzy, nie ma winnych. Niedługo nie będzie sprawy.
Pożegnaliśmy się z kolejnym rokiem szkolnym. Nie rozstaliśmy się jednak z problemami nękającymi polską oświatę, nie tylko z powodu kumulacji roczników aplikujących do szkół średnich i zapowiadanego na wrzesień nauczycielskiego strajku.
O tym, czy dostaniemy w banku kredyt, coraz częściej nie decyduje już człowiek, ale Wielki Brat. Teraz, jeśli odmówi pieniędzy, musi nam wyjaśnić dlaczego. Bo Wielki Brat, czyli algorytmy oceniające naszą finansową wiarygodność, nierzadko się myli.
To prawdopodobnie ostatnie dni Alexisa Tsiprasa jako premiera Grecji. Nikt się nie spodziewał, że i on, i Grecja przetrwają tak wiele.
Haiti i Dominikana współdzielą jedną wyspę, a różnią się, jakby leżały na dwóch kontynentach. Wszystko przez cukier i odszkodowanie, za które Francja odrestaurowała kiedyś katedrę Notre Dame.
Matka z sześcioletnim synem uciekli przed przemocą w Hondurasie do Teksasu. Tam ich rozdzielono. Kiedy spotkali się po dwóch miesiącach, nie byli już tymi samymi ludźmi.
Członkowie ludu Wenda wierzą, że prawdziwe męstwo wykuwa się w pojedynku na gołe pięści. Od dziecka biorą udział w brutalnych walkach, gdzie stawką są honor i sława.
Premier Węgier od lat wydawał publiczne pieniądze na swój ulubiony sport. Czy może przez to stracić stanowisko?
Serial „Gra o tron” uczynił z Maisie Williams i Sophie Turner gwiazdy. Teraz, po ósmym sezonie, saga dobiega końca. „Die Welt” rozmawia z nimi o pieniądzach i planach oraz przekleństwie Instagrama.
Prof. Arthur B. McDonald, kanadyjski fizyk, laureat Nagrody Nobla, o neutrinach, ciemnej materii i o tym, po co nam wiedza o nich.
„Ta książka powstała z gniewu” – mówi prof. Przemysław Czapliński, literaturoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Gdy do Puszczy Białowieskiej ruszyły z wycinką harwestery, grupa intelektualistów chwyciła po swoją broń – pióra. Tak powstała wyjątkowa książka: „O jeden las za daleko”.
Jak najlepiej wykorzystać roboty chirurgiczne, by przynosiły korzyść pacjentom? Co jest ważniejsze: precyzja czy wygoda?
Trudno żyć normalnie, kiedy człowieka zawodzą własne nogi. Jeszcze trudniej, kiedy nawet lekarz nie wie, że powodem jest lipodema.
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć. Nowa stała rubryka działu naukowego.
Narodziły się niemal 50 lat temu jako forma protestu oraz akt oporu. Skąd się wzięły i co zmieniły parady równości?
Kilka miesięcy przed wybuchem drugiej wojny Brytyjczycy zagwarantowali Polsce natychmiastową pomoc w razie zagrożenia jej niepodległości.
W Czechach, sto kilometrów od naszej południowej granicy, pracuje pełną parą tenisowa fabryka mistrzów.
Piękne obrazy, świetni aktorzy, wspaniałe, „krzyczące” miejsce i utarte prawdy. Mało to czy dużo?
Glińska nie zaufała sile muzyki i powstał spektakl dość chaotyczny.
Są w tym filmie brawurowe akcje wysadzania linii wysokiego napięcia oraz sceny policyjnych pościgów z pomocą dronów i helikopterów.
Obok historii jednej kobiety równocześnie możemy śledzić historie innych hiszpańskich rodzin i ich traumatycznego doświadczenia wojny domowej.
Różnorodność to duży atut tej wystawy, każdy ma szansę znaleźć tu coś, co go ujmie.
Wątek z zombiakami rozwija się z humorem i dawką grozy, ale nie jest to powieść bez wad.
Bardzo ambitne założenie, forma ciekawa, choć w wyrazie książka pozostaje zbyt subtelna.
Jedna z tych książek, którą chciałoby się zabrać na bezludną wyspę.
Springsteen nie prowokuje, nie pobudza, ale czaruje i opowiada o czasach, kiedy Ameryka była spokojnym, stabilnym i bezpiecznym miejscem na ziemi.
Całość uświadamia nam, jak wiele świat bluesa stracił wraz z odejściem Gallaghera.
Twórcy tegorocznej, 29. edycji poznańskiej imprezy chwalą się 300 wydarzeniami (bezpłatnymi lub za symboliczną opłatą): przedstawieniami, koncertami, instalacjami, performansami, spektaklami tanecznymi, dyskusjami, pokazami filmów i warsztatami.
Mniej więcej dwie dekady temu młodzi twórcy sprawili, że więdnące w oczach rodzime malarstwo nagle złapało wiatr w żagle. Efekty widać do dziś.
Laureaci kolejnych nagród literackich uważają, że to niesprawiedliwe, gdy zwycięzca zabiera całą pulę, a pozostali odchodzą z kwitkiem. Czas na zmiany w systemie i na honoraria za nominacje.
Już po raz 16. odbyły się Letnie Ogrody POLITYKI w Elblągu. Impreza ma swoją specyfikę, wierną publiczność i miejsce w ogólnopolskim kalendarzu wydarzeń kulturalnych. Ta edycja była jednak wyjątkowa.
Każdego roku, w okolicach czerwca, po krakowskich Plantach spacerują zagubieni nieco poetki i poeci, którzy odwiedzają międzynarodowy Festiwal Miłosza.
Dokładnie tego chcemy się od pana dowiedzieć. Żeby być blisko ludzi. Do lipca mamy się dowiedzieć, co myślicie, czego chcą Polki i Polacy.
Wybierajmy miejsca, gdzie turyści nie szkodzą tak bardzo, a są gospodarce miejscowej potrzebni.
Czy zapisimy się na dłużej jako POkorniszony, czy nie damy sobie w kasze nasze dmuchać?
Na panelu w Warszawie na widowni było więcej kobiet, i to młodych. To one zabrały głos w sprawie klimatu.
Z korespondencji Falenty przebija niezgoda na własny los i mocna zapowiedź wyciągnięcia konsekwencji.
Biskup Niemiec wyjaśnił, że nikogo nie próbował obrazić, a tylko poprowadził nabożeństwo ekumeniczne.
Aspirant Daniel Tatera rzadko okazuje wzruszenie. Ale popłakał się, oglądając ceremonię pożegnania amerykańskiego psa policyjnego, który odchodził ze służby. Pies razem z przewodnikiem przeszli przez uroczysty szpaler. Potem dostał wielką kość. I sowitą emeryturę do końca życia.
Za fasadą
Złośliwe uwagi o tekturowym państwie tracą dziś ironiczny charakter; tektura staje się głównym budulcem nowego państwa.