Jarosław Kaczyński uważa się za bardzo przeciętnie majętnego. Rzecz w tym, że jako największe dobro swojej partii może sobie na tę biedę pozwolić.
Zbigniew Ziobro chciał zrobić z prokuratury karne wojsko, ale armia mu się kruszy. Prokuratorom zaczynają puszczać nerwy wobec wykorzystywania ich do politycznych gier.
Może się wydawać, że stawka wyborów do Parlamentu Europejskiego jest jakby mniejsza. Nic bardziej mylnego.
Rosja chce eksperymentalnie odłączyć się od globalnego internetu.
Arabscy przywódcy regionu mocno się starzeją, za to młodnieją społeczeństwa, którymi rządzą.
Biografię Jana Olszewskiego, człowieka niezwykle zasłużonego dla polskiej demokratycznej opozycji, postaci nietuzinkowej, pełnej sprzeczności, wielobarwnej, zredukowano do kilku zdań i naciąganych interpretacji.
Chaos w polityce nie wywrócił sondażowych słupków. Ale zmiany i transfery elektoratu są: PiS nie może być pewny samodzielnej większości, a Wiosna zadebiutowała lepiej niż Nowoczesna w 2015 r.
Rozmowa z socjologiem dr. hab. Maciejem Gdulą, współzałożycielem i autorem nazwy partii Wiosna.
Za nami trzecia w ciągu dwóch miesięcy żałoba narodowa. To wyjątkowy splot tragicznych zdarzeń czy próba poruszenia społecznych emocji?
Po zaledwie siedmiu latach sprawa Amber Gold zmierza do finału. Trudno mówić, że będzie szczęśliwy, bo żadna ze stron nie wydaje się usatysfakcjonowana.
Jedni widzą w Michale Kołodziejczaku nowego Leppera, inni drugiego Biedronia albo nawet polskiego Justina Biebera. On sam chętnie cytuje Ojca Chrzestnego.
Maski, tabletki, kremy, a nawet chodniki i billboardy mają nas chronić przed smogiem. Ma to sens?
Minister rolnictwa wymyślił, jak odebrać PSL głosy sadowników za pieniądze polskich podatników.
O Zakarpacie upominają się Ukraińcy, Rosjanie, Węgrzy i Rusini. A Polacy dają się w te spory wciągać.
Kanada i Szwecja to dziś jedyne państwa świata, które otwarcie prowadzą feministyczną politykę zagraniczną. I przekonują, że idealizm wcale nie musi być sprzeczny z realizmem.
Podczas rozpoczynającego się w Watykanie szczytu w sprawie przestępstw seksualnych Franciszek chce się uderzyć w piersi w imieniu Kościoła. Ale część duchownych uważa, że każdy grzesznik powinien uderzać się w swoje.
40 lat temu ajatollah Chomeini rozpoczął tajne negocjacje z Waszyngtonem. Ich stawką były losy rewolucji islamskiej.
Od połowy lutego 1941 r. cichociemni przedostawali się do okupowanej Polski. Jeden z nich, Stefan Przybylik, przeżył tyle, że wystarczyłoby na scenariusze kilku filmów z Bondem.
Naukowcy powtórzyli 28 słynnych eksperymentów psychologicznych. Tylko w połowie przypadków udało się uzyskać podobne wyniki. Szklanka jest do połowy pełna czy w połowie pusta?
Chcemy żyć dłużej – apelowali w Warszawie chorzy na raka jelita grubego, którym państwo odmówiło refundacji drogiego leczenia.
Nasze twarze to też dane. Przed wrzuceniem do sieci kolejnego selfie warto sobie uzmysłowić, co mogą z naszego zdjęcia wyczytać nowe technologie.
Natalia Maliszewska jest odważna, zadziorna, a porażki traktuje jak wstęp do zwycięstw. Charakter w sam raz do short-tracku.
Reżyser, zaznaczając różnicę między niewinną, mocną miłością a nieefektywnym systemem sprawiedliwości, chce pokazać, że nadzieja i normalność są możliwe nawet w naprawdę trudnej sytuacji życiowej.
Dziecko służy reżyserce do zdemaskowania destrukcyjnej siły tradycji i całego systemu opierającego się na deptaniu ludzkiej godności, utrwalającego nierówności i czerpiącego korzyści z wyzysku i łamania podstawowych wartości.
Serial ma być obyczajowo-kryminalny, z nutką humoru.
To opera mówiona, krzyczana, syczana, skandowana, czasem śpiewana – niczym w teatrze chórowym Marty Górnickiej i z precyzją wykonania, jak w teatrze Górnickiej.
Spektakl jest rozlazły, pozbawiony historii i napięcia.
Ta książka to kolejny ważny przykład pokomplikowanej ontologii poezji.
To, co ciekawe w opowieści Libery, to połączenie okrucieństwa konkretnego czasu z fantastyczną groteską, która pokazuje, jak bardzo historia przypomina okrutną baśń.
Powieść koreańskiego kandydata do Nobla otwiera scena podróży ciężarówką.
ani dobiegającego siedemdziesiątki amerykańskiego bluesmana Waltera Trouta od kilku lat z niepokojem śledzą informacje o stanie jego zdrowia i zapowiedzi dotyczące jego aktywności zawodowej.
Płyta ani przez chwilę nie nudzi.
Ta wystawa kojarzy mi się z reprezentacją Polski w piłce nożnej: mamy dobrych, a nawet świetnych zawodników, ale jako zespół kiepsko sobie radzą.
Filmy realizowane przez Afroamerykanów i opowiadające ważne dla nich historie mają szansę zdobyć w niedzielę nagrody w kluczowych kategoriach. Czy to oznacza, że Hollywood w końcu doceniło różnorodność?
Opera ma jeszcze dużo do powiedzenia, ale jej konwencja musi być dostosowana do dzisiejszej wrażliwości – mówi Aleksander Nowak, laureat Paszportu POLITYKI w dziedzinie muzyki poważnej.
Kontrowersje towarzyszące zmianie dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie każą przypomnieć, że nowi szefowie pojawili się ostatnio w czterech największych muzeach sztuki w Polsce. Dość osobliwa to zmiana warty.
Uhonorowane Złotym Niedźwiedziem „Synonimy” Nadava Lapida to film-skandal demaskujący iluzję asymilacji kulturowej. W bezkompromisowym werdykcie jury zabrakło miejsca dla „Obywatela Jonesa” Agnieszki Holland.
Kurtyna się podniosła, na scenę wprosił się konsumpcjonizm.
Najzdolniejsi trafiają przed oblicze prokuratora zaspani, o 6.00, prosto z łóżka.
Społeczeństwo obywatelskie to w gruncie rzeczy konserwatywne i republikańskie pojęcie.
Zasiać w młodym człowieku strach, poczucie zniewolenia, jest łatwo.
Ciemny, surowy populizm obozu rządzącego robi ponure wrażenie, podczas gdy radosny populizm Roberta Biedronia posiada wdzięk i atrakcyjną twarz, na której maluje się autentyczne zadowolenie z siebie.
Na prawicy padają pytania, kto zainspirował poloneza w Bednarskiej?
Pod namiotem w Pile krąży sztuczny Mars z Księżycem. Można na nich lądować i odbyć np. dwutygodniowe ekspedycje.