Spółka Srebrna, fundacja i partia PiS to jeden organizm – co sam Kaczyński potwierdza na ujawnionych nagraniach. Bo dla Prezesa i jego ludzi robienie polityki i pieniędzy ma wspólny cel – przetrwanie politycznego środowiska.
Po taśmach Kaczyńskiego PiS znów musi się tłumaczyć. To już ponad rok, jak partia rządząca pozostaje w defensywie. Jaka jest wytrzymałość pancerza „dobrej zmiany”?
Okazuje się, że „Zniewolony umysł” Czesława Miłosza to nie tylko historia.
Prezydent Nicolas Maduro przemawia z okazji 20. rocznicy rewolucji boliwariańskiej, Caracas, 2019 r.
Rządzący demonstrują swoje dobre samopoczucie. To częste zjawisko pod koniec kadencji.
„Oda do radości” towarzyszyła debiutowi Roberta Biedronia w roli partyjnego lidera na konwencji Wiosny (tak się nazywa jego ugrupowanie). To niejedyne nawiązanie do inauguracji prezydentury Emmanuela Macrona w 2017 r.
Były redaktor z TVP Info Piotr Owczarski mówi o tym, jak wygląda praca w telewizji publicznej.
Analiza głównego wydania „Wiadomości” pokazuje mechanizm propagandowego przekazu najważniejszego dziennika TVP.
W 30. rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu ich uczestnik ze strony rządowej, psycholog, prof. Janusz Reykowski o tym, jak to się wtedy udało i czy Polacy znowu muszą do takiego stołu zasiąść.
W roku trzydziestolecia nowej Polski coraz częściej słychać głosy, że generacji, która kładła jej fundamenty, nie wyszło. Że trzeba zacząć od początku, najlepiej już bez dawnych „budowniczych”.
W świadomości ekologicznej Polaków i w ich stosunku do zwierząt w ciągu ostatnich lat dokonał się przełom. Regulacje prawne wyraźnie za tym nie nadążają.
Proces Stefana W., zabójcy Pawła Adamowicza, z pewnością będzie pilnie śledzony przez opinię publiczną. Nadarza się okazja do odrobienia lekcji z psychiatrii i psychologii. W reakcjach na tragedię ujawniły się bowiem pokutujące w społeczeństwie stereotypy i zwykła niewiedza.
Rozmowa z prof. Niną Witoszek, historyk kultury, mieszkającą od lat w Norwegii, o tym, jak się tu dba o dobro dzieci.
Ubezpieczyciele walczą z kancelariami odszkodowawczymi o pieniądze, które należą się poszkodowanym w wypadkach. Ustawa, która ma ograniczyć złe praktyki kancelarii, pisana jest pod dyktando ich konkurentów i najmocniej uderzy w konsumentów.
Zamykanie sklepów w niedziele pomaga najsilniejszym, a dobija słabych. Pomysł Solidarności i PiS niszczy drobny handel rodzimy, za to okazał się wspaniałym prezentem dla zagranicznych dyskontów.
USA właśnie wycofują się z kolejnego traktatu chroniącego Europę. Czy następne będzie NATO?
Konserwatywne wartości łączy z lewicową wrażliwością społeczną. Annegret Kramp-Karrenbauer zastąpiła już Angelę Merkel na stanowisku szefowej niemieckich chadeków. I to pewnie nie koniec.
Rozmowa z Billem Browderem, finansistą wydalonym z Rosji za tropienie nadużyć Putina i jego ludzi.
Sto lat temu Niemcami wstrząsnęła rewolucja, która spowodowała rozłam tamtejszej lewicy. Efekty są odczuwalne do dziś.
Jak ponad 70 lat temu rozpoczęła się historia polskich komputerów.
NIK ogłosiła bardzo niepokojący raport o dodatkach do żywności. Na szczęście dla konsumentów mało wiarygodny, za to szkodliwy dla reputacji najważniejszej instytucji kontrolnej w Polsce.
Wśród tych, którzy zarazili Stary Kontynent fascynacją piramidami, byli też Polacy. Przypominają o tym właśnie odnalezione ryciny hrabiego Jana Potockiego.
Każdy młody polski piłkarz już wie, że choć jeszcze w maju kopie na boisku w Nowym Sączu czy Niecieczy, w styczniu może być idolem Turynu czy Londynu. Albo Mediolanu. Jak Krzysztof Piątek.
Niech nikogo nie zwiedzie australijski finał Djokovic-Nadal. W męskim tenisie kończy się świat, jaki oglądaliśmy przez półtorej dekady.
Film o wyobcowaniu, zagubieniu, odkrywaniu swojej prawdziwej tożsamości.
Trzy aktorki (wszystkie z nominacjami do Oscara), reżyser i scenarzyści zapewniają świetną rozrywkę w XVIII-wiecznym kostiumie.
Anna Augustynowicz wraca do Wyspiańskiego – wystawiła „Wesele”, „Akropolis”, „Sędziów”, po „Wyzwolenie” sięga drugi raz.
Jeśli Bradecki zamierzał zrobić spektakl o nijakości współczesnych, życiu bez głębszego sensu, co ma kończyć się samounicestwieniem i otwarciem drogi tyranii, to wyszło, hmmm… nijako. Czyli sukces?
Warszawska ekspozycja jest bardzo skromna; wystawiono na niej zaledwie siedem dzieł.
Oprócz autobiograficznej opowieści dostajemy również wiarę w przyszłość.
Powieść jest absolutną klasyką, przetłumaczoną przez znawcę literatury japońskiej prof. Mikołaja Melanowicza.
Autor swobodnie porusza się w różnych stylach, potrafi budować skomplikowaną fabułę, bohaterów i dlatego warto czekać na jego kolejną powieść.
Doskonała płyta dojrzałych artystów rocka.
Można ten album potraktować jako rarytas dla emerytowanych fanów, którzy chcą odbyć jeszcze jedną podróż do lat młodości.
Płyta świadczy o bardzo dobrej formie całego zespołu Voo Voo i jego lidera w szczególności.
Słuchając tej płyty, rozumiemy, czym te utwory zadziwiły świat.
Od brytyjskiego skarbu narodowego do gwiazdy światowego formatu – Olivia Colman, królowa Anna z Oscarowej „Faworyty” Yorgosa Lanthimosa.
W pieśniach możemy znaleźć element piękna, ale i śmierci wspólnoty – mówi laureatka Paszportu POLITYKI reżyserka teatralna Marta Górnicka.
Premiera „Serotoniny” Michela Houellebecqa była najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem literackim początku roku we Francji. Pisarz znowu wstrzelił się w społeczne emocje, teraz rozgrzane do czerwoności przez rewoltę „żółtych kamizelek”.
Festiwal Sundance nagrodził Krystynę Jandę za odważną kreację w dramacie „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha. To gorzki portret rozpadającej się rodziny i zagrożeń współczesnej demokracji.
Nie wszyscy rozumieją, że na emocjach nie da się zbudować niczego trwałego.
Dziś częściej niż zwykle zadajemy sobie pytanie, skąd bierze się przemoc.
Ponieważ ocieplanie wizerunku prezesa przez media mu wrogie nakłada się na ocieplanie przez media mu sprzyjające, zachodzi obawa, że może nastąpić tzw. przegrzanie.
Lekarze tworzą potężną strukturę społeczną, która, podobnie jak pozostałe – wojsko, aparat ścigania i wymiaru sprawiedliwości, biurokracja, biznes, edukacja, media i kultura, a także kler – wymaga daleko idącej kontroli społecznej.
Ja cię nie mogę – jego uczciwość po prostu nie zna granic ni kordonów!
Zimny wir polarny w amerykańskim interiorze wywołał zaskakująco dużo ciepła między ludźmi. Ale przy temperaturze dochodzącej do –60 st. C nie dla wszystkich go starczyło.