Gdańska ulica od tygodnia jest cicha i zamyślona – ludzie zapalający znicze mówią, że wolność już nieraz wychodziła z tego miasta. I że teraz też tak będzie.
Jurek Owsiak po pięciodniowej abdykacji powrócił na stanowisko prezesa WOŚP. Co w nas, Polakach, siedzi, że i o szalony entuzjazm, i o niepohamowaną nienawiść wobec niego tak łatwo?
Niech ta brytyjska opera mydlana będzie przestrogą dla naszych suwerenistów, którzy zachwycali się nacjonalistycznymi szarżami torysów.
Władysław Kosiniak-Kamysz w ostatnim czasie był już szykowany na: lidera opozycji, kandydata na prezydenta oraz szefa rządu – i to zarówno tego antyPiSu, jak i koalicji ludowców z… PiS. Wśród tych plotek i spekulacji jedno jest pewne: szef PSL stał się najistotniejszym elementem opozycyjnej układanki.
Aktywiści Greenpeace’u byli śledzeni przez setki policjantów. Za działaczami po całej Polsce jeździły setki samochodów. Udaremniano akcje na rzecz ochrony klimatu w trakcie, gdy o tej ochronie debatowano na Szczycie Klimatycznym ONZ, COP24.
To dziwne, że nowa książka Tomasza Piątka jeszcze nie wstrząsnęła światem.
Afera wokół wynagrodzeń w NBP karykaturalnie ilustruje ogólniejszy kłopot – jak rozmawiać o tym, kto ile zarabia, ile ma zarabiać i dlaczego właśnie tyle.
O tym, jak zmieniają się manekiny, kogo mają przypominać i dlaczego żyją coraz krócej, mówią Małgorzata Milewska-Malinowska i Agnieszka Pliszka z firmy produkującej manekiny.
Wietnamczycy, po przyczółku gastronomicznym, zdobywają w Polsce kolejny – kosmetyczny.
Każdej zimy zdarzają się tragedie, których przyczyną jest wybuch gazu, najczęściej dostarczanego z butli. Co zawodzi?
W najbliższe lato znowu czeka nas w Europie lawina opóźnień i odwołanych lotów. Lotniska, przewoźnicy i rządy przerzucają się odpowiedzialnością za chaos.
Rozmowa z prof. Alojzym Z. Nowakiem, dziekanem Wydziału Zarzadzania Uniwersytetu Warszawskiego
Po odrzuceniu porozumienia o wyjściu z Unii brytyjski parlament przejmuje od rządu kontrolę nad brexitem. Czy to może oznaczać drugie referendum?
Podczas indyjskich wesel dochodzi dziś do zaślubin dwóch wielkich sił – długowiecznych obyczajów i rosnących majątków.
To chyba jedyny kraj wymyślony przez marzycieli i naprawiaczy świata. Czy jednak uda mu się w takim stanie przetrwać regionalną zawieruchę?
W chińskim roku świni, zwanym także rokiem dzika, afrykański wirus wywoła poważny niepokój na kilku kontynentach.
Przeprowadzone sto lat temu wybory do pierwszego Sejmu II Rzeczpospolitej zdominowali chłopi. Nie potrafili jednak wykorzystać do końca tego zwycięstwa.
Między odradzającymi się Polską i Czechosłowacją doszło sto lat temu do krwawego starcia, które odcisnęło piętno na dalszych relacjach obu państw.
W 2012 r. pewien Francuz mocno nastraszył świat. Opublikowane właśnie wyniki badań definitywnie obalają jego sensacyjne tezy na temat GMO.
Pozbawienie więzi rodzinnych bardzo źle wpływa na rozwój człowieka. Potwierdzają to wyniki prowadzonego od lat eksperymentu z udziałem dzieci z rumuńskich sierocińców. Ten los może czekać także najmłodszych imigrantów oddzielanych dziś od rodziców.
Leki biologiczne stały się wizytówką współczesnej medycyny i są coraz bardziej dostępne. Nadal jednak ich stosowanie wzbudza wiele emocji zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów.
Kobiety uczą się oceniać wzajemnie za wygląd i nie reagować na przypadki seksizmu, opowiada dr Iwona Chmura-Rutkowska, która bada społeczną hierarchię współczesnych nastolatków.
Jakub Kraska, nadzieja polskiego pływania, trenuje na uchodźstwie. Wprawdzie nowy łódzki basen o parametrach olimpijskich jest duży, ale dla jego trenera nie ma tu miejsca.
Szukając składników, które określa przyszłość zdrowej kuchni, warto sięgnąć w przeszłość.
Film stara się przywrócić wielkość królowej Szkotów na ogół źle i niesprawiedliwie ocenianej przez historyków.
Ciche piękno tego filmu, jego wielka powściągliwość onieśmielają, wzruszają i napawają wiarą w szlachetną mądrość kina.
Serialowa adaptacja skandynawskiego cyklu kryminalnego autorstwa Paula Leandera-Engströma i Camilli Grebe, wykorzystującego doświadczenia tego pierwszego, szwedzkiego ekonomisty i pioniera na rosyjskim rynku kapitałowym w szalonych latach 90.
To poruszający i porywający spektakl, w którym na równych prawach i z równym talentem i charyzmą występują aktorzy z zespołem Downa i bez.
Dużo tu nienachalnych, ale dobrze zaakcentowanych związków z naszą rzeczywistością.
Paradoksalnie książka Cieplak o niewykluczaniu – wyklucza czytelników innych niż bohaterowie.
Autor kilku kryminałów osadzonych w czasach starożytnych nową książką przeskoczył do czasów zupełnie współczesnych.
Książka mimo upływu czasu się nie zestarzała. Dalej bawi i zmusza do myślenia.
To nie tylko muzyczna uczta, ale też fascynujący dokument pozwalający zajrzeć za kulisy i choć na krótki czas poczuć atmosferę studia, w którym powstawał rewelacyjny album.
Szkoda, że artyści nie zdecydowali się na podwójną płytę, bo w formie, jaką prezentują, byłaby to przyjemność do potęgi.
Jest to płyta wielce intrygująca, jedna z takich, które nie dają spokoju.
Jednym z ulubionych zajęć twórców międzywojnia było łączenie się w artystyczne grupy, wspólne organizowanie wystaw i wydawanie manifestów poświęconych temu, jak wyglądać ma przyszłość sztuki.
Nawet po napisaniu książki o Albanii wierzę, że człowiek jest z natury dobry – mówi Małgorzata Rejmer, laureatka Paszportu POLITYKI za książkę „Błoto słodsze niż miód”.
Na świecie narasta przekonanie, że zabytki i dzieła sztuki zrabowane niegdyś w koloniach i zdobiące muzea Londynu, Wiednia czy Paryża powinny wrócić tam, skąd pochodzą.
Hasło „złota era telewizji” odnosi się dziś także do seriali animowanych dla dorosłych.
Do grona autorów książek o pisaniu dołączył Remigiusz Mróz. Choć na motto wybrał trafne zdanie W. Somerseta Maughama – „Są trzy zasady pisania powieści. Niestety nikt ich nie zna” – obficie udziela porad.
W Białymstoku, Zambrowie, Kutnie czy Mordach splatały się ze sobą pożydowska cisza, polskie milczenie i gotujące się pod milczeniem emocje.
Dziś Polska to znów folwark rządzących – niedawno wycinka Puszczy Białowieskiej, teraz pomysły na odstrzał dzików.
Jak zwykle, kiedy zbliża się stacja docelowa, ruch panuje przy korycie.
Politolodzy nie zauważają, aby partie polityczne miały się źle, a wyobcowanie klasy politycznej wzrastało.
Niektórzy rodzice mogą się nie godzić na to, aby ich dzieci były za pomocą szkolnych pogadanek zmuszane do hamowania zdrowej niechęci do islamistów, seksualnych odmieńców czy osób innej płci kulturowej.
Każdy bez trudu zauważy, że wypowiedzi i wystąpienia wielu polityków PiS pełne są niepotrzebnych zdań i sformułowań i że wiele z nich można zrozumieć nieopatrznie.
W Polsce międzywojennej Worochtę nazywano drugim Zakopanem, popularne było także Jaremcze. Za Sojuza i niepodległej Ukrainy modrzewiowe pensjonaty popadły w ruinę, a te, które przetrwały, przykryto sidingiem. Dziś nawet nieliczni tutejsi Polacy skrywają swoją polskość pod warstwą niepamięci.