Kultywowanie rocznic odzyskania niepodległości, zamiast skłaniać do historycznego realizmu i odpowiedzialności, staje się rytuałem, w dodatku skradzionym przez prawicowych radykałów.
Rozmowa z Timothym Snyderem, amerykańskim historykiem, o stuleciu polskiej niepodległości.
W sprawie decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącej „reformy” Sądu Najwyższego PiS miota się pomiędzy strachem o przegraną przed TSUE i oskarżeniami o dążenie do polexitu a trzymaniem się haseł „wstawania z kolan” i „obrony suwerenności” przed Unią.
Nasi nacjonaliści jeszcze zatęsknią za Angelą Merkel. A PiS już za chwilę przekona się, że największymi entuzjastami nowego otwarcia wobec Putina wcale nie będą perfidni Teutoni, tylko ich właśni pobratymcy ideologiczni we Włoszech, na Węgrzech i w Austrii.
O ile dzisiejszy ludowy patriotyzm jest głównie infantylny, to państwowy w wersji PiS jest uzurpatorski i społecznie niebezpieczny.
Ta walka została zakontraktowana na cztery rundy. Właśnie skończyła się pierwsza, rozpoznawcza – domknięta przez drugą turę wyborów samorządowych. Jaki jest ostateczny stan rywalizacji?
Rozmowa z Filipem Pazderskim z Instytutu Spraw Publicznych o stosunku polskiej młodzieży do polityki, polskości, liberalnej obyczajowości i roli Kościoła oraz o tym, czym młodzi Polacy różnią się od rówieśników na Węgrzech i Słowacji.
Były nauczyciel świetnie sprawdza się w ubezpieczeniach. I w ogóle w obsłudze klienta. Odchodzi ze szkoły z doświadczeniem pracy w ekstremalnych warunkach.
W dwa lata po wprowadzeniu ustawy nazwanej Za życiem rodzicom niepełnosprawnych dzieci jest jeszcze bardziej pod górkę.
Rozmowa z dr. hab. Mateuszem Golą z Instytutu Psychologii PAN o tym, dlaczego pijącym tak trudno zerwać ze szkodliwym piciem, a lekarzom im pomóc.
Odzież używana coraz rzadziej jest darem dla ubogich, a coraz częściej ekologicznym wyzwaniem dla przemysłu.
Najgorsza polityka imigracyjna to brak polityki imigracyjnej. I z tym właśnie mamy do czynienia w Polsce.
Polacy mają nowe hobby – geopolitykę. Proponuje ona recepty na wielkość Rzeczpospolitej i wytrychy do rozumienia świata.
Jair Bolsonaro był przez lata postacią ekscentryczną i marginesową, znaną głównie ze skandalicznych wypowiedzi. Aż w końcu w Brazylii, zmęczonej kryzysem i rozczarowanej korupcją, przyszedł czas na prezydenta takiego jak on.
Co może się stać w kraju, w którym głowa państwa oskarża rząd o współpracę z mafią? Zobaczymy już wkrótce, na Słowacji.
Nowe podręczniki do historii dla szkoły podstawowej mówią niemal wyłącznie o Bogu, wojnach i powstaniach. Wzmożeniu katolicko-narodowemu towarzyszy manipulacja faktami.
Kiedy wybuchła I wojna światowa, Polska nie była tematem dla świata. Kolejne lata walk i zwroty w układzie sił zmieniły stosunek Europy do polskich aspiracji niepodległościowych.
Coraz więcej naszych ptaków, które teraz docierają na zimowiska w Afryce, nie wróci wiosną do kraju. Zginą przez działalność ludzi. Czy da się tego uniknąć?
Troje amerykańskich badaczy napisało kilka prac, a czołowe czasopisma naukowe postanowiły je wydrukować. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że była to prowokacja, która wywołała burzę w naukach społecznych i humanistycznych.
Spotkanie z dr. inż. Danielem Prochowiczem, chemikiem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI w dziedzinie nauk ścisłych.
Jedzenie nie powinno się łączyć ze statusem społecznym, z klasą – mówi Jamie Oliver, brytyjski superkucharz, autor książki „Jamie gotuje po włosku”.
Internet daje wiele możliwości, żeby w widoczny sposób demonstrować swoją dumę z Polski. Dlatego do patriotycznej odzieży dołączyły patriotyczne emoji.
Minimalistyczny, trzymający w napięciu duński thriller, sfilmowany tylko we wnętrzu policyjnej centrali 112 i składający się tylko z prowadzonych przez pracującego tam policjanta rozmów telefonicznych.
Gratka dla miłośników klasyki. Wydawnictwo Filmostrada przygotowało kolekcję 22 dawno niewznawianych, najciekawszych filmów radzieckich, wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach.
Amerykanie stworzyli w sztuce nową wiarę – w ekspresjonizm abstrakcyjny, a jej papieżem obwołali Jacksona Pollocka.
Satyra na hipokryzję współczesnych świętoszków, na patriarchalizm i snobizm jest obecna, ale nie przytłacza.
Na fali świętowania 100-lecia niepodległości duet Janiczak/Rubin wziął pod lupę autorkę „Roty” i bajek dla dzieci Marię Konopnicką.
Zebrane w tym tomie reportaże łączy temat braku – śmierci, żałoby, odchodzenia.
Koty to jest fikcja, psy – nos blisko ziemi; koty – harce wyobraźni, psy – refleksyjna drzemka. Tak to się przynajmniej układa w dwóch niewielkich zbiorach opowiadań.
Śmierć i zniknięcie jest wystarczającym nadnaturalnym efektem – po którym zostajemy czasem z głupawymi ostatnimi słowami, jakie wypowiedziało się do zmarłego, z całym niedomkniętym życiem.
Każdy będzie mógł indywidualnie poznawać tajniki wspaniałego świata muzyki bluesowej.
11 bardzo dobrych, zróżnicowanych utworów, których autorką bądź współautorką jest sama Sari Schorr.
Po Kate Bush i Björk to właśnie amerykańska wokalistka i multiinstrumentalistka Julia Holter jest dziś najgorętszą postacią muzyki pop z artystycznymi ambicjami.
Najnowszą, czyli 26. edycję jednego z najbardziej cenionych na świecie festiwali poświęconych sztuce operatorskiej otworzy „At Eternity’s Gate” Juliana Schnabela – opowieść o ostatnich latach życia Vincenta van Gogha.
Otwarta w paryskim Centre Pompidou wystawa prac Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego to jedno z najważniejszych od dawna wydarzeń w promocji polskiej sztuki za granicą.
Burzliwe życie polskiej kultury 1918–2018 w kadrach ze znaczących wydarzeń, premier, filmów i występów.
Dla polskich twórców, aktorów ten serial to szansa na pokazanie się całemu światu – mówi Joshua Long, pomysłodawca i scenarzysta „1983”, pierwszej polskiej produkcji Netflixa, a przy tym alternatywnej wizji polskiej historii.
Prace nad wszystkimi tomami komiksu „Berlin” trwały w sumie ponad 20 lat. Efekt jest fenomenalny, tyle że przeszłość, którą przedstawia autor, przestała być tylko przeszłością.
Nieszczęsne wojenne kaleki, którym nie sposób przypiąć orderu, bo nie mają już ciała, zresztą przecież nie za Polskę walczyli, ale za cara, kajzera, za Najjaśniejszego Pana.
Kolejny wielki sukces polskiego aktora. Maciek Musiał zagra w ekranizacji „Wiedźmina” realizowanej przez platformę Netflix.
Anioł zarabia bardzo mało, choć musi być miły, pomocny, wyspany i uśmiechnięty niezależnie od okoliczności.
Niestety, chaos to nasza specjalność.
Powstałe pod koniec 1918 r. państwo nie przetrwało nawet 21 lat. To tak, jakby III Rzeczpospolita skończyła się w 2010 r.
Po wyborach samorządowych z matematycznych obliczeń wykluwa się wniosek, że partia Kaczyńskiego i jej przystawki dostali łupnia, jakiego się nie spodziewali.
Zastanawiam się, dlaczego Niemcy i cała Europa Zachodnia nie wyraża zainteresowania Julią Przyłębską.
Urodzili się jeszcze pod zaborami. Przypadek, mówią, sprawił, że dożyli 100 lat. Nie byli bohaterami. Próbowali, jak całe ich pokolenie, żyć i przeżyć w kolejnych trudnych czasach. Opowiadają nam o tym, co zapamiętali, co do nich dzisiaj wraca, swoje zwykłe historie Polski.