Mobilizacja wyborców opozycji w metropoliach źle wróży PiS przed wyborami europejskimi. Słychać zatem, że partia rządząca nie wyklucza złagodzenia kursu i ustępstw wobec Unii. Ale gołębie jeszcze nie pokonały jastrzębi.
Nie będzie Edison pluł nam w twarz i dzieci nam oświecał! Mamy swojego Łukasiewicza i lampy naftowe! Nasz polski smog powszedni, niech nas zatruwa, to nasza suwerenna wola i decyzja.
W rankingu równości płci World Economic Forum Etiopia zajmuje 115 miejsce – na 144.
PiS zwielokrotnił swój obszar sejmikowej władzy, jednak to wcześniejsza sytuacja, po wyborach 2014 r., była nienormalna, a nie obecna.
Pojawia się coraz więcej głosów, że konflikt polityczny w Polsce, także w wyniku ostatnich wyborów, zaszedł za daleko, pogłębiły się linie podziałów, że zaczyna realnie grozić przemoc. Że trzeba zatrzymać to szaleństwo, dopóki jest czas. Jakoś się pojednać.
Wybory samorządowe pokazały, że przewaga PiS nieco się zmniejszyła, ale widać, że opozycja, aby wygrać, nie obejdzie się bez dopalacza. Jest na to sposób: sojusz wyborczy „trzecich sił”, czyli PSL i SLD. Czy Władysław Kosiniak-Kamysz i Włodzimierz Czarzasty się na to zdecydują?
Profesor antropologii kultury i autorka książki „Pogrzeby to nasze życie” Anna E. Kubiak o tym, co zmarli mówią o żywych i o dzisiejszych modach pogrzebowych.
Zaczyna się od telefonu o zyskach z obstawiania wzrostów czy spadków na rynku Forex. Tysiące osób się na to nabiera, nie wiedząc, że realne w tej grze są tylko pieniądze, które wpłacają. A te znikają gdzieś na Seszelach czy wyspach Vanuatu.
Katoliccy ortodoksi chcą przejąć rząd dusz w publicznym szkolnictwie. Po zeszłorocznej akcji Ordo Iuris „Chrońmy nasze dzieci” przychodzi im to coraz łatwiej.
Pomagając wyłącznie ofiarom, a pozostawiając na marginesie krzywdzicieli, nie przeciwdziała się domowej tyranii.
Coś się dzieje z odpowiedzialnością w naszym społeczeństwie. Jakby przestawała być wartością dla ludzi i instytucji. Można już żyć nieodpowiedzialnie?
Pierwsze pokolenie polskiego kapitalizmu odchodzi na emeryturę z nadzieją, że stworzone przez nie firmy przejmą dzieci, a potem wnuki. To jednak nie takie proste. Z pomocą przychodzą doradcy sukcesyjni.
Katastrofalnych zagrożeń wynikających ze wzrostu temperatury atmosfery ziemskiej można jeszcze uniknąć, zatrzymując ocieplenie. Ale jak to zrobić? To nie bariery techniczne są dziś największą przeszkodą.
Administracja Trumpa za dużo zainwestowała w sojusz z saudyjskim następcą tronu, aby poćwiartowanie dziennikarza w konsulacie mogło tu coś zmienić.
Choć 30 lat po publikacji „Szatańskich wersetów” Salman Rushdie wciąż żyje, to zwycięzcą sporu o jedną z najważniejszych książek XX w. okazał się ajatollah Chomeini.
Odpowiedzią na populizm musi być jego przeciwieństwo – przekonuje Katharina Schulze, liderka bawarskich Zielonych. Dziś drugiej politycznej siły w tym konserwatywnym landzie. Niemcy znów zaczynają się zielenić?
Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki były dla pracowników Służby Bezpieczeństwa czasem wytężonej pracy.
Zaangażowanie Fryderyka Joliot-Curie w działalność komunistyczną sprawiło, że wybitny uczony stał się postacią kontrowersyjną.
Yuval Noah Harari, autor głośnych książek „Sapiens” i „Homo deus”, o tym, jak skończy ludzkość, jeśli nadal będzie się rozpraszać i nie zobaczy, co naprawdę jej zagraża.
Laureaci i finaliści Nagród Naukowych POLITYKI pokazują, że uprawianie nauki to zarówno zawód, jak i sposób na życie. I co najważniejsze, ciągle przyciąga utalentowane, wybitne jednostki.
Jakie tajemnice kryje najmniejsza planeta Układu Słonecznego? Odpowiedzi poszuka BepiColombo – europejsko-japońska sonda kosmiczna, która wystartowała 20 października.
Mając 45 tys. zł, można kupić średniej klasy auto albo jeden metr kwadratowy najdroższego luksusowego apartamentu w wieżowcu Złota 44 w Warszawie, za który właściciel zapłacił 11 mln zł.
Biznesmeni, prawnicy, lekarze czy artyści są skłonni zapłacić bajońskie sumy za luksusowe mieszkania w starych, ale zrewitalizowanych kamienicach. Doskonale wiedzą o tym deweloperzy, którzy pod czujnym okiem konserwatorów zabytków przywracają im dawną świetność.
Konieczność przykrycia niezręcznej wypowiedzi premiera Morawieckiego nagranej na taśmach ma swoje zaskakujące skutki: odżył temat powrotu Roberta Kubicy do Formuły 1.
Bądź ambitny, idź – radzi swoim wyznawcom, ofiarom kryzysu męskości, kanadyjski psycholog i mentor prawicy Jordan B. Peterson.
Nic tu nie współgra, i trudno usprawiedliwić te prawie trzy godziny w kinie tylko tym, że 14-letni przyszły reżyser przed dekadami zachwycił się horrorem Argento i po latach zapragnął się podzielić swoimi uczuciami z widzami.
Powstał smutny, dający do myślenia film o dramacie wyzwalającej się z kolonializmu Afryki, wciąż niemogącej spełnić swojego snu o zaprowadzeniu lepszego porządku społecznego.
Zrealizowana z rozmachem ekranizacja powieści szpiegowskich Vincenta V. Severskiego (pseudonim Włodzimierza Sokołowskiego).
Po wybitnej powieści i świetnym filmie pomysł, by „Blaszany bębenek” przenieść także na musicalową scenę, wydawał się dość karkołomny.
Może już czas, by Lara Croft znalazła swój koniec – definitywny – w jakimś przytulnym grobowcu?
Seria „Assassin’s Creed” łapie drugi oddech.
Urocze retro spod rąk ekipy samego Briana Fargo, co powinno być wystarczającą rekomendacją dla każdego wielbiciela tradycyjnych, turowych gier fabularnych.
Twardoch nie po raz pierwszy bierze się za tematy najtrudniejsze.
Konsekwentnie używane przez autorkę krótkie zdania nie przesłaniają braku spójnej, a miejscami i banalnej opowieści o losie kobiet.
Niedługa, ale świetnie zrobiona płyta.
Wszystkie trzy kwartety Andrzeja Panufnika powstały na emigracji w Anglii i są bardzo intymnymi wypowiedziami.
Przyzwyczailiśmy się do podsumowań piosenkowej kariery w wykonaniu męskich weteranów (Cash, Bowie itd.), a w tym sezonie mamy analogiczne kobiece gesty.
„Kler” w ciągu miesiąca obejrzały ponad 4 mln widzów. To sukces, który trudno będzie powtórzyć. Ale dzięki niemu wzrasta zainteresowanie polskimi filmami. Kto i ile na nich zarabia?
Młodzi w internecie budują swoją kulturę, nierzadko bardzo wyrafinowaną. I mają swoich bohaterów, zaskakująco popularnych i wiarygodnych niczym artyści ludowi lub uliczni.
Na stu stacjach paryskiego metra i 2100 autobusach można zobaczyć sylwetki kwartetu z Polski. Grupa MoCarta, za granicą MozART Group, gra w tym sezonie w Paryżu aż 65 razy!
Polska literatura zawsze chętnie przywoływała zmarłych. I w tym roku Zaduszki przyszły wcześniej, przynajmniej w książkach.
„Bohemian Rhapsody” skutecznie znieczula widza klasyczną rockową muzyką, żeby nie bolał płynący z ekranu morał: nie każdy wielki życiorys da z automatu wielki film.
Femme fatale polskiego narciarstwa Justyna Żyła postanowiła wydać książkę, w której ujawni tajemnice polskich skoczków.
Nie byliśmy głupi, tylko straciliśmy pół wieku (1944–89) i zabrakło czasu, żeby umościć się w Europie i w wolności jak w domu.
Chcemy żyć i chcemy umierać. Dlatego śmierć jest czasem złem, a czasem jest dobrem.
Słupek wkopany przed wyborami samorządowymi łopatą prezesa Kaczyńskiego w Mierzeję Wiślaną został następnego dnia wykopany.
Jak tak dalej pójdzie, to kto wie, czy Bruksela nie zabroni niedługo Europejczykom noszenia tradycyjnych polskich wąsów.
Trwa dyskusja o tym, na straży czego stoi obecna Krajowa Rada Sądownictwa.
Raporty i prognozy dotyczące ocieplenia planety i spodziewanych skutków budzą trwogę. O podtapianych Malediwach słyszeli już wszyscy. A o Kuna Yala? Oto opowieść z innej części świata.