Zbliżające się wybory samorządowe rozpoczynają cykl czterech elekcji, które ustalą polską politykę na lata. Te najbliższe powinny udzielić odpowiedzi na dwa kluczowe pytania. O kierunek dalszej ewolucji „dobrej zmiany”, a także o właściwy format opozycji przed decydującym starciem w przyszłym roku.
Po 40 latach od wyboru Karola Wojtyły na papieża patrzymy na Jana Pawła II i jego długi pontyfikat bardziej krytycznie. Oddajemy mu zasługi, ale stawiamy pytania, których wcześniej unikaliśmy.
15 proc. sędziów ankietowanych przez Stowarzyszenie Iustitia doznało ostatnio bezpośrednich nacisków politycznych.
Wybory samorządowe za pasem, warto więc przypomnieć, czym główne partie chcą zachęcić wyborców, aby oddali głos właśnie na ich kandydatów. I co z tego wynika dla polskiej polityki.
Republika Federalna to ociężały tankowiec. Na zmianę kursu potrzebuje wiele czasu.
Wielu kandydatów występuje pod dobrze brzmiącymi nazwami komitetów, które mają ukryć partyjną przynależność. Co zrobić, aby zagłosować na tego kandydata, którego naprawdę chcemy wybrać?
Zawsze, od dziesięcioleci, zachęcamy do głosowania. Jednak tym razem jeszcze bardziej, bo rozpoczyna się wielki wyborczy pojedynek, na który każdy z nas został wyzwany.
Choć od wybuchu afery podsłuchowej minęły ponad trzy lata, wypuszczane cyklicznie nagrania nie przestają szarpać polską polityką. „Zmiana rządu w Polsce kosztuje 130 mln zł” – mówił wspólnikowi Marek Falenta. To pogłębia wątpliwości, czy działał sam.
O rosyjskich śladach w aferze podsłuchowej mówi płk Paweł Białek, były zastępca szefa ABW.
Myśliwi czekali, aż nagonka wypłoszy im zwierzęta na lufy. Zwierzęta się jednak nie kwapiły. Myśliwi stali smutno, podchodzili ekolodzy i próbowali z nimi dyskutować. Aż robiło się tych myśliwych zwyczajnie żal. Taki był tegoroczny Hubertus.
Renesans pluskwy domowej to temat wstydliwy, więc medialnie nieobecny. Za to sama bohaterka jest obecna ponad miarę.
Kobiety z rakiem piersi – silne, zapracowane nawet w chorobie. Czy potrzebują męskiego wsparcia? Na co mogą liczyć?
Wpadki prezydenckie potrafią wyjść innym na dobre. Omal nie przekonali się o tym hutnicy z Pieńska.
Ruchy miejskie zrzeszające aktywistów i społeczników zaangażowanych w sprawy swoich miast nie ukrywają politycznych ambicji. Czy mają szansę w walce o stanowiska prezydentów, burmistrzów i radnych?
Najczęściej odwiedzane miasta świata mają już dość niskobudżetowej, pośpiesznej turystyki. Więcej z niej szkody niż pożytku. Barcelona, Berlin czy Paryż rygorystycznymi przepisami ograniczają napływ takich gości. Kraków czy Warszawa też narzekają, ale prawo pozostaje liberalne.
Ostatnio sprzedawcy samochodów coraz częściej kupują je sami od siebie. Jednocześnie fabryczne parkingi zastawione są tysiącami nowych aut, a klienci salonów tygodniami czekają na realizację umów. Czy rynek samochodowy zwariował?
Decyzję o wyborze firmowego auta warto oprzeć na racjonalnej analizie wydatków na zakup, eksploatację i – na końcu – sprawną zmianę na nowy samochód, czyli pozbycie się używanego pojazdu.
Nadchodzące wybory do Kongresu to pierwsza cenzurka Donalda Trumpa. Zapowiadało się na klęskę, ale prezydent USA ostatnio ma dobrą passę.
Steve Bannon, były główny strateg Trumpa, proponuje europejskim populistom „infrastrukturę zwycięstwa”. Dzięki niej mają zdobyć Parlament Europejski.
Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla trafiła w ręce dwójki aktywistów walczących ze skutkami jednej z najstraszliwszych broni – gwałtów wojennych.
Komunistyczna Partia Chin ściga studentów, którzy zbyt dosłownie zabrali się do czytania Karola Marksa. Bo wychodzi im, że Chiny nie zmierzają ku komunizmowi.
Przez ponad osiemset lat głównym instrumentem układania relacji Kościoła katolickiego ze światem zewnętrznym były konkordaty. Modelem dla wielu w XIX i XX w. stał się dokument podpisany w 1801 r. przez Napoleona Bonapartego z papieżem Piusem VII.
Cywilny program Apollo to jaśniejsza strona historii podboju kosmosu. Do mroczniejszej należą projekty nuklearnych testów na Księżycu, baz wojskowych czy stacji szpiegowskich wyposażonych w działa.
Czy można w ciągu dekady zmniejszyć globalne emisje gazów cieplarnianych o połowę, a w ciągu trzech dekad całkowicie je zneutralizować? Zadanie wydaje się niewykonalne, ale to jedyna szansa na uniknięcie katastrofy klimatycznej.
Rozmowa z prof. Bogdanem Wojciszke, psychologiem społecznym z Uniwersytetu SWPS, o naszym narodowym narzekaniu.
Historie wyjazdów nastoletnich polskich piłkarzy do zagranicznej ziemi obiecanej uczą: spiesz się powoli. Tylko że dla menedżerów liczy się ruch w interesie.
Dokładnie 20 lat temu, gdy Koleś trafił do Polski, trudno było przypuszczać, że facet z komedii o kręglach również u nas stanie się idolem, wzorem i religią w jednym.
Główny posiłek dnia jadamy o nietypowych porach, może więc przełamać i inne związane z nim konwencje?
Przerażającą scenę ulicznego linczu na ukraińskim żołnierzu Łoźnica nakręcił na podstawie wrzuconego do sieci filmiku z publicznej egzekucji, opierając się też częściowo na performansie Mariny Abramović.
Noé, który do tej pory umiejętnie szokował, chce w tym filmie jakoś skomentować obecne nastroje społeczne.
Krzysztof Garbaczewski kontynuuje eksperymenty z łączeniem teatru z technologiami.
Warszawska Rampa konsekwentnie kontynuuje tradycję musicali wykorzystujących utwory legend rocka.
Dotykająca kwestii zasadniczych, poważna i głęboka sztuka Abakanowicz zawsze warta jest uwagi, a tu mamy jeszcze wystawę przygotowaną z rozmachem.
Rozmowa bardzo inteligencka, krakowska, polska, europejska, pyszna jak sernik wiedeński pod wódeczkę.
Nowa powieść Myśliwskiego jest zaskakująco przewrotna.
Zmarły trzy lata temu Edward Żebrowski zrobił w swoim życiu zaledwie trzy filmy, za to na tyle ważne, że środowisko postrzegało go jako autorytet nie tylko w dziedzinie reżyserii.
Jeśli szybka kariera bywa rodzajem kredytu, to Dawid Podsiadło spłacił ostatnią ratę, jest wolny i może robić to, co chce.
Osobliwa to płyta. Niby wciąż ten sam Pablopavo ze swoim aksamitnym barytonem i tekstami w formie opowieści-przypowieści, a jednak „Marginal” różni się mocno od poprzednich czterech albumów zespołu.
Największa gliwicka impreza jazzowa urosła już tak, że wyszła poza granice miasta, rozrastając się w PalmJazz Days.
A może ja w ogóle nie miałam być piosenkarką? – zastanawia się Katarzyna Nosowska przy okazji płyty „Basta”, która brzmi inaczej niż wszystko, co do tej pory nagrała.
Nasza cywilizacja wypiera strach przed śmiercią – mówi reżyser Janusz Kondratiuk, autor dramatu „Jak pies z kotem”, o swoim zmarłym bracie Andrzeju, również filmowcu.
Tydzień z życia warszawskiego dilera kokainy w serialu „Ślepnąc od świateł” Jakub Żulczyk i Krzysztof Skonieczny zamieniają w portret czasów.
Mawia się, że „każde pokolenie powinno mieć swojego Prousta”. Dotąd mieliśmy tylko jednego, w przekładzie Boya z lat 30. ubiegłego wieku. Aż przyszły czasy, gdy wiele klasycznych książek tłumaczy się na nowo.
Nie liczyłam, że dożyję takiego kina made in Poland.
Z Teatru Imka znika spektakl „Słownik ptaszków polskich”, w którym między innymi grała Doda.
Kolejkę na Kasprowy absolutnie należało odkupić, sam nawet o tym myślałem.
Pojęcie godności, wywodzące się ze społeczeństwa hierarchicznego, stało się narzędziem egalitaryzmu, a tym samym stało się niebezpieczne dla elit.
Powietrze w każdym polskim mieście i gminie będzie po wyborach czyste niczym w Finlandii.
Wicepremier Gliński w pełni popiera dramatyczny kierunek, w którym podąża wrocławski Teatr Polski.
Konkurs jest twardym dowodem na to, że już rok temu polskie auto na prąd bardzo konkretnie wyglądało, mimo że nie istniało.
Tajemnica sukcesu Sopotu okazała się prosta: to kwestia zaufania.
Tysiące przejechanych kilometrów, zarwane weekendy, wydanych pieniędzy już nawet nie licząc – po to, by, jak dobrze pójdzie, przywieźć medal, kolorową rozetę, srebrny lub złoty pucharek.