To, że ktoś jest katolikiem, nie znaczy, że jest lepszym człowiekiem – mówi Wojciech Smarzowski, reżyser „Kleru”, odpowiadając na ataki.
Zaplanowana na przyszły rok kumulacja absolwentów podstawówek i gimnazjów w pierwszych klasach szkół średnich to ewenement na skalę świata. Rodzice dzieci z tego rocznika nie mówią o niczym innym. Na równie głupi i pedagogicznie szkodliwy pomysł nie wpadł dotąd nikt.
PiS szykuje przepisy, które spowodują, że to nie sąd, lecz prokurator będzie zwalniał z tajemnic zawodowych: adwokackiej, radcowskiej, lekarskiej, dziennikarskiej.
Rozmowa z Joanną Scheuring-Wielgus, posłanką koła Liberalno-Społeczni, o wywieraniu nacisku na Kościół, żeby rozliczył się z pedofilii wśród duchownych.
Kościół stał się częścią rytuału państwowego.
Sądzicie, że PiS to ciemnota mająca po dwie lewe ręce i potrafiąca tylko przepychać się łokciami do władzy, bez planu i wizji? Być może. A jeśli jest inaczej?
Anna Morawiecka, najstarsza z trzech sióstr premiera, chce zostać burmistrzem. Ludzie kojarzą jej nazwisko, ale jej samej w Obornikach Śląskich nie widywali. Co ma im do zaoferowania?
Zapalają się światła, rusza kamera, po czym ekstatycznym głosem Patryk Jaki mówi o odebraniu kamienicy dotychczasowemu właścicielowi i zwróceniu jej miastu i lokatorom. Ale gdy reflektory gasną, ten miraż znika. Jakie są naprawdę efekty działania komisji reprywatyzacyjnej?
Rozmowa z prof. Zbigniewem Mikołejką, filozofem i historykiem religii, o polskich fundamentalistach katolickich i jak instrumentalnie traktowani są przez Kościół.
Widzi pani tego faceta, który tak spokojnie rąbie drzewo? Dwadzieścia parę lat temu taką siekierą porąbał człowieka. Tacy ludzie trafiają tu do nas po odsiadce, a my uczymy ich żyć od początku.
Przybywa nowych szpitali, które nie leczą. Nie dostały z NFZ kontraktu. Powstały niepotrzebnie, czy może pacjenci padają ofiarą brutalnej walki o władzę w samorządach?
Rząd PiS chce uniezależnić Polskę i kraje naszego regionu od rosyjskiego Gazpromu, tworząc w Polsce hub gazowy, czyli wielkie centrum handlu norweskim i amerykańskim gazem ziemnym. Ile to będzie kosztowało i kto za to zapłaci?
Jeszcze tylko dwie zmiany czasu i przestaniemy każdej wiosny i jesieni majstrować przy zegarkach. Przez cały rok obowiązywać będzie czas letni.
Mniej niż połowa Brazylijczyków popiera dziś demokrację. Nie dziwi więc, że w sondażach przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi prowadzi wiecowy krzykacz, który demokracją i prawami człowieka otwarcie gardzi.
Niespodziewana zwyciężczyni tenisowego US Open Naomi Osaka wywołała u Japończyków kryzys tożsamościowy. Przypomniała im, że od otwarcia się na obcokrajowców zależy ich przeżycie.
Rok temu prezydent Turcji zarzucał kanclerz Angeli Merkel „nazistowskie metody”. W ubiegłym tygodniu był podejmowany w Berlinie z honorami wojskowymi. Koniec niemiecko-tureckiej zimnej wojny?
Polska wobec Rosji przyjęła opcję: zero kontaktów, dopóki Rosjanie nie zmienią agresywnej postawy. Problem w tym, że niedługo z tym naszym podejściem możemy zostać sami.
Co się działo z powstańcami warszawskimi bezpośrednio po kapitulacji? Publikujemy notatki Jana Martynkina, podporucznika AK, przekazane nam przez jego syna Andrzeja.
Syn biednego warszawskiego furmana dostał tytuł szlachecki od księcia Edwarda w Pałacu Buckingham i Pokojową Nagrodę Nobla. Ale w swojej ojczyźnie jest postacią mało znaną. O Józefie Rotblacie opowiada autor wydanej właśnie książki o nim Marek Górlikowski.
Jeżeli poza Ziemią istnieją jakieś ślady życia, będziemy w stanie odnaleźć je w ciągu najbliższych lat. A wtedy inaczej spojrzymy na rzeczywistość.
Kiedy wpadliśmy na to, że zsiadłe mleko zamienia się w ser, i dlaczego ten wynalazek przyczynił się do zwiększenia populacji ludzkiej.
Rosnąca polaryzacja sceny politycznej jest zjawiskiem obserwowanym na całym świecie. Dzielimy się na plemiona, które nawet jeśli się z sobą komunikują, to nie po to, by znaleźć porozumienie.
Gwiazdor mieszanych sztuk walki Michał Materla swoją najcięższą walkę toczy poza ringiem.
Fenomen technik relaksu opartych na szeptaniu ludziom do ucha przekroczył już granice internetu, trafił do filmów, reklam i wzbudził zainteresowanie naukowców.
Erotyczne sceny są odważne, szczere i niespecjalnie delikatne.
Miasteczko ma swoje tajemnice, które odkrywamy wraz z nim.
„Aktorzy prowincjonalni”, film Agnieszki Holland sprzed 40 lat z prowincjonalnym teatrem jako ówczesną Polską w pigułce, w Koszalinie stali się pretekstem do osobistej, szczerej i poruszającej wypowiedzi tutejszego zespołu.
Warszawskie przedstawienie to przykład rozrywki familijnej na wysokim poziomie.
Na wystawie postanowiono przypomnieć, jak przenikały się i wzajemnie inspirowały wszystkie formy aktywności artystki – stąd rzeźby, kostiumy teatralne, szkicowniki, a nawet osobiste przybory malarskie.
To, co pisze Bieńczyk, najbardziej kojarzy się z utworem muzycznym, w którym kolejne motywy, dźwięki pojawiają się, wprowadzają następne, powtarzają się i dopiero razem mogą wybrzmieć w pełni. Wspaniale się słucha/czyta taką opowieść.
Rodzina Jörgena Hofmeestera mimo jego starań nie jest najszczęśliwsza na świecie, a przez to wydaje się całkiem typowa.
Agnieszka była jedną z tych postaci, która ze swoją swobodą i czarem pasowała do Zachodu, ale jednocześnie tylko w Warszawie i tylko w tym języku mogła mieszkać.
Takie szalone przedsięwzięcie można było zrealizować z młodzieżową orkiestrą, a Michail Jurowski, wybitny dyrygent współpracujący z Sinfonią Iuventus, interesował się Rubinsteinem już od dawna.
Gdyby piosenkarki obsadzano w filmach, Chan Marshall grałaby dziewczynę z przeszłością, kobietę po przejściach.
Program całości jest przepastny i pełen stricte elektronicznych, klubowych atrakcji, a zdobycie biletów bardzo trudne.
Problemy z kolorem skóry Ciri z „Wiedźmina” i jej orientacją seksualną sprowadziły do Polski gorący temat sezonu: co komu wolno zmieniać w aktorskich kreacjach?
Bilety na wielkie koncerty są drogie i ciągle poszukiwane. Czy główny gracz na rynku stworzył system, dzięki któremu zarabia na nich podwójnie?
Argentyński pisarz Martín Caparrós, gość tegorocznego Conrad Festivalu w Krakowie, opowiada o bezsensownych podstawach kryzysu uchodźczego i niebezpiecznym spotkaniu z Ryszardem Kapuścińskim.
Słowo „opór” kiedyś oznaczało walkę z okupantem, a później sprzeciw wobec władzy ludowej. Dziś częściej kojarzy się z organizowaniem działań na rzecz uchodźców.
Co rusz wracam do dwóch pękatych tomów korespondencji.
Szok. Paweł Wilczak pojawił się na premierze filmu „Kler” z nieznajomą kobietą, co zdaniem mediów świadczy o zakończeniu relacji z Joanną Brodzik.
W MSZ polityka ingeruje w sztukę jak mało gdzie.
W demokracji to właśnie konstytucja zabezpiecza obywateli przed autorytaryzmem rządu, a więc poniekąd również przed nimi samymi.
Mielonka polityczna czwartej świeżości rządzi Polską.
Społeczeństwo coraz mniej chętnie słucha głosu polskiego Kościoła.
Tłumy na różnych festiwalach górskich potwierdzają rosnące zainteresowanie wspinaczką. Ale nie ma drugiego takiego miejsca jak Lądek-Zdrój. Tam w obecności gwiazd alpinizmu i himalaizmu na nowo przeżywa się najgłośniejsze wydarzenia sezonu.