Walka o głosy na polskiej wsi między PiS a PSL to najgorętsze starcie tej kampanii. Ono zdecyduje, czy opozycja utrzyma sejmiki, czy też przejmie je władza. Brutalne ataki partii rządzącej pomogły ludowcom po raz pierwszy od dawna wyjść z cienia.
Ciszkiem, milczkiem brukselskim elitom i płatnikom netto wyrastają właśnie kły, które będą mogły się zacisnąć na aorcie tłoczącej miliardy euro do Polski i Węgier.
Michał Ch. skarży się do Strasbourga na przedłużający się areszt.
Kolejne informacje, do których dotarła POLITYKA, potwierdzają bliskie relacje Marka Falenty z Rosją i ludźmi związanymi z PiS.
Arcybiskup Henryk Hoser, od maja papieski wizytator w tym miejscu. Ma dopilnować opieki duszpasterskiej nad pielgrzymami.
W czasie sezonu wyborczego PiS znowu uruchamia stare chwyty: „ociepla się”, „merytorycznieje”, chowa Macierewicza i Pawłowicz, a wystawia na front Morawieckiego. Ile razy ta metoda może zadziałać, zwłaszcza po trzech latach intensywnych występów władzy?
Od miesięcy pisaliśmy o zapowiedziach PiS rozprawy z nieposłusznymi sędziami. No i się zaczęło. Sędziowie są wzywani na przesłuchania dyscyplinarne, innym „trałuje się” orzecznictwo, by znaleźć formalne haki. Do akcji wkroczyła też prokuratura.
Tomasz Poręba mówi, że prawie wszystko zawdzięcza Jarosławowi Kaczyńskiemu. Teraz ma poprowadzić PiS do wyborczego zwycięstwa.
Nie wszystko, co robi obecny obóz władzy (PiS, rząd i prezydent), zasługuje na jednoznaczne odrzucenie. Jednak odsunięcie tego obozu od władzy powinno stanowić priorytet dla ugrupowań i środowisk demokratycznych.
Niedziela, 21 października, godz. 7 rano – początek dnia prawdy dla samorządowej Polski. Jakie będą te wybory według nowych reguł?
W nieprzyjemny zapach małej Rity zaangażowała się cała gmina.
Rozmowa z dr hab. Beatą Łaciak i Małgorzatą Druciarek z Instytutu Spraw Publicznych o tym, czego i o kim nie nauczą się uczniowie podstawówek.
Leszek Czarnecki, właściciel jedynego prywatnego polskiego banku, musi do swojego finansowego imperium dołożyć miliard złotych. Tak źle jeszcze nie było.
Rozmowa z Grzegorzem Buczkiem, architektem urbanistą, o tym, czy lex deweloper zdewastuje polskie miasta.
Europa ojczyzn – gaullistowskie hasło, w którym zawiera się cały pomysł PiS na integrację kontynentu, to niebezpieczna iluzja. Bo gdyby został zrealizowany, Polska będzie największym przegranym.
Kreml zaczyna się obawiać, że z Białorusią coś może pójść nie tak w razie ustąpienia Łukaszenki. Na przykład Białorusinom może zamarzyć się niezależność.
Souad Abderrahim została pierwszą w historii burmistrzynią arabskiego miasta – Tunisu. Czy powinna za to dziękować mężczyznom?
Król najemników Erik Prince chciałby sprywatyzować politykę zagraniczną USA. Pomysł można by uznać za absurdalny, gdyby nie sprzyjał mu Donald Trump.
We wrześniu 1938 r. miało dojść do próby obalenia Adolfa Hitlera. Zamach, swoją polityką, powstrzymał premier Wielkiej Brytanii, który zamiast z opozycją wolał porozumieć się z Hitlerem.
Latem 1934 r. na Okęciu tysiące warszawiaków witały Bolesława i Józefa Adamowiczów, którzy jako pierwsi Polacy przelecieli nad Atlantykiem. Fetowano ich huczniej niż zwycięzców międzynarodowego wyścigu lotniczego Challenge, Żwirkę i Wigurę.
Poniższy tekst jest fragmentem książki „80-te. Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL” autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki. Wydana przez Czerwone i Czarne, książka będzie dostępna na rynku od 3 października.
Tempo znikania gatunków na Ziemi niepokoi. Sytuacja staje się krytyczna, a zagładę może powstrzymać jedynie wspólna akcja wszystkich państw i zamożnych firm. Przydałyby się też pieniądze – około... 100 mld dol. rocznie.
Prof. Marcin Wodziński opowiada o dawnych i współczesnych chasydach, o badaniu ich zamkniętej społeczności i o tym, że duchowość można mapować.
Rozmowa z prof. Alojzym Z. Nowakiem, dziekanem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Tyle samo par poznaje się dziś online co dzięki znajomym. Czy aplikacje randkowe będą sterować wielkimi procesami społecznymi? Na razie zmieniają język miłości.
Gdy gwiazdy sportu zaczęły mówić o własnej depresji czy wypaleniu, świat przestał udawać, że problem zdrowia psychicznego sportowców nie istnieje.
Mimo niezwykłego bogactwa przetworów na sklepowych półkach warto zrobić własne konfitury na zimę.
Wizualnie wypieszczona rzeczywistość spod znaku znów modnego, klimatycznego retro-futuro.
Thriller kręcony przez kamerkę wideoczatu na laptopie. A także, w miarę rozwoju akcji, przez kamery przemysłowe, policyjne, ukryty sprzęt nagrywający czy nawet ten umieszczony w telewizyjnym helikopterze. Wszystko, byle nie kręcić zwykłą kamerą.
Swoje 60-lecie w obecnej siedzibie gdyńska Baduszkowa uczciła powrotem do śpiewogry z 1794 r. autorstwa ojca polskiego teatru Wojciecha Bogusławskiego.
Nowy spektakl Wyrypajewa ma formę konferencji, rzecz dzieje się w Kopenhadze, bohaterowie noszą duńskie nazwiska, język jest angielski (widzowie mogą skorzystać ze słuchawek z tłumaczeniem).
Duże przekrojowe wystawy sztuki zawsze budzą największe emocje pytaniem: kogo wybrano, a kogo pominięto? Tym razem kurator użył zgrabnego fortelu, który zdjął z niego odpowiedzialność za owe wybory.
Autorka pierwsza w Polsce sięga po historie przymusowych pracownic seksualnych w czasie II wojny światowej.
Możemy ten zbiór migawek, obserwacji, miniatur czytać jako krytykę społeczeństwa, studium przemocy zadawanej kobietom, bo większość pacjentek nie jest tak szalona, żeby nie pamiętać, czego zaznały.
Książka mrozi krew w żyłach niczym powieść sensacyjna, obfituje w zwroty akcji, naturalistyczne opisy. Niestety, to nie fikcja, ale literatura faktu.
Ta płyta to hołd złożony nie tylko Gershwinowi, ale też najszlachetniejszej odmianie muzyki zwanej trochę lekceważąco „rozrywkową”.
Tematyka tekstów wskazuje na zainteresowania wykraczające daleko poza proste hasła kraszone czteroliterowymi wulgaryzmami.
„W stronę nowego świata” – tak nazwano tegoroczne Szalone Dni Muzyki, ale właściwym tematem jest emigracja.
Rozmowa z Wiesławem Myśliwskim o nowej powieści „Ucho Igielne”, która w październiku ukaże się w Wydawnictwie Znak, o nierozliczonej pańszczyźnie i chłopskim rdzeniu naszej kultury.
Do Polski przyjedzie Terry Riley, prawdopodobnie największy z kompozytorów wśród hipisów.
Kluczowe postaci w „Klerze” i „Kamerdynerze”, do tego kilka ról w Teatrze Narodowym i kolejne filmy w przygotowaniu. Od Janusza Gajosa zależy dziś w polskiej kulturze więcej niż kiedykolwiek.
Werdykty i nagrody w Gdyni zepchnęło w tym roku na drugi plan przyjęcie nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego. A ten z zasłużonego dla polskiej prawicy reżysera stał się obiektem hejtu.
Anja Rubik napisała podręcznik o życiu seksualnym i otworzyła w Warszawie tygodniową szkołę świadomości seksualnej dla młodzieży.
Jaki pan premier dzisiaj łaskawy, że nie odmawia mi prawa do ojczyzny.
Dobra zmiana i propaganda sukcesu. W sumie, jak na Rzeczpospolitą, to wszystko mniej więcej w normie.
Nowe elity muszą być biedne i na niczym się nie znać – jasno wynika z przemówienia Piotra Glińskiego.
Jeśli chodzi o imiona, to w dobie populizmów i nacjonalizmów nabierają one nowego znaczenia.
Oprócz chorób w Polsce mnożą się totalitaryzmy.
Mieszkał w Białymstoku zaledwie siedem lat. Zostawił 10 tys. negatywów. Po wojnie wylądował w Nowej Zelandii. Nigdy do Polski nie wrócił. Białegostoku nie wspominał. Dzisiaj miasto widzi się oczami Augustisa, a na podstawie jego fotografii odbudowuje swoją tożsamość.