Po swoich upadkach i wzlotach prezydent Duda wszedł w fazę stagnacji. Wydaje się, że pokazał już wszystko, na co go stać, i ta świadomość dociera także do jego otoczenia.
Po zobaczeniu nowych planów lekcji rodzice wypisują swoje dzieci ze szkolnych zajęć religii. Bywa, że całymi klasami. Nieoczywistych skutków reformy edukacji jest więcej.
Platforma Obywatelska żąda od premiera wyjaśnień w sprawie ustaleń POLITYKI. O sprawie piszą już media światowe. A rząd milczy.
Nadzwyczajna kasta sędziów wdzięcznych PiS-owi będzie rosnąć, bo posad i apanaży do rozdania jeszcze sporo
Również najnowsza historia Polski padła ofiarą pisowskich „udoskonaleń”.
Amerykański Departament Stanu ogłosił, że przestaje wspierać finansowo UNRWA, Agendę Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie.
Afera podsłuchowa pokazuje, jak wielką siłę destrukcyjną mają w politycznych kampaniach nagrania.
Najpierw w Polsce powstała Zjednoczona Prawica, teraz jednoczy się centrum (Koalicja Obywatelska PO i Nowoczesnej), czy jutro zjednoczy się lewica i czy pomoże w tym Robert Biedroń?
Na placu Piłsudskiego w Warszawie, w Dniu Weterana, urzędniczka państwowa uderzyła w twarz protestującą kobietę. I tak zderzyły się dwie ludzkie historie.
Adam Tomczyński sądził w procesach, które rujnowały ludziom życie. I milczał, przyzwalając na jawne bezprawie. Ostatnio objawił się jako bojownik pisowskiej naprawy sądownictwa i ma szansę zostać sędzią Sądu Najwyższego.
Ekstradycja Dariusza Przywieczerskiego odgrzała zainteresowanie aferą FOZZ. Był jej mózgiem i ma do odsiedzenia zaległy wyrok 2,5 roku więzienia. Ale raczej nie powie nic, co mogłoby skompromitować obecną władzę i pogorszyłoby jego sytuację.
Zaczyna się cykl wyborczy i 21-miesięczna kampania, od której będzie zależeć polityczna przyszłość Polski. Pierwsze w kolejności wybory samorządowe zadecydują o losie polskich miast i gmin na wiele dekad.
Ponad 20 miejscowości w Polsce ubiega się o status uzdrowiska. Warto.
Uznał słowa działacza ukraińskiego za prowokacyjne i haniebne. Po czym złożył wniosek do prokuratora z IPN o jego ściganie.
Żarówki halogenowe dzielą los tradycyjnych i znikają z rynku. Dzięki LED za oświetlenie płacimy coraz mniej, jednak prądu i tak będziemy zużywać coraz więcej.
Gdy 15 września 2008 r. upadł Lehman Brothers, czwarty największy inwestycyjny bank świata, globalne finanse znalazły się na skraju załamania. Jak jest dziś?
W Syrii kończy się najkrwawsza wojna tego stulecia. Czego nas uczy o świecie?
W przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda leci do Waszyngtonu, aby odebrać zwrot z ryzykownej inwestycji w sojusz z Donaldem Trumpem.
Zmiana granic między Kosowem i Serbią z daleka wydaje się genialnym w swojej prostocie planem, rozwiązującym nierozsupływalny węzeł bałkański. Ale uwaga: wkraczamy na gigantyczne pole minowe!
We wrześniu 1668 r. zakończyło się panowanie ostatniego z polskich Wazów. Jan Kazimierz, jako jedyny w dziejach Polski władca, zrzekł się tronu dobrowolnie. Podjął niewiele równie korzystnych dla kraju decyzji.
Tej jesieni nie tylko Polska, ale i kilka innych republik w naszej części Europy obchodzi stulecie. W tym Austria. W związku z rocznicą Austriacy zadają sobie poważne pytania: kim byli, kim właściwie są i kim będą.
Trzech mężczyzn, trzy religie, trzynaście dni. Podpisany 40 lat temu w Camp David układ umożliwił zawarcie pokoju między Izraelem a Egiptem, ale droga do niego była wyboista.
Jedne z najdziwniejszych zwierząt świata, afrykańskie golce, stały się ulubionym obiektem badań specjalistów od biomedycyny. Chcą im wydrzeć tajemnice niezwykle długiego życia, braku objawów starzenia się, wyjątkowej odporności na raka, niedotlenienie i ból.
Nagrody Naukowe POLITYKI uzyskały pełnoletność – w 18. edycji po raz kolejny wyłoniliśmy 15 finalistów, wybitnych młodych naukowców. Każdy z nich ma jeszcze szansę zdobyć jedno z pięciu stypendiów głównych.
Uczeni nieustannie wypatrują obiektów mogących zagrozić Ziemi. Meteoroida 2018 LA zmyliła jednak obserwatorów i spadła niepostrzeżenie na pustynię w Botswanie.
Afera MeToo roznieciła w Stanach Zjednoczonych dyskusję nad obyczajnością występów czirliderek. Ich polskie odpowiedniczki nie muszą walczyć o przetrwanie, tylko ze stereotypami.
Fake news? Stare dzieje. Ale będzie gorzej. Nowe zagrożenie to deepfakes, czyli zmanipulowane klipy. Dowód na to, że w sieci coraz trudniej odróżnić prawdę od fikcji.
Film wydaje się chwilami płaskim widowiskiem, ani na moment nie przestaje wzruszać i fascynować.
Poprawny, dość ciekawy debiut reżyserski.
Całość ma w sobie wystarczającą dozę lekkości, by chciało nam się obejrzeć tę znaną historię jeszcze raz.
Największą frajdę daje poczucie pędu, gdy fruwamy nad ulicami Nowego Jorku, bujając się na wystrzeliwanych z nadgarstków linach.
Oczekiwania były wielkie, „We Happy Few” zapowiadała się na ciekawy głos krytyki społecznej.
Historia, by się domknąć, zatacza koło. Clementine, w pierwszej serii „The Walking Dead” kilkulatka zawdzięczająca życie opiece, jaką roztoczył nad nią Lee, jest już nastolatką – i sama troszczy się o małego chłopca, który bez niej nie miałby szansy przetrwać.
Ekspert od Boga i upadku komuny. Intuicjonista, do którego przylgnęła łatka intelektualisty. Polski Bergman. Dla każdego Kieślowski jest trochę inny.
Autorka nie orientalizuje i traktuje Eskimosów na serio. A oni odwzajemniają się niesamowitymi opowieściami.
Los Thomasa Manna czasem porównuje się z losem Marleny Dietrich – oboje w czasie wojny zaangażowali się przeciwko Trzeciej Rzeszy, krytykowano ich jednak za to, że wybrali emigrację.
Sir Paul McCartney jest artystą niestrudzonym. W wieku 76 lat wciąż czynny zawodowo: koncertuje, komponuje i nagrywa.
Cała płyta, pełna blasku i pozytywnej energii, pozwala spojrzeć na nowo na wydawałoby się dobrze znane utwory.
Gitarowa, rockowa konwencja rzadko dziś brzmi tak świeżo, a płyta, to jedna z tych, które emocjonalnie swojego słuchacza odmładzają.
Chociaż Lenny Kravitz, rozpoznawalny artysta mający nieprzerwanie dużą publiczność, jest dziś bagatelizowany przez krytykę, jednego nie sposób mu odmówić. Od trzech dekad konsekwentnie proponuje stylistykę z pogranicza rocka, funku i soulu zmieszanych w podobnych proporcjach.
Wybory prezydenckie w stolicy mogą zdecydować o kształcie polskiej kultury i losie artystów spoza nurtu narodowo-katolickiego. Kultura jest ważnym tematem kampanii.
Nowa fala artystów queer to jeden z najciekawszych fenomenów młodej polskiej kultury. Na obrzeżach teatru, tańca i sztuk wizualnych rodzą się wizje przyszłości, w której nietolerancja przestaje być problemem.
O włoskim Dzikim Zachodzie i władzy, która zastrasza z potrzeby kontroli, mówi Matteo Garrone, reżyser filmu „Dogman”, nagrodzonego w Cannes za najlepszą rolę męską.
W zestawie emocjonujących przedmiotów 100-lecia niepodległości właz do kanałów sąsiaduje ze sławojką, a Okrągły Stół z papierem toaletowym. Ta wizja przyniosła Polakom wyróżnienie na londyńskim biennale designu.
Za dużo mamy sił i zbyt wiele pychy. Możliwe, że to przez zbyt łagodny klimat żyjemy w oparach absurdu.
Jest już nowy program autorski Ewy Bugały, primabaleriny TVP Info, zatytułowany „W pełnym świetle”.
Dobrze, że sprawa Asi Argento wypłynęła.
Leszek Kołakowski twierdził, w największym skrócie, że komunizm miał na celu skasowanie wszelkiej własności prywatnej.
Ostatnio gruchnęła wieść (albo kaczka dziennikarska „Gazety”), że Antoni Macierewicz ma być „zagospodarowany” na stanowisku prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
Weźmy projekt przekopania Mierzei Wiślanej.
Antoni Macierewicz jako szef NIK?
Na wschodniej granicy Polski jeszcze widać rozdział między dwiema Europami. Dla Ukraińców, Białorusinów i imigrantów z Azji tutaj zaczyna się mityczny Zachód. Jednak i oni już się zorientowali, że pod rządami PiS Polska mentalnie staje się Wschodem.