Co z tego, że nie popierają PiS. Rzeczywistość, jaką zafundowały im poprzednie ekipy, także im nie odpowiadała. Czują się oszukani i nie identyfikują się z opozycją – ani parlamentarną, ani tą spoza Sejmu.
Walca PiS nic dziś nie powstrzyma. Ale to nie znaczy, że należy stać i patrzeć.
Ile złego można zrobić, mówiąc bez zastanowienia albo przeciwnie – z cynicznym namysłem?
Kto włada językiem, ten panuje nad rzeczywistością. Czyli dlaczego codzienne hejty poseł Pawłowicz nawet w części nie są tak groźne, jak niedawne słowa ministra Błaszczaka o „sodomitach”.
Rozmowa z prof. Julianem Auleytnerem, ekonomistą i pomysłodawcą 500 plus, o tym, dlaczego nasze państwo źle wydaje pieniądze.
Populizm zawrócił nam w głowie i podzielił największe umysły. Wciąż niewiele o nim wiemy i prawie nic o tym, jak z nim walczyć.
Rozmowa z prof. Andrzejem Elżanowskim o absurdalnej masakrze dzików w związku z wirusem afrykańskiego pomoru świń, polskim niechlujstwie i realnych sposobach walki z ASF.
Wyszarpane. Wybłagane. Wywalczone. Takich słów używają rodzice niepełnosprawnych dzieci, mówiąc, jak zdobyli miejsce w szkole od września.
Łatwiej było obiecać, niż zrobić. Skarga nadzwyczajna, zapowiadana jako pomoc skrzywdzonym przez sądy obywatelom, okazała się głównie polityczną zagrywką.
Jak wygląda życie w Polsce oczami Masaja Alexa, który przybył do nas z kilkudniową wizytą? I czego tak naprawdę nam zazdrości?
Rozmowa z ekonomistą Harrym Cleaverem o tym, że żyjemy w międzynarodowych obozach pracy i jak z nich uciec.
Jak piramida pieczywa i pieczonego mięsa z dodatkami zrobiła światową karierę. I co z tego wynikło, nie tylko w gastronomii.
W polskiej gospodarce i wokół niej dzieje się wiele ciekawych rzeczy, wartych zauważenia, zapisania, zapamiętania.
Aż do sierpnia 1939 r. globalny konflikt był niewyobrażalny, aż się wydarzył. Czy dziś znów popełniamy grzech przeoczenia?
Chorwacja jest kolejnym miejscem, w którym liberalne elity nie są w stanie poradzić sobie z marszem nacjonalistycznej, prostej, lecz chwytającej za serce narracji. Takiej jak w piosenkach Marka Perkovicia.
Brytyjczycy przez lata bronili się przed oddawaniem zrabowanych lub – jak kto woli – uratowanych przez nich dzieł sztuki swoim byłym koloniom. Teraz może ich do tego zmusić brexit. Na pierwszy ogień pójdzie British Museum.
Rozmowa z Fernando Aramburu, jednym z najbardziej poczytnych pisarzy w Hiszpanii, o tym, co udało się w Kraju Basków i dlaczego nie udaje się w Katalonii.
Gdzie, kiedy i dlaczego zginął Stefan Starzyński, prezydent Warszawy i bohater obrony stolicy?
W 1918 r. nie wszystkie tereny obecnej Polski świętowały niepodległość. Nie było wśród nich Warmii i Mazur. Ich los miał rozstrzygnąć plebiscyt w połowie 1920 r.
W stronę najbliższej naszej gwiazdy zmierza sonda Parker Solar, która ma pomóc w rozwiązaniu słonecznych zagadek.
Ta kontrowersyjna książka powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich adeptów psychoterapii.
Dwa głośne wydane ostatnio w Ameryce wyroki pokazują, jak wielkim problemem może być dla ławy przysięgłych ocenianie opinii naukowych.
Buty ze starych opon, torebki z grzybni, ubrania z owoców. Recykling stał się jednym z głównych trendów mody XXI w.
Kabaretowe popisy piłkarzy to niejedyny problem stołecznej drużyny. Prezes Dariusz Mioduski, walcząc o stabilizację, coraz mocniej chybocze całą łajbą.
Kto szuka nieruchomości jako formy inwestycji, wybór ma dziś ogromny – od morza przez duże miasta, aż po Tatry. Jednak im bardziej atrakcyjna oferta, tym dokładniej warto ją sprawdzić.
Historia lubi się powtarzać. Nie tylko jako farsa.
Serwowana w filmie pornografia luksusu: pięknych ogrodów i domów, prywatnych helikopterów i wysp, choć przyjemna dla oka, służy też poważniejszym celom.
W „Rozczarowanych” Matt Groening, twórca kultowych telewizyjnych animacji dla dorosłych – „Simpsonów” i „Futuramy” – sięga po gatunek fantasy.
Pożar w Burdelu to nie tylko rozbudowane rewie, współczesne wersje przedwojennych warszawskich variété, ale też skromniejsze dzieła – one man show czy recitale.
Pierwszy tom w polskim przekładzie, trzyma się faktów i chronologii nie gorzej niż książki opowiadające o tamtym okresie.
Głos Rebeki Solnit jest dobrze słyszalny w USA, w Polsce też coraz lepiej. I tak się składa, że jej książki, choć ukazują się u nas długo po premierze, trafiają w najwłaściwszy moment.
To raptem 200 stron. Dość jednak, by wstrząsnąć czytelnikiem tak, jak wstrząsnęły prace Jana Tomasza Grossa.
Niektóre opowieści zebrane w tym tomie to metafory czy przypowieści, choć wszystkie łączy bardzo osobisty ton.
Album daje słuchaczom możliwość zapoznania się z 12 bardziej i mniej znanymi kawałkami Stonesów w wykonaniu artystów stanowiących śmietankę chicagowskiego bluesa.
Dobra, zróżnicowana płyta nie tylko dla zagorzałych fanów country.
Słychać na płycie, że Calvi bardzo pilnie przerabiała przez ostatnie lata schedę po Davidzie Bowiem.
W nowym sezonie telewizyjnym prawie wszystkiego będzie więcej: kanałów, platform, seriali. Mniej tylko zaskoczeń. Choć liczymy, jak chyba nigdy przedtem, na polskie pomysły.
Ilustratorka i filozofka przełamują tabu obyczajowe, na własnych warunkach opowiadając w komiksie o kobiecej radości z seksu.
Baskijskie Bilbao stało się ikoną miejskiej transformacji. Z przemysłowego i nudnego miasta dzięki inwestycjom w kulturę stało się turystyczną atrakcją. Podobną drogę przeszło kilka polskich miast. Ale nie zawsze z podobnym skutkiem.
Co mnie przeraża? Biały facet ze spluwą – mówi popularny autor horrorów Joe Hill. Wybił się w literaturze, chociaż utrzymał w tajemnicy fakt, że jest synem Stephena Kinga.
Czy wiedzą państwo może, co oznacza ten skrót i czy jest obraźliwy?
Posłanka Bernadeta Krynicka porównała niedbały strój prezesa Kaczyńskiego do takich postaci, jak Einstein, Jobs czy Obama.
Bagatela – wygrać wybory. Ale jak?
Ostatnio niespecjalnie udało się 15 sierpnia. A miało być tak pięknie.
Przypuszczam, że MON, zachęcone powodzeniem wyprzedaży – ogłosi kolejne.
Miasto żyje według wilczych reguł, chociaż o prawdziwych wilkach niewiele wie.
Może lepiej, że zamiast coś negocjować, Jaki został kandydatem na prezydenta Warszawy i w roli tej odnosi spektakularne sukcesy.
W Poznaniu otwiera się duża wystawa zdjęć Davida LaChapelle’a. Artysty, który tak zagiął czasoprzestrzeń sztuki, że udało mu się spiąć kicz z artyzmem.