Po mundialu mała Chorwacja zyskała globalną popularność i rozpoznawalność. Ale Polacy odkryli Chorwację wcześniej. Już w tamtym roku ponad milion rodaków wybrało się na wakacje nad Adriatyk. Dziś to nasze drugie morze. Tylko że ciepłe.
Rząd PiS jest w głębokim sporze z Unią Europejską w sprawie praworządności, i nie tylko w tej. Opozycję, szukającą w Unii wsparcia w walce o sądownictwo, obóz władzy nazywa donosicielami. A co o tym wszystkim sądzą Polacy? Zleciliśmy specjalny sondaż.
Nasz parlament został zamieniony w maszynkę do głosowania, przepychającą w pośpiechu buble prawne przygotowane przez rządzących. Czy mimo to powinniśmy wspólnie świętować takie rocznice, jak np. 550-lecie polskiego parlamentaryzmu?
Mistrzostwo świata dla Francji to dowód, że na wielkich turniejach spryt popłaca.
Prezydent Donald Trump był w Europie zaledwie tydzień, ale co to był za tydzień!
Kiedyś kandydata na sędziego mogło wyeliminować jawne wyznawanie religii katolickiej. Dziś – przywiązanie do konstytucji.
Krakowska prokuratura postawiła zarzuty byłemu szefowi CBA Pawłowi Wojtunikowi.
Tusk ma rację, że on i prezes nadal najlepiej symbolizują „dwie Polski”, zmierzające do niechybnego, oby tylko wyborczego, starcia.
Partia władzy nie ma w Polsce większości, ale jakby ją miała. Bo wyborcy liberalnego centrum nie potrafią stworzyć politycznej wspólnoty. Często bardziej spierają się ze sobą niż z PiS. Czy to się zmieni?
Matthew Bolton, wicedyrektor brytyjskiej organizacji Citizen UK, o tym, jak protestować i co zrobić, aby manifestacje, strajki i marsze przyniosły sukces.
Czy obstawiający zakłady bukmacherskie wygra czy przegra, trudno przewidzieć. Pewniejsze jest to, że może się od nich uzależnić.
Telewizja ARTE ujawniła plany religijnych fundamentalistów zrzeszonych w tzw. Agendzie Europe. Na liście jest zakaz aborcji, atak na LGBT, likwidacja antykoncepcji i rozwodów. Wszystko jest już realizowane w Polsce.
Rozmowa z dr Agatą Stasińską o życiu codziennym i intymnym par nieheteroseksualnych.
Idea współdzielenia tak bardzo przypadła Polakom do gustu, że niektórzy z wypożyczonych aut na pamiątkę zabierali gaśnice.
Gdybyśmy mieli wielkie i żeglowne rzeki oraz duże barki, Polska byłaby potęgą wodnego transportu śródlądowego. Ale nie mamy. Liczymy więc na pomoc Jana Pawła II.
Podobno działacz związkowy jest w Polsce świętą krową, której nie da się zwolnić. Ten mit jest nieprawdziwy i szkodliwy.
Donald Trump prowadzi już nie jedną, a trzy wojny handlowe. Najważniejsza i najgroźniejsza dla świata jest ta z Chinami.
Czy polska prawica spróbuje, tak jak Trump i Orbán, układać się z Rosją? Niedawno byłoby to nie do pomyślenia. Dziś to coraz bardziej możliwe. Jeśli tylko Putin zechce.
Dwunastu malców w tajlandzkiej jaskini czy pies samotnie dryfujący po oceanie wzruszają nas bardziej niż niedola milionów.
Wiara przestaje być bardzo ważna dla ludzi poniżej czterdziestki, szczególnie na Zachodzie, ale także w niektórych krajach muzułmańskich.
Spiskowcy i opozycjoniści w III Rzeszy z jednej strony byli częścią wojskowej lub państwowej machiny, a z drugiej – zagrożonymi karą śmierci zdrajcami, którzy świadomie łamali przysięgę i działali przeciwko istniejącemu państwu.
O czym rozmawiał słynny emisariusz polskiego podziemia z prezydentem Stanów Zjednoczonych?
W lipcu 1954 r. reprezentacja piłkarska Węgier przegrała z RFN finałowy mecz w mistrzostwach świata rozgrywanych w Szwajcarii. Na ulicach Budapesztu zaczęły się rozruchy.
Reforma nauki i szkolnictwa wyższego, promowana przez Jarosława Gowina jako Konstytucja dla Nauki, miała być inna niż wszystkie. Wyszło jak zwykle.
Astronomowie pierwszy raz zaobserwowali moment tworzenia się planety na orbicie odległej gwiazdy.
Zaletą filmu jest nie tyle oszałamiające tempo oraz towarzyszące mu napięcie, co nieprzewidywalność scenariusza.
W dokumencie nie dowiadujemy się, jak traumy i obsesje artysty przekładały się na tworzoną sztukę.
Reżyserowi nie udaje się powiązać ze sobą scen z życia bohaterów w jedną rzeczywiście poruszającą całość.
Intrygująca, ale hermetyczna, wymaga skupienia i otwartości, to wcale nie jest łatwa lektura.
Dopóki można tak pięknie pisać o książkach, jak robi to Calasso, literatura ma się świetnie.
Tadeusz Jagodziński w niedługim i pracowitym życiu zdążył być dziennikarzem BBC, reportażystą obieżyświatem i dyplomatą w służbie odrodzonej po 1989 r. niepodległej Polski.
„Tłuczkami” nazywał kobiety w swojej rodzinie dziadek Wincenty, w chwilach łaskawości używał określenia „foremki” – zdrobniale od ofermy.
Swoim fanom Dave Matthews kazał czekać aż sześć lat na kolejny album z premierowym materiałem.
Płyta kusi słuchacza wielością barw i rytmów, świetnymi kompozycjami i doskonałym wykonaniem.
Jak na zestaw piosenek o intymnym charakterze jest płytą dość mocną i krzykliwą.
Ile emocji da się wykrzesać, pracując na pętlach, samplach ze starych winyli i w towarzystwie maszyn, pokazuje najlepiej Bartosz Kruczyński.
Rodzima literatura specjalizuje się w wymyślaniu alternatywnej historii Polski. Wyśniła już ojczyznę mocarstwową, pogańską, zrusycyzowaną, upadłą. Skąd ta narodowa obsesja?
Zapomnijmy o „Pokémon Go”, dziś cały świat gra w „Fortnite”.
Wojciech Chmielarz o tym, dlaczego kryminał to optymistyczny gatunek literacki, o zawodowym pisarstwie i o tym, co pcha ludzi do grzechu.
Nie napiszę przecież o tym, że wystarczy trochę słońca, żeby nadwiślański hejt zniknął, czyli o wpływie klimatu na mowę nienawiści.
Aktorka Dominika Gwit wyszła za mąż.
Dab to nowy, rozpoznawany na całym świecie gest zadowolenia. Dabowali raperzy, piłkarze, teraz także polskie nastolatki.
Rozmowa z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewem Bońkiem o wnioskach po klęsce na mundialu.
W upalne lato chłoniemy jak gąbki wszystko, co mokre. Czym najlepiej gasić pragnienie?
POLITYKA chyba jako ostatnia zabiera głos w sprawie pytona, co nikogo nie dziwi, gdyż pismo to tradycyjnie unika lekkomyślnych hipotez i pochopnych wniosków.
Cudownie jest mieć czas, cieszyć się nim i rządzić nim w sobie tylko znany sposób.
Zmarł Claude Lanzmann.
Ofiarami podkopu, ostrzegł Morawiecki, padają całe wielopokoleniowe rodziny.
Przez trzy lata daliśmy dowód, że dla „dobrej zmiany” jesteśmy w stanie wytrzymać wiele.
Dużo większa od Europy, ale mało znana, bo na stałe nie osiedlił się tu żaden człowiek. Antarktyda wpływa na nasz los bardziej, niż jesteśmy tego świadomi.