Jak będzie przebiegał i czym się zakończy kryzys w Sądzie Najwyższym i całym wymiarze sprawiedliwości spowodowany politycznym skokiem PiS na trzecią władzę?
W stosunku do Cezarego „Trotyla” Gmyza mam dług wdzięczności. Dzięki niemu znalazłam się w najlepszym towarzystwie pani profesor Małgorzaty Gersdorf.
W europejskim internecie znowu zrobiło się gorąco. Emocje wzbudził projekt dyrektywy o prawie autorskim. Przeciwnicy okrzyknęli nowe regulacje zamachem na wolność internetu i końcem cyfrowego świata, jaki znamy.
Premier Edouard Philippe, jak sam to określił, „podjął ryzyko niepopularności, aby ratować ludzkie życie”.
Sąd Najwyższy nie ma żadnych kompetencji ani interesów, aby podważać jakiekolwiek „reformy PiS”, jest jedynie strażnikiem procedur i prawa.
Obóz rządzący stawia swoim ludziom duże wymagania: należy mieć moralną giętkość, zapomnieć o logice i uodpornić się na upokorzenia. Koszty takiej blankietowej lojalności mogą być jednak ogromne.
Przez dziewięć godzin przesłuchiwał Donalda Tuska i stawiał zarzuty szpiegostwa szefom polskiego kontrwywiadu wojskowego. Ppłk Jan Zarosa stał się symbolem prokuratury pod rządami PiS.
W latach 2013–17 najważniejszy żołnierz w Polsce, były szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł, alarmuje, że system obronny Polski jest w rozsypce.
Newsy, kto czego się dorobił – tyle w sumie mamy z upublicznianych oświadczeń majątkowych. Trwają prace, by takiej rozrywki dać suwerenowi więcej. I nie chodzi tu o walkę z korupcją.
Czy kobieta w stanie wegetatywnym może być inkubatorem dla dojrzewającego w niej płodu? I kto ma prawo o tym decydować?
Co w tym roku mówią wyniki egzaminów dojrzałości i dla kogo ma to znaczenie.
O teren dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, wsławionej obroną przed Niemcami w 1939 r., trwa teraz wojna. Na paragrafy i donosy.
Nad Bałtykiem zaroiło się od turystów, ale wypoczynek stał się droższy, bardziej ryzykowny i mniej komfortowy. Z braku ludzi do pracy, szczególnie sezonowej.
Polskie miasta, nieoczekiwanie, stały się światowymi pionierami darmowej komunikacji publicznej. To już więcej niż eksperymenty.
Już w najbliższy poniedziałek w Helsinkach spotkają się Donald Trump i Władimir Putin. Być może dowiemy się tam, ile kosztuje Europa.
Emmanuel Macron odważył się ogłosić plan prywatyzacji. Znów narazi się na atak, że nie jest „ani lewicowy, ani prawicowy”, jak obiecywał, a stał się prezydentem bogatych.
Rozmowa z libijskim pisarzem Hishamem Matarem o teraźniejszości Libii, najtrudniejszym momencie w historii kraju.
Zaprzysiężona 75 lat temu 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki ruszała na front targana wewnętrznymi politycznymi rozgrywkami.
Zapraszamy do lektury najnowszego „Pomocnika Historycznego”. Na kontrowersyjne, często gorące pytania odpowiadają najwybitniejsi polscy historycy.
Żyjemy w antropocenie – Epoce Człowieka. Nowa era to nie tylko dumna nazwa, ale też nowe wyzwania. Najważniejsze: zachować Ziemię dla przyszłych pokoleń.
Dowody na lecznicze działanie witaminy C są skąpe. Ale można na niej zarobić krocie. Choćby twierdząc, że radzi sobie z rakiem.
Rozmyte, utajnione i spalone teksty dzięki nowoczesnym metodom da się odczytać. I poznać tajemnice sprzed wieków.
Nie ma to wszystko ładunku emocjonalnego pierwszej części, ale to wciąż inteligentny i pięknie zanimowany film.
Akcja dzieje się w małym miasteczku w Galicji w połowie XIX w.
Miłe teatralne doświadczenie.
Wiek XIX szczególnie obfitował w estetyczne mody i trendy, a wszystkie one znajdowały odzwierciedlenie także w meblach.
Książka staje się opowieścią o świecie, który przestał istnieć, księgą pamięci Żydów z Równego.
Talent i ambicje literackie Janiszewskiego są niepodważalne, choć – paradoksalnie – często najlepsze efekty osiąga tam, gdzie pisze prosto i surowo.
Opowiadania nigdzie wcześniej niedrukowane.
Nad płytą unosi się jakiś duch niemocy i smutek, sprawiając, że choć przyjemniejsza od poprzedniego albumu, nie będzie taka do końca lekka.
Długo powstawała ta płyta: piosenkę tytułową znamy od dwóch lat, dekada upłynęła od poprzedniego albumu Kasi Kowalskiej, która jednak pozostała Kasią i wydaje się ani wokalnie, ani fizycznie nie odróżniać bardzo od tej Kowalskiej, którą znamy z końca lat 90.
To nieznana dotąd sesja nagraniowa z najlepszego czasu Coltrane’a – zespołu The Classic Quartet (z pianistą McCoyem Tynerem, basistą Jimmym Garrisonem i perkusistą Elvinem Jonesem).
Festiwal, który opowiada o współczesnym świecie przez pryzmat filmu i muzyki – tak organizatorzy Transatlantyku definiują swoją odrębność i misję.
Dzisiejszą fascynację domami z betonu opisują artyści i społecznicy. Tak naprawdę jest wypadkową tęsknot każdego z nas.
Promptery, słuchawki, inspicjent z egzemplarzem sztuki na scenie. Kiedyś pamięć była ważną częścią warsztatu aktorskiego. Czy przestaje nią być w czasach, gdy stale podpieramy się pamięcią zewnętrzną?
O przepisie na współczesną książkę dla dzieci mówi Barbara Gawryluk, tłumaczka szwedzkiej serii o przygodach Lassego i Mai.
O pomysłach na drugą połowę artystycznego życia, doborze ról i śpiewanym w Londynie „Don Giovannim” mówi baryton Mariusz Kwiecień.
Barnes – z bezbłędnym wyczuciem formy – napisał dokładnie to, co sobie zamierzył: powieść o miłości.
Był dresiarzem, prowokatorem i geniuszem. Biografia Alexandra McQueena, jednego z najwybitniejszych kreatorów w historii mody, obfitowała w koszmary.
Wygląda na to, że tegoroczny mundial wygrał VAR, system wideoweryfikacji sędziowskich decyzji. Jak to zmieni piłkę?
Przez wiele lat Wielka Brytania królowała w piłce nożnej, ale moje pokolenie pamięta, jak w 1953 r. przegrała z Węgrami 3:6.
Społeczeństwa nasyciły się wolnością i nie postrzegają już sensu i celu swojego istnienia w jej zdobywaniu i umacnianiu.
Pewnej nocy w miasteczku Kapsel Stary od ściany gospody Demokracja odkleił się ludzki cień.
Morawiecki w Strasburgu nie krył, że obecnie Europa znajduje się w kryzysie, bo nie rozumie, że musi wsłuchiwać się w to, czego oczekują społeczeństwa.
Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu.
Nazywam się Piotr Murdza. Opowiem, jak wygląda moja praca. Rano sprawdzam zadania na dzisiaj, wsiadam do auta, dojeżdżam, włączam GPS i tablet, odblokowuję dzwonek na niedźwiedzie – i ruszam w drogę. Chodzę po lesie – i z tego chodzenia żyję. Słowem: jestem leśnikiem. I chcę nas wytłumaczyć.