Mundialowi jak dotąd nie towarzyszyły nadzwyczajne patriotyczne uniesienia. To się może zmienić, jeśli będziemy wygrywać. Ale w życiu Polaków piłka waży mniej niż kiedyś. Trochę szkoda. A trochę nie żal.
Z wypowiedzi premiera Morawieckiego można wywnioskować, że jeśli wybuchnie wojna handlowa między Ameryką i Europą, Polska zamierza udawać wyspę. To elektryzująca opcja. Tyle że niemożliwa.
Parlament to kolejna instytucja w Polsce, która za sprawą PiS stała się fasadowa. I kolejna porażka naszej demokracji.
Władcy Arabii w ostatnich tygodniach pozamykali do więzień kilkanaście aktywistek, które walczyły m.in. o prawo do prowadzenia auta.
Strategia „będziemy nieznośni” jest chyba tym, co najlepiej odpowiada temperamentowi i usposobieniu prezesa Kaczyńskiego.
W Polsce wciąż ma szanse tzw. trzecia siła polityczna. Ale tylko wtedy, jeśli przestanie udawać, że nie wie, o co naprawdę chodzi w sporze PiS z Platformą.
Przed Sądem Najwyższym zakończyła się pierwsza w Polsce sprawa o dyskryminację ze względu na orientację seksualną – jak chcą jedni, albo o wolność sumienia – jak chcą inni. To może być początek nowej batalii o zasięg klauzuli sumienia.
Horała mówi, że to będzie komisja śledcza wagi ciężkiej. I on może wyrosnąć w PiS na takiego polityka.
Ogłoszenie przez prezydenta pytań referendalnych rozpoczęło dyskusję pod hasłem „Czy to referendum ma w ogóle sens?”. Większość głosów wskazuje, że nie ma.
To, że pacjent w polskich szpitalach wciąż jest narażony na niewygodę, grubiaństwo i poniżenie, zwala się na bezosobowy „system” lub „czynnik ludzki”. Jedno i drugie niewiele wyjaśnia.
Rozmowa z wieloletnim wójtem Bodzechowa Jerzym Murzynem o tym, jak dawanie wędki stało się niemodne i jakie będą konsekwencje tych wszystkich rozdanych ryb.
Mielec ruszył na ulice, a PiS wysłał do miasta ministra środowiska. Henryk Kowalczyk miał wyczuć, czy protesty mieszkańców rosną w taką siłę, że mogą rozstrzygnąć o wyniku wyborów samorządowych.
Po 20 latach od zastrzelenia gen. Marka Papały wciąż nie wyjaśniono, kto zabił i jaki miał motyw. Przypomnijmy fakty.
Najkosztowniejszym programem gospodarczym rządu nie jest 500 plus ani Mieszkanie plus, ale renacjonalizacja branży energetycznej. To program „prąd plus”. Plus podwyżki cen energii dla odbiorców.
Rozmowa z Martinem Wolfem, głównym komentatorem ekonomicznym „Financial Times”, o tym, jak polityka rządu PiS wpływa na pozycję Polski w świecie oraz od czego zależy dzisiaj ekonomiczny sukces państw.
Matteo Salvini skradł rząd, w którym jego partia jest tylko mniejszym koalicjantem. Europa może się zacząć obawiać.
Ambitnemu premierowi Węgier robi się za ciasno w kraju. Zainteresowania kieruje ku Bałkanom, a forpocztą są węgierskie podboje na tamtejszym rynku mediów.
Ruch #MeToo rozbudził odwagę i protesty od Argentyny po Japonię. Świat po raz pierwszy daje wiarę kobietom.
Marsz na Myślenice w czerwcu 1936 r. był jednym z najgłośniejszych antysemickich incydentów w II Rzeczpospolitej.
Rok 1943 to był czas, kiedy polska piłka święciła triumfy. Reprezentacja armii Andersa rozgromiła kolejno Wielką Brytanię, Irak i Iran.
Przedwczesne i panikarskie. Tak określano do niedawna pomysły szybkiego schładzania Ziemi. Dziś klimatolodzy głównego nurtu zastanawiają się poważnie nad metodami sztucznego zbijania gorączki na globie.
Mgławica Tarantula to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w całym kosmosie.
Jak pomóc tym, którym nawracający ból nie pozwala normalnie żyć? Trzeba zacząć od zmiany nastawienia lekarzy.
W konkursie dla młodych projektantów „Make Me” podczas Łódź Design Festival pierwszą nagrodę otrzymała praca, która przypomina, że projektowanie to nie tylko wymyślanie rzeczy ładnych, ale społeczne posłannictwo.
Jak Rosja patrzy na futbol? Są tradycje, aspiracje, potencjał populacyjny, import know-how. Przez jakiś czas były wielkie pieniądze. Ale sukcesów reprezentacja doczekać się nie może.
Nikt nie ma tu kontroli nad własnym życiem i nie może świadomie przeciwdziałać temu, co go czeka.
Czego w tym trzygodzinnym spektaklu nie ma! Początek oglądamy w foyer, środek na scenie, koniec na widowni.
„W oczach Zachodu” z 1911 r., mniej znana powieść Josepha Conrada, to rodzaj dialogu ze „Zbrodnią i karą” Dostojewskiego, zachodnie spojrzenie na Rosję, jej duszę, rewolucje, histeryczność, religijność i kabotyństwo.
Niczym meteoryt (tylko 10 dni ekspozycji) przemknie przez stolicę wystawa finalistów kolejnej edycji jednego z najważniejszych konkursów sztuki adresowanych do studentów IV i V rocznika wyższych szkół artystycznych.
Ogrom czekających na śmiałka wyzwań, ukrytych obszarów i skarbów.
Nikt poza Japończykami nie potrafi tworzyć takich gier – uroczo baśniowych, niemal landrynkowo słodkich, a mimo to zdolnych przemycić coś więcej, jak choćby gorzkie lekcje o śmierci i przemijaniu.
Gra jest wymagająca, renoma cyklu strategii „Total War” nie podlega dyskusji.
Pierwszy zbiór opowiadań Jeffreya Eugenidesa, autora nagradzanych powieści „Middlesex” i „Intrygi małżeńskiej”, zbiera teksty, które powstawały od lat 90.
Opowieść pełna egzotyki, podróży, edukacji, przyjaźni, błyskotliwych karier, fantastycznych zdań i anegdot, mądrości i chichotu.
Nie brakuje detalicznie opisanych sposobów wykonywania wyroków, pomyłek sądowych i spartaczonych egzekucji.
Głównymi atutami metalowców z Las Vegas są utwory bombardujące słuchacza dźwiękami dalekimi od kojących.
Różne kolory amerykańskiej muzyki.
Inne Brzmienia znalazły sobie szybko własną niszę na mapie krajowych festiwali, dla których osią jest program muzyczny.
Żyjący hip-hopem chłopak z miasta był już obiektem badań socjologów, był pogardzanym blokersem, kulturową ciekawostką, ale – jak pokazują Syny i Dorota Masłowska – nie przestaje być tematem literackim.
Biserka Rajčić polską literaturę tłumaczy na serbski od 53 lat. Teraz do wielu nagród i wyróżnień za swoje przekłady może doliczyć honorowe obywatelstwo Krakowa.
Bezmyślność i głupota opanowują świat, a ważną przyczyną tego procesu jest zdrada misji przez system edukacji z uniwersytetem na czele – alarmuje Bernard Stiegler. I proponuje, jak uratować przyszłość.
Premierą „Wyjeżdżamy” Krzysztof Warlikowski wraca do Warszawy, a jego Nowy Teatr świętuje dekadę istnienia. Co w tym czasie udało się osiągnąć tej placówce?
Przyznam, że oglądając film o Waszyńskim, wciąż rozmyślałem o tajemnicy jego asymilacji i mimikry, a może o tajemnicy asymilacji i mimikry w ogóle.
Na kolejnej gali naszego sportu narodowego, czyli KSW, same niespodzianki. Pobito zarówno Tomasza Oświęcimskiego (szybko), jak i Mariusza Pudzianowskiego (też szybko).
Jak się dowiadujemy, oglądalność „Wiadomości” jest poniżej oczekiwań, odnotowano spadek liczby widzów, a u konkurencji – TVN i Polsat – widzów nie przybywa.
Patriarchalny układ trzeba zmieniać. Ale raczej nie tak, jak część organizacji, która wystawiła swoje stoiska w kuluarach konferencji.
Podatność na teorie spiskowe tkwi w naszej naturze.
Premier Morawiecki powiedział: 80 proc. polskich mediów jest wrogiem „dobrej zmiany”.
Na szkodliwą rolę wolnych mediów brakowało dotąd naukowych dowodów, na szczęście dostarczył ich redaktor Michał Karnowski.
Pomysł wójta Głaza może mieć praktyczny wymiar w życiu nie tylko polityków, lecz i szkolnej dziatwy.
Po mundialowym Kaliningradzie, wysprzątanym, wymalowanym po wierzchu, krążą wolontariuszki z wielkimi nakładkami z niebieskiej gąbki na dłonie i napisem „przybij piątkę”. No tośmy sobie wszyscy – Chorwaci, paru Nigeryjczyków i miejscowi – te piątki ciągle przybijali.