25 tys. milionerów, którzy mają zapłacić daninę solidarnościową na pomoc dla niepełnosprawnych, nie należy szukać w rankingach najbogatszych Polaków, ale w bankach, spółkach Skarbu Państwa oraz wśród małych przedsiębiorców.
Szwecja nie jest pierwsza, bo podobne akcje informacyjne przeprowadziły dwa lata temu Niemcy i Litwa.
Patrząc na „spór wokół niepełnosprawnych”, sami możemy ocenić, jak daleko zaszliśmy już na ścieżce do ciężkiej niewydolności polskiego państwa.
Prezes krakowskiego sądu Dagmara Pawełczyk-Woicka, koleżanka ministra Ziobry ze szkoły, jest najaktywniejszą prezeską w Polsce. Wdraża nowe porządki.
Będzie proces o szpiegostwo. Taki zarzut dostał polityk, a więc sprawa jest szczególna. I być może na niej właśnie będziemy testować, gdzie są granice pojęcia szpiegowania w czasach fake newsów.
Steven Levitsky, politolog z Uniwersytetu Harvarda, specjalista od autorytaryzmu, o tym, jak ratować ład społeczny, jak karać, a właściwie nie karać autokratów i ich urzędników.
Smród niby wszystkim przeszkadza, a rozwiać go w Polsce nie sposób.
O Piotrze Walentynowiczu robi się głośno jedynie, gdy: publicznie obrazi kolegów babci z dawnej „S”, dosadnie wypowie się na temat katastrofy smoleńskiej czy usiłuje wejść w wielką politykę.
Dlaczego systemowa pomoc niewydolnym rodzicom zamienia się w systematyczną przemoc wobec nich i ich dzieci?
Uczymy się w Polsce milczeć o polityce w domu, na przyjęciach, w firmie. Wydaje się, że tak jest lepiej, spokojniej, bezpieczniej. Ale brak rozmowy jest dla społeczeństw zabójczy.
Są już pierwsze bilanse skutków ograniczenia handlu w niedziele. Wygląda na to, że ci, którzy mieli zyskiwać, będą tracić, a ci, którzy liczyli się ze stratami, wyjdą na swoje. I tylko jedno jest pewne: zmiany w handlu nabrały tempa.
O podatkach pracowników z Ukrainy mówimy w Polsce rzadko i raczej półgębkiem. To błąd.
Nowy prezes TVN Piotr Korycki do tej pory pozostawał w cieniu, ale teraz staje na pierwszej linii medialnego i, przy okazji, politycznego frontu.
Po kilku prestiżowych porażkach prezydent USA potrzebuje międzynarodowego sukcesu. Czy to oznacza, że wojna handlowa z Europą jest nieunikniona?
Nowy rząd włoski to ogromne zagrożenie dla Unii. Dlaczego do jego powstania przyczyniła się również Polska, tłumaczy Enrico Letta, były premier Włoch.
Holender Thierry Baudet to nowe wcielenie prawicowego populizmu w Europie. Młodsza, gładsza – i bardziej niebezpieczna wersja Geerta Wildersa.
Do tej pory Słowacja była prorosyjska głównie w słowach. Teraz dochodzą czyny.
Nie możemy zapomnieć o maju 1926 r. Brutalny zamach stanu łamał konstytucję i demokrację. Nie przywróciły ich rządy sanacji.
Dwaj panowie ze Lwowa stworzyli podwaliny dzisiejszego prawa międzynarodowego.
Klonowanie człowieka już niedługo będzie technologicznie możliwe. Tym ważniejsza staje się dyskusja – czy również moralnie dopuszczalne?
Prędzej czy później staniemy w obliczu odkrycia formy życia, która pochodzi z kosmosu.
Rozwój erotycznych technologii nie jest może na razie szczególnie urozmaicony, za to zaczyna być niebezpieczny.
Autokorekta w sieci, esemesach i edytorach tekstów miała ułatwiać komunikację, ale czasem ją komplikuje. Bo naśladuje ludzi, którzy też nie są nieomylni.
Jeszcze niedawno przydomowe ogrody były głównie warzywnikami, a dziś często są przedłużeniem domu i pięknie zaprojektowaną przestrzenią, w której jest miejsce nie tylko na spotkanie z przyjaciółmi, ale i na zabawę z dziećmi albo dom dla ptaków i owadów.
Nie ma w tym filmie właściwie kobiet, duchów boją się tylko mężczyźni, którzy, co ważne, z przepracowywaniem traum nie radzą sobie wcale.
Złota Kamera za najlepszy debiut na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes.
Strzępka i Demirski wiernie – na dobre i na złe – przenoszą na scenę warszawskiego Polskiego głośną powieść Szczepana Twardocha sprzed półtora roku.
Doskonała muzyka Samuela Barbera została skomponowana dla Marthy Graham w 1946 r. A temat dla baletu odkrył w 1763 r. Jean-Georges Noverre. I nadal jest wyzwaniem.
Pierwszy z prawdziwego zdarzenia musical twórców Pożaru w Burdelu, zrealizowany w ramach cyklu „Sto wskrzeszeń na 100-lecie Polski”, poprzez postać generała Józefa Bema pyta o polskich bohaterów, polską przeszłość, teraźniejszość, a nawet przyszłość (w finałowej scenie – zabawnej, zaskakującej i przekłuwającej narodowy balon).
Fiedorczuk pokazuje rozmaite sposoby poszukiwania ulgi – od leków po religię.
Autorka książki to ważna figura w polskim świecie sztuki. Ba, chyba ważniejsza niż zdecydowana większość, nawet tych znanych, artystów.
Ten zestaw oznak dyskryminacji płciowej, utrzymany w żartobliwej formie i wzbogacony o ilustracje Joanny Rusinek, staje się ważną propozycją dla młodych czytelniczek (i czytelników!).
Dużo tu wątków przemiany i duchowego oczyszczenia, z ogniem w roli głównej.
To, co otrzymujemy, nie jest artystycznie lepsze od oryginalnego muzycznego kontekstu tekstów, które napisali Fisz, Numer Raz czy WWO.
Oto jedyny Donald, który aktualnie przywraca Ameryce wielkość – piszą o Donaldzie Gloverze Amerykanie. Autor 4-minutowego musicalu „This Is America”, serialu „Atlanta” i odtwórca roli Lando Calrissiana w najnowszych „Gwiezdnych wojnach” ma swój moment.
Zgorzkniały ostatnio książki, seriale, a nawet maskotki dla dzieci. Czy zaciera się w kulturze granica między tym, co dorosłe, a tym, co dziecięce?
Rozmowa z reżyserem filmowym Pawłem Maśloną, autorem tragikomedii „Atak paniki”, którą za tydzień będzie można kupić z POLITYKĄ.
Rozmowa z Simonem Reynoldsem, autorem książki „Retromania. Jak popkultura żywi się własną przeszłością”.
Olga Tokarczuk została laureatką jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie: International Man Booker Prize za powieść „Bieguni”. Co rzeczywiście znaczy ta nagroda i dlaczego wybrano książkę napisaną przed dekadą?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Kilka dni temu prezes Szarek usłyszał „bardzo ciekawą propozycję”, żeby każdy dyplomata rozpoczynał swoją misję w Polsce od wizyty w Muzeum Katyńskim w Warszawie.
Słowo „niepełnosprawny” jest piętnujące, w zawoalowany sposób negując realność choroby jako czegoś, co stawia przed społeczeństwem wyzwanie.
Stary, popatrz, wśród ludzi rodzi się życzliwość, znikają podziały. To bez wątpienia działalność antypaństwowa.
Chcę powiedzieć jasno: to, że jesteśmy krajem demokratycznym, nie jest winą Lichockiej czy PiS.
O szczególnej zawiłości sprawy wypadku z udziałem premier Szydło zdecydowały „okoliczności natury merytorycznej i organizacyjnej”.
Antenatami dzisiejszych food trucków w PRL były zatrzymujące się w podkarpackich miastach barobusy.