Senator Anną Marią Anders media zainteresowały się niedawno. Głośno było o jej kosztownych podróżach i lotach klasą biznes. A czym tak naprawdę zajmuje się córka słynnego generała?
Na bliskich władzy forach pojawiła się myśl: coraz bardziej widać, że wraz z odejściem Beaty Szydło z funkcji premiera „dobra zmiana”, jako polityczny etap, zakończyła się. To może i prawda, choć dla niePiSu niekoniecznie optymistyczna.
Rozmowa z dr. Bogusławem Grabowskim, byłym członkiem Rady Polityki Pieniężnej oraz Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku, o tym, czy nadal stać nas na wszystko, czy też pieniądze się skończyły.
W ten wtorek rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, na którym mają być uchwalone kolejne „ustępstwa” PiS wobec Komisji Europejskiej.
Andrzej Duda orze, a nie patrzy końca bruzdy. Zainicjowane przez niego referendum, jeśli się odbędzie, zdewastuje jego prezydenturę, a dystansujący się od niego PiS najwyżej lekko zadraśnie.
Komisja Europejska chce uzależnić unijne fundusze od przestrzegania samorządności. To droga na skróty.
Władza kręci, manipuluje, udaje, byle nie ulec. Dlaczego?
Robert Biedroń planuje stworzenie własnego ruchu politycznego na wybory parlamentarne. Wzmocni lewicę czy jeszcze bardziej ją podzieli?
Dla sędziów sprawa Krzysztofa S. jest elementem antysędziowskiej kampanii PiS. A to, jak był traktowany w areszcie, odbierają jako ostrzeżenie ze strony władzy pod ich adresem.
Aby człowiek nie utracił zdrowia albo i życia, a pomnik powagi, dzień i noc pilnuje go policja.
Z Dorotą Próchniewicz, matką w pełni zależnego od niej 23-latka, o proteście opiekunów osób niepełnosprawnych i systemie pomocy, który mógłby istnieć, ale go nie ma.
Są przemęczeni, zestresowani, nie śpią, nie dojadają. Nocami dorabiają w supermarketach. Twierdzą, że nie mają czasu i sił na politykę. Kim są pracownicy polskich sądów?
Czy naród, tak jak pojedynczy człowiek, może cierpieć na coś w rodzaju narcystycznego zaburzenia zbiorowej osobowości? Wydaje się, że historia Polski, a zwłaszcza jej propagandowa wizja, sprzyja tego rodzaju deformacji. Czy się z niej leczyć?
Aż 60 proc. pracujących Polaków twierdzi, że praca nie daje im satysfakcji. Firmy próbują ich kusić różnymi benefitami.
Polskie miasta mają być europejskimi liderami elektromobilności, ale losem pasażerów z prowincji nikt się nie przejmuje. Do wielu z nich nie dojeżdża już żaden autobus. Ani elektryczny, ani nawet spalinowy.
Rozmowa z Samuelem Sauvage’em, szefem francuskiego stowarzyszenia Stop Planowanemu Postarzaniu, o tym, jak walczyć z wielkimi koncernami, które ciągle zmuszają nas do kupowania nowych i wyrzucania jeszcze dobrych sprzętów.
Najnowsze próby pojednania obu Korei niebezpiecznie przypominają poprzednie nieudane. Tym razem niby wiele sprzyja sukcesowi. Ale jest też Trump.
Na 70. urodziny Izraela chyba nie ma lepszych życzeń niż to: Boże, strzeż państwo żydowskie przed samym sobą. Bo z wrogami sobie poradzi.
Zdecydowanie nie życzymy Armenii rewolucji. Dla tego małego i żyjącego w ciągłym zagrożeniu kraju podważenie dominacji Rosji byłoby śmiertelnie niebezpieczne.
Czech Daniel Krzetinsky, który właśnie kupuje Radio ZET, to piekielnie inteligentny biznesmen, racjonalny jak komputer. I tylko czasem zachowuje się jak obrażony nastolatek.
To słowa wyjęte z listu Szmula Zygielbojma. W czasie II wojny jako polityk nie zdołał zorganizować pomocy dla polskich Żydów. Jako mąż i ojciec nie ocalił najbliższych. Popełnił samobójstwo.
W omówieniu nagród skupiłem się tym razem na jednej, chyba szczególnej pozycji.
Dr hab. Marcin Zych, ekolog roślin i badacz ich interakcji ze zwierzętami z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, o seksie roślin i ich przebiegłości.
Jak żyć z chorobą afektywną dwubiegunową. I bez niej.
Planeta B nie istnieje, przekonywał pod koniec kwietnia kongresmenów USA prezydent Francji Emmanuel Macron. Klub Rzymski mówi to od pięćdziesięciu lat. I wskazuje, co robić, żeby ludzkość nie musiała sobie szukać nowego miejsca do życia.
Biją się, wrzeszczą, przeklinają i piją na umór, a widownia w sieci jeszcze im za to płaci. Internet ma nowe gwiazdy: patostreamerów.
Odniosły olbrzymi sukces, stojąc na czele wydawnictwa, bo zauważyły, że dla czytelników forma jest równie ważna co treść.
Jak wybrać urządzenie, które optymalnie się sprawdzi się i zapewni odpowiednio wysoką jakość i szybkość wydruków, a jednocześnie nie zrujnuje firmowych finansów?
Najciekawsze w tej opowieści są zaskakujące zmiany intymnej relacji bohaterek – kto kiedy staje się tu czyją ofiarą.
Wyszło doskonałe wprowadzenie do fantastyki naukowej, zwłaszcza tej filmowej i serialowej.
Teoretycznie to przedsięwzięcie skazane na sukces. Z dużą porcją muzyki zespołu Bee Gees dla miłośników lżejszej rozrywki i z opowieścią o społecznych barierach oraz dysfunkcyjnej rodzinie dla tych, którzy wolą coś poważniejszego.
Wystawa ma charakter retrospektywny i budzi podziw rozmachem.
O ile przy okazji „Beksińskich” Magdalena Grzebałkowska miała do dyspozycji wręcz nadmiar materiałów z domowych archiwów, to odtwarzanie portretu Krzysztofa Komedy wymagało śledczej pracy w archiwach i niezliczonych rozmów.
Trzecia powieść świetnej pisarki Sofi Oksanen okazuje się najsłabszą z dotychczas wydanych.
Debiutancka powieść reportera Marcina Kołodziejczyka ma wiele wspólnego z jego poprzednimi książkami.
Wspaniała wokalistka o hipnotyzującym głosie.
Płyta Andrusa daje nadzieję, że festiwalizacja polskiej sceny muzyczno-kabaretowej jeszcze nie dokonała ostatecznych spustoszeń w umysłach suwerena.
Partnerstwo pianisty i kwartetu jest idealne, całkowicie równorzędne.
Dokument wyreżyserowany i sfilmowany przez chińskiego artystę Ai Weiweia „Wędrówki ludów” („Human Flow”) znalazł się w tradycyjnie rozbudowanym programie 15. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, obejmującym 160 filmów non-fiction.
Awangardę udało się włączyć do oficjalnej polityki kulturalnej. Okazała się wygodna – po pewnych retuszach.
Rozmowa z Nathanem Hillem, autorem bestsellerowych „Niksów”, debiutanckiej powieści o Ameryce, i gościem Festiwalu Apostrof.
Rozmowa z Robinem Campillo, reżyserem filmu „120 uderzeń serca”, o walce z AIDS, związkach homoseksualnych i ruchu Act Up.
Nowa książka Doroty Masłowskiej – udana tragifarsa, rapowa operetka – mówi wszystko, czego nie chcemy słyszeć.
Odnajdujemy w Řezníčku buntownika metafizycznego i zajadłego wroga instytucjonalnej religii.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Pisząc „mniejsze zło”, myślimy odruchowo o stanie wojennym.
Ileż nocy nieprzespanych, ileż kartek bez sensu zabazgranych w pogoni za polskością.
Każda z nas ma żelazny zestaw lektur na pociechę.
Za wszystko, o czym tu piszę, powinniśmy być wdzięczni „przede wszystkim jednemu panu, Jarosławowi Kaczyńskiemu”.
Polska nie jest krajem tak bogatym, żeby każdy żył średnio tak długo, jak mu się podoba.
Wysoki status polskiego wzornictwa – zwanego dziś raczej designem – budzi naturalny odruch tworzenia kanonu. Co więc powinniśmy znać i czym się zachwycać?