Świat zalewa turystyczny potop. Wszyscy chcą zwiedzać nawet najdalsze zakątki świata. Tylko czy te zakątki to wytrzymają? Polacy właśnie ruszają na majówkę. Już drżą Zakopane, Kraków, Gdańsk, Sopot...
Czy opozycja ma szansę wygrać z PiS? Jeśli tak, to jaka opozycja? Czy istotną rolę może tu odegrać Donald Tusk? Te ważne dla polskiej polityki pytania zadaliśmy w sondażu przeprowadzonym specjalnie dla POLITYKI.
„Oni” mają naród, wyklętych i Smoleńsk. A „my”? „Oni” mają strach przed uchodźcami, Żydami, Rosjanami i Niemcami, Brukselą. A „my”?
Inicjatorka pomysłu, minister pracy Elżbieta Rafalska to postać poczciwa, ale jej polityczna siła jest równa zeru.
Szybki postęp infantylizacji polskiej polityki każe sądzić, że to tylko kwestia czasu, aż ktoś zaproponuje, aby za honor pełnienia funkcji wybrańca narodu poseł dopłacał.
Marianowi i Danielowi, z wyrazami podziwu i przyjaźni, gratulujemy, dziękujemy, życząc długich lat w zdrowiu i w POLITYCE.
Kilka milionów więcej będzie kosztować armię innowacyjny pomysł kupowania mundurów bez przetargu. Plus jest taki, że wojsko wreszcie jakieś mundury dostanie.
O ochronę Puszczy Karpackiej zabiega Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot oraz WWF.
POLITYKA w kioskach droższa o 1 zł. W prenumeracie bez zmian. W POLITYCE Cyfrowej supercena.
W Niemczech żyje dziś rekordowo dużo cudzoziemców – wynika z najświeższych danych. Najwięcej przybywa Polaków i Rumunów.
Długi weekend jest symbolicznym i faktycznym otwarciem polskiej pory letniej.
Udało mu się wydrążyć szczelinę w zaporze dającej obecnej władzy poczucie bezpieczeństwa i bezkarności. Sondaże wreszcie się ruszyły, a opozycja zyskała nadzieję, że PiS można pokonać. Krzysztof Brejza idzie więc za ciosem.
Największe państwowe spółki pompują rekordowe sumy do mediów wspierających „dobrą zmianę”.
Ekskluzywna i nieautoryzowana rozmowa z Karolem Marksem z okazji 200-lecia urodzin autora „Kapitału”.
Zdesperowani rodzice dorosłych niepełnosprawnych dzieci po raz kolejny protestują w Sejmie. Wołają, że zostali sami z ciężarem ponad siły. Jednocześnie władza forsuje nowelizację ustawy nakazującą rodzenie dzieci z ciężkimi wadami rozwojowymi.
Rozmowa z polskim muzułmaninem Piotrem Ibrahimem Kalwasem, dlaczego apeluje, by nie wpuszczać muzułmanów do Europy.
Motywacyjno-moralną katastrofę w oświacie najlepiej widać z perspektywy pokoju nauczycielskiego.
W hałasie wokół rejsu dookoła świata organizowanego na 100-lecie niepodległości umyka historia innej wyprawy, sprzed 40 lat. Polka Krystyna Chojnowska-Liskiewicz opłynęła wtedy Ziemię jako pierwsza kobieta w historii. Na jachcie skonstruowanym przez męża.
Melodramat z wyższych sfer: odrzucona córka, zła macocha i wielka fortuna w tle. Czartoryscy pokazali, że nic, co ludzkie, nie jest im obce.
Pewnego dnia Tadeusz Filar, miłośnik Bieszczad, spojrzał na mapę i oniemiał: okrojono je o trzy czwarte.
Podbój i komercyjna eksploracja kosmosu jeszcze nigdy nie wydawały się tak tanie jak obecnie. Czy na Marsa rakiety prywatnych firm dolecą wcześniej niż rządowe?
Polscy konsumenci mają się coraz lepiej, ale polski handel coraz gorzej. A najgorzej polskie sieci delikatesów. Po bankructwie Bomi i Almy, kłopotu – czyli Piotra i Pawła – pozbyli się dotychczasowi właściciele. Wkrótce i ta sieć może zniknąć z rynku.
Podczas gdy komisja śledcza pochyla się nad losem klientów Amber Gold, w tym samym Gdańsku ludzie próbują odzyskać pieniądze od SKOK Rafineria.
Zachodnie sankcje to polityczna heroina prezydenta Rosji. Pozwalają mu na chwilowe triumfy, ale działka po działce niszczą Rosję.
Przez długie lata, niezależnie od okoliczności, Polacy kochali Amerykę gorąco i ślepo. To miałoby się teraz zmienić?
Tak, współczesne metropolie mają płeć – męską. Na dodatek jest to mężczyzna zmotoryzowany, zatrudniony i w pełni sprawny. A co z resztą mieszkańców?
Chiny podchodzą Australię. Testują na niej zdolności obronne Zachodu.
Jak to się stało, że w skrajnie nierównych i biednych Indiach nie doszło do lewicowej rewolucji? I raczej już nie dojdzie, bo rozpoczął się tam ostatni etap dekomunizacji.
Statku nie da się schować, można co najwyżej ukryć jego intencje – taka idea przyświecała najciekawszemu być może eksperymentowi w historii sztuki wojennej.
Wojna, która czterysta lat temu rozpaliła Europę na trzydzieści lat, pozornie nie dotknęła Polski. W praktyce jej konsekwencje odczuliśmy dotkliwie.
Chciała być Joanną d’Arc XX w. i uratować Francję przed III Rzeszą, skończyła jako zdrajczyni, która wydała Niemcom przyjaciół. Gdy po wojnie sąd skazał ją na karę śmierci, okrzyknięto ją najsłynniejszą kobietą-szpiegiem od czasów Maty Hari.
Prezentujemy NOMINACJE wraz z opiniami jurorów do kolejnej edycji Nagród Historycznych POLITYKI za książki wydane w 2017 r. Za tydzień przedstawimy laureatów.
Klasztor bez celibatu. Trzecia kultura wcielona. Akademia bez przyspawanych stołków, punktacji i rankingów, gdzie ekscentryzm jest cnotą. To Santa Fe Institute.
Gej najlepszym przyjacielem kobiety? Tak. Potwierdzili to naukowcy, pierwszy raz podpatrując ich relacje.
Osoby łysiejące nie mają wielu możliwości leczenia. W dodatku muszą uważać, by nie paść ofiarą pseudomedyków.
Starożytny Egipt badany jest od dwóch wieków, ale nadal obraz tej cywilizacji pełen jest trudnych do wyplenienia błędów, wynikających i z antycznych przekłamań, i ze współczesnych wyobrażeń.
Wybór dachówki zależy od wielu kryteriów: konstrukcji i kształtu dachu, elewacji domu czy warunków atmosferycznych. Nie bez znaczenia są też jej walory dekoracyjne.
Nowoczesne okna dachowe muszą spełniać wysokie wymagania konstrukcyjne, funkcjonalne, izolacyjne, bezpieczeństwa, no i najważniejsze – efektownie doświetlać wnętrza.
Konstrukcje fasad większości nowoczesnych biurowców, apartamentowców czy galerii handlowych opierają się na profilach aluminiowych. Wielkogabarytowe przeszklenia coraz częściej wykorzystywane są także w domach jednorodzinnych.
Czasy, kiedy ciepło uciekało z domu przez okna, już dawno minęły. Dziś można mieć dom energooszczędny i ze ścianami ze szkła.
Większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie pracujemy i mieszkamy. Warto, aby wykorzystane do ich budowy materiały były przyjazne człowiekowi i środowisku naturalnemu.
Nie kradnij. Chyba że kradniesz od Indian. Nie zabijaj. Chyba że zabijasz Indian – oto pastisz zasad cywilizacji, która podbiła Amerykę, w ustach jednego z indiańskich liderów. Dwie wydane właśnie książki pozwalają prześledzić, co się w tej kwestii zmieniło.
Rozmowa z Julią Piekiełko, która prowadzi w Mumbaju agencję zagranicznych talentów, otwierając Bollywood na współpracę z filmowcami z całego świata, w tym z Polski.
Czarna komedia Armando Iannucciego, adaptacja francuskiego komiksu, nie może zostać pokazana w Rosji.
W „Kochankach jednego dnia” reżyser kontynuuje dzieło nowofalowych mistrzów we współczesnych dekoracjach.
Autorytarny koszmar, w którym nie ma miejsca dla niezależnych pracujących kobiet czy mniejszości seksualnych.
Poza zagadkami natury filozoficznej i etycznej twórcy oferują widzom kawał świetnej rozrywki, może nawet lepszej niż w pierwszym sezonie.
Prawicowy populizm i ruchy tożsamościowe jako reakcja na korupcję i kryzys globalnego kapitalizmu.
Naturalistyczny zapis ludzkich relacji zdeterminowanych instynktami.
Miłość jest kliszą, która nie nudzi się łatwo. „Frajda” Marty Dzido – pierwsza od 12 lat powieść autorki „Małża” i „Śladu po mamie” – jest historią niespełnionego romansu.
Po lekturze „Królów strzelców” niewinne oglądanie meczu piłkarskiego staje się wręcz niemożliwe.
Estoński twórca napisał cztery symfonie – podobnie jak Johannes Brahms, tylko Brahmsa można rozpoznać zawsze, a każda z symfonii Pärta jest inna.
Są przebojowi i korzystają z zaraźliwych amerykańskich wzorców, ale też pretensjonalni.
Jest tu nawiązanie do prapoczątków w nurcie rockabilly i blues, i bluegrass, i wreszcie country w nowszej, bardziej popowej oprawie.
Zespół Bokka na nowej płycie jest trochę jak kolejne podejście do serialu „Zagubieni w kosmosie” – niby wszystko się zgadza, nowoczesna, dobrze zrobiona produkcja, tylko że łatwiej w tym już zauważyć schemat.
W szafie z komiksami natkniemy się na trupy. A za sławą postaci takich jak Superman, Spider-Man czy Kapitan Ameryka stoją niekorzystne umowy o dzieło, złamane kariery i zepchnięci na margines historii prawdziwi bohaterowie.
Stanisław Grzesiuk obchodzi, tak jak Polska, stulecie urodzin. Twórczość i postać „barda z Czerniakowa” intrygują jak dawniej, choć niekoniecznie z tych samych powodów.
Rozmowa z aktorem Michaelem C. Hallem o tym, jak się gra zwykłego faceta w serialu „Safe” po tym, gdy przez lata było się seryjnym mordercą w „Dexterze”.
29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Jego patronem jest Jean-Georges Noverre.
Rozmowa z reżyserem Barbetem Schroederem, gościem festiwalu Docs Against Gravity i autorem dokumentu „Wielebny W.”, o ludobójstwie, buddyjskim terrorze i dyktatorach.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W drodze do metra znajoma skarżyła mi się, że na trawniku obok Muzeum, a zwłaszcza na pobliskim pagórku, niektórzy(-re) opalają się topless.
Skoro już raz mi powiedzieli, że nie jestem pępkiem świata, a wszechświat to kamieni kupa, to cóż mnie on więcej obchodzi?
Okazało się, że wśród 38 mln współwłaścicieli naszego domu niemałą część stanowią szczury.
Specjaliści uważają, że opanowanie południowego Kaukazu przez kandydatów Czarneckiego byłoby dramatem dla tego rejonu świata.
Szczególnie jaskrawym przykładem możliwości obecnej władzy jest działalność Polskiej Fundacji Narodowej.
Sam Passent z wielką uporczywością powtarzał informację o swoich urodzinach; co więcej, dodawał, że w kwietniu 2018 r. upływa też 60. rocznica jego debiutu w POLITYCE. Dawało to w sumie jubileusz 140-lecia, a nad taką datą trudno już przejść do porządku dziennego.
Służą nauce, wiele roślin ma tu swoją historię, każda jest skarbnicą wiedzy przyrodniczej. I urody. Z okazji 200-lecia Ogrodu Botanicznego w Warszawie zapraszamy na wizytę w najpiękniejszych ogrodach świata.