Szukając rozrywki przy świątecznym stole, udekorowanym kogucikami, zajączkami, z barankiem pomiędzy, można by zadać pytanie, w jakie role wchodzimy my sami: kogutów, zajęcy czy baranów? A potem, już serio, zastanowić się nad konsekwencjami.
Zaprawdę, wielkiej wiary oczekuje PiS od swojego elektoratu!
Jeśli już łamie się konstytucję, to przynajmniej trzeba to robić finezyjnie.
Takie mam nieśmiałe świąteczne życzenie, adresowane do Kościoła: może by jednak zaufać sumieniu kobiet?
Czy gdyby Piłat okazał zaufanie ukochanej żonie, nie doszłoby do ukrzyżowania Jezusa?
Kłamaliśmy w domu. Kłamaliśmy w szkole. Kłamaliśmy w mediach, poezji i kinie. Teraz za to płacimy.
Całe dorosłe życie Monika Jaruzelska uciekała od polityki. Teraz w nią wchodzi. Świadomie i w poczuciu odrębności od ojca, bo ma ważną sprawę do załatwienia.
O tym, jaki naprawdę jest Franciszek, mówi Dominique Wolton, socjolog, agnostyk, autor rozmów z papieżem.
Dziewczyny mafii w polskim wydaniu nie są jak postaci z filmów. Ich pięć minut minęło. Postarzały się, zbiedniały, omijają lustra. To zwykłe kobiety, a nie demony zła.
Krótka i gwałtowna historia kącika wiedzy o Żydach w Jedwabnem i Kuczach.
Polityka gospodarcza stała się domeną polityków, którzy chcą swym wyborcom pokazać, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Nawet jeśli są kosztowne i pozbawione sensu.
Jeść możemy od biedy ciągle w McDonaldzie, ale anglosaskiego stylu picia kawy nie pozwolimy sobie narzucić. Brytyjskie i amerykańskie sieci, które zdominowały nasz kawiarniany rynek, albo przystosują się do naszych obyczajów, albo znikną.
Prawacy już pokazali, że umieją robić interesy. Lewacy właśnie zaczęli się tego uczyć.
Na polskich uczelniach tytuły magistrów i doktorów odbiera dziś więcej kobiet niż mężczyzn. Ale na stanowiskach kierowniczych w polskich firmach jest już dokładnie odwrotnie. Kobiety także mniej zarabiają i wolniej awansują. Czy da się to zmienić?
Od półtorej dekady brazylijski program Bolsa Familia udowadnia światu, jak pożenić ogień z wodą: pomoc państwa z odpowiedzialnością ubogich za jakość własnego życia.
W hamburskiej szkole im. Helmuta Schmidta są lekcje „religii dla wszystkich”. Wspólne zajęcia dla chrześcijan, muzułmanów i alawitów.
Skandal, który zatrząsł Facebookiem, to pierwsza tak duża afera z wykorzystaniem danych użytkowników social mediów do nieczystych politycznych gier. I kolejna, w której tropy wiodą do Rosji i jej zagadkowych przedsięwzięć.
Rozmowa z Adamem Pomorskim, tłumaczem i znawcą Rosji, o tym, czy Putin dotrwa do końca nowej kadencji, i dlaczego Rosjanie mają w głowach wojnę.
Relacje Wyspiańskiego z otaczającymi go kobietami wiele mówią o nim samym i o epoce, w której przyszło mu żyć.
Był jedynym duchownym w historii ZSRR, który zdobył Nagrodę Stalinowską za odkrycia naukowe. Arcybiskup Łukasz, prawosławny święty, a w świeckim życiu świetny chirurg Walentin Wojno-Jasieniecki, z pochodzenia Polak.
Pamiętacie legendę o Wandzie, co nie chciała Niemca i wolała rzucić się do Wisły? Jednak z tą Wandą to niezupełnie tak. A po części nawet całkiem odwrotnie.
Rozmowa z prof. Agnieszką Pollo z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Narodowego Centrum Badań Jądrowych o badaniu struktury dawnego Wszechświata.
Jak powieść napisana przed dwustu laty przez angielską nastolatkę poruszyła wyobraźnię uczonych.
W polskich szkołach ważniejsze będzie teraz kształcenie ideologiczne niż przygotowanie do życia w XXI w. Młodzi ludzie wyjdą z takiej szkoły bezbronni wobec manipulacji świata.
Eksperci przekonują, że przyszłość świata należy do miast-metropolii. Jak to będzie u nas?
W Ameryce ludzkimi prochami można legalnie wypełnić łuski nabojów albo zestaw ołówków. Podejście do śmierci i pogrzebu ulega właśnie na świecie zmianie.
Rozmowa z prof. Marią Poprzęcką o pedofilii i seksizmie w sztuce, a także o tym, czy z powodu poprawności obyczajowej grożą nam czystki w muzeach.
Imponujący od strony realizacyjnej serial popularnonaukowy, wyreżyserowany przez Darrena Aronofsky’ego („Mother!”), odsłania wyjątkowe piękno naszej planety, ukazane na przemian z ziemskiej oraz kosmicznej perspektywy.
Oparty na bestsellerowej powieści Dana Simmonsa 10-odcinkowy thriller z elementami horroru i fantasy ujmuje niezwykle realistycznie pokazaną scenerią, w której osadzona jest akcja – zabójczo mroźny klimat Arktyki niemal oszrania ekran.
Lubelskie przedstawienie historii trzech wykształconych sióstr z rosyjskiej prowincji, które marzyły o przeprowadzce do Moskwy i prawdziwym życiu, ma narratorkę.
Cieplak przypomina późnemu Rymkiewiczowi i jego wyznawcom twórczość wczesnego Rymkiewicza, w której kpił z polskiego mesjanizmu, romantyzmu, kultu dworków, orłów i ułanów.
O Bolesławie Biegasie, artyście dzisiaj trochę zapomnianym, po raz pierwszy głośno zrobiło się podczas Salonu Niezależnych w Paryżu w 1907 r.
Autor znowu stał się więźniem swojego ulubionego tematu. A wyglądało, że będzie inaczej.
Gotowy materiał na scenariusz szpiegowsko-przygodowego filmu.
Interesująca lekturą dla tych, którzy śledzą losy XX-wiecznych artystów i nieszablonowych kobiet.
Artyście udało się niebanalnie powiązać rap z dobrymi melodiami.
Kolejna w tym roku płyta próbująca godzić tradycje białej i czarnej Ameryki, od country po soul i hip-hop.
Emocje są tu prawdziwym punktem wyjścia, zgrabnie przesłanianym autoironią.
Czworo specjalistów komentuje dla nas „Antologię Niepodległości”, czyli obejmujący 44 utwory (a czasem ich fragmenty) kanon polskiej literatury, który prezydent Andrzej Duda poleca do czytania z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
Rozmowa z Małgorzatą Szumowską, reżyserką „Twarzy”, komedii nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie, o polskich kompleksach i wierze.
Nowa biografia Josepha Conrada awansuje go na społecznego wizjonera. Ale Conrad, jak sam pisał, wystawia „recepty tylko dla człowieka, nie dla ludzi”.
Ostatnie znaleziska przypominają, że muzykolog bywa czasami podobny do detektywa lub poszukiwacza skarbów.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Nowa władza rewiduje historię dokładnie – wyciąga zza hydrantu Sendlerową i ukrywa tam Jedwabne.
Polscy chrześcijanie okazują się zaprzeczeniem Jezusowej miłości. Nie rozumieją swojej religii – ani lud, ani kapłani.
Dumnym kiedyś z panowania na naszej planecie dinozaurom też się wydawało, że pełnię władzy mają na zawsze.
O Andrzeju Dudzie od dawna mówi się, że nie jest politykiem prawdziwym, tylko wymyślonym.
Z powodu agresywności rządowych kolumn dzieci w szkołach uczą się, co robić na wypadek nieoczekiwanego spotkania z taką kolumną.
„Oczekując na lepsze czasy, odradza się z popiołów” – głosi motto na fladze Detroit, które właśnie powoli zmartwychwstaje.