Minęła niedawno, trochę po cichu, połowa kadencji Andrzeja Dudy. A prezydent wciąż nie może się zdecydować, czy chce wreszcie zostać politykiem.
Trzydzieści lat rozliczamy PRL, teraz powraca do tego PiS. W końcu pojawi się dylemat, jak rozliczyć obecną władzę. Odpowiedzialność zbiorowa czy za indywidualne winy? Zemsta czy abolicja? Odwet czy okrągły stół?
Uparty cyborg, kpiarz, czarujący despota, umysł wybitny, ale osobliwy, wyrocznia delficka? Fizyk i kosmolog Stephen Hawking (1942–2018) był wszystkim w jednym.
Może prezydent, mogą premierzy, może więc i Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego oceniać, które obowiązki wykona, a których nie.
Erozja zaufania do polskich sądów może mieć katastrofalne skutki.
Rosja eskaluje dyplomatyczny konflikt z Brytyjczykami z zemsty. I dlatego, że może.
Prezydent Andrzej Duda i polski parlament ufundowali suwerenowi Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Nie będzie to dzień wolny od pracy.
Fakty, niekiedy naprawdę bulwersujące, lawinowo ujawniane przez pozarządowe media i środowiska, na ogół są ignorowane przez państwowy aparat propagandy.
Wszyscy ubabrani Peerelem należą do obozu zdrady narodowej. Suchą nogą przez komunę do polskości przejść mogły jedynie zwykłe rodziny. Oto motto senatora Jana Żaryna.
Po reformie książki Henryka Sienkiewicza stały się lekturą obowiązkową dla podstawówek. Co współczesne dzieci mogą tam wyczytać?
Historia kąpanych za grzechy w zimnej wodzie podopiecznych siostry Bernadetty ma swój ciąg dalszy. Nie mniej ponury.
Minister Zbigniew Ziobro obwieścił niebywały sukces: mamy sprawców zabójstwa Alicji Solskiej i Piotra Jaroszewicza. Czy faktycznie zagadka zbrodni sprzed 26 lat została wreszcie rozwikłana?
Rozmowa z dr. hab. Jackiem Wasilewskim o tym, co takiego wie o Polakach Patryk Vega, czego nie wiedzą inni.
Od 1 lipca żaden lekarz nie wypisze już choremu papierowego L4. Ważne będą tylko zwolnienia elektroniczne. To kolejne podejście publicznej służby zdrowia do informatyzacji. Poprzednie były nieudane.
Rozmowa z ekspertem energetyki gazowej Jonathanem Sternem z Oxford Institute for Energy Studies o tym, jak projekt uniezależnienia się od rosyjskiego gazu wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne Polski.
Wzrost popularności przesyłek kurierskich i rosnąca gospodarka sprawiają, że w Polsce buduje się i sprzedaje coraz więcej magazynów i terminali logistycznych.
Od początku tego roku przedsiębiorcy kupili już ponad 7 tys. nowych samochodów dostawczych. Potrzeba ich coraz więcej, skoro rośnie zarówno konsumpcja, jak i inwestycje mieszkaniowe Polaków.
Partia komunistyczna dała sobie spokój z kolegialnymi rządami i wróciła na znajome tory jednowładztwa. Jak się ułożyć z takimi Chinami?
Arabowie coraz mniej rozumieją Egipcjan. Ci ostatni od poniedziałku będą wybierać prezydenta, ale dla regionu ma to coraz mniejsze znaczenie.
Donalda Trumpa uwierają ludzie, którzy nie zgadzają się z nim we wszystkim. Dlatego nowym szefem Departamentu Stanu USA zostaje radykalny Mike Pompeo.
Skandal literacki, głośne aresztowanie i spektakularny napad na szpital przypominają Hiszpanom, że ich kraj to otwarte drzwi dla narkotyków wlewających się do Europy.
Okoliczności zwolnienia Ericha Honeckera, byłego przywódcy NRD, z berlińskiego więzienia w 1993 r. i jego wyjazdu do Chile zasługują na szczególną uwagę historyków.
W 1973 r. Służba Bezpieczeństwa odnotowała pojawienie się na Zachodzie nowego „ośrodka dywersji” przeciwko PRL.
Zabił je meteoryt, czy też gigantyczne erupcje wulkaniczne? Wyniki najnowszych badań wskazują, że jedno i drugie. Zaczął meteoryt, dokończyły wulkany.
Udary przytrafiają się także młodym ludziom. To oni jednak mają większą szansę na odzyskanie sprawności. Pod kilkoma warunkami.
Dzięki norweskiej uczonej wszyscy mogą się przekonać, że mózg naprawdę rządzi.
Gdy jedni prawie zapomnieli, jak się korzysta z długopisu czy pióra, inni zapisują się na warsztaty kaligrafii. Bo jak przy każdej rewolucji technologicznej pozostają jacyś nieprzekonani.
Zawodowi sportowcy nie są ludźmi bez wad. W tym również – wad serca.
Film zaczyna się jako nasycony dramat, w pewnym momencie wykonuje woltę gatunkową, by stać się podchodzącym widza horrorem.
Antysemityzm jak widać, dzięki polityce PiS, nawet bez Żydów ma się w naszym kraju świetnie. I szuka kolejnych wrogów.
Cała – heroiczna – akcja Zadary i jego ekipy jest tyleż skierowana na odważną konfrontację z niechlubnym rozdziałem polskiej historii, co jest wyrazem troski o teraźniejszość.
Anna Smolar jest urodzoną we Francji córką marcowych emigrantów, w jej spektaklu połączone zespoły Teatrów Polskiego i Żydowskiego odgrywają drugie pokolenie wcielające się w rodziców.
Rysunek Tomasza Niewiadomskiego z gmachem podpisanym jako „Muzeum Komiksu” jest puentą, ale zarazem kluczem do krakowskiej wystawy.
Książka okazuje się opowieścią o wydostawaniu się z przeszłości za pomocą języka i o traceniu życia i pisania.
Książka genialnie oddaje klimat epoki.
Ta książka mogłaby mieć również tytuł „Niewidzialni”. Niewidzialni dla rządu, dla prawa, dla większości społeczeństwa.
Judas Priest nagrali płytę całkowitą, jak za dawnych lat.
Ciche słuchanie tej płyty całkowicie mija się z celem. Nichols i jego koledzy wymagają soczystego wzmocnienia.
Gabrieli Consort&Players, Akademie für Alte Musik, Ensemble Organum, Odhecaton, Accademia Bizantina – ten komplet wybitnych zespołów muzyki dawnej, który wystąpi w Gdańsku, mówi sam za siebie.
Od zeszłego roku festiwal Misteria Paschalia wprowadził zasadę, że co roku przedstawiana jest muzyka związana z Wielkim Tygodniem z poszczególnych krajów.
Twórcy monumentalnej publikacji „Sztuka polskiego plakatu” dowodzą, że zamiast mówić o zgonie tej sztuki, lepiej dostrzec jej reinkarnację.
Inteligent z prawicy marzy o pojednaniu z narodem. Inteligent z lewicy – o sojuszu z ludem. Co w tej sytuacji ma zrobić coraz bardziej sfrustrowany liberalny inteligent z centrum?
Trudno było przewidzieć w latach 80. czy 90., że postać Jarosława Iwaszkiewicza będzie inspiracją dla innych pisarzy, że będzie tak chętnie czytany, wydawany i opisywany.
„Dunkierka” nie dostała Oscara za reżyserię, ale gdyby Christopher Nolan był reżyserem dźwięku, z pewnością by go odebrał. Bo do filmu, który od 28 marca można kupić z POLITYKĄ, warto wrócić nie tylko dla obrazu.
Otóż, jak Polska długa i szeroka, rozlewa się dobrozmianowa staropolszczyzna.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Ja, niżej podpisany autor powyższego felietonu sprzed lat 35, przyznaję, że miałem wszystkich P.T. Czytelników za ludzi w miarę rozgarniętych.
Po stu dniach premierowania Mateusz Morawiecki przypomina zdarty papier ścierny.
W naszych głowach Polska nie jest starą pocztówką z pozaginanymi rogami i rozmazanym adresem.
Czy Sienkiewicz był rasistą? Chyba nie, choć wiele by na to wskazywało.
Niestety, nie po raz pierwszy punkt widzenia konia przeważa nad punktem widzenia narodowym.
Jest pewnym problemem to, że nasza władza co i rusz produkuje nowe tematy warte świąt.
Larp to forma gry terenowej. Larpuje się po to, aby uciec od codzienności. Ale są też poważniejsze powody.