Wiele wskazuje na to, że PiS się dopiero rozkręca. Że przez dwa lata ustawiał grę po to, aby teraz zacząć strzelać gole. 2018 r. powie nam dużo o dalszych zamiarach rządzących i szansach opozycji.
Chyba wszyscy mamy poczucie, że dopiero teraz rozpoczyna się decydująca gra o tron.
Zachowanie nowego premiera Polski w Europie już nawet nie dziwi. Sami tak sobie wybraliście – można usłyszeć – łamiecie zasady demokracji, dlaczego więc mielibyście współdecydować o prawach, które i nas obowiązują?
PiS do ostatecznego rozmontowania ustroju III RP potrzebuje współpracowników. I tego, by większość społeczeństwa, choćby dla świętego spokoju, podporządkowała się rządzącym. Jak to będzie od 2018 r. wyglądać w wymiarze sprawiedliwości?
Ciągłe słuchanie o poprawie sytuacji w gospodarce, o spadku bezrobocia, o 500 plus, podwyżkach płac sprawiło, że coraz chętniej i łatwiej się zadłużamy. Przełom roku to prawdziwe żniwa dla firm pożyczkowych. Kolejne pokolenia zakładają sobie na szyję pętelkę. Dobrobyt na kredyt stał się narodowym sportem.
Jeffrey Sachs, amerykański ekonomista, były doradca polskich rządów, o tym, co PiS robi z polską gospodarką, jak to się ma do Ameryki, i do czego może doprowadzić.
Kiedy zaczynali, byli postrzegani jako grupka zwariowanych radykałów. Dziś, na mapie oporu wobec rządów PiS, OBYWATELE RP są jednym z mocniejszych punktów.
W odsunięciu PiS od władzy opozycji pomogłaby uporządkowana, zjednoczona lewica. Czy w 2018 r. z chaosu wyłoni się jakaś poważna propozycja?
Mateusz Morawiecki: gorący patriota czy zimny gracz? Liberał czy etatysta? Dokręci firmom śrubę czy odkręci? A przede wszystkim: ile będzie mógł?
Dla Rafała Trzaskowskiego przyszłoroczny bój o Warszawę będzie największym wyzwaniem w dotychczasowym życiu.
„Dobra zmiana”, poza tym, że z dnia na dzień coraz lepsza, jest również najnormalniejszą zmianą pod słońcem. PiS codziennie odgrywa przed nami spektakl tej normalności. Kiedyś jednak sztuka spadnie z afisza.
W kalendarzu politycznym na 2018 r. najważniejszym wydarzeniem są wybory samorządowe. Nie tylko wyniki, ale i przebieg kampanii pokażą, czy jesteśmy w stanie obronić demokrację przed ostateczną demolką.
Demokraci muszą znów mieć marzenia. Tęsknota za przeszłością nie wystarczy.
Nie ma chyba we współczesnej polszczyźnie pojęcia dowolniej stosowanego niż wolność. Przypisujemy sobie jako naród genetyczne wręcz umiłowanie wolności. Tyle że kompletnie nie dogadujemy się, jak ją rozumieć.
Bezrobocie to już przeszłość. Dziś polska gospodarka coraz boleśniej odczuwa brak rąk do pracy. To będzie największe wyzwanie nie tylko w 2018 r., ale i w następnych. Jak mu zaradzić?
Coraz więcej Polaków uważa się za konsumenckich patriotów. Mówią, że coś jest dobre, bo polskie. Jednak niewielu wie, które marki są wciąż w polskich rękach, a które pod biało-czerwoną flagę się podszywają.
Neoliberalny kapitalizm przeżył zawał dekadę temu. Wcześniej ducha wyzionął realny socjalizm. Co dalej? Oto trzy nowe pomysły na inną ekonomię. Kto wie? Może ktoś przymierzy się do nich już w 2018 r.?
Komisja Europejska bezradnie patrzy na falę chińskich inwestycji. Nie ma ruchu, bo każdy kraj członkowski prowadzi wobec Pekinu własną politykę. Ten chaos Chińczycy umiejętnie wykorzystują.
2018 to będzie rok Rosji. Po wyborach prezydenckich i piłkarskich mistrzostwach świata okaże się, czy lód na rzece społecznej frustracji stajał. I czy możliwe jest popękanie systemu.
W nowym roku na dnie Bałtyku może rozstrzygnąć się przyszłość energetycznej solidarności Europy.
Uznając JEROZOLIMĘ za stolicę Izraela, Ameryka przestaje udawać bezstronnego mediatora. Czy to dobrze, czy źle?
Już w starym roku ich marsze zasłużyły na miano największego w Europie ruchu ekologicznego od lat 70. Ale organizatorzy Ende Gelände twierdzą, że to dopiero początek.
Twardy brexit to wcale nie najgorsze, co może spotkać Brytyjczyków w nowym roku. Mogą jeszcze dostać premiera JEREMY’EGO CORBYNA.
Najbliższa przyszłość amerykańskiej demokracji w dużej mierze zależy dziś od jednego człowieka – Roberta Muellera.
Wraz z nowym rokiem Polska rozpoczyna dwuletnią kadencję jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Już w lutym na Kubie rozpocznie się prawdopodobnie era postcastrowska – władzę przejmie MIGUEL DIAZ-CANEL, rewolucjonista bez munduru.
Zjednoczeniu Korei sprzeciwiają się dziś przede wszystkim światowe mocarstwa. Gdyby to zależało od zwykłych Koreańczyków – po obu stronach granicy – wspólne państwo powstałoby choćby w nowym roku.
Dzieje 1918 roku zasługują, by wreszcie oddzielić mit od rzeczywistości. Dlatego trzeba opowiedzieć jego historię od nowa.
Badania socjologiczne z połowy lat 60. kreśliły portret młodzieży, który w niczym nie zapowiadał nadchodzącej rewolucji.
Druga wojna światowa była nie tylko zaborcza, heroiczna, wyzwolicielska czy ojczyźniana, ale i pijana. Alkohol legalnie lał się strumieniami niemal w każdej armii.
Czy jeszcze kontrolujemy postęp techniczny? Czy czas już uznać, że straciliśmy nad nim władzę i przyjąć z pokorą, że przyszłość człowieka nie potrzebuje?
Im bardziej zaawansowana technicznie jest nasza cywilizacja, tym większe zagrożenie dla niej stanowi Słońce. Wcześniej czy później trzeba się będzie przed nim zabezpieczyć.
Automatyczne tłumaczenia podbiły sieć, a za sprawą Google Translate zaczynają wychodzić na ulice. Czy nauka języków stanie się przeżytkiem?
Każdego roku wydaje się, że życie przyspiesza, a na wszystko mamy mniej czasu. Kiedy więc się wyspać? Czy ktoś na liście noworocznych postanowień umieścił już długi, zdrowy sen?
O tej porze roku siadamy zwykle nad czystym kalendarzem, by zastanowić się, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Dla niektórych samo planowanie stało się nowym hobby.
Cieszmy się ze startu Polaków w piłkarskich mistrzostwach świata, bo kolejne okazje do zadowolenia mogą nadejść nieprędko.
Wydarzenia na dużym i małym ekranie, na rynku książki i gier, w galeriach sztuki i teatrze.
Czeka nas wysyp patriotycznych widowisk, które opowiedzą dzieje naszej ojczyzny na nowo. Zobaczymy m.in., jak Polacy zwyciężali na frontach drugiej wojny światowej i chrystianizowali Europę w czasach wikingów.
„Wypędzenie Żydów z Polski w roku 1968” – brzmi tytuł spektaklu, którym 50-lecie wydarzeń marcowych uczci reżyser Michał Zadara. Przedstawień rocznicowych będzie więcej i będą mówić zarówno o historii, jak i teraźniejszości.
Rozmowa z Andrzejem Franaszkiem, autorem dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta.
Pytania, które najbardziej dręczą młodych twórców, to jak zrobić karierę i jak zarabiać na życie? I jakie strategie wykorzystać, żeby połączyć jedno z drugim?
Kiedy nie szła mi praca, uciekałem do internetu.
Zawłaszczenie wymiaru sprawiedliwości potrzebne jest rządowi nie po to, żeby go naprawić, tylko żeby dokończyć przejmowanie wszelkiej władzy.
Bardzo współczuję redaktorom II Programu PR, że muszą „realizować linię”.
Wszystko wskazuje na to, że kartka wyborcza stanie się w 2018 r. grą w kółko i krzyżyk.
Rosja ani nie wpadła we wściekłość i nie zintensyfikowała działań wojennych, ani nie wyraziła oburzenia słowami Macierewicza.
WOT, które mimo że istnieją krótko, są już słynne i mają na swym koncie osiągnięcia bojowe, w które trudno uwierzyć.
Chris Niedenthal, fotograf, opowiada o swych zdjęciach, które po latach stały się symbolami przemian w Polsce, oraz o tym, jak Polska jeszcze będzie się zmieniać.