Gdy XIV Dalajlama i arcybiskup Desmond Tutu, znani i uznani przywódcy duchowi, rozmawiają o szczęściu, robi się świątecznie na sercu i sumieniu.
Ubiegłoroczne nadzieje, że już, zaraz, w obronie odbieranej wolności wyjdą nas miliony, a „moc struchleje”, rozwiały się jak dym po sztucznych ogniach.
Narasta poczucie beznadziei i coraz częściej nam się wydaje, że ta „dobra zmiana” już nigdy się nie skończy. Ale to znak, że wszystko z nami w porządku i reagujemy jak każde polskie pokolenie w opresji. Na szczęście już przyszłoroczne święta będą znacznie weselsze.
O siostrach Elżbiecie i Krystynie Pawłowicz niektórzy mówią bracia Kurscy w spódnicach. Jak naprawdę wyglądają te siostrzane relacje?
Z Krzysztofem Środą, filozofem, pisarzem i podróżnikiem, o tym, dlaczego Polska tak się podzieliła, czy da się temu zaradzić, czy też będzie jeszcze gorzej.
Jeśli Napoleon nie miałby kataru pod Waterloo, to czy historia Europy potoczyłaby się inaczej? A gdyby Adrian Zandberg miał katar i nie przyszedł na debatę przed wyborami 2015 r., to czy PiS zdobyłby władzę?
Jak Polacy postrzegają się jako zbiorowość? Przewertowałem dziesiątki tysięcy stron listów, pamiętników, powieści i publicystyki. Wnioski: od stuleci z uporem Polacy przypisują sobie najgorsze cechy. Cały czas te same.
Święta i Nowy Rok to zwyczajowe pory zawierania małżeństw. Młodzi wciąż chcą się żenić. Ale dziś jest tak: najpierw wspólne mieszkanie, potem dziecko. Na końcu ślub. Ewentualnie.
Rozmowa z Anną Wiatr, socjolożką i autorką książki „Betrojerinki. Reportaże o pracy opiekuńczej i (bez)nadziei”, o Polkach opiekujących się osobami starszymi w Niemczech.
Wielkie religie wciąż trzymają się mocno. Ludzie coraz częściej szukają Boga na własną rękę. Próbują pogodzić tradycyjne doktryny wiary z gwałtownie zmieniającym się współczesnym światem.
Dotyk profesjonalnego przytulacza, który zaspokoi twoją potrzebę międzyludzkiej bliskości, można już kupić.
Na każdego z nas znajdzie się teczka z przeszłości dalszej, niż sięga IPN. Na „prawdziwych Polaków”, „przodków z herbami”, „tępicieli żydokomuny” i „bohaterów narodowych” – dobra jest genealogia.
Jest paradoksem, że współczesny człowiek kupuje (nawet za 100 zł za godzinę) usługę uwolnienia go od niepotrzebnych rzeczy, które kupił, a teraz nie umie się z nimi rozstać.
Kiedy znani aktorzy decydowali się na własny biznes, liczyli na wsparcie państwa. Dziś liczą głównie na widzów. A tam, gdzie „dobra zmiana” obejmie też samorządy, prywatne teatry mogą się spodziewać wszystkiego najgorszego.
Powiedzmy sobie szczerze. Ekonomia i Pan Bóg mają ze sobą więcej wspólnego, niż jesteśmy gotowi przyznać.
Gdzie mieszka Święty Mikołaj? Wiadomo, w internecie. Wystarczy poklikać, a obdaruje nas workiem dobrych rad, jak być bogatym.
Jeśli na czele antyprezydenckiej manifestacji staje sam prezydent, w podwiniętej koszuli we wzorki, jeśli jedni palą jego portrety, a inni obok wiwatują na jego cześć, to jesteśmy na Filipinach Rodriga Duterte. Przywódcy nowego typu.
Idą tam, gdzie nędza i przemoc; gdzie wysypisko niechcianych, zapomnianych, przeklętych. Czyż Jezus nie troszczył się o złoczyńców o zatwardziałych sercach?
Radykalni hindusi twierdzą, że Tadź Mahal – jako grobowiec muzułmański – nie może być symbolem Indii. I próbują mu dopisać hinduską przeszłość.
W oblężonej i wielokrotnie bombardowanej Gazie zostały już tylko cztery Polki. Wszystkie marzą o wyjeździe, ale Polski trochę się boją.
140 lat temu rozpoczęła się wielka amerykańska kariera Heleny Modrzejewskiej. Jej początkiem była artystyczna komuna, założona w Kalifornii przez aktorkę, jej męża i Henryka Sienkiewicza.
Od wymuszonej przez komunistów w 1947 r. abdykacji króla Rumunii Michała minęło 70 lat, ale gdy w grudniu 2017 r. zmarł, większość Rumunów żegnała go z szacunkiem jako swego monarchę.
Przed blisko 500 laty Osmanom udało się ostatecznie odbić z rąk joannitów Rodos, wówczas najnowocześniejszą europejską twierdzę.
Obraz ewolucji człowieka staje się coraz bardziej zagmatwany i tajemniczy. Ale czego innego można się spodziewać po tak niezwykłym gatunku?
Rozmowa z Markiem Lynasem, brytyjskim ekoaktywistą, publicystą i autorem książek popularnonaukowych, o walce z GMO, globalnym ociepleniu i przejściu na stronę nauki.
Ekscytujemy się wyimaginowanym złotym pociągiem rzekomo pełnym dzieł sztuki, podczas gdy koło Wałbrzycha są prawdziwe skarby – kościółki z gotyckimi malowidłami.
Najlepiej pomaga pacjentowi taki lekarz, który jest również dobrym psychologiem. Niestety, nie ma takich wielu.
Ostatnie doniesienia technologiczne zdominował znowu Elon Musk i jego elektryczne ciężarówki. Zanim pomkną przez polskie drogi ekspresowe napędzane polskim prądem z polskiego (ekologicznego) węgla, minie jakiś czas, więc dziś wspomnimy o mniej ważkich wynalazkach.
Rozmowa z Krzysztofem Wielickim, himalaistą, kierownikiem wyprawy na niezdobyty zimą K2 – o zgubnych skutkach personalizacji sukcesu.
W ciągu dekad swojego istnienia dyskoteka obrosła mnóstwem znaczeń i skojarzeń, nierzadko sprzecznych ze sobą, ale w globalnej historii szczególne miejsce powinny mieć jej dzieje w PRL.
Rozmowa z Kortezem – o tym, co z jego życiorysu trafia do piosenek i dlaczego święta spędzi w towarzystwie PlayStation.
Święta Bożego Narodzenia obchodzi się niemal na całym świecie, w rozmaity sposób, często pomijając ich pierwotnie religijny charakter. Co się w różnych krajach jada przy tej okazji?
Autorskie podsumowanie 2017 roku w polskim kinie.
Autorskie podsumowanie 2017 roku w kinie światowym.
Autorskie podsumowanie 2017 roku w teatrze.
Autorskie podsumowanie 2017 roku na rynku sztuki.
Autorskie podsumowanie 2017 roku w muzyce poważnej.
Autorskie podsumowanie roku w literaturze światowej.
Autorskie podsumowanie roku w polskiej literaturze.
Autorskie podsumowanie 2017 roku w muzyce popularnej na świecie.
Autorskie podsumowanie 2017 roku w muzyce popularnej.
Autorskie podsumowanie 2017 roku na rynku komiksów.
Autorskie podsumowanie 2017 roku na rynku seriali.
Autorskie podsumowanie 2017 roku na rynku gier.
Odrodzenie satyry politycznej, nowe twarze i formaty z zagranicy – polska rozrywka już zdecydowanie wychodzi poza kabarety.
Rozmowa z Salmanem Rushdiem o życiu w Nowym Jorku, niedouczonej Ameryce i właśnie wydanej powieści „Złoty dom Goldenów”.
Jesienny sezon był najciekawszy w historii polskiego musicalu ostatnich dekad, a równocześnie dużo mówił o kondycji i trendach tej sceny.
Rozmowa z twórcami wizjonerskiego serialu Netfliksa „Czarne lustro” Charliem Brookerem i Annabel Jones o nowym sezonie, przewidywaniu przyszłości i strachu przed technologią.
Wrzeszczą o Bogu przy akompaniamencie najbardziej piekielnego instrumentarium, jakie słyszało ludzkie ucho. Sataniści z unblack metalu się podśmiewają, a księża pytają: czy do Boga można się drzeć?
Dlaczego swoją autobiografię Szostakowicza napisał Barnes w trzeciej osobie?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Intencje władz wobec niezależnych mediów są jasne, a raczej ciemne.
Tylko w Polsce bywają takie specyficzne i narodowe święta.
Chciałbym przeprosić wszystkich właścicieli mętnych łbów, które nie zostały tutaj omówione.
My, filozofowie, jesteśmy spadkobiercami niezliczonych pokoleń opowiadaczy mitów, kapłanów, a wreszcie mistyków i teologów.
W kulturze nic nie dzieje się spontanicznie, wszystko opiera się na schematach wypracowanych dekadami, w których pewna grupa społeczna pełni funkcję obcego, innego.
Pod adresem pana Morawieckiego rzuca się absurdalne oskarżenia, że z politykami PO bywał w lokalu Sowa i Przyjaciele.
Pocztowa usługa przesyłu żywych zwierząt rodzi wiele pytań i zastawia wiele pułapek.