Policja intensywniej zajmuje się ściganiem protestujących przeciwko władzy niż walką z przestępczością. Coraz mniej jest chętnych do takiej służby. Ale są i bardzo gorliwi.
Rekonstrukcja jakoś nie może się dokonać. Opóźnił ją jeszcze wniosek PO o wotum nieufności. PiS najpierw rząd obroni, a potem – jeszcze w grudniu – przystąpi do jego przebudowy. Prawdopodobny kierunek: premier Jarosław Kaczyński. Ale wciąż niepewny.
Przede wszystkim brakuje Dudzie niezależnego, „prezydenckiego” – z góry i pewnego dystansu – spojrzenia na sprawy kraju.
Są kraje rozwinięte, w których górne stawki podatków osobistych są wyższe niż w Polsce.
Te demonstracje nie zatrzymają PiS.
Uchwalenie przez Sejm ustaw sądowniczych będzie można uznać za domknięcie nowego systemu w Polsce. Jaki system domyka Jarosław Kaczyński?
Młodzi ludzie nie znoszą partii politycznych, jednocześnie chcą zmienić system, bo ten też im się nie podoba. Lecz tej zmiany mogą dokonać tylko partie, bo one zdobywają realną władzę. Oto dlaczego dla młodych polityka jest kwadraturą koła.
Ci, którzy znają Danutę Dunin-Holecką, mówią, że świeci odbitym światłem PiS i zawsze bardzo jej zależało, by błyszczeć w głównym wydaniu „Wiadomości”.
Rozmowa z niemieckim socjologiem Clausem Offe, o Europie dwóch prędkości oraz o tym, czy PiS dogada się z Angelą Merkel.
Władza jest w Polsce bezkarna, bo blokuje procedury egzekwowania odpowiedzialności. Trzeba więc dokumentować i analizować podejrzane o bezprawność poczynania władzy. Ma w tym pomóc Archiwum Osiatyńskiego.
To co wierzącym wydaje się naturalne i oczywiste, dla innych wcale takie nie jest.
Rozmowa z Tomaszem Wojtkiewiczem, prezesem firmy z rowerami na wynajem, działającej w 30 największych miastach, o tym, jak rowery zmieniają Polskę, a Polacy wymieniają rowery.
Gmina Łomża wyrzuciła z herbu bobra, gdyż nie spełniał wymogów formalnych. Zastąpił go jeleń.
Polska gospodarka ma uwieszony u szyi ciężki kamienny węgiel. Albo się od niego uwolni, albo przepadnie wraz z nim na dnie kopalnianego szybu.
Rząd triumfuje, twierdząc, że znalazł nowy, skuteczny mechanizm rozwoju Polski. Im więcej wydatków socjalnych, tym rozwój szybszy. Mamy cud gospodarczy?
Latające samochody, paczki spadające z nieba, podwodne magazyny – słynni biznesmeni zasypują nas fantastycznymi pomysłami. Odlecieli, czy może mocno stąpają po ziemi?
Czy współczesne państwo demokratyczne może jeszcze oczekiwać lojalności od swoich obywateli? Można przecież zmusić do seksu, ale już nie do miłości.
Czy to początek końca ery Angeli Merkel? Po 12 latach rządów i ledwo wygranych wrześniowych wyborach Żelazna Kanclerz nie może stworzyć koalicji.
Nie żyje Amina Okujewa, największa mundurowa celebrytka dwóch narodów – ukraińskiego i czeczeńskiego.
Jednym z pomysłów ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego na przezwyciężenie narastającego kryzysu było referendum 29 listopada 1987 r.
16 grudnia przypada 95. rocznica zamordowania prof. Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta ledwie co odrodzonej Polski. W gmachu Sejmu upamiętniała go wmurowana w latach 20. tablica. Warto ją przywrócić.
75 lat temu powstała podziemna Rada Pomocy Żydom – Żegota. Polacy i Żydzi, od lewicowych ideowców po gorliwych katolików, ramię w ramię ratowali bliźnich.
Systemy wodociągowe Rzymu są doskonałym dowodem inżynieryjnego geniuszu starożytnych. Jedyną pomyłką były ołowiane rury, które w nich stosowano. Czy rzeczywiście przyczyniły się do upadku Wiecznego Miasta?
Rozmowa z dr. hab. inż. Andrzejem Katuninem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI w dziedzinie nauk technicznych, o przewadze inżynierów nad amazońskimi pajączkami.
Pół wieku temu, w 1967 r., Henri Lefebvre ogłosił esej-manifest „Prawo do miasta”. Idea francuskiego filozofa została wpisana w 2016 r. do przyjętej przez ONZ Nowej Agendy Miejskiej. Warto ją dziś przemyśleć na nowo.
Klatkowiec wchodzi innym do domów, ale nie wynika z tego nic złego. Za niepokojącym pseudonimem kryje się miłośnik architektury, bloger i fotograf, który detale przestrzeni wokół nas ocala od zapomnienia.
Brązowy puder w czterech odcieniach, w realu praktycznie nieprzydatny, za to świetnie sprawdzający się przy selfie? Podobne pomysły to dziś żyła złota dla firm kosmetycznych.
Mocna satyra na niestrawną, zadufaną w sobie amerykańską klasę średnią oraz jej sterylną hipokryzję i cynizm.
Film o niczym i o wszystkim.
Wybitny, nominowany do Oscara dokument haitańskiego reżysera Raoula Pecka oparty jest na nieopublikowanym tekście afroamerykańskiego pisarza Jamesa Baldwina.
Ważną rolę w całej intrygującej i sprawnie opowiedzianej historii odgrywa pobliska elektrownia jądrowa.
Zakończenie tej może mało wyszukanej satyry społecznej jest tyleż zaskakujące, co ironiczne.
Obmyślając architekturę twierdzy, można poczuć się jak Kościuszko projektujący West Point. Mózg górą!
Grę stworzyły zaledwie trzy osoby. Polak potrafi.
Szybka, dynamiczna, solidna warsztatowo, bardzo widowiskowa, ale niewiele poza tym.
Można się w niej zgubić, ale to dlatego, że czytelnik też musi ten świat cały czas stwarzać.
Autor w swej mistrzowskiej, poetyckiej i głęboko humanistycznej powieści nie ma zbyt wielu złudzeń odnośnie do świata.
Trwa moda na Podlasie, każąca zachwycać się tamtejszą przyrodą, drewnianymi domkami i kolorowymi cerkwiami, a wraz z nią przybywa literackich przewodników.
Ryzykowny i w wielu przypadkach katastrofalny zabieg powrotu do nagranego już kiedyś repertuaru w przypadku Lucindy Williams zakończył się niewątpliwie sukcesem.
Z dala od głównego nurtu, ale, jak to na bocznych ścieżkach, widoki piękne.
Widz staje się kreatorem, ku czemu 80 prac autorstwa blisko 30 twórców daje wiele okazji.
Rozmowa z Woodym Allenem o jego 48. filmie „Na karuzeli życia”, 82. urodzinach i problemach Hollywood.
Ćwierć wieku temu marzyliśmy o nowych wielkich gwiazdach pop i światowych sukcesach. Dostaliśmy sławę, która szybko staniała. I popularność, która oddzieliła się od sztuki.
60 lat temu powstało Studio Eksperymentalne Polskiego Radia. Zrealizowane w nim utwory odkrywa dziś młoda publiczność w Polsce, ale wychodzą także w świat.
Rozmowa z Carlosem Acostą, wybitnym tancerzem baletowym i pedagogiem, o pozycji tańca w dzisiejszym świecie, walce o życiowy rozwój i perfekcję.
Słupsk lubię jeszcze od czasów licealnych, kiedy po raz pierwszy przyjechałem tu oglądać Witkacego...
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Ponieważ poczucie wyjątkowości towarzyszy wielu Polakom, trudno się dziwić, że w najnowszym sondażu firmy IBRIS aż 21 proc. pytanych uważa, że Polskę powinni zamieszkiwać wyłącznie Polacy.
Polscy dyplomaci głównie się pakują.
Grzeczny i sympatyczny marsz odbywał się pod naczelnym hasłem „My chcemy Boga”.
Prokurator generalny Ziobro tyra jak Herkules. Tu stajnię wyczyści, tam kodeks napisze, prześpi się, a potem 7 mln zł z budżetu ministerstwa rozdzieli.
Czy władza uważniej przyjrzy się Cyganom, aby ustalić, kto za nimi stoi?
Zamaskowanych pucybutów, w dużej części dzieci, jest tak dużo, że stali się symbolem La Paz. W przewodnikach uspokaja się turystów, by się ich nie bali.